Yılın En Güvenli Aracı Subaru Oldu

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan

Subaru, katıldığı tüm kategorilerde en yüksek puanı alarak “Yılın En Güvenli Aracı” ödülünü aldı.

Subaru’nun farklı segmentlerde yer alan modelleri Amerika Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yapılan güvenlik ve çarpışma testlerini başarı ile geçerek “Yılın En Güvenli Aracı” ödülüne layık görüldü.

2015 model “EyeSight” teknolojisine sahip Legacy, Outback, Forester, Impreza ve Subaru XV Crosstrek modelleri IIHS en yüksek güvenlik standardı olan 2015 Yılı "Top Safety Pick+" ödülünü ve önden çarpışma önleme testinde ise en üst sıralama olan "Superior" (Üstün) derecesini almaya hak kazandı. Küçük araçlar kategorisinde ise yalnızca Impreza ve Subaru XV Crosstrek "Superior" (Üstün) derecesi sahibi oldu.

Subaru’nun 2015 model “EyeSight” teknolojisine sahip araçlarının IIHS-Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü tarafından yapılan testlerde sürücülere ve yolculara maksimum güvenlik sağladığı belirlendi.

Legacy, Outback, Forester, Impreza ile opsiyonel "EyeSight" özellikli Subaru XV Crosstrek modelleri önden çarpışma önleme konusunda 6 üzerinden 6 puan aldı.

2015 model WRX ve Subaru BRZ için yapılan Top Safety Pick sıralaması dâhil, beşi En Güvenli Araç+ ve ikisi ise En Güvenli Araç olmak üzere Subaru’nun yedi modeli* IIHS 2015 yılı güvenlik ödüllerini almaya hak kazandı. Orta sınıf araçlar kategorisinde ise yalnızca Subaru’nun Impreza ve XV Crosstrek modelleri "Superior" (Üstün) derecesinin sahibi oldu.

Bu ödülün alınmasında önemli role sahip olan Subaru EyeSight teknolojisi, araçlar, yayalar ve bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri algılamak için yalnızca stereo kamera teknolojisinin kullanıldığı ilk sistem. EyeSight teknolojisi Subaru mühendislerinin, seksenlerin sonunda Subaru yerel araçlarında test edilen ve uygulanan milimetrik dalga radar ve lazer radar gibi diğer sistemlerin ardından kapsamlı bir araştırma ve gelişimi sonucunda ortaya çıktı. Yeni Subaru Outback’le Avrupa’da lanse edilecek olan EyeSight sistemi, son 25 yılda geliştirilen teknolojinin son yansıması olarak öne çıkıyor. Yeni nesil EyeSight versiyonu, önleyici güvenlik ve sürücü yükünü azaltma özelliklerini daha da ileriye taşımak için yaklaşık %40 oranında görüş açısının artırıldığı tamamen yenilenmiş stereo kameralara sahip.

En Güvenli Araç ödülüne sahip olabilmek için araçların yüksek hızda önden ve yandan çarpışma testlerinden, devrilme testinden ve arkadan gelen darbelerde boyun yaralanmalarına karşı koltuk/baş koruma sistemleri değerlendirmelerinden “İyi” sonucunu alması gerekiyor.

Ayrıca, 2012 yılında kullanılmaya başlanan önden küçük çarpışma testinden de “İyi” veya “Kabul Edilebilir” performans derecesine sahip olmak gerekiyor. Bir üst ödül olan En Güvenli Araç+ ödülünü kazanmak için ise araçların, bu testten aynı performansı göstermeleri ve buna ek olarak önden çarpışma önleme kategorisinde de “Gelişmiş” veya “Üstün” derecesini elde etmeleri gerekiyor.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şu EyeSight ayrıntılarını merak ettim :) Tebrikler subaru.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bak şu işe! Subaru'ları yeni satmıştım!

Bir başka bilgi de ben ekleyeyim;

2103 yılında Subaru Forester 2.0 turbo (240 bg) ile Mazda CX-5 2.0 arasında tercih yaptığımda, beni CX-5 almaya iten sebepler;

1- Eye Sight donanımı halen hiçbir Subaru modelinde Türkiye'ye gelmiyor. Oysa ki, CX-5'de otomatik şehir içi frenleme, şeritten ayrılma uyarısı, aynalarda ölü nokta uyarısı gibi standart güvenlik donanımlarının üzerinde ekstra güvenlik donanımları vardı.

2- CX-5'de multimedya, navigasyon, vb. fonksiyonlara hükmedebildiğiniz bir TFT ekran olduğu halde, Forester'da çocukluğumdan kalma dizaynı ile klasik bir cd çalar vardı, halen de öyle.

