Yeni Honda Civic Tavan Eğilme-Bükülme Sorunu

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Tüm bu durumun nedeni aslında yine mağdurların kendi ağızlarından çıkan sözlerle özetlenebilir. Bu "sonuç" aslında olayın da "nedeni"dir.
Sonuç: Araçlar defolu ve insanlar hala alıp biniyor.
Neden: Araçlar defolu olsa da nasılsa satılacaktır.

Kendi görüşüme göre konuyu şöyle değerlendirebilirim:
Her firma, her üretici mutlaka hata yapabilir, bunlar ile genelleme yaparak belki markanın niteliği değerlendirilemez. Her ne kadar üretilen malın çoğunlukta aynı kusurun olmasına rağmen hadi diyelim ki yine de biz Honda'nın kaliteli bir üretici olduğunu düşünmeye devam edelim. Tabi bu varsayımı yaparken diğer markaların bazı modellerindeki kusurlardan dolayı gömdüğümüz kariyerlerini de es geçelim. Durduğu yerde yanan ve şanzıman problemleri veren Pegueot'nun 307'sinden; fabrikadan çıktığı ilk günden beri yağ yakan Opel'in Astra'sından da özür diliyoruz bu arada.

Bir ürün alırken değerlendirdiğimiz kriterleri göz önünde tutarsak tabi ki sadece ürünün niteliğine değil; onun fiyatı, faydası, servisi gibi diğer durumlara da bakıyoruz. Bir çok kişinin Apple marka ürün seçme nedeni herhangi bir durumda adamların markasının arkasında durup "yan yattı çamura battı" gibi ayaklara yatmayarak "al sana yeni telefonun" deme garantisini bilmeleridir. Çok kaliteli olsalar dahi yurt dışından ithal gelen beyaz eşya markalarını bile seçmeyip ota püsüre "kullanıcı hatası" demeyen, olayı garantiden halleden Arçelik - Beko gibi markaları seçmek de yine bu yüzdendir. Bu durumda belki Arçelik ürettiği mallarında yurt dışındaki bazı markaları yakalayamasa da kalite algısı yönünden tercih sebebidir ve bu markanın ürettiği mallara "kaliteli" denebilir. Zamanında Nokia'nın iki tane özellik ekleyerek "nasıl olsa üstünde markamız yazıyor, ver gitsin, yerler" mantığıyla piyasaya sürüp kanımızı emdiğini ve sonunda tüketicinin bir şekilde onu cezalandırıp iflaslardan döndüğünü de hatırlatalım. E şimdi bu örnekleri Honda üzerinde değerlendirirsek servisler/bayiler ne olayın arkasındalar, ne de müşterilerin taleplerini dinliyorlar. Şimdi nerede kaldı markanın kalite algısı? "Kaliteli marka" demek sadece ürettiği şeyin niteliği mi? Hadi burayı da es geçelim, belki de şizofren bayilerin düşündüğü gibi tüm millet Honda'ya karşı bir antipati oluşturdu ve toplu bir şekilde araçlarını yumruklayarak suikaste yelteniyorlardır. 30 bin araç da dile kolay. Nasıl organize oldularsa artık...

Peki bu durumun sadece Türkiye'de üretilen araçlarda görülmesine ne demeli? Çin malı, Hint malı hatta Kore malı diyerek .ok attığımız markaların kemikleri sızlıyor şuan. Sırf bu ülkelerin malı olduğu için ve arkasında Volkswagen grubunu destekleyenlerin yaptığı gibi tüketiciyi manipüle eden marka yöneticilerinin olmamasından dolayı 20 bin liraya dahi alıcı bulamayan 5 yaşındaki araçlardan da özür diliyoruz bu arada. Dua edelim de Gelly'i falan Doğuş Grubu alsın, Seat gibi bir anda fiyatları tavan yapsın. Neyse, Türkiye demiştik. Bunu sanırım Renault'un Megane modellerinde de görmüştük. Sedanları Türkiye'de üretildi ve hatchback'lerde olamayan bir ton sorunla karşılaştı kullanıcıları. Garip olan da yine ekmek su gibi sattı bu tenekeler. Tıpkı Focus'un MK III kasalarının Türkiye üretimli baz donanımlılarındaki bitmek bilmeyen problemlerin varlığı gibi... Olsun, onlar da çok sattı. Biz aracın sağlamlığını çamurluğa veya tampona vurup çıkan sese göre analiz eden millet olduğumuzdan dolayı "kalite"nin sadece kullanılan malzemeye yönelik bir kavram olduğunu düşünmekte pek de zorlanmıyoruzdur. Neyse, zaten bu markalar Türkiye'yi yöneten para babalarının himayesinde de değil mi? Bir şekilde örtbas ediliyor nasıl olsa. Videoda da böyle demiyor mu mağdur abilerimiz. O kadar araç yakılmış protesto için, hani görüntüleri, medyadan gizleniyor diyor... Doğrudur da... Tüketici haklarının sadece kağıt üzerinde halkı tatmin etmek için düzenlendiği bir ülkeden bahsediyoruz.

