Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Zorunlu Trafik Sigortasına Zam

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

1. ktaskan

ktaskan Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda 3 Power
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli İnci Beyaz

Zorunlu trafik sigortasındaki yeni dönem, poliçe yenilemek isteyen sürücüleri vurdu. Yıllık primler artarken, daha önce kaza yapanların primleri uçuşa geçti. İlk kez sigorta yaptıranlar bile 546 TL ödüyor. Prim, kaza sicilinin olup olmadığına bağlı olarak 1.000 TL’yi de aşıyor.
    Milliyet’in haberine göre, Karayolları Zorunlu Trafik Sigortası’nda 1 Haziran 2015 tarihinden itibaren başlayan yeni dönem etkilerini poliçe fiyatlarında göstermeye başladı.

Teminatları yükseltilip, kapsamı genişletilen sigorta poliçelerinde fiyatlar tam anlamıyla uçuşa geçti. Süresi biten poliçesini yenilemek isteyenler yüzde 200’e varan artışlarla adeta şok yaşıyor.

KAZA YAPAN YANDI

Zorunlu Trafik Sigortası’nda Hazine Müsteşarlığı sigorta fiyatlarını 2014 yılından beri serbest bırakmış, ancak haksız rekabetin önüme geçebilmek için teminat oranlarını belirlemeye devam etmişti. Haziran ayındaki yeni düzenlemeyle birlikte teminatlar ve ödeme şartları değiştirilince sigorta şirketleri de poliçe fiyatlarını önemli derecede yükseltti. Bilindiği gibi trafik poliçeleri, yaşanan kazalarda hatası bulunmayan tarafın maddi ve manevi hasarlarını ödüyor. Yeni düzenlemeyle birlikte poliçe fiyatları da yükselirken, kaza yapan ve sigorta şirketlerine hasar ödeten sürücülerin primleri daha da artış gösterdi. Örneğin 2015 için, İstanbul’da bir binek Otomobil trafik sigortası alt limiti 546 TL olarak belirtiliyor.

EN PAHALI BATMAN EN UCUZ BURDUR

Zorunlu trafik sigortasındaki ‘başlangıç fiyatı’ illere göre değişiyor. Primlerden binek otomobiller için en yüksek olan şehir 696 TL ile Batman. Ardından 626 TL ile Erzurum ve 612 TL ile Mardin geliyor. En ucuz iller ise 287 TL’lik primle Burdur ve Çanakkale, 293 TL’ ile Balıkesir.

BUNLAR TEMİNAT DIŞI

Teminat dışında kalan hallerde de düzenlemeler yapıldı. Buna göre, ilgili Terörle Mücadele Kanunu’nda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve Karayolları Trafik Kanunu’na göre sigortalının sorumlu olmadığı zararlar teminat dışında olacak. Düzenlemeyle sigortalının, olayı ihbar süresi de 5 günden 10 güne çıkarıldı.

YENİLEME İSTEYENLERE BÜYÜK ŞOK!

Yeni düzenleme sonrasında kaza yapan ve bunun karşılığında hasar ödemesini alan sürücü poliçesini yenilemek istediğinde, karşısına 900 ila 1.000 TL gibi prim çıkıyor.

2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    İş yerinden bir arkadaş dün 91 model şahin aldı. Aracı eşinin üzerine yapmış ve ilk araçları. Adıyaman plaka 740 lira sigorta çıkmış. İnsaf ya...

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Dayısının oğluyla, halasının kızıyla, eniştesinin bacanağıyla sahte tutanak düzenlemenin sonu budur işte...

Allah kötülere fırsat vermesin... İstanbul plakam var ve Nisan da 173 liraya yeniledim...

4. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Geçen yıl 105 TL'ye yaptırmıştım bakalım 1 gün sonra kaç para verecem :confused:

5. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan

1 Ay Önce Yeniledim 350 tl den Aşağıya Düşen Olmadı..:confused:

6. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Birader 94 şahine yaptırdı 600 TL civarı. Araba zaten kaç para ya insaf.

7. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Eski Lantis 434 TL tutmuştu, yeni araç için en uygun 656 TL teklif aldım, en pahalısıda 1250 TL :D

Belki araçlar benim adıma olsa biraz daha düşük olabilirdi, annemin adına araçlar ve annemin ehliyeti bile yok.

nilsu_ bunu beğendi.
  8. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

zam da zam ancak giydirmeye kafamız çalışıyor yapın anasını satayım yagg git gide şart lar agırlaşıyor ..

nilsu_ bunu beğendi.
  9. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Çalış, emek harca, para kazan, artırıp biriktir, git araba al sonrada kazandığın herşeyi yakıta, vergiye, sigortaya öde. Bu nasıl iş arkadaş anlamıyorum. Bir ülkede yaşanılmaması için tüm şartları nasıl da zorluyorlar.

Adem Usta bunu beğendi.
  10. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Paran varsa yaşa diyor sistem... Her şey paraya endeksli olmuş.

Oğuzhan bunu beğendi.
  11. Adem Usta

Adem Usta Mazda Ekinci Özel Servis Usta

aynen öyle abi gidecek yerimizde yok valla olsa gidesi geliyor insanın bu nedir böyle her geçen zora sokuyorlar ..

12. yakup

yakup Aktif

Araç Markası:
    2000 - Mazda 323 GT
    Araç Renk ve Tip:
    Bej - HB
    Adem Usta yıllık izin koparabilirsem haftaya yanına geleceğim, gelir beraber gidecek yer buluruz :p

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ben buradayken gelseydin keşke, ustam sağolsun on numara muhabbet ettik.

Vergiler ateş pahası, bizden topla milletvekillerine dağıt ne güzel iş.

nilsu_ bunu beğendi.
  14. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Bi konuda muhabbetini yapmistim is yerinden arkadas kaza yapti sigortasini yenilerken 2bin fiyat cikti araci baskasini ustune yapip 600kusure sigorta yaptirdi kaza aninda tutanak tutarken dikkat etmek lazim

15. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Plazalardaki ceo'lar çok yüksekten baktıkları için bizi inek olarak görüyor olabilirler mi ?

16. DarK PaSSenGeR

DarK PaSSenGeR Aktif

Araç Markası:
    94-Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri-Sedan
    hakikaten fiyatlar uçmuş, eski guzuya anadoılu sigortadan 06 plaka olmasına rağmen 480 tl kestirmiştim
    bu guzuya 42 plaka olmasına rağmen 700 tl ye ray sigortadan, en ucuzu buydu,

17. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Senin ilk aracın değil, daha az çıkması lazım değil mi?

Birde her yıl yenilerken boyle yüksek mi çıkacak?

18. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Bundan sonra ucuz sigorta beklemeyin, şişirilmiş hasar kayıtlarının kazığı bunlar.

19. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Kazaya belaya karışmayan için indirim ne kakar olur ki.

Ocak sonunda 180 liraya yaptırmıştım

20. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Hasarsızlık indirimi elbette olur ama genel olarak fiyatlar arttı. Bir de sigortacıdan öğrendiğime göre şöyle bir olay varmış; Mesela Abdulkadir aracını aldı 6 ay sonra kazaya belaya karışmadan sattı, 1 ay sonra gitti yeni araç aldı ama hasarsızlık indiriminden yararlanamıyormuş. Hasarsızlık indiriminden faydalanabilmek için poliçenin tamamlanması ( 1 yıl ) gerekiyormuş.

Ne kadar yalan ne kadar doğru bilemiyorum ama söylenen bu...

ezmocesteri bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş