Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yerli Otomobil Konusundaki Görüşleriniz, Tartışmalar, Fikirleriniz Nelerdir?

Konu, 'Diğer' kısmında hus3yn tarafından paylaşıldı.

1. hus3yn

hus3yn Katılımcı

inşallah yeni çıkacak olan yerli otomobilimiz günümüz güvenlik standartlarına uygun yapılır

2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Günümüz güvenlik standartlarını yerine getirmek ciddi maliyet gerektireceği için ben pek mümkün görmüyorum

3. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Forsurgen bile araclarimiz turkiye kurallarina kanunlarina uygundur aciklamasi yapip turkiyede sikinti olmayacagini dusundugune gore yerli aracimiz ne durumda ne standarti ne kanununa gore uretilir kim bilir...

grafff ve ezmocesteri bunu beğendi.
  4. PAN

PAN Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 sedan 2015
    Araç Renk ve Tip:
    Power Sense Kırmız
    Türkiye'ye ve türkiye insanına güvenin. Artık pek çok sektörde dünya liginde önemli bir oyuncudur Türkiye

5. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Türk insanına her daim güvenirim, önemli bir oyuncuyuz ama hiç ilk 11 in değişmezi olamıyoruz, muhtemelen menejerimiz adil değil

grafff bunu beğendi.
  6. PAN

PAN Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 sedan 2015
    Araç Renk ve Tip:
    Power Sense Kırmız
    Ekim ayında ilk prototipler kamuoyuyla paylaşılacak. bekliyoruz ama tahminim seçim sonrası kalacaktır.

7. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Şahin Doğan'da teknoloji ve bilimin kullanılmadan üretilen ucuz arabalar.
    Bence hala gidebiliyor olmaları mucize.

Valla yerli otomobil gerçekten yerli olursa hayır gelmez, niye derseniz bilimin ve yüksek teknolojinin kullanılmadığı yerde dünya markası yaratılamaz.
    Şuan hali hzırda yerli diye ürettiğimiz zırhlı araçların teknolojik altyapısada Samsung'dan alınıyor. Bizim yaptığımız amelelik kısmı.

OECD rakamlarıda maalesef bu gerçeği doğruluyor.

Bu ülkenin teoride en iyi üniversitelerinden birinde mühendislik okumuş biri olarak hühendisim demekten utanıyorum.
    Lisede gördüğüm eğitimden daha kötü bir eğitimle okulu tamamladım.
    Aklımdaki hiç bir proje için destek veya imkan bulamadım.
    Eşim Tıp doktur ve bilimsel kariyer istersen bilimsel kariyerin torpilden geçtiğini yada yurt dışından şimdilik pes etmek zorunda kaldı.
    VS vs vs...
    Bakığımızda nobel'i kazanan Türk dediğimiz kişi aslında Türk asıllı Amerika'lı.
    Eğitimin ve araştırmasının büyük ve önemli kısmını Amerika'da yapmış.

Bu Türkler le alakalı bir durum değil.
    Devlet politikası ile alaklı. (Şuan ki iktidarı eliştirmek için demiyorum yaklaşık 60 yıldır bu böyle)

Bu nedenlerle sadece ikiye bölünüyor olması bile bir mucize :)

isler.ramazan, ezmocesteri ve hakan_emre bunu beğendi.
  8. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Güven Bence O Kadar Karamsar Olmamak Lazım.. Kendimden Biliyorum Yaptığımız Ürünler Yurtdışınada Gidiyor, Yurtiçinde de Kullanılıyor Ölçüm Ve Testlerden Geçiyor Öyle Kullanılıyor .. Bunları Yaparken Yerli Ve Japon Menşeli Makinalar Ve Teknolojilerin den Yardım Alıyoruz..Otomotiv Sektöründe Farklı Markalarda Aynı Alt Yapıyı Aynı Teknolojiyi Kullanıyor Bu Gayet Normal Bir Durum ..

9. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Üniversitelerin çoğu için haklısın ve gittikçe de kötüye gidiyor eğitim kalitesi. Fakat başarılı birinin akademik hayata girememesini torpile bağlamasını yanlış buluyorum. Arş.gör.üm ve başıma torpillik bir olay gelmedi. Fakat illaki bazı üniversitelerde bu durum vardır. Adamın lisans öğrencisiyse ve memnunsa onunla devam etmek isteyecektir haklı olarak. Odtüde havacılıj ve uzay müh. Yüksek lisansı yaparken başvurmuştum şu anda çalıştığım yere, ama ankara biraz uzak diye ve orada eğitimime devam ettiğim için haklı olarak istememişlerdi, sonradan öyp ile kazandım.

Nobeli kazanan hocamızın ülkemizden giderek kendini geliştirebildiğini de görebiliyoruz. Poliklinik doktoruyken abd ye gitmiş ve doğru olanı da yapmış. Bu ülkede her meslekte sıkıntı olabiliyor. Amir ya da şeflerin, bölüm başkanlarının egoları olabiliyor. Bu ego, ve en iyi ben bilirim havaları, ayrıca da üniversitelerdeki hocaların öğretmen gibi fazla ders vermeleri aşılmadan da gelişme katetmek zor.

10. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yerli otomobil ile ilgili görüşlerinizi buradan aktarabilirsiniz... :)

hakan_emre bunu beğendi.
  11. PAN

PAN Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 sedan 2015
    Araç Renk ve Tip:
    Power Sense Kırmız
    Türkiye'nin yerli otomobil üretecek bilgi birikimi ve sermaye sahip olduğunu düşünüyorum. Devlet bu konuda ciddi bir destekte verecek. Arge işini Tübitak yapacak.

Ciddi çalışmalar var hibrit ve sonraki dönemde sanıyorum tamamen elektrikli araçlara doğru bir yönelim olacaktır. Tesla'nın başarısı ortada.

bize düşen buna destek olmak teşvik etmek.

12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Daha önce forumun bir yerlerinde bu konuyla ilgili uzunca yazmıştım, özetleyeyim...

Araba üretmek mesele değil, ama bu ekonomik sistemde ve global pazarda tutunabilmek imkansız... Türk'ün geçmiş yıllardaki ticari geçmişi ile Türk'e karşı olan lobi düşünüldüğünde bizim ülkemizden daha gelişmiş ülkelerde yer bulabilmesi mümkün değil...

Şu olabilir ama;

Arabayı yaparsın, bak biz bu arabayı yaptık diye övünürsün tamam katılıyorum mümkün... :)

ezmocesteri bunu beğendi.
  13. PAN

PAN Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 sedan 2015
    Araç Renk ve Tip:
    Power Sense Kırmız

Bu doğru değil pek çok iş kolunda türk firmaları aranan firmadır.

Örneğin İnşaat'ta dünya ikincisiyiz. Ve kalite ve yapım hızı olarak çok iyi bilinir türk firmaları.

yine aynı şekilde gemi yapımı, tekstil, çimento, kimya, turizm vb.

şu türkiye ABD ve AB ülkelerine silah satar durumda.

Ben araba üretirse bunu satmakta zorlanacağını sanmıyorum doğrusu.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 8 Ekim 2015
  14. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Uluslararası alanda bir pazarımız olacağını düşünmek istiyorum ama bu çok zor değil mi, rakiplerinle aynı kalitede araba yapıp aynı fiyata satabilir miyiz sence?

15. PAN

PAN Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 sedan 2015
    Araç Renk ve Tip:
    Power Sense Kırmız
    AB pazarı ilk elde zor ama eski rusya federasyonu,ortadoğu, afrika, güney amerika gibi pazarlara satılır. Sonrasında AB pazarında yer bulur. Vestel ilk TV'yi ürettiğinde buna benzer tartışmalar olmuştu.

Ama vestel'in girmediği pazar kalmadı.

Aynı şeyi daha önce arçelik ve beko'da başardı.

İnşaat sanayinde rusyayı ve ortadoğuyu neredeyse biz inşaa ettik.

Türkiye artık 157 milyar dolar ihracat yapan, dünyada ürünleri kaliteli olarak bilinen bir marka. Araba'da satar.

16. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Haklısın... Bu saydığın sektörler ucuz işçilik ve tabiri caizse hamallık gerektiren işler genelde... Elin oğlu bu "pis" işleri tabiki başkasına yaptıracak ve uygun fiyata satın alacak...

Araba yapmak, satmak, tasarım yapmak, prestij kazanmak bu işlere benzemiyor maalesef, bende isterim ki; "bla bla" marka bir araba yapalım ve bütün dünyada satış rekorları kıralım, köşeyi dönelim... :)

Ben reel olarak olaya bakıyorum... Bu iş tutmaz... İran bile motor ithal ederek kendi markası ile araba yapıyor ama durumu ortada, Çinli firmalara bak, hepsi büyük marka satın alma arayışında, Hintli üreticiler bile yanına dayanacak prestijli markalar arıyor...

Bu iş Türk veya İngiliz mevzusu da değil; sadece pazara yeni girecek markanın modelin vs. arabanın tutunamayacağı, hele hele sıfırdan bu işe giriyorsan hiç şansın yok maalesef...

Ben şahsen yapılacak olan arabayı yarı fiyatıyla olsa bile satın almam... Kendini ispat etmiş bir dünya marka varken niye gidip ucuz diye yerli diye bu arabayı alayım ki?

Tarıma destek ver, hayvancılığa destek ver, balıkçılığı destekle ama mümkünse paranın çar çur olacağı yerlere benim paramı akıtma, derim...

alper, infiniteblack ve hagakure bunu beğendi.
  17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    İnşallah yapar ve satar da, ben yanıldım özür dilerim derim... Ama son 30 yıldır hangi öngörüde bulunduysam, maalesef yanılmadım... :(

18. MutluTEKİR

MutluTEKİR Aktif

Araç Markası:
    2010 Mazda3 98500km
    Araç Renk ve Tip:
    Granit Gri - Sedan
    Yerli otomobil denip duruyor da Türk Traktör'ün Türk üretimi motor yaptığını, Otokar'ın elektrikli ve cngli halk otobüsleri, şehirlerarası otobüs ve minibüs yaptığını, aynı şekilde temsanın da otobüs ve minibüs yaptığını, Karsan'ın minibüs ve ticari araç yapıp prototip taksi yaptığını biliyor muyuz?

Yerli bir otomobil markası oluşturulacaksa bunun yetkili bayi, servis ağının oluşturulması gerekecek, hali hazırda üretim yapan firmaların ya yeni bant açmaları ya da başka firmalar adına ürettikleri araçların sayılarını azaltmaları gerekecek. Bu büyük bir yatırım ve sorumluluk. Bu kadar geniş kapsamlı sonuca ulaşılması en az 20-30 yıl alacaktır. Tabi Türk milleti aracının arkasında durup alıp kullanırsa. Fakat en dandik Alman aracının bile araba ilahi kabul edildiği bu memlekette bu zor olacaktır.

Yazdığım cevaplar silindiği için de tenzih ediyorum, taşınabilirdi buraya. Bir kez daha yazıyorum. Petlas örneğimiz var. Tamam güzel lastik üretiyorlar, tam bir kar, buz lastiği. Aynısını ıslak yollar için söyleyemeyeceğim. Bu şirket uluslararası kalite belgelerine sahip olabilir, en dandik şirketler bile alıyor bu belgeleri. Ama Petlas veya Starmaxx firmasının uluslararası testlerde yer aldığını gördünüz mü? Ben görmedim. Gören varsa rakip firmalarla karşılaştırılan sonuçlarını paylaşabilir. Lastiğine güvenen bu testlere lastik gönderebilir sonuçta.

Yerli otomobilin de bu şekilde olacağına eminim. Zira hiç bir şey yapmadan Allah'a tevekkül ederiz biz. Yarın öbür gün nükleer santral kurulsa ve bir kötü sonuç olsa, onda da bir suç bulacağız, o bölgede zina vardı, Allah cezalandırdı diye; önce nerede hata yapıldığına bakmaksızın...