Ha bir de ekleyeyim. Şimdi bu Türkiye'de üretilen araçların bazıları da yurt dışına gitmiş. Sen üç günde bozulan Çin malını elinin tersiyle itiyorsun, şimdi bu ecnebiler demeyecek mi: meyd in turkey mi? kaç, kaç, kaç... Hadi bakalım, 5 sene sonra zirvede olan otomotiv sektörümüz de bitti. Şimdiden iş arasın o fabrikalarda çalışan arkadaşlar. Sadece markanı mı karaladın sen şimdi Honda? Gitti bizim Türkiye ekonomisi de...

Hadi konunun özetine geleyim. Videonun 19. dakikası çok dikkat çekici. Adamlar hala ben bu aracı satsam yine Honda alırım diyor. Sanki öncesindeki 19 dakika dert yananlar onlar değilmiş gibi. İşte aslında bu tüketiciyi umursamama ve onu saçma tepkiler vererek aşağılama olayının nedeni bu. Bu problem her ne kadar kötü bir sonuç olsa da nedeni şu düşünce: "Sen nasılsa alacaksın bunu, istersen at o arabayı, istersen yak, biz seni zaten hipnotize ettik yavrucum". Sen bu zihniyette olduğun sürece kazada emniyet kemeri kopan Fiat'lar gibi tenekeleri de Honda logosuyla verseler yine çok sever yine fun'ı olursun. 10 liralık karpuz kelek çıktı diye manavı döven en azından aynı yerden alışveriş yapmayan bizler nasıl oluyor da 100 bin liralık yenilen kazığı bu kadar çabuk sindirebiliyoruz? Bayi kullanıcı hatası demiş, yollarımız kötü demiş, çocuklar oynarken top gelmiş belki de ısırmışlardır demiş... Özetle maytap geçmiş. Buna rağmen hala üretilen ve talep görüp alınmaya devam edilmiş bir ürün var ortada. Hadi hukuki tarafını es geçersek bu durumda mağdurların yapacak bir şeyi yok, yapacağın her şey aleyhine olacak ya, hani kanunlar bizi koruyor ya... Bari "yine Honda alırım, yine binerim, biz bir aileyiz" falan deme. Deme çünkü o ailede ensest bir ilişki söz konusu. Ya sen yine git al, bin, vur kırbacı, ama deme yahu! Sen böyle dedikçe kağıttan üretilmiş araç kullanmaya mecbursun abicim. İneğin yalakası kasabın bıçağını yalarmış ya, aynı o hesap. Azıcık akıllı ol bre kardeşim!

Biz hak ediyoruz özetle. Nasıl olsa önümüze sunulan her yemeği "herkes yiyiyor, demek ki bu güzel bir şey" mantığıyla yiyip, kendi nöronlarımızı elektronlarla tepkileştirmeden, sorgulamadan ve ne istediğimizi hiç düşünmeden tercih etmiyor muyuz?

Honda kullandığı kalitesiz kaporta malzemesinden (veya adı her neyse işte ondan) değil, ürettiği malın arkasında durmadığından dolayı kalitesini yitirmiştir benim gözümde. Belki de bu durumu kabullendiklerinde ve olayı telafi edeceklerinde daha fazla değer kaybedeceklerini düşünmektelerdirler. Doğrusu da belki budur, bir bildikleri vardır bu pazarı yönetenlerin, zira bu kadar kişiye hakim olabilmek üstün bir yetenek ister... Bilemeyiz tabi.
Sonuç: Hamur gönder Himmet ağğğğbii... :D

