Yeni Peugeot 308 Allure 1.6 Dizel Panoromik Cam Tavan

DrOkan

Katılımcı
Selamlar
Baştan söyleyeyim. Fransızları ve arabalarını hiçbir zaman sevemedim...

Sene 2005 Bursa da sıfır hatch back araç bakıyorum. Kafamda Golf var ama diğer markalara da bir bakayım dedim. Peugeot bayine gittik. 307 ye bakacağız. Görevli yanıma geldi ve "Bu aracı tavsiye etmem" dedi. Abim ve ben şok olduk. Niye siz burada çalışmıyor musunuz dedim. Evet dedi. Patronunuz bunu duysa sizi işten atar dedim. Evet olabilir dedi. Niye böyle konuşuyorsunuz o zaman dedim. Ben kendim binmeyeceğim aracı satmak istemem dedi. Dün bir müşterisi ile deneme sürüşü yaparken 2.kez çok ciddi bir ölüm tehlikesi atlattığından bahsetti. Düşük bir hızla (yanlış hatırlamıyorsam 60 km gibi demişti) viraja girdiklerini ve aracın neredeyse yoldan çıkacağını, savrulduğunu vs anlattı. Paranız varsa 407'yi göstererek bunu tavsiye ederim dedi. Yok şöyle güzel araç böyle güzel araç, çok seri, tüm klima-radyo vs açık ışıktan kalkalım bana hak vereceksiniz dedi. Neyse diyip, 407 ile test sürüşüne çıktık. Işıklara geldik. Satıcı benim yanımda oturuyor. Radyo açıktı, klimayı en sonuna kadar açtı. Lamba yeşile döndü. Ben gazı kökledim... :D Sonra gidip başka araçlara baktık. :2funny:

Peugeot hakkında özellikle yol tutuş konusunda çevremdekilerden ve forumlardan hep olumsuz şeyler duydum. Dün bir arkadaşımın Yeni 308 ine bindim. Gerçekten şaşırdım. Aracın iç dizaynı çok hoş olmuş. Özellikle koltuklara bayıldım. Mükemmel yan desteği sağlıyor, adeta kavrıyor sizi. Ön ve arka diz mesafelerini test ettim. 1.83m yim. Ama hemen hemen aracım (Mazda 6) kadar genişlikte geldi.Hatta arkadaşı da benim aracın ön ve arka koltuğuna oturtup diz mesafesine baktım (o ise 1.90m) Neredeyse aynı geldi. Çok şaşırdım netice de 4220 mm lik bir araç. Ancak arkası 2 kişilik. Ortada oturacak kişi için sürücü kol dayama kutusu çok arkaya konumlandırılmış. Ortada sadece çocuk oturabilir. O da şüpheli? Araç 4 kişilik yani.
Bir diğer beğendiğim husus direksiyon idi. Çok küçük ve güzel tepkili. 9 inçlik dokunmatik dev ekran da hoştu. Konsolda pek düğme yok. Dashboardları dik olan araçları (örnek toyotanın yeni modelleri) pek sevmem ama bunda hafif kavisler ve değişik ara yüzeylerle bir estetik katılmış.
Bagajda 5 kapı bir araç için ortanın üstünde genişliğe sahipti.
Dev panoromik cam tavan da gerçekten bir ferahlık ve güzellik katmış.
Dış mekanda jantlar 18 inç ve estetik. Citroen ds serisinden esintiler vardı. Tabi yeni Mazdanın yanında sözü olmaz.
Herşey iyi derken fiyatını sordum. 77 bini duyunca :eek: yok artık dedim. Beğendiklerimi bir daha gözden geçiresim geldi. Araçlar gerçekten çok pahalanmış...

Manuel dizel Hatchback araçlar içinde yeni Peugeot 308 iç ve dış dizaynı ile artık ilk defa bir alternatif olabilir diye düşündürdü...
Ne dersiniz? Aracı süren, bilen var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen hafta sonu vakit geçirmek adına ve yürüyüş yapmış olmak için 1 kilometre kadar uzaklıktaki alış veriş merkezine ekmek almaya gittiğimde gördüm bu aracı, alış veriş merkezinin içerisine koymuşlar teşhir ediyorlardı, araba değilde, buraya nereden ve hangi yöntem ile sokabildiler diye ilgimi çekti sadece... :)

Marka ve menşe-inden nefret ettiğim için hiç alıcı gözle bakmadım, fakat sabah erken saat olması sebebiyle tenha olmasından dolayı şoför koltuğuna oturdum, sağına soluna baktım, plastik kalitesi kötü değildi, ön konsolun sade olması hoşuma gitmedi, ayrıca devir saatinin gösterge ve ibresinin ters istikamette olması garip geldi... Bu aracın müstakbel müşterisi olsaydım; sırf bu saatin tersliğinden dolayı bile vazgeçerim diye düşündüm bir ara... :D

