Yerli Otomobil Ticari Taksi Olarak Devreye Girecek

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, yerli otomobilin ilk olarak ticari taksi olarak devreye gireceğini söyledi. Bakan, ekonomideki daralmayla ilgili olarak, "Bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yerli otomobil projesiyle ilgili konuşan Bakan Özlü, ilk etapta ticari taksiye yönelik bir model geliştirileceğini söyledi. Özlü şunları kaydetti: "Yerli otomobilde iki koldan çalışıyoruz. TÜBİTAK bünyesindeki çalışma sürüyor. İkinci bir çalışma bakanlık bünyesinde projenin iş modeliyle ilgili. Otomobil yapmak ticari ağırlıklı bir iş. Ticari anlamda bir otomobilin üretilip pazarlanmasına ve küresel başarı elde edilmesine yönelik iş modeli üzerinde çalıştık. Başbakanımıza arz ettik. Aracımız elektrikli bir araç olacak. Öncelikle şehir içi taksiler için bir model geliştireceğiz. 2019'a yetiştirmeye çalışacağız. İlk aşama ticari taksi şeklinde düşünüyoruz. Otomobil sadece modelle olacak şey değil, farklı segmentlere hitap eden otomobiller olacak. Biz küresel bir başarı hedefliyoruz. Yüksek rakamlarda üretim miktarını yakalayabilirsek maliyetlerin düşeceği açık" dedi.

"KÜÇÜLMEYİ SON ÇEYREKTE TELAFİ EDERİZ"
Üçüncü çeyrekte ekonomideki küçülmeye ilişkin konuşan Özlü şunları söyledi: "Güvenlikle ilgili terör saldırısından sonra büyümeyle ilgili rakamların da menfi gelmesi doğrusu üzücü ikinci bir hadise oldu. Üçüncü çeyrekte iki büyük bayram tatilinin olması, çevremizdeki gelişmelerden dolayı bu küçülmeyi dördüncü çeyrekte telafi edeceğimizi düşünüyorum. Ekimde sanayinin büyümesi ilk göstergesidir. Dördüncü çeyrekte bu küçülmeyi telafi edeceğimizi düşünüyorum. Yeni hesaplama yöntemi de var, baz yılı 2009 oldu. Dördüncü çeyrekteki toparlanmayla 2016'yı orta vadeli planda hedeflenene yakın olduğunu düşünüyoruz."

Bakan Özlü, ekonomik tedbir paketine ilişkin şöyle konuştu: "Piyasalarda bir durgunluk olduğu bilgisi bize her zaman geliyor. Piyasadaki nakit sıkışıklığını aşmak için bir çalışma yapıldı. Ortaya bankaların kredi risklerinin devlet tarafından üstlenilmesini öngören bir temel prensip belirlendi. 250 milyar liralık kredi paketinin piyasaya sunulması kararlaştırıldı. Tedbirler paketinde kamunun harcamalarını biraz kısması görüşüldü. KOBİ'ler için açıkladığımız 50 bin TL kredi desteğini bu hafta başlatıyoruz." Özlü, ekonomik tedbirlerin yansımasının 2017'nin ilk 6 ayı içinde olacağını söyledi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Otomobil kısmı zaten komedi de, ekonomi için 4. çeyrek diyor ya daha büyük komedi, dördüncü çeyreği mi kaldı bu işin

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Az önce 16 Ekim yayınlı ilgili videoyu seyrettim, anladığım ..
Politika ; yarım saat konuşup hiç bir şey anlatmamakmış..

2016 sonunda 30-40 araç hazırlanmış olup her türlü yol ve hava koşullarında test edilecek,

YERLİ denmesinden asıl kasıt , Araç seri üretime geçene kadar % 85 lik kısmı Türkiye de üretilecek ; Çinliler gibi çek fotoğrafı kopyala , az makyaj değiştir (malum telif hakları) bunu başkası aylarca çizmiş test etmiş ve üretmiş olabilir ama ver karlıkçı Halil e birebir aynısını yapsın.

Elektrikli otomobilller de bulunan Akünün azalması durumunda devreye giren yedek güç jeneratörü dedikleri parça geliştiriliyormuş ,

Tabi tüm bu parçalar orjinal parçalar üzerinden geliştiriliyor ki oluşabilecek telif hakları incelenmiş veya ortama uydurulmuştur diye düşünüyorum,

2018 Haziran lansman 2019 seri üretim ve satış,

Uzun yıllardır kullanılan cruise teknolojisinden yeni gibi bahsedilip bir de üstüne otomatik pilot sistemi anlatıldı misal ; ben Kadıköy den Ankara ya gideceğim yola çıktım aldım oto pilota ohh araç kendi kendine gitsin gelsin çaylar, çekirdekler, günlük gazeteler. Orada benim makaralar koptu ya hadi başladım bitsin dedim :D

Fiyat bilgisi için şöyle söylendi ; Biz D segment aracı C segment fiyatına satabilmek için araştırmalarımızı yapıyoruz.
Bana göre minimum 90 bin artı ıvır zıvır...

Not: Şu an 160 km yapıyormuş 230 km için çalışmalar var denildi de keşke sunucu hanım Bakan bey'e sorsaydı "yollarımızda hız sınırlaması kaç km " diye

Not 2 : Teknolojilerden biri de Öndeki araç ile mesafeyi korumak gerekirse fren yapmak ve aynı zamanda öndeki araç ile iletişim kurup "bak ben gazı kapattım geliyorum aman kaza bela olmasın sen de dip gaz yap" diyen artı bir teknolojiden bahsedildi

Son düzenleme:

eserbaba

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mavi Sedan
Not: Şu an 160 km yapıyormuş 230 km için çalışmalar var denildi de keşke sunucu hanım Bakan bey'e sorsaydı "yollarımızda hız sınırlaması kaç km " diye

şu laf efsane olmuş patron

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Her aşamada vizyonsuzluk. Kardeşim insanlar hele de Türk insanı etiketçidir, otomobili taksi yaparsan markana kendi elinle sıkarsın, hedef pazarın taksiciler olarak kalır. Hayali bile vizyonla kuramıyor adamlar. :bsmagryr:

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
Taksiler, elektrikli oldugu zaman acaba bahaneler nasil olacak?
- Sofor bey klimayi acabilir misiniz, cok sicak.
+ Abi, Allah seni inandirsin burdan klimanin soguk havasi bir vuruyor ( cam ile sol omuzunu gostererek), gece agridan uyuyamiyorum. siz cami acabilirsiniz.

Yeni bahane herhalde;
+Abi, klima acmasina acardim ama yeterli sarjim yok, yolda kalabiliriz.

Uzak mesafe:
Arabayi teslim edecem bahanesi : abi sarjim yok uzak mesafe gidemem.

Üst Alt