Not: Markalara karşı herhangi bir antipatim veya sempatim yoktur. Sadece mantığımla yazdım. Param olsa Accord bile almayı düşünüyorum. ;)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bunu art niyete çevirip Civic alan bilei vardır

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Üzerine yattıkları efsane kasa civic de o paraları değmez, sonraki kasaların zaten bu efsanelerin ekmeğini yeme dışında bir numarası yok. Toyota da bence hondadan farklı değil. Ama sürü psikolojisi midir, bizim insanımızın alışkanlıklarını terk edemeyişinden midir, insanların tercihlerini değerlendirmeleri ve gerekince vaz geçmeleri zor oluyor bizim memlekette. Tüm bunları düşünürken, yakın bir arkadaşıma 2014te sıfır cıvık aldıran da bendim. Çünkü adamlar lahana turşusunu boyayıp bayiye koysalar yine satacaklar ve ikinci elde de değer kaybi olmayacak. Allah memleketimize selamet versin :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu üzerinde fikir jimnastiği yapınca aklıma gelenler;

Bu ve benzeri sorunların veya "emisyon skandalı" gibi sahtekarlıkların temel sebebi bence, maliyetleri kısarken yapılacak olan kârdan ödün vermemek gibi geldi...

Maliyetler belli, satılan araç sayısı belli, kazanılan para belli ve belirli bir noktadan sonra kazanılan para yetmez oluyor... Bu insanoğlu için de aynı, şirketler için de aynı. Çünkü, parayı doğru yerlerde ikame edemeyince gücünün altında eziliyor insanoğlu... Ya mantıksız şekilde peşine düşüyor ya da sahtekarlıkla daha fazla kazanma yolunu buluyor...

Yani; ne dersek diyelim, yakın zamandaki otomotiv sektöründe meydana gelen absürd şeylerin temel sebebi, daha fazla para kazanma hırsı, daha az maliyet ile daha fazla araç üretip satma hevesi, yapılan yanlışları son kullanıcıya yutturma ahlaksızlığı diyebiliriz.

Bana öyle geliyor ki; yakın zamanda bu absürd olayların etkisi; piyasadaki önemli oyuncuları vuracaktır ama nasıl onu bilemem. :)

@bayraktar yazdıklarını okurken, bir ara kendim yazdım zannettim. :D Harika olmuş, ellerine sağlık. :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Bu ve benzeri sorunların veya "emisyon skandalı" gibi sahtekarlıkların temel sebebi bence, maliyetleri kısarken yapılacak olan kârdan ödün vermemek gibi geldi...

Maliyetler belli, satılan araç sayısı belli, kazanılan para belli ve belirli bir noktadan sonra kazanılan para yetmez oluyor... Bu insanoğlu için de aynı, şirketler için de aynı. Çünkü, parayı doğru yerlerde ikame edemeyince gücünün altında eziliyor insanoğlu... Ya mantıksız şekilde peşine düşüyor ya da sahtekarlıkla daha fazla kazanma yolunu buluyor...

Yani; ne dersek diyelim, yakın zamandaki otomotiv sektöründe meydana gelen absürd şeylerin temel sebebi, daha fazla para kazanma hırsı, daha az maliyet ile daha fazla araç üretip satma hevesi, yapılan yanlışları son kullanıcıya yutturma ahlaksızlığı diyebiliriz.

Bana öyle geliyor ki; yakın zamanda bu absürd olayların etkisi; piyasadaki önemli oyuncuları vuracaktır ama nasıl onu bilemem. :)

@bayraktar yazdıklarını okurken, bir ara kendim yazdım zannettim. :D Harika olmuş, ellerine sağlık. :)
Ne varsa eskilerde var diye boşuna demiyorlar :)

Tespitlerin çok yerinde abi... Bence bu olaydan sonra Civic kasa değiştirir ve yeni kasada böyle bir sorun olmaz yine TR'de en çok satılan arabaların başında gelir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne varsa eskilerde var diye boşuna demiyorlar :)

Tespitlerin çok yerinde abi... Bence bu olaydan sonra Civic kasa değiştirir ve yeni kasada böyle bir sorun olmaz yine TR'de en çok satılan arabaların başında gelir.

