Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışı Kaynaklı Alışveriş Sitelerinden Alışveriş Yapmadan Önce Okuyunuz

Konu, 'Alışveriş' kısmında hakan_emre tarafından paylaşıldı.

1. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli (kargo ücreti dahil edilmeden) gönderi başına toplam 75 Euro'yu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır. Bu muafiyet hakkından bir takvim yılında 5 kere yararlanılabilmektedir. Yılda 5 kere sınırlaması, kitap, CD, DVD vb. ürünler için uygulanmamaktadır.

Eşya bedeli (yine kargo ücreti dahil edilmeden) 75 Euro'dan fazla ise fakat 1500 Euro'yu geçmiyorsa, Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 oranında ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

Bu kapsamda gelen eşyanın, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi, kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus olması, brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.
    Bu eşyaya ilişkin gümrük işlemlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında posta idaresi ile belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir. Yetkilendirilen posta idaresi ve hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerin, takip edip sonuçlandırdıkları gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında ilave ücret alamayacakları ilgili mevzuatta hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, gümrük vergileri dışında kalan ve hızlı kargo şirketleri tarafından depo,ardiye ücreti vb. isimlerle talep edilen ücretlerin, ilgili hızlı kargo şirketlerinden araştırılması gerekmektedir.

Cep telefonlarının, kozmetik ürünlerinin, takviye edici gıdalar ile sporcu gıdalarının (milli sporcu olduklarına daire belgesi bulunanlar veya doktor tavsiyesi ile kullanan ve hastaneden alınmış rapor veya doktorun önerdiğine dair reçetesi bulunanlar hariç), tütün ve tütün ürünleri ile alkollü içeceklerin, başka bir ülkeden Türkiye'de bulunan bir kişiye, posta veya hızlı kargo yoluyla gönderilmesi mümkün değildir.

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi ile diğer şart ve koşullar için lütfen;

http://www.gumrukticaret.gov.tr/ sitesinde GÜMRÜK menüsü altında bulunan HİZMETLER-BİREYSEL bağlantısıyla ulaşacağınız POSTA İŞLEMLERİ alanını ziyaret ediniz.

(http://www.gumrukticaret.gov.tr/altsayfa/icerik/82/179/posta-hizli-kargo-esyasi-muafiyeti.html)

2. faroz_52

faroz_52 Aktif

Hiç yurtdışı alışveriş yapmadım eğer birgün yapacak olursam oğuzhan kardeşim yardımcı olur...Bu bilgilendirme çok iyi olmuş :) okumadan alışveriş yapıpta vay efendim ben bilmiyordum etmiyordum yan yattı çamura battı olmasın...
    :2funny:
    Okuyalım bilinçlenelim Hakan Emre ye katkılarından dolayı teşekkürler...

3. Ben daha önce paylaşmıştım, hediyelik değilde ticarı emlatta olan araç parçası için benden istenen 'yetkili servisten adına kayıtlı olan aracın bu parçaya gerek duydugunun yazılı olarak belgelenmesi' oldu..
    Burası Türkiye... Gümrük uygulamaları canınızı sıkabilir...

4. aytacesen

aytacesen Katılımcı

Bu arada özel kargo şirketlerini mümkün olduğunca tercih etmeyin.Ürün sınırlanması özel kargo şirketlerinde daha rahat yapılabildiği gibi olası bir gümrükte takılma durumunda ekstradan beklediği gün kadar saklama ücreti ödersiniz.elefon,mp3 çalar,sporcu vitaminleri ve tütün mamülleri getirmediğiniz sürece sorun çıkma olasılığı oldukça düşük.Özellikle üzerinde radyo vb ifadeler yer alan ürünlere ekstradan TRT bandrol parası ödemek zorunda kalırsınız:)Özellikle son 1 yıldır Avrupadan Türkiye ye giren bireysel kargolarda büyük bir düşüş yaşanmakla birlikte Çin den alışverişlerde durum tam tersine dönmüş durumda.Çin den yapacağınız alışverişlerin %80 i kargo bedava olarak ve 3 hafta içinde gelmiş oluyor.Yüksek meblağlı ürünlerde satcıyla iletişime geçip fatura tutarını düşük gösterebilirsiniz:)Bunun dısında en çok eksikliğini hissetiğim paypal ödeme sitemi birçoğunda bulunmuyor.Alışverişlerinizde sanal kart kullanmak güvenlik açısından daha iyi olacaktır.En çok kullandığım site aliexpress olmakla birlikte;tradetang,buycoins,focalprice,dealextreme alternatif olarak kullandığım diğer siteler.
    Bu arada özellikle konfeksiyon ve ayakkabı konusunda çok başarılı ve çok ucuz ürünler olmakla birlikte alacağınız konfeksiyon tarzı ürünler için en az 2 beden büyük almanız şiddetle tavsiye edilir:)

5. Hocam değer düşük yazdırmak etik değil..
    Dürüstlük iyidir..
    Kimin ne yöntem uyguladığı sahtekarlığın haklı yönünü doğurmaz..
    Kendi görüşüm: Vergiden kaçırarak 80 milyonun kul hakkıyla yaptıracağım araba hayretmez zaten ve o şekilde alacağıma bozuk kalır, bir süre sonra yaptırırım o zamana kadarda arabasız kalırım.. Haram fazlayı götürecektir..
    Foruma Katılım görüşüm: Lütfen bu şekilde bilgiler paylaşarak başkalarına da devletten nasıl çalınacağının yolunu göstermeyin..

6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Güzel bilgilendirme olmuş, teşekkürler herkese.

7. aytacesen

aytacesen Katılımcı

Hocam çok şükür bugüne kadar haram lokmayı ne yedim ne yedirttim.<öncelikle bunu değerlendirmek için en temelde devlet ve para olgusunun etraflıca araştırılması şüncesindeyim.Bu konuda söylenecek,anlatacak o kadar çok şey var ki tartışma yaratmamak için sözlerimi burada bitiriyorum.Sağlıcakla kalın:)

8. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Bir keresinde telefon için kapak siparişi vermiştim, satıcı China Post ile göndermişti, ben telefonu eskittim, gittim başka cihaz aldım, yeni cihaz aldığım gün posta geldi :D Eski practica aracım içinde Amerika dolaylarında gösterge paneli sipariş etmiştim, yalan olması oda 28 günde geldi. Emin olun yurtışındaki siteler daha güvenli.

Sayfayı Paylaş