Yerli Dizel Motor İçin Çalışmalar Başladı

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
7qcXKu.jpg

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Dizel Motor” ihtiyacının yerli üretilerek karşılanması yönünde çalışma başlattı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yıllık 2.1 milyar dolar aksamları ile birlikte yaklaşık 3 milyar dolar dış ticaret açığa sebep olan “Dizel Motor” ihtiyacının yerli üretilerek karşılanması yönünde çalışma başlattı. Ağır ticari araçlarda, yol dışı iş makinalarında, traktörlerde, askeri araçlarda, jeneratör tarzı makinalarda ve denizcilik uygulamalarında yoğun olarak kullanılan dizel motorlardan yılda ortalama 150 bin adet ithal ediliyor.

Dünyada en büyük motor üreticilerinin başta döküm olmak üzere birçok girdisi yerli üreticilerce sağlanıyor. Makina ve traktör üreticilerini yurt dışına bağımlı olmaktan kurtaracak çalışma, Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücü daha da artıracak.Türkiye, yaklaşık 1,8 milyon traktör parkı ve Çin ve Hindistan’ın ardından en büyük üçüncü büyüyen iş makinaları pazarı ile yerli üreticilere büyük fırsatlar sunuyor.

Yılda 60 bin adetlik traktör pazarının, eski traktörlerin yenilenmesi ile çok daha büyüyeceği öngörülüyor.Tank ve hızlı taşıyıcıların yanı sıra denizcilik uygulamalarında da yerli motorların kullanılacak olması savunma sanayisine de güç katacak.

ÇEVRECİ MOTOR

Bakanlığın çalışmasında AB kurallarına göre emisyon değerleri düşük, çevreci motor üretimi hedefleniyor. Bu çerçevede, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Yerli Dizel Motor Üretiminde” rol oynayabilecek sanayi kuruluşları ile bir araya geldi.Toplantıda ülke ihtiyaçları değerlendirilirken, sanayi kuruluşları arasındaki muhtemel işbirliği imkânları masaya yatırıldı.Bakanlığın ve TÜBİTAK’ın Ar-Ge destekleri ile işbirliğine ortam oluşturan “Kümelenme Destek Programı” için prensip kararı alınırken, bir “Motor Mükemmeliyet Merkezi” oluşturulması için ön
hazırlıkları yapacak “Motor çalışma grubu” oluşturulmasına karar verildi.Motor çalışma grubu Bakanlığın koordinesinde alanda deneyimli bir akademisyenin başkanlığında özel sektör temsilcilerinden oluşacak.

"ROLLS ROYCE İLHAM VERDİ"

Toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, dünyada tekel olan global şirketlerin ürettiği motorlara bağımlı kalınmaması gerektiğini vurgulayarak, yerli dizel motor alanında üreticilerin kümelenme yoluyla işbirliği yapmasını istedi.Işık, dünyaya motor parçası üreten yerli firmaların büyük düşünmesi gerektiğine işaret ederek, “güçlerimizi birleştererek, devletin desteğini arkamıza alarak motor üretimiyle ilgili bir yapı oluşturup önce kendi ihtiyacımızı karşılayıp sonra dünyayla rekabet eden noktaya gelebiliriz” dedi.

Işık şöyle devam etti: "ARGE pahalı bir iş. Sizlerin şu anda tek başınıza bunun altından kalkmanız zor. Burada birlikte arge çalışması yapabiliriz. İngiltere’de Rolls Royce mükemmeliyet merkezini gördüm ilham verdİ. Üretim ve arge mükemmeliyet merkezi kurma noktasında beraber olabiliriz. Birlikte iş yapma kültürü olmazsa devlet ne türlü destek verirse versin sonuç çıkmaz. Bireysel başarılarımızı kollektif başarıya nasıl dönüştürürüz buna odaklanalım. Biz size can suyu vermeye çalışıyoruz bir başlayalım kimse önümüzde duramaz. Çin’in bile maliyetleri bu kadar düşük olamaz.. Ama fazla zamanımız yok."

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araçtan ziyade yerli ve sağlam motor üretmek bence daha mantıklı...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Daha dizel makine üretsekmi diye düşünüyoruz hey yavrum heyyy. Çok geç kalındı bu işlere çokk.

Dizel ve benzinli geç kalındı elektrikliye herkesle başlayabiliriz..

Bilgisayar donanımına geç kaldık ama yazılım olabilir..

Uçak için geç kaldık ama İnsansız Hava araçları iyi başlandı..

Yeni olan şeylere herkesle başlamak gerek, geç kalmadan..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dizel ve benzinli geç kalındı elektrikliye herkesle başlayabiliriz..

Bilgisayar donanımına geç kaldık ama yazılım olabilir..

Uçak için geç kaldık ama İnsansız Hava araçları iyi başlandı..

Yeni olan şeylere herkesle başlamak gerek, geç kalmadan..
Katılıyorum ,komisyonlar ,çalışma grupları vs. yakın gelecekte petrol rezervleri tükenme uyarısı verirken hala dizel motor yapalım düşüncesi biraz hayal gibi..
Daha önce yazdım dayanamıyorum gene yazayım :) Türkiye'nin bu yolda tek çıkar yolu %100 elektrikli otomobil bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Katılıyorum ,komisyonlar ,çalışma grupları vs. yakın gelecekte petrol rezervleri tükenme uyarısı verirken hala dizel motor yapalım düşüncesi biraz hayal gibi..

Hayaldi gerçek oldu deriz sonra da... ;)

Abi; uzun vadeli bir şey olsa zaten yapılmasına izin vermezler. Var ki; bir hinlik bu işte biz motor yapabileceğiz... Yani ağalar izin verecek de yapacağız...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben % 50 elektrikliye de razıyım şu an ama mümkün değil! Ancak lisanslı üretim olur bu saatten sonra...

Gerçekçi olarak böyle bir durum var bence de, ama illaki "yaparız, ederiz, biz Türk'üz vurduk mu alırız" gibi uçuk hayaller dolaşıyor piyasada... ::)

Özellikle de; Türk arabası yapıp, Türk dizilerinde boy gösterirse bütün dünyada tanınır ve satışı kolay olur gibi "dar" bir bakış açısı bile okuduk... ;)

aday

Sessiz
Araç Markası
2013 Lancer
Dizeli bırakın da pil üretelim pil. Gelecek pilde olacak. Sadece araçlar için de değil her şey için geçerli.

Üst Alt