Bence hiç bir değişikliğe gitmezler, "yine olsa yine alırım" diyen bir kitle için fazladan bir şeyler yapmaya neden gerek duysunlar ki? :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Valla bu kalitesizliğe ve güvensizliğe rağmen bu aracı alanlar hakediyordur. Tamam 1.5 turbosu benim de hayallerimi süslüyordu da, kapılar teneke, kaput 140 üstünde dalgalanıyor, kaput alt tarafında paslanma başlayan araç var, arkadan çarpıldığında nerdeyse arka koltuğa kadar giriyor araç.... Mazdadan başka Japon haram bize. Kaliteli mi kaliteli, tasarımı güzel mi güzel, yakıt tüketimi de süper, e güç ve tork olayını da sky-x de çözecekler. Kusur bulmakta zorlanırız artık. Sunroof da olmayıversin ama güvenli olsun en azından.

Civic in bu sorununa bakarken, önceki kasalarda da abs nedeniyle duramayan videolar gördüm. bu kronik sorun diyen vardı. :O

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
100 bin üzerine adam 42 bin daha harcamış, bir diğeri ben kendimi bildim bileli Honda'cıyım bundan sonra yine Honda alırım diyor. Sorun yaşıyorlar ve hakikaten ciddi bir üretim hatası sayılabilecek bir sorun ama yine de kelimelerimiz dikkatli olsun ki Honda bize darılmasın gibi bir ifade var.
Herkes hakettiğini yaşar.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Valla bu kalitesizliğe ve güvensizliğe rağmen bu aracı alanlar hakediyordur. Tamam 1.5 turbosu benim de hayallerimi süslüyordu da, kapılar teneke, kaput 140 üstünde dalgalanıyor, kaput alt tarafında paslanma başlayan araç var, arkadan çarpıldığında nerdeyse arka koltuğa kadar giriyor araç.... Mazdadan başka Japon haram bize. Kaliteli mi kaliteli, tasarımı güzel mi güzel, yakıt tüketimi de süper, e güç ve tork olayını da sky-x de çözecekler. Kusur bulmakta zorlanırız artık. Sunroof da olmayıversin ama güvenli olsun en azından.

Civic in bu sorununa bakarken, önceki kasalarda da abs nedeniyle duramayan videolar gördüm. bu kronik sorun diyen vardı. :O
Sana levorg yakışır
Paspasların resmini bir türlü atamadım.araba kirlenmiyor ki

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Dediğin doğru abi. Bir fırıncı düşünelim: Bir semtteki yenecek ekmek sayısı belli. Sen en güzel ekmeği yapsan da satacağın ekmek de belli. Peki nasıl kârını yükseltirsin. Rakip fırınlardan daha yükseğe ekmeği satamayacağına göre kullandığın malzemeyi çalarak yaparsın. Honda da bunun gibi yapmış. Alternatif markalara yöneltmek istemediğinden pazarını elinde tutmaya çalışmış. Yemişler mi peki? Çoğunluğu... Tabi bir de bu videodaki arkadaşların zihniyetinde olmayan diğer bir kesim daha var; içinden lanet okuyan ve aracını elinden çıkarmak için fırsat kollayan, buradakiler gibi fanatik olmayan kesim. Bu adamlar kesinlikle bir daha aynı markayı almayacaktır. Bu tarz kullanıcılarda yine yüksek ihtimalle Toyota ve Mazda'ya yöneliş görülecektir ki bu Mazda pazarı için güzel bir şey olsa da açıkçası ben, Mazda'nın piyasa arabası olmasını kesinlikle istemem.

100 bin üzerine adam 42 bin daha harcamış, bir diğeri ben kendimi bildim bileli Honda'cıyım bundan sonra yine Honda alırım diyor. Sorun yaşıyorlar ve hakikaten ciddi bir üretim hatası sayılabilecek bir sorun ama yine de kelimelerimiz dikkatli olsun ki Honda bize darılmasın gibi bir ifade var.

