Yeni 2015 Makyajlı Mazda CX5'in Tüm Detayları

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1


Bundan üç yıl önce Mazda CX-5, yenden tasarlanan ve imal edilen tümüyle yeni nesil Mazdalar için rotayı belirledi. Artık 2015 Mazda CX-5, bu olağanüstü popüler modele müşteri odaklı bir geliştirme dozu katıyor.

İnsanlar Mazda CX-5’i daha ilk günden sevdi ve aracın satışı o zamandan beri dünyada neredeyse her piyasada beklentilerin ötesine geçti. Araç imalatçısının ilk kompakt SUV modeli, hemen çekirdek modellerinden biri haline geldi ve Mazda’nın Avrupa’da en iyi satan modeli oldu.

Beğendikleri bir çok hususun yanında, sürüş ve yol tutuşu, spor, elegan stil, gelişmiş ekipman ve performanstan hiç ödün vermeden olağanüstü yakıt verimliliği bulunuyor. Ancak sürücüler daha seri ve sessiz bir sürüş arıyor ve bunun sonucunda iç kabin hakkında çoğunlukla olumlu düşünseler de gelişme potansiyeli olan birkaç noktayı markaya gösteriyor.

Müşterilerini daima dinleyen Mazda, 2015 CX-5 ile modelin cazibesini sağlamlaştırırken ve markanın söylemini geliştirirken piyasaya beklediğinden de fazlasını vermek için yola koyuldu. Mazda, KODO tasarımı ile SUV dayanımını ve daha güçlü bir ızgara, daha keskin LED far ve arka far düzeneği ile yeniden tasarlanmış tekerleklerle birlikte birçok özelliği geliştirdi. İçeride ise daha temiz, daha işlevsel ve daha rahat bir yerleşimin yanında daha yüksek kaliteli bir görünüş ve dokunuş hakim. Şirket, kabini sessizleştirmek için yeniden tasarlanan koltuklar ve bir dizi tedbirle sürüş rahatlığını artırmaya özel bir çaba harcadı. Bu, olağanüstü yol tutuştan ödün vermeden yolu düzleştirmek için yeniden yapılandırılmış bir süspansiyonla mümkündür. Aslında, değişiklikler hem direksiyon tepkisi hem de yol stabilitesini iyileştirmiştir.

Performans ve verimlilik açısından CX-5, şimdi daha güçlü bir SKYACTIV-G benzinli motor ve Mazda’nın eşsiz i-ELOOP fren enerji yenileme sistemiyle birlikte sunulmaktadır. 2015 CX-5 değer açısından da, bir dizi yeni ve akıllı sürücü odaklı sistem içeren E sınıfı aktif güvenlik teknolojisi aralığı sunmaktadır. Şimdiye kadar aldığı 57 ödülle bu model kamuoyunun dikkatini büyük oranda çekmiştir. 2015 Mazda CX-5 dünyanın ilgisini çekmeye devam edecek gibi gözükmektedir.Kendinden emin bir dokunuş

Her şeyin başladığı yere geri dönüş: Mazda’nın “KODO – Hareketin Ruhu” tasarımlı ilk üretim modeli, piyasaya çıkar çıkmaz başarılı olmuştur. 2015 CX-5, Mazda markası için yeniden geleceğin yolunu göstermektedir.

Hemen her piyasada satış tahminlerini sürekli olarak aşan CX-5, Mazda’nın en iyi satan çekirdek modellerinden biri oldu. Bunun bir nedeni de bu kompakt SUV’nin sağlamlık ve işlevselliğini, güçlü ancak zarif hareket hissiyle birleştiren gövdeyle müthiş görünmesidir.

2015 Mazda CX-5, her zamankinden daha cesur bir burunla, arkaya doğru uzanan kabin ve sağlam görünüme dayalı olarak oluşturulan ödüllü formların canlılığını artırmaktadır. Aynı renkteki sis lambası kenarlarıyla metalik gri boyalı beş belirgin yatay uca sahip ızgara, CX-5’in tazeleyici modern kenarını yenilerken SUV stabilitesini vurgulamaktadır.

CX-5’in en son versiyonu, tümüyle enerji dolu olan (ve gece sürüşlerini daha güvenli yapan) daha açık ve daha üç boyutlu aydınlatma özelliğiyle komple LED farlara sahiptir. LED sis lambaları arka LED kombinasyon lambalarıyla tamamlanan ve desteklenen daha çarpıcı bir görünüş için ön aydınlatmaya tutarlı bir renk getirmektedir.

Görkemli çeviklik

Belirgin arka çamurluklar ve keskin kenarlı bagaj kapağı, CX-5’i tipik bir SUV’dan farklılaştırarak aracın sağlam, elegan formunu daha da güçlendirmektedir. Tasarımcılar bir crossover SUV’dan beklenebilecek aktif, güçlü görünümü Mazda’nın kendine özgü dinamik ve duygusal stili ile birleştirdi. Bunların tümü form ve işlev arasındaki olası en büyük denge arayışının sonucudur.

Örneğin titreşimi azaltmak için şimdi küçültülmüş olan ve LED dönüş sinyallerine sahip kapı aynalarını ele alalım. A sütunların açısı sürücüye olağanüstü bir görüş alanı sağlamakta, güvenlik ve sürüş keyfini artırmaktadır. Bu arada arka rüzgarlık aerodinamiğe katkıda bulunurken daha sportif görünmektedir. Benzersiz bir reçine malzemesinden yapılmış olan tamponlar da %20 civarında daha hafif olmasına rağmen konvansiyonel model kadar bükülmez olduklarından performansa katkı sağlamaktadır.
CX-5 tümüyle bakıldığında sürekli formlar ve çizgileriyle dinamizmi vurgulamakta ve hız hissini artırmaktadır.

Şekillendirilmiş gövde yanları ve daha cesur çamurluk kemerleri, daha koyu bakır-çinko alaşımlı yüzeylerle zıtlık teşkil eden işlenmiş beş çift kol ile üç boyutlu görünüşü destekleyen belirgin yeni 19 inç alüminyum tekerlerin üstüne oturur. Kabin içinde Mazda, dış dayanımı yansıtan sağlam ancak zevkli şekilde olgun stil ile en son insan makine ara yüzünü içeren gelişmiş iç ergonomiye sahip sağlamlığı birleştirmiştir.Zevkli genişlik

Amaç, insanların içine girmek ve aracı kullanmak isteyeceği bir alan yaratmaktır. Buna en büyük örnek merkez konsoldur. Kabinin merkez eksenini açıkça tanımlarken, ikinci bardak tutucu, ilave saklama kutusu ve bir tablet ve 10CD alabilecek şekildeki daha geniş, derin L şeklindeki ana konsol kutusu ile her zamankinden daha geniş. CX-5’in son versiyonundakinden daha yüksekte konumlandırılmış daha geniş kol dayama alanıyla kapak iki katına çıkmıştır ve daha konforlu hale gelmiştir. Konfor sağlamak için, ayrıca taban konsolunun merkez kümeyle birleştiği yerde yumuşak diz pedleri bulunmaktadır.

2015 Mazda CX-5, park freni kolunu kaldırmakta ve bunun yerine bir Mazda yeniliği olan elektrikli park freni (EPB) için bir düğme getirmektedir. Bu tabii ki konsolun düzenli görünümüne mükemmel bir katkı sağlamaktadır. En son nesil döner kumanda, EPB’nin yanındaki vites kolunun hemen altına düzgün ve işlevsel bir şekilde yerleştirilmiştir. Bu elemanlar, direksiyon simidi kontrollerini içeren panel gibi çekici ve parlak alüminyum görünüşlü panelle çevrelenmiştir.