3- İç mekan kalitesi Forester'da direk bir alt sınıf Impreza'dan aynen alınmaydı. Cx-5 ise Mazda 6 ile aynı kalitede bir iç mekan sunuyordu.

4- Forester'da bir türlü ısınamadığım CVT tipi şanzıman varken, Mazda önden çekişli platformlarda Dünya'nın en gelişmiş tork konvertörlü şanzımanlarından birini kullanıyordu.

Forester ise;

1- Çok üstün olan performansı

2- Özellikle X-Mode ile daha gelişmiş awd sistemi ile öne çıkıyordu.

Bu karşılaştırmalar bugün de halen geçerlidir ve CX-5'in makyajıyla olay daha fazla lehine olacaktır.

Ama şu da ayrı bir gerçek ki, Subaru 2 şeyi çok iyi yapıyor. Dünya'nın en iyi ve dayanıklı şasilerinden + Dünya'nın en iyi ve dayanıklı awd sistemlerinden birisi.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir getirsinler de görelim bakalım Özkan. Daha fiyatı belli olmayan aracı ön sipariş alabileceklerini hiç sanmıyorum. Olsa olsa gelince bize haber edin formu dolduruluyordur. Şu andaki eski kasa 2.0 dizel otomatik bile 140 fiyatı. Merak ediyorum yeni kasasını ne fiyata satacaklar? Subaru'nun şu anda Türkiye'de lokomotifi XV, daha sonra da Forester. Forester'ın en üst modeli, performans ustası 240 bg turbo versiyonunun 20 bin üstünde fiyatla çok zor satarlar. Bugünkü araç fiyatıyla Mercedes, BMW, Audi seviyelerine geldiği için, satışları birkaç denilebilecek düzeydedir. Bugün 150-160 verdiğinde 2014 10 bin km 3.20d x-drive alıyorsun. Üstelik 150 değil, 184 bg! Evet donanımı daha zayıf, altı daha alçak ama BMW, adı ve prestiji var. Fiyatlamada avantaj sağlayamaz ve bugünkü düzeyde olursa, yine çok sınırlı adet satılır.

Ama Subaru 1.6 turbo benzinli bir makine yaptı, BMW'deki gibi 170 bg ve 250 NM. Eğer bu makine XV, Forester, Outback ile gelirse, işte o zaman değişik şeyler olabilir. Hele ki, bu makine ve Eye Sight donanımı ile bir XV çok ilginç bir makine olur...

Mart ayında yeni Outback ile ülkemize geliyormuş sistem. Hatta bayiler ön sipariş almaya başlamış.

http://www.autoturkiye.com/v2/subarudan-cigir-acan-guvenlik-adimi/

Mt53

Katılımcı
Bir getirsinler de görelim bakalım Özkan. Daha fiyatı belli olmayan aracı ön sipariş alabileceklerini hiç sanmıyorum. Olsa olsa gelince bize haber edin formu dolduruluyordur. Şu andaki eski kasa 2.0 dizel otomatik bile 140 fiyatı. Merak ediyorum yeni kasasını ne fiyata satacaklar? Subaru'nun şu anda Türkiye'de lokomotifi XV, daha sonra da Forester. Forester'ın en üst modeli, performans ustası 240 bg turbo versiyonunun 20 bin üstünde fiyatla çok zor satarlar. Bugünkü araç fiyatıyla Mercedes, BMW, Audi seviyelerine geldiği için, satışları birkaç denilebilecek düzeydedir. Bugün 150-160 verdiğinde 2014 10 bin km 3.20d x-drive alıyorsun. Üstelik 150 değil, 184 bg! Evet donanımı daha zayıf, altı daha alçak ama BMW, adı ve prestiji var. Fiyatlamada avantaj sağlayamaz ve bugünkü düzeyde olursa, yine çok sınırlı adet satılır.

Ama Subaru 1.6 turbo benzinli bir makine yaptı, BMW'deki gibi 170 bg ve 250 NM. Eğer bu makine XV, Forester, Outback ile gelirse, işte o zaman değişik şeyler olabilir. Hele ki, bu makine ve Eye Sight donanımı ile bir XV çok ilginç bir makine olur...
XV o dediğiniz şekilde gelirse abi ve imkan da olursa o dönem direkt alırım valla

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Subaruları kasa olarak çok beğeniyorum fakat iç tasarımı oyuncak gibi geliyor özensiz biraz

Tapatalk

Japonlar güvenliğe aşırı önem veriyorlar..
Awd sistemi Mazda'da mevcut fakat ülkemizde yok..
Opel Mokka 1.4 motor ve yok satıyor.. Bir arkadaşım aldı ve daha sonra kardeşinede aldılar. Kesinlikle istenilen donanım yada renk dahi seçemeyeceğiniz kadar çok satılmaya başlamış..
Türkiye'de satmak için aşırı donanım yada güvenliğe gerek yok..
Marka ve halk içindeki telafuz yeterli..
Birçok araç en donanımlı serilerini getirmiyor..

