Mazda 3 BL (2009-13) ABS Beyni Arızası

metehan90

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Impressiv
İyi günler. Değerli Mazda severler benim sizlere danışmak istediğim bir sorunum var. Önceden belli bir süre yanıp sonra sönen abs esp ve fren ikaz ışıkları 2 gündür sönmedi, iki ustaya götürdüm ikisi de cihazı bağlayıp abs beyni arızalı dedi. Ancak ne sensöre ne de kablolara soketlere hiç bakmadılar. Sizce ne yapmalıyım soketlere veya sensörlere bi bakılması gerekir mi? Şimdiden teşekkür ederim

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İyi günler. Değerli Mazda severler benim sizlere danışmak istediğim bir sorunum var. Önceden belli bir süre yanıp sonra sönen abs esp ve fren ikaz ışıkları 2 gündür sönmedi, iki ustaya götürdüm ikisi de cihazı bağlayıp abs beyni arızalı dedi. Ancak ne sensöre ne de kablolara soketlere hiç bakmadılar. Sizce ne yapmalıyım soketlere veya sensörlere bi bakılması gerekir mi? Şimdiden teşekkür ederim
Arıza kodunu biliyormusun ?

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Kadir konudan haberdar etti. Araç kuvvetle muhtemel 2010. Beyin hatası da p0020 abs pompa hatası ise boşuna kablo soket hidrolik ile uğraşmayın. Büyük çaplı beyincilere gidin. Piyasadaki bir çok otomobil markasının abs’si ate marka. Bizimki de. Ate çıkma abs’lerden uygun olanın pompasını (aynı güç, akım voltaja sahip olanlardan) alıp bizim mazda abs beynine takıyorlar. Ben de aynı problem vardı. Soket, yağ her şey denedim. En son beyincide aldığım soluğu. Pompa değiştikten sonra 4000km yaptım. Dağ bayır çıktım indim. Sorun tamamen düzelmiş, arıza lambası yanmadı.

2010 modeller için abs sorunu kronik. Özellikle nemli bölgede olanlar için. Aynı sorunu aynı döneme ait volvo, c-max ve mondeo da yaşıyor. Mazda bu arıza ile ilgili bülten bile yayınlamıştı. Bizim abs kodu bfy2-43-7az. 2011’de mazda hemen abs beynini güncelledi. Onlarda bu sorun çıkmıyor. Sorun da elektrik motorunun karbon fırçaları ile ilgiliydi

burada sorunu epey irdelemiştik. Clubtr’de detaylı inceleme mevcut.

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir konudan haberdar etti. Araç kuvvetle muhtemel 2010. Beyin hatası da p0020 abs pompa hatası ise boşuna kablo soket hidrolik ile uğraşmayın. Büyük çaplı beyincilere gidin. Piyasadaki bir çok otomobil markasının abs’si ate marka. Bizimki de. Ate çıkma abs’lerden uygun olanı (aynı güç, akım voltaja sahip olanlardan) alıp bizim mazda abs beynine takıyorlar. Ben de aynı problem vardı. Soket, yağ her şey denedim. En son beyincide aldığım soluğu. Pompa değiştikten sonra 4000km yaptım. Dağ bayır çıktım indim. Sorun tamamen düzelmiş, arıza lambası yanmadı.

2010 modeller için abs sorunu kronik. Özellikle nemli bölgede olanlar için. Aynı sorunu aynı döneme ait volvo, c-max ve mondeo da yaşıyor. Mazda bu arıza ile ilgili bülten bile yayınlamıştı. Bizim abs kodu bfy2-43-7az. 2011’de mazda hemen abs beynini güncelledi. Onlarda bu sorun çıkmıyor. Sorun da elektrik motorunun karbon fırçaları ile ilgiliydi

bilgilendirme için teşekkürler

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Yanlış anlama olmasın. Beyin değil de sadece pompa kısmını değiştiriyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyalar

• 5EF152B7-3324-4747-A316-9983C0DC2AA7.jpeg
    5EF152B7-3324-4747-A316-9983C0DC2AA7.jpeg
    252.8 KB · Görüntüleme: 69

alper

Katılımcı
Araç Markası
Ford Mondeo
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri-Sedan
Bendeki m3 2010 modeldi. Ayni sorun arasira oluyordu. Ozellikle esp devreye girdiginde isiklar yanip sonmuyordu.
kapali otoparklarda yerler islak oldugunda daha cok olurdu. Kontagi kapa ac geciyordu. Adem usta soketleri falan temizlemisti-kontrol etmisti ama sebep anlasildi.
Bi arkadasta 2010 m6 vardi, bi balkan ulkesinden beyin getirterek cozum bulmustu.