Alt panel ve enstrüman panel elemanları üzerinde kullanılan materyal 2015 Mazda CX-5 kabinin yekpare gövde kalitesini yansıtmaktadır. Yolcu tarafı kapısına uzanan güç duygusunu artıran alüminyum panel, yatay akışı ve yolcu alanının iyi tayin edilmiş genişlik ve ferahlığını vurgulamaktadır. Ayrıca, içerdeki siyah parçalarla hoş bir zıtlık sunmaktadır. Gösterge paneli ve iklim kontrol panjurları etrafındaki parlak krom aksesuar (diğer şeylerin yanında) üst sınıf bir etki ve ahenk sağlamaktadır.İyi bir görünüm ve dokunuş

Koltuk ve iç döşemede ise, mevcut siyah deri (her ikisi de cazip çifte dikişli) ve siyah kumaş seçimine yeni saf beyaz deri eklendi. Siyah deri iç 2015 CX-5’in spor SUV cazibesini artıran bir birlik duygusu oluştururken yeni sunum siyah temel renk ile güçlü bir zıtlık getiriyor.

Malzemeler ve stil form, his ve işlevi zenginleştirirken bir adım ileriyi gösteriyor. Deri direksiyon simidi* ve metal parmaklardan daha geniş kapı cepleri ve enstrüman kümesindeki üç boyutlu göstergelere, insanların hemen -ve tekrar tekrar- fark edebilecekleri bir şey.

Gövde Renkleri

Dış gövde, 2015 Mazda CX-5’sin olağandışı şekillerini vurgulamak için özel olarak tasarlanmış Kül Grisi dahil dokuz renkte mevcuttur. Ateş Kırmızısı, Jet Siyahı, Meteor Grisi, Refleks Mavisi, Derin Mavi, Kristal Beyaz ve Kutup Beyazından oluşan seriye Titanyum Grisi de eklendi.

CX-5, tümüyle yeni bir Mazda nesline yolu açan bir modeldir. Yapılan birçok yenilikle 2015 Mazda CX-5 şimdi yeniden markaya öncülük yapıyor.
* 2012 Avrupa Auto Bild Tasarım Ödüllü model için yenilenmiş yüz, tekerlekler ve aydınlatma.
* Alanın daha da verimli kullanılmasını sağlayan kabin ayrıca yeni bir tasarım ve materyal kalite düzeyi sağlamaktadır.
* Mazda’nın en güçlü SKYACTIV-G benzinli motoru ve i-ELOOP fren enerji geri kazanım sistemiyle gelir.
* Bazı yeni sistemleri içeren, Mazda’nın en son i-ACTIVSENSE aktif güvenlik teknoloji gamına sahiptir.
* MZD Connect araç içi bağlanabilirlik sistemiyle donatılmıştır.

Dış tasarım

* İlk “KODO – Hareketin Ruhu” üretim modeli canlılık, dinamizm ve eşsiz SUV stilini muhafaza ederken marka ile birlikte gelişim göstermektedir
* Beş görünür yatay uçlu daha belirgin ızgara ve buna uygun sis lambası çerçeveleri*
* Tam LED farlı, yeni ön ve arka aydınlatma özellikleri
* Yeniden tasarlanmış keskin iki tonlu (renkli) 19 inç alaşımlı jantlar
* Güce ve CX-5’in kaslı yapısına vurgu yapan sağlam duruş, özel formlu atletik gövde ve çarpıcı çamurluklar
* Kül Grisi (tümüyle yeni) ve Titanyum Grisi (CX-5 için yeni) dahil dokuz gövde rengiİç tasarım

