Mazda 626 GF (1997-02) 626 GF/GE Triger Kayışı ve Devirdaim (Su Motoru) Değişimi ve Püf Noktaları

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Merhaba Garaj Dostları
Bu başlıkta Mazda 626 FS motora sahip araçların triger setinin ve devirdaim (Su motoru) değişimini detayları ve püf noktalarıyla anlatan vidyo linki eklenmiştir.
Tüm işlemler 41 ve 39 dakikalık iki vidyoda toplanmış. Hemen hemen tüm detaylar anlatılmış, triger kayışı değiştirilirken dikkat edilmesi gereken krank mili pozisyonları, alt milin poziyonu ve çözümler detaylıca anlatılmış. Gözü kesipte ben bu işi kendim yapabilrim diyenler için kıymetli bir vidyo serisi.

Sözü uzatmadan uzantıları vereyim;
Birinci Vidyo 41 dakika
İkinci Vidyo 39 dakika.

DvDevon3 isimli kullanıcı sadece triger değişimi gibi ugraşlarla kalmıyor, vidyo albümünde Mazda 626 4L ve V6 ile ilgili başka çalışmaları da mevcut.

Faydalı olması dilegiyle...

Son düzenleme:

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu haftasonunu Kırmızılı ile ilgilenerek geçirdik.
Devirdaim üzerine olan şüphelerimizin sonunda şu kış günlerinde sıkıntıya girmemek adına değişim kararı kıldık.
Şurda konusunu açtığımız devirdaim-triger değişim konusundan da aldıgımız ilhamla tüm detayları inceledik ve girişim aşamasına geçmeye karar kıldık. Gözümüzde zor gelecek tek kısım alet edevat eksikliginden dolayı işçilik süremizin uzaması ve sente ayarı düşüncesi.
Alet-edevat ihtiyacı kısmını hızlıca hallettik ve Kazandaki ustanın dükkanının boş olmasından istifade edip "kendi tükkanımız gibi" yerleştik.
Akıl hocalıgı yapan birkaç ustacık "N'agpıyonuz yagg genşşler" diye ugraşımıza karışmaktan geri kalmadılar, "üst kapagı sökmeden olurdu", "bunun devirdaimi nerdeki sökmüşsünüz heryeri!", "Tirigerinen ne işiniz va, devirdaim şorda ya"... diye uzayıp giden cümleler...

41469

Kablo bagıyla eksantik kasanaklarını baglayıp, ne olur ne olmaz diye herrrryeri güzelce işaretledik, beni en çok düşündüren kısım buydu çünkü.
Sente için buldugumuz parçalar işe yaramadı, kayacak yerde kalmamıştı zaten deli gibi bagladık, işaretlerimizi koyduk.

41470

Kompresör elimiz ayagımız oldu, anahtarla ugraşmak bizi soguk kış gününde 2-3 kat fazla yorardı.

Motoru destekleyen krikoyu kurduktan sonra, sırasıyla hidrolik pompası, motor kulagı, üst kapagı söktük. Vidaları sözde yaptıgım şablonda tek tek cıkarttıgımız yerlere koyacaktık ama o hengamede kendimizi öyle kaptırmışızki yalan oldu. söktügümüzü kaput kenarına, buldugumuz müsait yere koyduk. Daha önce anahtar degmemiş kız oğlan kız olan parçalar sökülürken bi kutu WD40 harcadık.

41471

41472

41473

Triger seti, devirdaim, buji şu bu derken iyi bir bakım olmuş oldu Kırmızılı 'ya.
Üzerindeki BKR5ES-11 bujileri güzelce temizledim, yeni devirdaime sıvı contasını bi güzel yedirdik.
Trigerimiz Unitta marka "made in Japan"

41474

41475

41476

41477

Tüm işlemleri çok şükür akşam 9 gibi bitirdik. 4 litreye yakın antifriz koyduk, daha öncesinde radyatörü ve blok içindeki suyu boşaltmıştık, devirdaim tamamlansın diye fan açana kadar iyi bi çalıştırdık arabayı. Keyfi yerine gelen Kırmızılı ile geç saatte yapıştırıp köye gittik...

Özet:

Gerçekten usta gibi usta bulmanın çok zor oldugu bu zamanda kendi işini kendin görmenin verdiği haz inanılmaz. Yukarıda konu uzantısını verdigim 40+40 dakikalık o iki vidyoyu çok sevdiğim dizi Breaking Bad izler gibi sarıp sarıp detaylıca izledim kaç gün. İşin asıl ustalık kısmını benim cesaret , azim ve ilham kaynagım olan Amcam yaptı diyebilirim. Ona da buradan "Selam" olsun.

Not: 2 tonluk tekerlekli kriko almak bize farz oldu. Hafta sonu sabah namazına mütakıp Bit Pazarına gidip bakmam lazım :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Siz usta olmuşsunuz zaten, bence krikonun yanında bir tükana ne lazım olursa toplayın o bit pazarından. Ama bu sefer bereketli olsun diye satıcıyı memnun edin, tükan açarken ölücü olunmaz :p

Çok iyi olmuş çok da güzel olmuş Kırmızılı'ya güle güle keyfine varın. Ancak merak ettiğim bir husus varki, aşağıdaki resimde kombin olsun diye kırmızı bant ile sarılmış hava akış hortumunun patlak hali ile şu anki hali arasında rolanti dengesizliğine etkisi ne kadardı..? Benim mantığa göre hava filtesi ve akış metrelerden/sensörlerden önceki bir patlağın yakıta gönderilen hava miktarı üzerindeki etkisinin hissedilir ölçülerde olmaması gerekiyor, peki sizde durum böyle miydi?

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Siz usta olmuşsunuz zaten, bence krikonun yanında bir tükana ne lazım olursa toplayın o bit pazarından. Ama bu sefer bereketli olsun diye satıcıyı memnun edin, tükan açarken ölücü olunmaz :p

Çok iyi olmuş çok da güzel olmuş Kırmızılı'ya güle güle keyfine varın. Ancak merak ettiğim bir husus varki, aşağıdaki resimde kombin olsun diye kırmızı bant ile sarılmış hava akış hortumunun patlak hali ile şu anki hali arasında rolanti dengesizliğine etkisi ne kadardı..? Benim mantığa göre hava filtesi ve akış metrelerden/sensörlerden önceki bir patlağın yakıta gönderilen hava miktarı üzerindeki etkisinin hissedilir ölçülerde olmaması gerekiyor, peki sizde durum böyle miydi?

Öncelikle teşekkür ederim :) :srnsml: Dükkan işi hep aklımızda ama sürekli açık tutmak bize sorun olur, malum memuriyet. Böyle belirli zamanlarda kira karşılıgı kullandıgımız bir mobilya dükkanı var aslında, masif ahşap işleri, mutfak ve yatak odası dolabı gibi işler yapıyoruz. Tamir işi ise bize hobi gibi geliyor, zevk alarak yapıyoruz. :) tamir işi kendi araçlarımıız çapında kalmalı bence :)

Hortumun akıbetine gelince, sagolsun sayfanında sponsoru olan serviste bu sonbahar baskı balata değişimi için gittigimde sökülürken altı yırtıldı. Kasıt olmadıgı için birşey demek yakışıkalmazdı, demedimde. Zaten yırtık yer filtre ve akışmetrenin öncesinde oldugundan sorun etmedim. Yırtıkken çok az kullandım, hiç bir olumsuz etki gözlemlemedim.

Valla helal olsun, elinize sağlık...

Teşekkür ederim :srnsml:

Son düzenleme:

Üst Alt