Velhasıl kelam, bence yerli otomobil çok da gerekli değil, devlet ithalattaki araçtan %50'nin üstünde vergi alıyorken yerli araç sadece halkın gözünü boyamalık bir seçim süsüdür.

ezmocesteri bunu beğendi.
  19. PAN

PAN Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 3 sedan 2015
    Araç Renk ve Tip:
    Power Sense Kırmız
    Böyle bir durum yok tekstilde italya, fransa ve çin ile yarışılıyor.

İnşaatta en büyük rakip ABD,

Beyaz eşyada, almanya, italya, kore rakipler

Gemi sanayinde ABD, Japonya, kore ve çin ile rekabet ediyoruz.

turizmde ispanya, fransa, yunaristan ile yarıştayız

Bana pek bu işler pek pis iş gibi gelmedi. :) Yada diğer ülkelerin yapmadığı işleri biz yapıyoruz filan demek pek mantıklı olmaz.

Aslında otomotiv den çok silah saniyinde tutunmak çok zordu türkiye neredeyse sıfırdan bu alana girdi en çok silah satılan ülkede ABD mesela..

Enseyi karartmayın türkiye ye güvenin.

20. Güven

Güven Katılımcı

Araç Markası:
    2012 - Mazda 3 A/T
    Araç Renk ve Tip:
    Lacivert - Sedan
    Türkiye'nin ciddi bir teknoloji ürünü yok.
    İhracat rakamıda zaten ithalatımızın çok gerisinde.

Vestel denen markanın telefonunu ben yurtdışı sitelerde bulamamdım zaten fiyat performansta oldukça kötü.
    Beyaz eşyada bile daha çok yeni olan Samsung, LG gibi markaların gerisindeler.

Bende bir otomotiv firmasında çalışıyor.
    İhracat ve ithalat yapıyor ama AR-GE yok.

Kimya dersek yeni değil ama 4-5 yıl kadar Türkiye'nin en büyüklerinden biri olan ilaç firmasının fabrika gezisine katılmıştım.
    Kendi AR-GE müdürlerinin dediği Trükiye'de bu sektörde AR-GE yapan kimse yok, biz AN_GE yapıyoruz yani araştırma geliştirme, Türkçesi bulunmuş yabancı ilaçları kopyalıyoruz.

Tübitak, Pardus projesinden çok kişiyi tanıyorum mesleğim gereği. Linux tabanlı bir sitemin üstüne yapılıyordu.
    Java ile yazılan programda çalışan yazılımcıların çoğu java bile bilmiyordu niye çünkü torpille ordaydılar.
    Sonuç yurt dışından alınan yüksek danışmanlık maliyetleri sonucunda windowsa dönüş.
    Tübitek'ın ülkedeki tek amacı yabancı danışmanlara parayı akıtıp yanbancı teknolojileri alıp üstüne TÜRK MALI yazmak.

Casper desek bizzat anneme aldığım bilgisayarın marka model kağıdında TÜRK MALI yazıyordu, bandı kaldırdığımda altındaki bantta Made in China yazıyordu.

Eşimin eskiden çalıştığı hastanede cemaatci olduğu için çalışan Profesör Doçent seviyesindeki bir çok doktor 17 aralıktan sonra çıkarıldı.
    Yine aynı şekilde birçok araştırma hastanesinde bilimsel bütçeyi badem bıyıklı ceo altında işletmeciler yönetiyor.
    Ayrıca kendi okuduğum üniversitede Matematik ile alakası olmayan rektör yardımcısı kızı millet kadro beklerken mezun olur olmaz matematik bölümünde hoca olmuştur vs...

Bizde de çalışkan dürüst başarılı insanlar yok mu mutlaka vardır.
    Amacı kendimizi aşağılamak değil sadece gördüklerimi söylemek.
    Ama bu bir iki kişi ile olacak iş değil.
    Oktay Sinanoğlu'nun kendi konuşmasında anlattığı olay ki benimde mezun olduğum Yıldız Teknik Üniversitesi'nde geçiyor.
    Üniversiteye dahil olup Davutpaşa kampüsünde kendisine oda verilince, internet sadece rektör ve onun odasında varmış, bu nedenle kıskananlar kablosunu kesiyormuş.

Konu ile ilgili güzel bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=__yTofXY-Kg

Sayfayı Paylaş