Otomatik full versiyonunun fiyatını sordum, görevli 80 bin lirayı buluyor deyince sabah mahmurluğumu atıverdim... İyi fiyat, ben 100 bin civarı eder bu donanımla bu tasarım, hakkını yiyorlar diye söyledim, görevlinin gözlerinin içi parladı... Test sürüşü için plazamıza da bekliyoruz dedi. Teşekkür ettim, Fransız mallarına şahsi bir gıcıklığım var 60 bin lira olsa da alamam dedim... Doğruya doğru alamam... :D

80 bin liraya 5-10 yıl sağlam kalmayacak bir araba almak ne kadar mantıklı acaba dedim kendimce? Amortismanı yılda ortalama 5 bin liraya gelir bunun diye hesap yapa yapa evin yolunu tuttum... :D

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    22.3 KB · Görüntüleme: 33

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi güzel bir inceleme yapmışsın, o saatin ters olduğunu ilk kez şimdi duydum Okan Bey in de bahsettiği gibi 308 diğer modellerine göre daha bir ciddi araba olmuş Peugeot için.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi güzel bir inceleme yapmışsın, o saatin ters olduğunu ilk kez şimdi duydum Okan Bey in de bahsettiği gibi 308 diğer modellerine göre daha bir ciddi araba olmuş Peugeot için.

Fotoğrafını ekledim Bülent, bende görünce şaşırdım, aracı kullanırken o devir saati insanı ayar eder ayar... :D

Ciddiyet kısmına katılıyorum, dış görünüşü hakikaten ilgi çekiyor... Zaten yılın aracı seçildi... ;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Valla ayar eder haklısın abi alışmak epey bir zaman alır ona, beğenenler çok var zaten arabayı

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Doğru mu bilmiyorum ama ben dayanıklılığı konusunda çok iyi şeyler duymadım. Ayrıca Fransız arabalarına hiç ısınamadım.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Peugeot hakkında tek bildiğim bir anı var, oda çok kısa. Yıl 2006, Babama araba alıcaz her markaya bakıyoruz. Peugeot'ya da gittik. Bayiye servis tarafından girdik. Girişte 1-2 tane kaza yapmış araç vardı. Babam araçların dış kısmını bir elledi, şöyle bir büküldü :) Bana dön geri çıkıyoruz girmeye gerek yok dedi :) O gün bugündür Japondan şaşmıyor. Zaten işi gereği hep 4x4 araçlar kullanıyor oda ya toyota yada nissan'ın pick upları..

DrOkan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet bana buraya pejo ile ilgili birşeyler yazdıran husus da aracın beni şaşırtması, 306, 307 leri de az çok görmüşüzdür, Yeni 308 ile öncesini karşılaştırınca kendi kategorisinde sınıf atlamış geldi. Yoksa o fiyata almak gerçekten cesaret ister...

DrOkan

Katılımcı
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bir de aracın içinde arka cam orta üst kısmında , kapı kollarında ve yan aynalarda yere doğru beyaz renkli ışıklar vardı. Çok ışıklı birşey olmuş..
Mazda 3 ün kabin içi ışık yaklaşımı sonrası gözlerim kamaştı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mazda nın kapı kollarındaki tuş ışıklandırmasından tasarruf etmeye çalışması fikrini ortaya atan mühendis ne zaman işten ayrılacak acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda nın kapı kollarındaki tuş ışıklandırmasından tasarruf etmeye çalışması fikrini ortaya atan mühendis ne zaman işten ayrılacak acaba

Bu bambaşka bir konu... İleri gideceklerine gerilemişler... Benim guzuda, cam kilitleme tuşuna basıldığında, sadece sürücü camının ışığı yanıyor... Küçük detay gibi olsa da, bu inceliğin düşünülüp uygulanması bile insanı gülümsetiyor... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Küçük detaylar insanları mutlu eder, Mazda için bu tip basit şeyler zor hale getirilmemeli aslında, dört cam otomatik yapmak çok mu büyük maliyet en donanımlı impressive de bile.