* Kabin, SUV gücünü direksiyonun arkasındaki tecrübeden beklentileri artıran sürüş odaklı bir alanda ifade eder
* Yeni şekiller ve cilalı yüzeyler kalite ve ince zevki ortaya çıkarır
* Gösterge paneli ve daha yüksek, geniş zemin konsolu, açıkça merkez ekseni tanımlayarak, yatay düzlemde kabinin yanlarına doğru uzayan güç duygusunu açığa çıkarır.
* Elektrikli park freni (EPF), Mazda için bir ilk olarak temiz ve düzenli görüntü için el freninin yerini alır
* Kumanda kontrolü ve diğer anahtarlar işlevsel olarak vites kolunun arkasına yerleştirilmiştir
* Siyah kumaş döşemenin yanı sıra beyaz (yeni) ya da siyah deri seçenekleri mevcut
Bağlantı, işlevsellik & donanım:
* Zaten segmentinin en yüksek görüş noktalarından ve en geniş görüş açılarından birine sahip olan sürücü pozisyonunda iyileştirme
* Mazda'nın yeni nesil insan-makine ara yüzü ile SUV özelliğiyle birleştirir
* Geniş kabinin zekice ve ergonomik bir şekilde yerleştirilmiş işlevsel özellikler verimli kullanımı
* Tüm kumanda düğmeleri ve parçalar, hatasız ve nerdeyse çaba göstermeden çalışmaları için olması gereken yerlerdedir
* Orta konsoldaki döner kumanda ile elektrikli park frenini kullanmak ve frene erişmek çok daha kolay
* Mazda’nın araç içi akıllı telefon bağlantı konsepti MZD Connect
* Kullanıcının Bluetooth®, e-posta, SMS ve ses tanıma ve eller serbest çalışma gibi navigasyon özellikleri bulunan akıllı telefonuyla çalışır.

Bir dizi mobil içeriği araca güvenli bir şekilde getiriyor:

* Radyo istasyonlarından podcastlere, sesli kitaplar ve daha fazlasına sahip 100,000 den fazla yayınlı AHA radyo
* Gönderme seçenekleri dahil olmak üzere,Twitter ve Facebook sesli bildirimleri
* Konum tabanlı kişiselleştirilmiş hizmetler
* Mazda’nın yakıt ekonomisi ekranı, bakım hatırlatıcıları ve uyarı kılavuzu gibi uygulamalarını içerir
* Tüm işlevler merkez konsolun üzerindeki 7 inç dokunmatik ekranda yer alırGüç Aktarma Organları

Güç, seri geçişli hafif altı vitesli manüel ya da otomatik şanzımanlı dört aşırı sıkıştırmalı SKYACTIV motordan biriyle sağlanmaktadır Tümü standart olarak Mazda’nın gelişmiş i-stop teknolojisine sahiptir ve SKYACTIV-G 2.5’de ayrıca yakıt tasarruflu i-ELOOP fren enerji geri kazanım sistemi bulunur

SKYACTIV-Drive altı vitesli otomatik şanzıman:
■ Şimdi tüm benzinli modeller için Sürüş Seçimiyle:
* Gaz pedalına uygulanan baskıya karşı tam hassasiyet ile doğrusal tepki verecek hızlı vites düşüşü ve daha fazla tork için vites kolunun yanındaki bir düğmeye hafif dokunuş ile “SPOR” moduna geçer.
■ Ekstra geniş kilitleme aralıklı kavramaya sahip
■ Hızlı ve direkt vites değişimi sağlar
Gaz pedalına uygulanan baskıya karşı tam hassasiyet ile doğrusal tepki vrecek hızlı vites düşüşü ve daha fazla tork için vites kolunun yanındaki bir düğmeye hafif dokunuş ile ‘‘SPOR‘‘ moduna geçer.

SKYACTIV-MT altı vitesli düz şanzıman:
■ Hafif ve kompakt bir yapıya sahip
■ MX-5’in hafif ve hızlı ve kendinden emin vites değiştirme özelliğini sağlar

Şasi ve gövde

Mazda’nın hafif tasarım stratejisinin merkez parçası: Yeni SKYACTIV şasi ve gövde teknolojisi ile birlikte, CX-5 (1,315 kg’dan başlayan) sınıfının en düşük yüksüz araç ağırlığına sahiptir.

SKYACTIV-Şasi
* Ön MacPherson gergi kolu ve arkada çoklu bağlantılı süspansiyon, daha düzgün, rahat düz sürüş ve daha iyi bir direksiyon tepkisiyle birlikte mevcut CX-5’in zevk veren sürüş deneyimini sağlamak için optimize edilmiştir:
* Ön ve arka amortisörler için yeni yapı
* Ön salıncaklar için geliştirilmiş burç formları
■ Yeni nesil AWD kurulumu dünyanın ilk önden kayma tespit uyarı sistemine sahiptir.
* Sürekli olarak yol şartları ve sürücünün isteklerini izlemek çok hızlı değişen şartlarda bile uygun tekerleklere derhal güç aktarmak için 27 sensor kullanır
* Tekerleklerin boşa dönmesini ve çok fazla arkadan çekişi önler böylece yakıt ekonomisini maksimize eder
* Yen düşük viskoziteli yağ çok soğuk havalarda bile iyi çalışır, gerçek yakıt ekonomisini daha da iyileştirir.

