Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni Küheylan'ımla Karşınızdayım :)

Konu, 'Mazda 626' kısmında süleyman46 tarafından paylaşıldı.

1. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 - 2001
    Trabzon'a gidip tek başıma 16 saatlik yol mesaisi yaptığım, yeni aracımı sizlere tanıtmak, bilgi alışverişinde bulunmak beni mutlu edecek :) Çeşitli sebeplerden dolayı sattığım yol arkadaşım 2007 model mazda3'ümle karşılaştırarak konuşacağım dilim döndüğünce. Çok fazla otomobil tecrübem yok. Hatam-yanlış bildiğim nokta olursa düzeltin beni lütfen.

2001 model makyajlı kasa sedan manuel 626 2.0'dır kendileri. 225bin km civarında. Uzun uzun yolcuğum ve birkaç günlük edindiğim şahsi fikirlerimi, kısmen de inceleme tadında paylaşmak isterim:

Motor:
    2.0 litre 115hp'lik bir motordan beklentilerim yüksekti ama umduğumu pek bulamadım. Başka 2.0 litrelik bir araç denemediğim için, bu değerlendirmem çok sağlıklı olmayabilir. Hatam varsa düzeltin lütfen:) Alt devirlerde nazlı ama 3000-3500 devirlerden sonra iyi performansı veriyor. Gaza tepkileri yavaş geldi bana. Belki 225bin km'nin verdiği yorgunluktan olabilir ama gariptir, expertizde %92 motor kondüsyonu ölçüldü, aracın eski sahibi de şaşırdı :) Yine de genel olarak motor performansı beni mutlu etti diyebilirim.

Şanzıman:

Vites Oranlarına bayıldım diyebilirim. Araba 4 vitesliymiş, 5. vitesi de uzun yol vitesi diye koymuşlar gibi :) 3000 d/d'da sürat 120 oluyor ki, ivmelenmesi biraz nazlı olsa da, yakıtı ve motor sessizliği açısından uzun yol çok keyifli oluyor 5. viteste :) Mazda 3'ün 1. vitesi fazlasıyla güce yönelik geliyordu bana, 5. vitesi de erken yüksek devirlere girdiği için uzun yolda pek mutlu etmiyordu açıkçası.

Malzeme & İşçilik:
    Bildiğimiz Mazda :) 15 yaşında olmasına karşın, çok hor kullanmadıkça çok uzun süreler hizmet edecek gibi. Konsolda ve iç aksamlarda kullanılan malzeme kalitesi, 'eskilerin tadının yenilerde yok' tezimi destekler nitelikte :) Kapı içlerinden, sağda-solda ufak tefek tıkırtılar var ama elden geçirilince giderilebilir diye düşünüyorum. Zaman içinde kısmetse keyifli bir uğraşı olacak benim için :)

Süspansiyon& Yol Tutuşu:
    Sert, taviz vermez bir asker edasında yürüyor araba. Aralarında iş bölümü yaparak, lastikler çukur-kasisle boğuşmayı, yaylar ise yolu tutmayı üstlenerek halletmişler gibi :) Çok zorladım yoldan çıksın diye, lastikler bitmiş vaziyette olmasına rağmen hiç taviz vermedi maşallah. Mazda3 Esp'nin devreye girmesiyle bu konuda güven veriyordu, 626 Esp'ye ihtiyaç duymayacak derecede iyi yol tutuyor diyebilirim. Mazda 3'ten bu konuda üstün görüyorum.

Ses-Sessizlik:
    En önemlisini en sona sakladım :) Motor sesi 3000-3500 devirden sonra canımı sıkıyor açıkçası. Alt devirlerde kabul edilerinir seviyede bana göre. üzerindeki lastikler bitmiş durumda olmasına rağmen lastik ve yol sesi oldukça düşük seviyede. Dişli asfaltta gürültüyü abartıyor yalnız :) Kapı fitilleri rüzgar sesi alıyor ve kısmen rahatsız ediyor. Silikon spreyi ve fitillerin içine silikon akvaryum hortumu uygulayarak üstesinden gelinebilir diye tahmin ediyorum. çamurluk içi davlumbazlar antik tiyatro gibi en ufak çıtırtıları bile iletecek derecede yetenekli :) Mazda 3'üme kapı içi akustik sünger ve fitillere akvaryum hortumu kullanmıştım, faydasını da görmüştüm. ufaktan ses yalıtımına girmeyi planlıyorum kısmetse. Önceki sahibi emekli amcanın oğlu ses sistemi falan yapmış ve satmadan sökmüş. Arabanın sağında solunda tesisat kabloları var ve rahatsiz eden tıkırtıların sebebi tahmenen bu kablolar. Sessizlik konusunda genel olarak(özellikle şehir içi-düşük süratlerde) mazda3'ten birkaç adım iyi ve daha da geliştirilebilir diyebilirim.