Ben neden cx-5 serisi aracı 1.6 dizel 130 bg renault ta bulunan benzer bir motorla yada benzer bir benzinli motorla 4*4 olarak alamıyorum.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mokka'da awd ve otomatik bir arada yok. Üstelik dizel makina da 1.7 litre.

Yakında 1.5 benzinli, 1.5 dizel motorlarla CX-3 gelecek. Üstelik her iki motoru da otomatik ve awd olarak satacaklar. Bence Mokka'dan çok daha şık ve kaliteli bir araç. Yani isteğiniz gerçek oluyor, Mazda ikinci awd aracını piyasaya sunuyor. Bir de Mazda 6 awd opsiyonu olsa iyiydi. Ne yazık ki Japon 2.2 dizele koymuş awd opsiyonunu!

Japonlar güvenliğe aşırı önem veriyorlar..
Awd sistemi Mazda'da mevcut fakat ülkemizde yok..
Opel Mokka 1.4 motor ve yok satıyor.. Bir arkadaşım aldı ve daha sonra kardeşinede aldılar. Kesinlikle istenilen donanım yada renk dahi seçemeyeceğiniz kadar çok satılmaya başlamış..
Türkiye'de satmak için aşırı donanım yada güvenliğe gerek yok..
Marka ve halk içindeki telafuz yeterli..
Birçok araç en donanımlı serilerini getirmiyor..

Ben neden cx-5 serisi aracı 1.6 dizel 130 bg renault ta bulunan benzer bir motorla yada benzer bir benzinli motorla 4*4 olarak alamıyorum.

evet awd sistemlisi manuel..
Ancak 136 ps 1.6 cdti gelecekmiş awd olur olmaz bilmiyorum..
Mazda gerek Suv gerek 6 serisine 1.6 motor seviyesini kazandırmalı. Mazda 6 75.000 seviyelerine düşer ve gerçekten satışlarında artış sağlar..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Senin yaşadığın ülken, bunun için sana değer vermiyor ki; elin çekik gözlüsü sana bu imkanı versin...

Bu ülkenin sınırları dışına çıkıp, dikkatli gözlem yaparsak, ülkenin imajını ve ne halde olduğunu daha iyi anlayabiliriz... Biz güzel olan hiç bir şeyi hak etmiyoruz... Ettirmiyorlar. ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Türk Hükümeti için Almanlar, İngilizler kendi vatandaşlarından daha değerli sanırım. Bunun açılımını burada değil de, başka başlıkta yapsam daha iyi olabilir. Ama o başlıkta da her şey konuşulabilir mi? Bilmiyorum... Yalnız şunu söyleyebilirim ki, son dönemde katıldığım bir konferansta bu konuda ahkam kesenlerin bayağı bir canını sıktım.

Senin yaşadığın ülken, bunun için sana değer vermiyor ki; elin çekik gözlüsü sana bu imkanı versin...

Bu ülkenin sınırları dışına çıkıp, dikkatli gözlem yaparsak, ülkenin imajını ve ne halde olduğunu daha iyi anlayabiliriz... Biz güzel olan hiç bir şeyi hak etmiyoruz... Ettirmiyorlar. ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Japonlar neden 2.2 Dizele kafayı takmış vaziyette?Tr yi baz alarak sormuyorum diğer markalarla kıyaslayarak neden yani neden?

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sırf bu yüzden Yeni Mazda 6 alamıyoruz..Geçen gün özel sipariş versek dizel Mazda 6 ne kadara mal olur diye sormuştum Okan beye (Gören Oto), 190-200 bin civarı dedi..Gel de sinirlenme..
Japonlar neden 2.2 Dizele kafayı takmış vaziyette?Tr yi baz alarak sormuyorum diğer markalarla kıyaslayarak neden yani neden?

Hyundai Santa Fe'de 2.2 dizel vardı
Chevy Captiva'da normalde 2.2 dizel vardı, açıklama yapmışlardı Türkiye için 2.0 getirttik diye
Rav4 dizel 2.2
Mazda Dizel 2.2

sonuç ulaşması zor..
Hayal...
En azından benim için....

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
İsteseler bal gibide üretirler düşük cc li twinturbolu dizel gel görki yok kocaaa bir yok

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Cevabını bilmiyorum desem yalan olur, biliyorum desem neden diye sorarsın!

Sadece şu kadarını ifade edeyim ki, Japonlar değil, Honda! Mazda da aynı fikirde...

Üst Alt