SKYACTIV-Gövde
* Mazda, yüksek hızda kabin gürültüsünü %13 azaltmak için CX-5 kabinine yol ve motordan gürültü yollarını yeniden değerlendirdi
* Stratejik alanlara daha fazla yalıtım eklendi
* Kapı fitilleri iyileştirildi ve daha kalın cam kullanıldı
* Rüzgar gürültüsünü önlemek için kapı aynalarının şekli değiştirildi
* Hoş olmayan ve rahatsız edici gürültüyü ortadan kaldırırken sürücüler hala aracı kullanmaları ve araçla bağlı hissetmelerine yardımcı olan titreşim ve geribildirimi alabilmektedir.
* Hafif ve yüksek dayanımlı çelik, gövdenin %61’ini oluşturuyor, bu yapıyı ve çarpışma güvenliği ve taşımayı iyileştiriyor
* Hala mevcut olan en hafif ve en aerodinamik kompakt SUV'ler arasında.Güvenlik

2015 Mazda CX-5, birçok ilki içeren, her zamankinden daha gelişmiş aktif güvenlik teknolojisiyle donatılmıştır.
* Adaptif LED Farlar (ALH) far başına dört adet bağımsız kontrol edilebilir LED bloğuna sahip yepyeni bir sistemdir; ALH, Uzun Far Kontrol (HBC) fonksiyonunu üstlenir, örn. Karşıdan gelen bir motorlu araç kullanıcısının görüşünü engelleyebilecek uzun farları kapatarak gece görünürlüğünü daha da iyileştirmektedir (Mazda’da ilk defa).
* Ayrıca yeni Şerit Takip Destek Sistemi (LAS), sürücüyü 65 km/s hızda istenmeyen şerit değişikliklerinde uyarı veren ve aracı güvenli şekilde istenen şeride geri döndürmek için direksiyon tork yardımı sunan Şerit Değiştirme Uyarı Sistemine (LDWS) sahiptir.
* Avrupa’da yeni olan Kör Nokta İzleme (BSM), tersine çalışan Arka Çapraz trafik Uyarısı (RCTA) içeren yanlarda ve arkadan (30 km/s +) yaklaşan araçların sürücüsünü izleme ve uyarıda tüm yönlerde kapsamını artıran ödüllü Arka Araç İzleme (RVM) rolünü üstlenir
* Sürücü Dikkat Uyarısı (DAA) 65 km/s ve daha yüksek hızlarda sürücünün durumunu izler, davranışta önemli bir değişiklik tespit ettiği takdirde bir dinlenme arası tavsiye eder. (Mazda’da İlk defa)
* Ön/ Arka Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS F/R) mevcut SBCS sistemine arkadan tespi özelliğini eklemekte, ileri doğru harekette 6 metre ötedeki bir nesne ve geri hareket ederken 2-8 km/s hızda 2 m ötedeki bir nesneyle olası bir çarpışma tespit ettiğinde araca otomatik olarak 4-30 km/s’de fren yaptırır.
* Akıllı Fren Desteği (SBS)* de 15-145 km/s hız aralığında önde giden araçları izler ve yeni Mazda6 öndeki araca çok yaklaştığında sürücüyü uyarır ve olası bir kaza veya çarpışma tespit ettiğinde otomatik olarak fren uygular. (CX-5’de ilk kez)
* Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC) 200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.(Cx-5’de ilk kez)
* Acil Durma Sinyali (ESS), ani frenleme durumunda etraftaki diğer sürücüleri uyarmak üzere dörtlü ikaz lambalarını yakar.
* Yokuşta Kalkış Desteği (HLA) aracın yokuşta kalkış esnasında geriye doğru kaymasını engellemek üzere fren basıncını kontrol eder.
* EBD’li (Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı) standart dört yollu ABS, EBA (fren desteği), DSC (Dinamik Denge Kontrolü), ve TCS (Patinaj Kontrol Sistemi).Güç Aktarma Organları

CX-5 Mazda’da alışılmadık şekilde verimli hafif aktarma organlarından güç alan yeni nesil modellere yolu açan SKYACTIV döneminde öncülük eden araçtır. 2015 Mazda CX-5’in gösterdiği gibi bunlar her zamankinden daha güçlüdür.