metehan90

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Impressiv
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kadir konudan haberdar etti. Araç kuvvetle muhtemel 2010. Beyin hatası da p0020 abs pompa hatası ise boşuna kablo soket hidrolik ile uğraşmayın. Büyük çaplı beyincilere gidin. Piyasadaki bir çok otomobil markasının abs’si ate marka. Bizimki de. Ate çıkma abs’lerden uygun olanın pompasını (aynı güç, akım voltaja sahip olanlardan) alıp bizim mazda abs beynine takıyorlar. Ben de aynı problem vardı. Soket, yağ her şey denedim. En son beyincide aldığım soluğu. Pompa değiştikten sonra 4000km yaptım. Dağ bayır çıktım indim. Sorun tamamen düzelmiş, arıza lambası yanmadı.

Teşekkürler üstad hata kodunu unuttum çekmeyi aklımdaydı da. Pomba ise çok masraf açmadan kurtarabiliriz herhalde

Yanlış anlama olmasın. Beyin değil de sadece pompa kısmını değiştiriyorlar.
Tansu bey ustalar arabayı sanayiye bırakacaksın iki gün diyorlar ama anladığım kadarıyla bu pomba değişimi arızası falan sanki bu kadar uzun sürmemesi gereken bi arıza gibi görünüyor bu konuda bi bilginiz var mıdır?

Son düzenleme:

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Teşekkürler üstad hata kodunu unuttum çekmeyi aklımdaydı da. Pomba ise çok masraf açmadan kurtarabiliriz herhalde

Tansu bey ustalar arabayı sanayiye bırakacaksın iki gün diyorlar ama anladığım kadarıyla bu pomba değişimi arızası falan sanki bu kadar uzun sürmemesi gereken bi arıza gibi görünüyor bu konuda bi bilginiz var mıdır?

Ben sabah bıraktım. Öğlen bitti diye aradılar. Hidrolik de değişti. Gittiğim beyinci epey işlek yoğun Büyük bi yerdi.

metehan90

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Impressiv

Tansu bey iyi akşamlar. Bugün abs esp ışığı problemi için gittim iki tane beyin denedik çıkma abs ışığını söndürdü esp ve el freni ışığı sönmedi. Aynı model mazdalardan söktük beyinleri de acaba 10W 9W diye bi kod var benimki 9W idi aldıklarım 10W bundan kaynaklı mıdır yoksa bi ayar mayar mı yapılması gerekiyor esp ile alakalı anlamadım.

metehan90

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Impressiv
Herkese hayırlı günler. Değerli forum üyeleri 2010 Mazda 3 impressive aracım abs valf arızası ve pompa arızası veriyor. 2 usta beyin değişecek dedi üçüncü son gittiğim beyini tamir edemedi o da değişecek dedi iki tane çıkma beyin bulduk abs ışığını söndürdü esp ve fren ışığını söndürmedi. Yetkili servis aşırı fazla bi fiyat çekti sıfır beyne. Ne yapmalıyım ışıklar yandıkça stres oluyo insan fren falan tutuyo ama acil yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese hayırlı günler. Değerli forum üyeleri 2010 Mazda 3 impressive aracım abs valf arızası ve pompa arızası veriyor. 2 usta beyin değişecek dedi üçüncü son gittiğim beyini tamir edemedi o da değişecek dedi iki tane çıkma beyin bulduk abs ışığını söndürdü esp ve fren ışığını söndürmedi. Yetkili servis aşırı fazla bi fiyat çekti sıfır beyne. Ne yapmalıyım ışıklar yandıkça stres oluyo insan fren falan tutuyo ama acil yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..
Mesajın ilk açtığın konu ile birleştirilmiştir.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Pompa hatası dediğim gibi düzeliyor. Ama sizde başka sorunlar da var sanırım. Bende dsc ışığı yanmıyordu. Beynin elektronik kısmı da incelenmeli sanırım. Ya da motor ile beyin arasındaki hidrolik ünite de bakılmalı

Ankarada abs’si hakan diye biri varmış. Forumlarda da aktif. Ona da gittiniz mi?

En olmadı çıkma alırsınız. Bulamazsanız ebay’dan çıkma alırsınız. Amerika’da sıfırları var. İmkanınız varsa getirtebilirsiniz. 600-700 dolar civarında sıfırları. Polonya makedonya gibi ülkelerde de var çıkma parça ağı.

Son düzenleme:

metehan90

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3 Impressiv
Abs ci hakana gitmedim ama ona da bi giderim teşekkür ederim öneri için tansu bey.
Ebaya falan bakmadım şimdilik tamir ettirme taraftırıyım tabi olmadı bakarım oralardan teşekkür ederim.

Üst Alt