Mazda 3 BK (2003-09) Yüksek Devirli Rölanti Sorunu

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Kıymetli forum üyeleri,

-Aracımı alalım 2 ay kadar oldu, gaz pedalından ayağımı çektiğimde araç bir süre gaz vermeye devam ediyor, bu durumu her zaman olmasa da ara ara yaşıyorum

-Bir diğer konu son zamanlarda araç ısınmış olsun veya olmasın durur vaziyette rolanti 1500-1700 civarlarında takılıp kalıyor, bir süre sonra normale dönüyor akabinde tekrar yüksek seyrediyor, bu şekilde net bir belirtisi olmayan döngü mevcut

Not: İlk zamanlarda rolanti düzensizliği ve stop etme olaylarından ötürü boğaz kelebeği, hava akışmetre ve rolanti sensörü temizlendi, sorunum düzeldi o yüzden sorunlarımın kaynağı olarak bu seçeneği eliyorum ( keşke hazır sökülmüşken gaz kelebek sensörüne de baksaymışım )

Bu tarz sorunları yaşayan arkadaşlar varsa tecrübelerini ve çözümlerini paylaşabilirler ise memnun olurum

(Sorunlarımın kaynağı gaz kelebeği sensörü gibi geliyor bana, vidaları ters yerde olduğu için henüz söküp kontrol edemedim, bu sensörün temizliği yapılabiliyor mu acaba, bilen arkadaşlar yardım lütfen )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Boğaz kelebeği üzerindeki sensör arızalı muhtemelen, suyun sıcaklığını yanlış ölçüyor.

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Boğaz kelebeği üzerindeki sensör arızalı muhtemelen, suyun sıcaklığını yanlış ölçüyor.
Bu sıcaklığı ölçen sensör hangisi acaba, ( kelebeğin konumunu ölçen sensör ile aynı değildir sanırım) görseli modeli vs var mıdır, sağlam olup olmadığını nasıl test edebiliriz ?

Bende kendi kendime soruyordum boğaz kelebeğinde su borularının ne işi var diye :islik:, önceki aracımda böyle bişey yoktu, bu sensörün işlevi tam olarak nedir ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu sıcaklığı ölçen sensör hangisi acaba, ( kelebeğin konumunu ölçen sensör ile aynı değildir sanırım) görseli modeli vs var mıdır, sağlam olup olmadığını nasıl test edebiliriz ?

Bende kendi kendime soruyordum boğaz kelebeğinde su borularının ne işi var diye :islik:, önceki aracımda böyle bişey yoktu, bu sensörün işlevi tam olarak nedir ?
Suyun sıcaklığını ölçerek rölantiyi ayarlıyor...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Emme kısmına odaklanmak gerek, manifold, contalar, boğaz kelebeği, sensörler elden geçmeli. En son kalibrasyon.

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Emme kısmına odaklanmak gerek, manifold, contalar, boğaz kelebeği, sensörler elden geçmeli. En son kalibrasyon.
Detaylı bir inceleme yaptım haftasonu, aracın harici hava alma durumu yok gibi ( harici hava alma durumlarında rolanti düşüp düşüp toparlamaya çalışıyor diye biliyorum önceki aracımda öyle idi, sanki biri gaza basıp bırakıyor gibi, yanlışım varsa düzeltin lütfen ) bendeki durum biraz daha farklı

Araç soğuk veya sıcak fark etmeksizin
- Gaza basıp bırakınca bazen devir 1700 de kalıyor hiç kıpırdamadan, bazen takılmıyor ama aşağı inişi çok ağır oluyor ( örneğin 2 saniyede rolanti devrine düşmesi gerekirken 5-6 saniyede fasılalı bir şekilde düşüyor,
- Sürüş esnasında ayağımı gazdan çekince aracın yavaşlaması lazım iken aynı hızda gaz yemeye ve yürümeye devam ediyor, aracın bu şekilde 10-15 saniye gaz yediği oluyor
- Dur kalk trafikte veya park yerinden çıkarken çok hafif gaza bastığımda araç tepki vermiyor, dozu az arttırınca yerinden fırlarmış gibi bir anda alıyor

Gaz teli takılı kalıyordur diye kontrol ettim, hiç sorun yoktu yine inceden yağladım taktım tekrar
Bogaz kelebeği etrafındaki sensörlerin soketlerini temizledim taktım, kablolarını kontrol ettim herhangi bir sorun yok

@Oğuzhan ve tüm dostlar, bu konuda ne tavsiye edersiniz, araçtan anlamayan kasap ustaların elinde aracı kurcalatıp rezil olmak istemiyorum