Genel olarak:
    Verilen her kuruşun hakkını sonuna kadar verecek arabalardır bence. Bu fiyatların arabası hiç değil. Ses izolasyonu ve motor kondüsyonunu biraz daha iyieştirebilirsem, Asla vazgeçemeyeceğim bir araba olabilir.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim :) Rabbim hepimizi kazadan beladan esirgesin. Sağlıcakla..

20160220_055657.jpg 20160219_145443.jpg 20160219_143344.jpg 20160220_061654.jpg sd araba.jpg 20160227_121644_HDR.jpg

Son düzenleme: 30 Ağustos 2016
    aurora, Oğuzhan, civler ve 10 kişi daha bunu beğendi.
  2. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Hayırlı Olsun, çok guzel araç. Güle güle binin.

süleyman46 bunu beğendi.
  3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Hocam ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın olayı... Mazda 3'ün teknolojik farkını saymazsak eğer, bu araçlar daha üst modellere taş çıkartır... Ben 93 model 626 aracımdan aldığım keyfi Mazda 3 sahibi olmama rağmen arıyorum şahsen...

Allah'ım kaza bela, nazar vermesin.

Not; bütçe meselesi ama, imkan varsa zevkine göre çelik (alaşım) jant görselliği tamamlar gibi geldi bana... :)

Edith; yoğusam araçta jant var da gözlerim mi beni yanıltıyor. :D :D

hakan_emre ve süleyman46 bunu beğendi.
  4. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 - 2001
    Cümlemize Rabbim kaza bela vermesin abicim, sağolasın :)

alaşım jant yok, gözlerin doğru seçmiş :) Jant düşünüyorum ama şu etapta konforumuzu törpüler, hem de madiiyat yükümüz artar gibime geliyor. Ama lastik+jant konusunda net karar vermiş değilim henüz. tavsiyelere açığım :confused:

emekli ve domestos bunu beğendi.
  5. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Kazasız belasız hayırlı günler de kullanın

süleyman46 bunu beğendi.
  6. grafff

grafff Aktif

Araç Markası:
    2006 - Mazda 3
    Araç Renk ve Tip:
    Bakır Kırmızı
    Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasiz günlerde kullan. Güzel anlatmissin. Araç da diri,temiz ve güzel duruyor.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

süleyman46 bunu beğendi.
  7. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Hayırlı Olsun..Allah Kaza Bela Vermesin..

süleyman46 bunu beğendi.
  8. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    hayırlı olsun kazalardan nazarlardan korusun rabbim

süleyman46 bunu beğendi.
  9. hagakure

hagakure Aktif

Araç Markası:
    2004 Mazda 6
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya
    Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin.:nazar:

süleyman46 bunu beğendi.
  10. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 - 2001
    tek tek amin diyorum güzel dualarınız için :) Tekerinize taş değmez inşallah...

Merak ettiğim bir konu, motor silk kullanmayı düşünüyürum, kullanan-tecrübesi var mı ustadlarım?

domestos bunu beğendi.
  11. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    süleyman46 bunu beğendi.
  12. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    ben motor yağı için değil enjektörler için kullanmıştım eski aracımda serviste tavsiye etmişti

süleyman46 ve domestos bunu beğendi.
  13. Murat

Murat Yılmaz

Araç Markası:
    Mazda Atenza - 07
    Araç Renk ve Tip:
    Gümüş Gri
    Araç yaşına göre çok diri, çok heybetli duruyor. Son zamanlarda gördüğüm en güzel makyajlı :nazar:

Allah kaza bela vermesin, güle güle kullan.

14. aurora

aurora (Can)

Araç Markası:
    1992 - Mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    Hayırlı olsun. Gerçekten çok iyi görünüyor. :)

süleyman46 bunu beğendi.
  15. Kemal

Kemal Katılımcı

Araç Markası:
    2010-Mazda 3 İmp.
    Araç Renk ve Tip:
    Aluminyum Gri-Sedan
    Hayırlı olsun maşallah çok diri duruyor. Kazasız hayırlı sürüşler:nazar:

süleyman46 bunu beğendi.
  16. karardvn

karardvn Aktif

Hayırlı olsun Allah kaza bela göstermesin kaça aldınız aracı acaba

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

süleyman46 bunu beğendi.
  17. Özgür

Özgür Katılımcı

Araç Markası:
    2011 - Axela
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli Beyaz-AT
    Hayırlı olsun.

süleyman46 bunu beğendi.
  18. incirinaltı

incirinaltı Aktif

Araç Markası:
    2014 Mazda3 Powersense
    Araç Renk ve Tip:
    Kırmızı-Sedan
    Hayırlı olsun, akcabattaki guzumu yoksa bu.

süleyman46 bunu beğendi.
  19. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Hayırlı olsun güle güle kullanın, açıklamalarınız çok tatminkar teşekkürler

süleyman46 bunu beğendi.
  20. bcetiner

bcetiner Sessiz

Araç Markası: