Adil Kullanım Kotası Uygulaması İçin Yeni Düzenleme

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, geçtiğimiz gün Adil Kullanım Kotası uygulamasının 2018 yılında kaldırılacağını açıklamıştı. Ancak bu açıklamadan sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) gelen açıklamalar kafaları karıştırdı. BTK'nın açıkladığı rapora göre AKK uygulaması hemen kalkmayacak. Ancak Adil Kullanım Kotasında esnetmeler yapılacak. Yapılan bu düzenleme 1 Mayıs itibariyle uygulanmaya başlanacak.

Bildiğiniz gibi internet hızınız ne olursa olsun Adil Kullanım Kotası'nı aştığınız zaman, hızınız otomatik olarak 3 Mbit/sn'ye düşüyordu. BTK, bu konuda bir değişiklik yaparak, yüksek hızlı internet kullanıcılarını rahatlatmayı hedefliyor. Örneğin 8 ile 16 mbps arasında internet hızına sahip olan bir kullanıcı AKKye girdiği zaman hızı 3 mbps yerine 5 mbps'ye düşecek. Bu hız düşürme uygulaması yüksek hızlara çıkıldıkça kademeli olarak değişiyor. 50 ile 100 mbps internet kullananlar ise AKKye girdiğinde hızları 24 mbps'ye düşecek. Ayrıca 02:00 ile 08:00 arasındaki indirme işlemleri Adil Kullanım Kotası uygulamasına dahil edilmeyecek. 2018'in sonunda ise AKK'nin tamamen kalkması bekleniyor.

58ec46c77152d8464416644d.jpg

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
İki ucu dondurmalı değnek...

İnsanlar internet pahalı diye bir aboneliği 3-4 daire kullanıyor.

3-4 daireli abonenin, diğer abonelerinin hızını engellememesi için akk olmalı.

Ama internet ülkemizde çok pahalı, fiyatlar düşse her daire kendi paketini kullansa bunlara hiç gerek kalmaz.

İnternet sağlayıcılarının en büyük derdi bu çoklu abonelikler...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
2018 yılında AKK tamamen kalkacak dediler ama o zamana kadar kim öle kim kala, o zamanda başka bir durum olur yine AKK iptali askıya alınır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Fiber internet ile ne yaparsan yap, istersen 1TB AKK belirle yine de mantıklı değil. Tüketiciye ışık hızında internet diyorsun ama hız yapmak yassah hemşerim uyarısı koyuyorsun... :)

Kotalar paket şeklinde olursa biraz daha mantıklı olur. Herkes kullandığı miktara göre kotasını belirler, gereksiz yere para ödememiş olur, hızlı kullanmak veya çok kullanmak isteyenlere de sorun teşkil etmemiş olur bence.

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
olsa da akk ye takılıyor maalesef. 4 şeritli otoyol yapıp 60 km hızla gideceksin demek gibi bir şey.
Hadi araba hızı ni bi ihtimal anlarımda (mazdasi olan var olmayan var ) ya adil kullanım ne ya... az çok oyun oynarım bugün yeni versiyon bir oyun 60 gb indirdinmi kotanın arkasından su dek kı gelesin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
BTK’nın 27 Aralık 2016’da aldığı karara göre internet servis sağlayıcılar (İSS), 31 Aralık 2018’de AKK, AKN ve türevi uygulamalara son vermek zorunda. Ancak, bu durumu Türk Telekom, küçük bir hinlik ile tüketici aleyhine nasıl çeviriyor görelim.

Örneğin 150 GB AKN’li 16 Mbps sınırsız internet paketi tarifesi, kullanıcıların izni olmadan 150 GB kotalı pakete dönüştürülüyor. Kota bittikten sonra Türk Telekom’un ücretsiz ve sınırsız ek paketi devreye giriyor. Ek pakette ilginç bir durum var. Ek paketin internet hızı, tarifenin internet hızından daha düşük. Yani 16 Mbps kotalı pakete uygulanan ücretsiz ek paketteki 8 Mbps hızında internet sunuyor.

İnşallah bu haberler ve duyurular doğru değildir.

akn.JPG

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
AKN zaten yıl sonunda kalkmıyor mu??
O zaman neden bana 50 gb hediye veriyor ve o 50 gb yide bitirirsem ücretsiz neden bir o kadar daha veriyor??
Vatandaş neden bu tür açıklamalardan hiçbirşey anlamıyor ? benim kendi zekamdan kuşkum yok ise karşı tarafta mı bir sorun var yoksa buraya yazılamıyacak şeyler mi geçiyorlar...

mazdatayfun

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Crossover
Büyük ihtimalle gene kalkmayacak. Türknete geçin arkadaş. Sürünmeyin şu TTNetde.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Bütün altyapının sahibi Telekom değil mi, ben öyle biliyorum, hizmeti veren isim değişiyor sanırım, elektrik dağıtım şirketleri gibi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Bütün altyapının sahibi Telekom değil mi, ben öyle biliyorum, hizmeti veren isim değişiyor sanırım, elektrik dağıtım şirketleri gibi
Bazı yerlerde Fiber altyapı konusunda şirketlerin kendi alt yapıları mevcut... Adsl için herkes Telekom'un alt yapısını kullanıyor ama çoğu yerdeki Superonline alt yapısı kendilerine ait... En azından Ege'de öyle, diğer yerlerden emin değilim. Anladığım kadarıyla; Dsmart ile Turkcell ortak fiber alt yapıyı kullanıyor... İki yıl önce Dsmart'a başvuru yaptığımda, Turkcell de işin içine giriyordu. Şaşırmıştım. :)

Erçay

Katılımcı
Araç Markası
Nissan Maxima
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Benim için değişen birşey olmayacak o zaman uydunet kullanıyorum, 24mb, kesiciye girdi mi vutututututu vututututu vutututututu yapıyor ve 8’e düşüyordu, yine öyle olacak o zaman :)

Üst Alt