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Araçtaki sorun ara sıra azalsa da devam etmekte, görüntüdeki arıza kodları var, oksijen sensörü hatası önceden de vardı kullanımda sorun olmuyordu, sorunum diğer hata ile alakalı gibi görünüyor, bu hatanın çözümü nasıl olur, kalibrasyon lazım ise buna servis harici normal tamirci bakabilir mi, beyinci vs gerekli midir?
Yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231109_222913_com.ovz.carscanner.jpg
    Screenshot_20231109_222913_com.ovz.carscanner.jpg
    147.4 KB · Görüntüleme: 13
Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Cumartesi günü epey bi yer dolaştım, nereye gitsem bu aracın cihazı yok dediler, en son motor test yapan bi yer baktı bu araçta gaz kelebeği kalibrasyon olayı yok yani araçta böyle bir alt yapı yok dedi.
Başka biri de bunun gaz pedalı bozulmuş çıkmasını bul değiş sorun çözülür dedi
(bu araçta gaz pedalı bağlantısı halatlı, harici elektronik arıza yapabilecek bir parça var mı bu pedal üzerinde ona kafam takıldı, baktım bişey göremedim)
Bu yazdıklarım hakkında fikri bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cumartesi günü epey bi yer dolaştım, nereye gitsem bu aracın cihazı yok dediler, en son motor test yapan bi yer baktı bu araçta gaz kelebeği kalibrasyon olayı yok yani araçta böyle bir alt yapı yok dedi.
(bu araçta gaz pedalı bağlantısı halatlı, harici elektronik arıza yapabilecek bir parça var mı bu pedal üzerinde ona kafam takıldı, baktım bişey göremedim)
Gaz pedalı ve sistemi mekanik nasıl bir arıza verebilir ki rölantiyi bozacak?? Halatı mı gevşedi acaba??

Gaziantep'te Tarık usta yı tavsiye eden çok oldu Bi görüş istersen

Şahinbey Mavikent Sanayi Sitesi Japoncu Tarık olarak bilinir.
+90 533 972 29 79

Davut SEZEN

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Hocam merhabalar.
Çözüm bulabildiniz mi bu sorun için? Aynı sorun bende de var. 1. Vitesteyken özellikle trafikte rölanti 1500-2000 arasında 5-10 sn kadar takılı kalıp geç düşüyor bende de. Kalibrasyon için bende baya bi araştırdım, bir kaç ustaya sordum. Telli araçlarda kalibrasyon olmuyor, otomatik dediler. Benim sorunum gaz kelebeğini temizlettikten sonra başladı, öncesinde böyle bir problem yoktu.
Adem ustaya bir fırsat bulup ayak üstü baktırdım vaktim olmadığı için, gaz kelebeği arızalanmış, üzerinde ki sensörler çok hassas, bilmeyen birisi temizlediyse sensöre zarar vermiştir ondan yapıyordur dedi. Değişmesi lazım dedi. Daha sonrasında fırsat bulup gidemedim tekrar. İlk fırsatta Adem ustadan randevu alıp genel kontol için gideceğim inşallah.

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Gaz pedalı ve sistemi mekanik nasıl bir arıza verebilir ki rölantiyi bozacak?? Halatı mı gevşedi acaba??

Gaziantep'te Tarık usta yı tavsiye eden çok oldu Bi görüş istersen

Şahinbey Mavikent Sanayi Sitesi Japoncu Tarık olarak bilinir.
+90 533 972 29 79

Tarık ustaya uğradım cumartesi olması sebebi ile başı epeyce kalabalıktı, bugün görüştüm arıza koduna bakarak soket kablo tesisat kaynaklı bişey olabileceğini söylediler, bizim araçlara bakan bi beyincinin numarasını verdi, aracı götürüp bırakacağım bakalım kontroller sonrasında durum netlik kazanacak, bilgi için teşekkürler
Hocam merhabalar.
Çözüm bulabildiniz mi bu sorun için? Aynı sorun bende de var. 1. Vitesteyken özellikle trafikte rölanti 1500-2000 arasında 5-10 sn kadar takılı kalıp geç düşüyor bende de. Kalibrasyon için bende baya bi araştırdım, bir kaç ustaya sordum. Telli araçlarda kalibrasyon olmuyor, otomatik dediler. Benim sorunum gaz kelebeğini temizlettikten sonra başladı, öncesinde böyle bir problem yoktu.
Adem ustaya bir fırsat bulup ayak üstü baktırdım vaktim olmadığı için, gaz kelebeği arızalanmış, üzerinde ki sensörler çok hassas, bilmeyen birisi temizlediyse sensöre zarar vermiştir ondan yapıyordur dedi. Değişmesi lazım dedi. Daha sonrasında fırsat bulup gidemedim tekrar. İlk fırsatta Adem ustadan randevu alıp genel kontol için gideceğim inşallah.
Hocam aynı teşhis ile boğaz kelebeği sensörünü sıfır olarak değiştirdim maalesef hiç düzelme olmadı, sizin arıza kodu aynı mıdır bilmiyorum ama bende durum böyle, yazdığım gibi tesisat inceleme amaçlı beyinciye bırakacağım aracı, birkaç gün içinde durum netleşir buradan bilgi veririm inşallah

Davut SEZEN

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Tarık ustaya uğradım cumartesi olması sebebi ile başı epeyce kalabalıktı, bugün görüştüm arıza koduna bakarak soket kablo tesisat kaynaklı bişey olabileceğini söylediler, bizim araçlara bakan bi beyincinin numarasını verdi, aracı götürüp bırakacağım bakalım kontroller sonrasında durum netlik kazanacak, bilgi için teşekkürler

Hocam aynı teşhis ile boğaz kelebeği sensörünü sıfır olarak değiştirdim maalesef hiç düzelme olmadı, sizin arıza kodu aynı mıdır bilmiyorum ama bende durum böyle, yazdığım gibi tesisat inceleme amaçlı beyinciye bırakacağım aracı, birkaç gün içinde durum netleşir buradan bilgi veririm inşallah
Kolay gelsin Hocam.Bende arıza kodu yok. Arıza ışığım yanıyor, o da oksijen sensöründen. Gaz kelebeğini komple değiştirmek gerekiyor sanırım.

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Kolay gelsin Hocam.Bende arıza kodu yok. Arıza ışığım yanıyor, o da oksijen sensöründen. Gaz kelebeğini komple değiştirmek gerekiyor sanırım.
Asıl sorun gaz kelebeği sensöründe imiş, işin garibi parça kodu doğru ve çin taiwan malı olmayan kaliteli sıfır aldığım gaz kelebeği sensörü de aynı arıza kodunu veriyor, şu tamirci bu beyinci derken bu kadar işten sonra başka bir sensör deneyince anladık durumu, üstüne boğaz kelebeği ve rolanti sensörü temizliği sonrasında araç normale döndü çok şükür,
Gaz kelebeğini net kesin bir arızası yok ise tam teşhis konulmadan komple değiştirmeyin derim, bana da aynısını dediler değiştirdim, boşu boşuna para vermişim elimde kaldı şimdi,
çıkma gaz kelebeği en uygun 2500 tl den başlıyor, sensörün sıfırı 500 tl den başlıyor, bana sorarsanız sensörden başlayın derim

Davut SEZEN

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Asıl sorun gaz kelebeği sensöründe imiş, işin garibi parça kodu doğru ve çin taiwan malı olmayan kaliteli sıfır aldığım gaz kelebeği sensörü de aynı arıza kodunu veriyor, şu tamirci bu beyinci derken bu kadar işten sonra başka bir sensör deneyince anladık durumu, üstüne boğaz kelebeği ve rolanti sensörü temizliği sonrasında araç normale döndü çok şükür,
Gaz kelebeğini net kesin bir arızası yok ise tam teşhis konulmadan komple değiştirmeyin derim, bana da aynısını dediler değiştirdim, boşu boşuna para vermişim elimde kaldı şimdi,
çıkma gaz kelebeği en uygun 2500 tl den başlıyor, sensörün sıfırı 500 tl den başlıyor, bana sorarsanız sensörden başlayın derim
Geçmiş olsun, kurtulmuşsun en azından.

Evet gaz kelebeği pahalı bir parça, çıkma alsak onun da ne denli sağlıklı olacağı meçhul.

Bende işe sensörden başlayacağım, aldığın sensör kodunu yazabilir misin hocam?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Geçmiş olsun, kurtulmuşsun en azından.

Evet gaz kelebeği pahalı bir parça, çıkma alsak onun da ne denli sağlıklı olacağı meçhul.

Bende işe sensörden başlayacağım, aldığın sensör kodunu yazabilir misin hocam?

Araç Markası
Mazda 3 touring 2009
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan Manuel
Hocam aracın üzerindekini Bi kontrol edip ona uygun olanı alın isterseniz, hani kodu farklı olur alırsınız, sonrasında iadesi sorun olabilir

Üst Alt