Yüksek Hızda Yanık Yağ Kokusu

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Normal şartlarda 120'den yukarı çıkmam, fakat hafta sonu silivri dönüşünde E-6'dan gelirken (gece 02:00 civarı) baktım yol boş, biraz aracı test etmek istedim. Hiç zorlanmadan 190'a kadar çıktı, titreme filan olmadı, fakat bir süre sonra yanık yağ kokusuna benzer bir koku oluştu, yavaşladım ve bir süre düşük hızla gittim koku geçti, sonrasında tekrar hızlandım ve koku tekrar başladı, ama hafif bir kokuydu, arabanın içi buram buram dolmadı. Bu kokunun kaynağı ne olabilir ? Veya koku filan yokta benim pimpirikliğimden kaynaklı bir olay mı ?

Dikkat: Lütfen hız yapmayalım >:D yapanları uyaralım >:D Benimki sadece deneme amaçlıydı ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bizim askeri araç olan Land Rover'larda baskı balata bitik olunca, icine koku alıyor :) baskı balata ile bağlantısı olabilir mi?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bizim askeri araç olan Land Rover'larda baskı balata bitip olunca, icine koku alıyor :) baskı balata ile bağlantısı olabilir mi?

Aklıma geldi aslında, ama geçen hafta bizim ustayı ziyarete gitmiştim, kontrol etti her yerini ama tamir edecek bir yer bulamadıydı.

Ferzan

Ferzan AZAK
Araç Markası
Kron XC100
Araç Renk ve Tip
Mat siyah turuncu
Bizim önceki mazda da ayni şey oluyordu, babamin söylediğine gore, his yapinca çeşitli yerlerden kacak yapan yağ tortuları ya isinan motor ve egzoz üzerinde yanarak kokuyor demişti. Bu konuyu görünce tekrar ayni şeyi söyledi, ben de yazıyorum.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Abi son zamanlarda sarj dinamomla alakalı sorun yaşayınca sanayide farklı farklı ustaları gezdim her biri farklı şey söyledi. Ustalarda bazen teşhis koyamiyor diye düşünüyorum. Arızayi kendin bulup solicen, ben bunu anladım.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Ferzan'ın söylediği de mantıklı, muhtemelen de sorun bu :)

Hakan ustama fazlaca güveniyorum, c.tesi bindi gezdi dolaştı, aklına yatmayan bir şey olsaydı söylemeden gerekeni yapardı ;) İstanbula yolun düşerse tanıştırırım ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ferzan'ın söylediği de mantıklı, muhtemelen de sorun bu :)

Hakan ustama fazlaca güveniyorum, c.tesi bindi gezdi dolaştı, aklına yatmayan bir şey olsaydı söylemeden gerekeni yapardı ;) İstanbula yolun düşerse tanıştırırım ;)

Ferzan'ın söylediği banada mantıklı geldi abi, oda olabilir yani.

Güvenebileceğin, gereksiz parça değişimi yapmayan usta bulmak zor abi, bulabildiysen ne güzel.

İstanbul'a gidersem Adem ustayla çok tanışmak istiyorum. Sen ustana çok güveniyorsan aracı verir sağına soluna bir bak derim abi :)

Benim izin bitiyor ama eylül sonu ekim başı gibi tekrar izne ayrılcam bir buluşma koordine etde ben geleyim ustalarıda görmüş olurum abi ;)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Tarih belirleyelim dedim ses çıkmadı kimseden, en sonunda Volkan'a söyleyeceğim evinden aldırsın bütün üyeleri ;D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Motorun sağı solu kontrol edilir yağ kaçağı var mı diye. Yoksa devam :) Yüksek hız yüksek devir yüksek devirde egzozda ısınma demektir ;)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Normal şartlarda sürat yapmadığım için benim için pek önemli değil aslında, ama bardaklık olaydı eyiydi :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Tarih belirleyelim dedim ses çıkmadı kimseden, en sonunda Volkan'a söyleyeceğim evinden aldırsın bütün üyeleri ;D
Bak bu güzeldi, aldırsın beni de geleyim ;D

Ferzan ın bahsettiği mevzudur bence, Oğuzhan ın dediği gibi yağ kaçağı yoksa sikinti yok devam. Minik yağ sızıntısı olmuşsa motor ısınınca yağın dokunduğu yer direk yanık yağ kokusu olarak belirir ama bunu düşük hızlarda da yapar, belki düşük hızlarda da yapıyordur ama ahava akışı daha hafif olduğu için içeriye girmeden dağılıyordur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Önceki guzumda böyle bir sıkıntı vardı, yüksek hızlarda geliyordu, Ferzan sorduğunda o yanıtı vermiştim unutmamış...

Benim motorda o dönemde yağ kaçakları vardı ve yaklaşık olarak 2 bin km de 1 litre kadar yağ kaçırıyordu, bu kaçaklar hem motorun üzerinde birikiyordu, hem de eksoza damlıyordu, yüksek sıcaklığa ulaştığında da motorun üzerindekilerden böyle bir koku geliyordu, daha sonra keçeleri yenilettiğimde yağ kaçağı kesilmişti ama koku kesilmemişti, çünki motoru komple yıkatmam gerekiyordu buna fırsat olmadan satıldı...

Yanık yağ kokusu ile büyük ihtimalle motorun üzerindeki yağ tortularından geliyordur, motoru yıkat ve kaçak var mı kontrol ettir, eksoz kokusu ise manifolddan kaçırıyor olabilir veya eksoz motora yakın yerlerden delik olabilir...

Uzun oldu özür... :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yağı sürekli kontrol ediyorum azalma yok, yaklaşık 2 ay kadar önce yıkattım motoru, ama pek iyi olmadı. Boş bir vakitte iyice kontrol edeyim her yerini.

Üst Alt