Honda her ne kadar şuan yapıcı olmasa da yine yüksek ihtimalle Japonya'nın baskısı ile bu olayı bir şekilde çözüme kavuşturacak. Olması gereken de bu... Ama asıl festival de burada başlayacak. Ahan da yazıyorum eğer ki böyle bir yapıcı duruma gidilirse -ki gitmelerini isterim- hem Honda Türkiye hem de Honda fanatikleri göğüslerini gereeeee gere bundan haz duyacaklar, bunu reklam unsuru olarak bile kullanacaklar. Sanki şu anki mağdurları kapıdan kovalayanlar da kendileri değilmiş gibi meleğe bürünecekler. Biz hatamızı düzelttik ve zam yaptık derlerse de şaşırmayın. Bunun yanında "biz müşterilerimizin arkasındayız"dan girip de "benim babam Toyota değil artık Honda gibi adam"dan çıkanları mı düşünsem bilemedim. Hatta bu hata olayı bilinçli bir senaryo dahi olabilir. Daha da septik düşünürsek, yılbaşından sonra ÖTV vergisinin yükseltilme olayı da şuan ellerindeki çürük Honda'ları eritmek için bile kullanılacak bir yöntem olduğuna bile gidebiliriz. Çok mu hayali oldu bilemedim ama işin içinde para varsa neler olmuyor ki bu dünyada?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu başlık altında @mtutun yazıları olsa da okusak, bizim gör(e)mediğimiz bak(a)madığımız pencerelerden teknoloji ve bilgiyi harmanlayarak ne güzel anlatırdı şimdi.

Bu arada Honda nın marka ve kalite algısı bu olaya indirgenmemeli diye de belirtmek isterim, önemli olan karşılaşılan sorunlarda takınılan tavır ve yeni nesil Honda'ları bizlere nasıl bir kaliteyle sunacaklarıdır bence, kronik problem hemen her markada olabilecek bir durumdur sonucta.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Canın sağolsun abi, bir ara atarsın resim. Kirlenmesine gerek yok, temiz haliyle de atabilirsin, merak etme nazar değdirmeyiz, 41.5 kere maşallah diyerek bakarız fotoğraflara. :D

Arabayı yıkatınca temiz halinin resimlerini çekeyim demek istemiştim

Şu konuyla ilgili de Uzun bir mesaj yazayım bari...
Tavanı eğilip bükülen bir arabanın neyini tartışıyorsunuz Allah aşkına

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
sen konuyu ozetlemıssın abi herkes hakketıgını yaşar. Bır dıger sevdıgım söz de konuyla alakası yok da Ederınden fazla değer paylançoyu kral eder