Yüksek verimlilikli SKYACTIV güç aktarma organları bir SUV ve eğlenceli kullanımlı Mazda olarak 2015 CX-5’in tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor. Tüm sürüş durumlarında görülen zengin tork hızlanma davranışını iyileştiriyor. Sürücü, olağanüstü yakıt verimliliğiyle doğrusal sürüş performansını tatmin etmek için aracı yönlendirebilmektedir.

CX-5’in kaputunun altına bakınca dört tekerlekten çekişli (AWD) ya da ön tekerlekten çekişli (FWD) formatında altı vitesli iki dizel ve iki de benzinli olmak üzere dört yüksek verimlilikli dört silindirlik motorundan birini göreceksiniz. Hangi kombinasyonu seçerseniz seçin, tüm CX5 modelleri Mazda’nın dünyanın en hızlı başlayanlarından birini sunan benzersiz yakıt tasarruflu rölantide durma sistemini sunmaktadır.

SKYACTIV motorlar mümkün olduğunca etkin şekilde içten yanma sağlamaktadır. Mazda’nın benzinli motorları için bu SKYACTIV-G 2.0’da, bir seri üretim yolcu aracında* dünyanın en yüksek sıkıştırması olan 14.0:1 anlamına gelir. 2015 CX-5 ayrıca ilk olarak şu ana kadarki en güçlü SKYACTIV güç kaynağı olan SKYACTIV-G 2.5 ile birlikte sunulmaktadır ve Mazda’nın yakıt tasarruflu fren enerjisi geri kazanma sistemi i-ELOOP ile donatılmıştır. Vuruntu sesi gibi yüksek sıkıştırmadan kaynaklanan sorunları çözümlemek için uzun bir 4-2-1 egzoz sistemi ve özel pistonlar gibi eşsiz bir teknoloji kullanmaktadır. Bunun sonucu olarak, daha fazla tork, daha iyi yakıt ekonomisi ve daha düşük emisyonlar sağlarken benzer boyuttaki klasik motorlardan kayda değer şekilde daha az sürtünmeyle daha hafiftir.

FWD benzinli CX-5 6,000rpm ‘de 121kW/165PS ve 4,000 rpm’de 210Nm tork ya da aynı motor hızlarında AWD’da 118kW/160PS ve 208Nm sağlamaktadır. FWD CX-5’de bu, sırasıyla 200km/s and 191 km/s maksimum hızlarla 9.2 saniye (manüel) ve 8.9 saniye (otomatik) 0-100 km/s çıkış zamanı sağlamaktadır. 6.0l/100 km sağlayan kombine çevrim yakıt ekonomisi sınıfının en iyileri arasında olmak üzere 139g/km CO2 emisyonuna karşılık gelir.

Bu kısmen, yakıtı, sıra dışı şekilde geniş aralıklı olan 30-200 bar’da altı delikli enjektörlerle püskürten direkt enjeksiyon sisteminden kaynaklanmaktadır.
AWD CX-5s’ler 5,700rpm ‘de 141kW/192PS çıktılı SKYACTIV-G 2.5 ile sunulmaktadır ve 4,000rpm ‘de 256 Nm 2015 CX-5 ‘i 8.0 saniyede 100km/s’ye çıkarırken 194 km/s maksimum hız sağlar.Diğer taraftan, AWD CX-5, SKYACTIV-G 2.0 ile sırasıyla 197km/s ve 187km/s maksimum hızlarla 0-100 km/s’a 10.5 saniye (manüel) ve 9.2 saniyede (otomatik) çıkar. AWD yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlar (kombine) manüel için 6.7l/100km ve 156g/km ve 2.0-litreli otomatik CX-5’ler için .6l/100km and 155g/km ya da 2.5 için 7.2 l/100km ve 165g/km’dir.

