Yeni Skoda Superb İstanbul Autoshow’da Olacak

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Skoda‘nın “amiral gemisi” Superb, üçüncü nesliyle gerek markanın tarihinde gerekse de sınıfında yepyeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Yeni Superb, bugüne kadar geliştirilen en teknolojik, sayısız pratik çözümlere ve geniş iç mekana sahip, kısacası en iyi Skoda modeli olarak piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. İlk kez, 22-31 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Autoshow 2015’te Türkiye’de tanıtılacak yeni nesil Superb, ağustos ayından itibaren de Skoda showroomlarında yerini almaya başlayacak.

Skoda tasarımcıları ve mühendislerinin, özellikle yaratıcılık ve teknoloji açısından tamamen yepyeni bir aşamaya taşıdığı Superb, tasarım dili, artırılan rakipsiz iç mekan genişliği, farklı donanım seçenekleri, teknolojik yenilikleri, çevreci motor yelpazesiyle sınıfında daha üst basamakları hedefliyor. MQB platformu baz alınarak geliştirilen Superb, Adaptif Süspansiyon sistemi ve genişliğiyle sadece daha fazla konfor değil, aynı zamanda motor seçenekleriyle de önceki nesline göre yüzde 30’a varan oranlarda daha düşük yakıt tüketimi sunuyor.

Yeni nesil Skoda Superb’de, geniş ön ızgara, yine geniş ve ayırt edici tasarıma sahip ön farlar aracın güçlü görüntüsünü oluşturuyor. Çek Cumhuriyeti’nin dünya çapındaki tanınmış kristal işçiliği, Superb’in farlarına da yansımış. Detaylı işçiliğe sahip kristal görünümlü farlar, Superb’e seçkin bir duruş kazandırıyor. Kaputta kullanılan belirgin çizgiler ise, güçlü görüntüyü pekiştiriyor.

Superb’in yandan görüntüsü ise dinamik bir zerafet içeriyor. Keskin, yüksek tornado çizgisi, aracı çepeçevre sarmalarken, aynı zamanda belirgin bir ışık-gölge efekti yaratılmasına yardımcı oluyor. Geniş arka camla bir bütünlük oluşturan, arkaya doğru alçalan tavan ise, Superb’in bir coupe otomobil gibi görünmesini sağlıyor. Arka bölümdeyse öndeki gibi güçlü bir etki verecek şekilde yatay çizgiler, LED teknolojisi ve kristal görünümlü malzemelerle parlayan geniş stop lambaları kullanılıyor. Stop lambalarında, diğer Skoda modellerinden de tanıdık “C“ şeklindeki form dikkati çekiyor.

Yeni Superb, modelin geçmiş nesillerine de damgasını vuran “genişlik“ kavramını bir üst noktaya taşıyarak, adeta “kendi sınıfını“ yaratıyor. 4861 mm (+28 mm) uzunluğa, 2841 mm (+80 mm) dingil mesafesine sahip olan Superb’in yüksekliği ise, eskisine göre 6 mm artışla 1468 mm’ye çıkarıldı. Bununla birlikte yeni Superb, 1864 mm (+47 mm) ile sınıfının “en geniş” otomobili.

980 mm baş mesafesi ve 157 mm arka diz mesafesine sahip Superb’in sedan versiyonunda bagaj hacmi, stepne bölümü dahil 625 litre. Bagaj kapağı, elektronik kilitle donatılırken, eller doluyken bagaj kapağının kolayca açılabilmesine olanak tanıyan “sanal pedal”, Superb’de ilk kez kullanıyıor. Bu sistem, ayağın tamponun alt kısmına uzatılması sayesinde bagaj kapağının kendiliğinden açılmasını sağlıyor.

Türkiye pazarında yer alacak motor seçenekleri

Yeni nesil Superb‘de, 5 farklı güçte benzinli ve üç dizel motor seçeneği satışa sunulacak. Türkiye’de de satılacak benzinli motor seçenekleri 1.4 lt TSI (125 ve 150 HP) olarak sıralanırken, ayrıca 1.8 TSI (180 ve 220 HP) ve 2.0 lt TSI (220 ve 280 HP) seçenekleri mevcut. Dizel motorlar ise 1.6 lt (120 HP), 2.0 lt (150 ve 190 HP) hacimlerinde.

Tüm motor seçeneklerinde Start-Stop ve enerji geri kazanımı sistemleri de yer alıyor. Bu sayede yeni Superb, motor seçeneklerine bağlı olarak önceki nesline göre yüzde 30’lara varan oranlarda daha az yakıt tüketiyor.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#3
Bence de eski kasalara göre çağ atlamış, tasarım fena değil ama hâlâ arka kısmında bir şeyler eksik, Mazda 6 ve Alfa Gulia sedanı gördükten sonra bu segment tasarımları beğenmek çok zor olmaya başladı. İç mekan genişliği harika, teknolojisi de öyle, donanım olarak da çok iyi.
 
Üst Alt