aytacesen

Katılımcı
Bu arabayı ilk geldiğinde yakından inceleme ve test etme imkanı bulmuştum.Fransızlar içinde Pevgeot un yeri ben de her zaman farklı olmuştur.Diğer Fransızlara nazaran daha sade ve daha kaliteli olarak beynimin bir köşesnde yer edinmiştir.Arabayı fiyatından bağımsız ele alacak olursak Fransızların kalite anlamında çağ atladıkları yeni bir anlayış ortaya çıkmış.O direksiyonun üzerinde düğmeler görünce çok sevinmiştim.Kaliteli malzeme ergonomik dizayn gerçekten hoş.Her ne kadar göstergeleri ilk gördüğümümde yadırgasam da farklılık ve sportif hava bir müddet sonra hoşuma gitmişti:)Çok uzun süreli bir test sürüşü olmasa da genel itibariyle keyif veren bir arabaydı.Golf ün tahtına ortak olmak amacıyla piyasaya sürüldüğünü duymuştum.Milletimizdeki teneke hayranlığnı göz önüne alırsak tenekeden daha iyi bir aracı almamaları için içbir neden göremedim:)Önümüzdeki sene Golf ten daha fazla satılırsa şaşırmam:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Özellikle de motor konusunda gösterdikleri gelişmelerle satacaktır bence de, ama fiyat konusu belirleyici olur tabi.

aytacesen

Katılımcı
Özellikle de motor konusunda gösterdikleri gelişmelerle satacaktır bence de, ama fiyat konusu belirleyici olur tabi.
Fransız arabalarını alanların çoğunluğunun tercih sebeplerinin basında yakıt tüketimi ve parça ucuzluğu olduğu düşünürsek mümkündür:)Gerçi parça ucuzluğu her ne kadar şehir efsanesi olsa da halen parçaları ucuz diyenlerin hatırı sayılır bir oranı mevcut:)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Parça fiyatları Mazda'yı aratır emin olabilirsiniz.

badilcan

Katılımcı
Ne derse densin ben söylenene değilde yaşadığımdan örnek vereyim ,
Ablam 2006 yılında benim bütün karşı koymalarıma rağmen 206 dizel aldı.
Ehliyeti yeniydi nerdeyse kullanmayı hiç bilmiyordu.
8 yıl boyunca bir çok ufak tefek kazaya karıştı. Hele o önündeki siyah plastik tamponun neler çektiğini bir ben bilirim. Ama her seferinde o tampon sadece içeri girdi ve hiç bir müdaheleye gerek duymadan dışarı çıktı. Bakımlar haricinde servise gittiğini hatırlamıyorum. Şimdi yaklaşık 9 yaşında araç ve hiç yolda bırakmadı. Bakımları düzenli olarak sanayide yapıldı. İçine bakıyorum hala yeni gibi ve pek fazla yıpranma yok.Kullanıcı beklentilerine göre güvenlik ve yol tutuşu değişir ona bir şey diyemem. Ama en azından türkiye gerçeklerine göre motor üretiyorlar.
Yakıt derseniz çok tutumlu bir motor , ha diyeceksiniz fransız ,
benzer motoru ben Mazda3 de kullanıyorum ve çok memnunum ,
Arkadaşşımda Citroen berlingo var 160 000 km aracı inşaat işlerinde kullandı yüklemediği yük yok, hiç bir sıkıntı çıkarmadı.
Ben 308 in uygun fiyat aralığında alınabileceğini inanıyorum , ama yinede tercihim 40-45 fiyat aralığında 2nci el Mazda3 almak olurdu.

aytacesen

Katılımcı
Ne derse densin ben söylenene değilde yaşadığımdan örnek vereyim ,
Ablam 2006 yılında benim bütün karşı koymalarıma rağmen 206 dizel aldı.
Ehliyeti yeniydi nerdeyse kullanmayı hiç bilmiyordu.
8 yıl boyunca bir çok ufak tefek kazaya karıştı. Hele o önündeki siyah plastik tamponun neler çektiğini bir ben bilirim. Ama her seferinde o tampon sadece içeri girdi ve hiç bir müdaheleye gerek duymadan dışarı çıktı. Bakımlar haricinde servise gittiğini hatırlamıyorum. Şimdi yaklaşık 9 yaşında araç ve hiç yolda bırakmadı. Bakımları düzenli olarak sanayide yapıldı. İçine bakıyorum hala yeni gibi ve pek fazla yıpranma yok.Kullanıcı beklentilerine göre güvenlik ve yol tutuşu değişir ona bir şey diyemem. Ama en azından türkiye gerçeklerine göre motor üretiyorlar.
Yakıt derseniz çok tutumlu bir motor , ha diyeceksiniz fransız ,
benzer motoru ben Mazda3 de kullanıyorum ve çok memnunum ,
Arkadaşşımda Citroen berlingo var 160 000 km aracı inşaat işlerinde kullandı yüklemediği yük yok, hiç bir sıkıntı çıkarmadı.
Ben 308 in uygun fiyat aralığında alınabileceğini inanıyorum , ama yinede tercihim 40-45 fiyat aralığında 2nci el Mazda3 almak olurdu.
Her araç alınır alınmaz diye bir şey yok.Burada önemli olan araçtan beklentileriniz ve fiyat performans oranı.Pevgeotu sevmeme rağmen 70- 80 bin verip de bu arabayı alır mıyım asla:)Alana da saygı duyarım

Üst Alt