Recep DEMİRCİ

Katılımcı
Alman,Japon,Fransız,İtalyan vs bütün menşe üreticilerde artık hilekarlık normal hale gelmiş.Öyle bir hal varki artık içlerinden daha az yalan söyleyen daha fazla dürüst olan adeta kötünün iyisini seçmeye mecbur kalınıyor.Birçok sektörde üretilen ürünler insanlardaki genel artış gösteren tüketim hevesi ve eşya meftunluğu sebebiyle artık kullanım süresi kısaltılarak şirketlerin idamelerinin devamı için strateji haline geliyor. Düşünsenize şu anki teknoloji ile evladiyelik ömürlük ürünler üretilemezmi elbette üretilir ama bu o ürünü yapan firma/şirketin sonu olur.Bunu bilen üreticiler arada kötü ürünler üretebiliyorlar.Kendilerinin efsane olup halk arasında gönüllerde yer edinmesine sebep olan model,ürünler üzerinden satabildikleri kadar satıyorlar.Tüketici olarak bunu kabul edenler var etmeyenler var bu biraz afedersiniz gönül bu otada konar b.kada konar gibisinden kimsenin ne aldığını sorgulayamacağımız bir hale geliyor. Araç konusunda Mazda çok satış hedefi gütmeden kaliteden ödün vermeden ve yenilikçilikte de önderliği sağlayıp başarısını koruyor bu yüzden Mazdayı takdir etmek gerekir. Tamam şehir efsanesi çok ama kimsede kolay kolay Mazda hakkında kötü kelam edemiyor.Ben yinede Japonların Alamanlardan daha dürüst olduklarını düşünüyorum bu tamamen şahsi bir kanaatimdir. Eşya hususunda üzüldüğüm durum ise birçok ailenin evine çift maaş sokabilmesi zorunluluğu oluşması ve adeta modern tefeci bankaların kölesi durumuna düşülmesi. Eldeki araç,gereç,malın kıymetini bilmek gerekiyor lakin birçok insan göreceli yaşadığı için ve üreticilerde yeni ürünlerini reklamlar sayesinde cazibedar hale getirdikleri için tüketim arzusu depreşince ve bankalarında sağladığı kolaylıklar yüzünden eldeki malı yenileme hadisesi gerçekleşiyor. Bende şahsen şu an yeni aldığım 3-4 aydır kullandığım 2004 eski kasa Focusu bazı araçlardaki insana hoş gelen donanımlar sebebiyle değiştirme hevesine kapılıyorum sonra kendi kendime aman Recep boşver neyine yetmiyor bu diyerek avutuyorum.Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.Uzun yazdım kusura bakmayın.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Alman,Japon,Fransız,İtalyan vs bütün menşe üreticilerde artık hilekarlık normal hale gelmiş.Öyle bir hal varki artık içlerinden daha az yalan söyleyen daha fazla dürüst olan adeta kötünün iyisini seçmeye mecbur kalınıyor.Birçok sektörde üretilen ürünler insanlardaki genel artış gösteren tüketim hevesi ve eşya meftunluğu sebebiyle artık kullanım süresi kısaltılarak şirketlerin idamelerinin devamı için strateji haline geliyor. Düşünsenize şu anki teknoloji ile evladiyelik ömürlük ürünler üretilemezmi elbette üretilir ama bu o ürünü yapan firma/şirketin sonu olur.Bunu bilen üreticiler arada kötü ürünler üretebiliyorlar.Kendilerinin efsane olup halk arasında gönüllerde yer edinmesine sebep olan model,ürünler üzerinden satabildikleri kadar satıyorlar.Tüketici olarak bunu kabul edenler var etmeyenler var bu biraz afedersiniz gönül bu otada konar b.kada konar gibisinden kimsenin ne aldığını sorgulayamacağımız bir hale geliyor. Araç konusunda Mazda çok satış hedefi gütmeden kaliteden ödün vermeden ve yenilikçilikte de önderliği sağlayıp başarısını koruyor bu yüzden Mazdayı takdir etmek gerekir. Tamam şehir efsanesi çok ama kimsede kolay kolay Mazda hakkında kötü kelam edemiyor.Ben yinede Japonların Alamanlardan daha dürüst olduklarını düşünüyorum bu tamamen şahsi bir kanaatimdir. Eşya hususunda üzüldüğüm durum ise birçok ailenin evine çift maaş sokabilmesi zorunluluğu oluşması ve adeta modern tefeci bankaların kölesi durumuna düşülmesi. Eldeki araç,gereç,malın kıymetini bilmek gerekiyor lakin birçok insan göreceli yaşadığı için ve üreticilerde yeni ürünlerini reklamlar sayesinde cazibedar hale getirdikleri için tüketim arzusu depreşince ve bankalarında sağladığı kolaylıklar yüzünden eldeki malı yenileme hadisesi gerçekleşiyor. Bende şahsen şu an yeni aldığım 3-4 aydır kullandığım 2004 eski kasa Focusu bazı araçlardaki insana hoş gelen donanımlar sebebiyle değiştirme hevesine kapılıyorum sonra kendi kendime aman Recep boşver neyine yetmiyor bu diyerek avutuyorum.Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.Uzun yazdım kusura bakmayın.
Her harfinize katılıyorum

Şimdi seri üretim dahada hızlandı, önceden banttan günde 10 araba çıkıyorsa şimdi günde 50 araba çıkıyor, önceden araba yapmak için yapılırdı şimdi yapılanlar ticaret odaklı.

Son cümlelerinizdeki tespitlerde güzel. Twingo'mu tek kapı 4x4 araç hevesiyle satma kararı aldım. Halen satışta ama bazende diyorum hem üste para verecen hemde sürpriz bir araç alacan ne masrafı çıkacağı belli olmayacak, bulup alıp gelme sürecide zaten ayrı bir sıkıntı. Geçmişi bilinen aracın varken hemde bu devirdeki yakıt ve vergi ücretlerinden sonra motorsiklet gibi gideri olan aracına bin dur işte diyorum kendi kendime...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçmişi bilinen aracın varken hemde bu devirdeki yakıt ve vergi ücretlerinden sonra motorsiklet gibi gideri olan aracına bin dur işte diyorum kendi kendime...

Tamamen yanlış düşünce. Göz zevkimizi şimdiye kadar baltaladığı yeter, hayırlısı ile uzak diyarlara gitsin mümkünse. :) :)

Altında mis gibi azman var işte, ikinci arabaya gerek bile yok. Lütfen... :)

Üst Alt