SKYACTIV-D temiz dizellerin geliştiricileri daha azdan daha fazla üreten hafif bir tasarım amaçlamıştır. Ve benzinli kardeşleri gibi ekstrem 14.0:1 oranında sıkıştırma, bu Kurumda bir dizel için olağanüstü düşük olmak üzere merkezi bir özelliktir.
Temiz dizel güç

2.2-litre SKYACTIV-D’nin iki uyarlaması bulunmaktadır: Biri, 4,500rpm’de 110kW/150PS ve 1,800-2,600rpm aralığında 380Nm tork üreten ve 4,500rpm’de 129kW/175PS ve 2,00rpm’de 420 Nm tork üreten daha güçlü versiyon (sadece AWD). Altı vitesli SKYACTIV-MT manüel şanzıman ile güçlü olan versiyon, 207 km/s maksimum hızda CX-5’i kalkıştan 100km/s’a sadece 8.8 saniyede hızlandırır. SKYACTIVDrive otomatik ile bu yüksek güçlü AWD dizel motor 9.4 saniyede 0-100 km/s ‘ye ulaşır ve maksimum sürati 204km/s’dir.
CX-5, 150PS SKYACTIV-D ve manüel şanzımanla 100 km/s’a 9.2 saniyede (FWD) ve 9.4 saniyede (AWD) ulaşırken otomatik versiyon 10.0 saniyede (FWD) ve 10.2 saniyede (AWD) çıkar. Manüel için maksimum hızlar 202km/s (FWD) ve 197km/s (AWD) olurken otomatik için 198km/s (FWD) ve 194km/s (AWD)’dir.

Bunların olağanüstü geniş aralıklı tork ve çarpıcı performansına rağmen, SKYACTIV-D motorları istisnai olarak temiz ve ekonomiktir. Her iki versiyon da yürürlüğe girmeden neredeyse 3 yıl önce Euro 6 emisyon kriterlerini –ve pahalı egzoz son işlem sistemlerine ihtiyaç olmaksızın- karşılamıştır. Bunun sırrı, bu motorlara giden akıllı konseptlerden bir kaçını belirtmek gerekirse ultra düşük sıkıştırma oranı, hafif tasarım ve değişken iki kademeli turbodur.

2,000 bar’da 10 delikli piezo enjektörle dokuz yakıt enjeksiyon döngüsü kadar eklenir ve CX-5’deki sonuç 4.6l/100 km ‘de ortalama yakıt tüketimidir (FWD ve manüel şanzımanla 150 PS dizel için kombine çevrim). Bu kompakt SUV’dan Avrupa’nın en düşükleri arasında olan sadece 119g/km CO2 emisyon sağlar. 150PS SKYACTIV-D CX-5 serisinin diğerleri için rakamlar aşağıda verilmektedir: 5.3l/100km ve 139g/km (FWD ve otomatik); 5.2l/100 km ve 136g/km (AWD ve manüel); ve 5.5l/100 km ve 144g/km (AWD ve otomatik) 175PS AWD modeller sırasıyla 136g/km ve 144g/km of CO2, emisyonlarla 5.2l/100km (manüel) ve 5.5l/100 km (otomatik) sağlamaktadır.

Gücü transfer etmek için Mazda, CX-5’in atletik karakterini tamamlayan iki son sistem alt vitesli şanzıman sunar. SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV-Drive otomatik.

Otomatik olan, farklı otomatiklerin en istenen özelliklerini tek bir şanzımanda birleştirirken direkt manüel hissini artırır. Düzgün doğrusal hızlanması ve geçişi AWD modeller ve 150 PS Dizel FWD için mevcuttur. Sürüş Seçimi tüm benzinli 2015 CX-5’ler için yeni bir SKYACTIV-Drive’dır. Sürücünün, gaz pedalı üzerine aynı basınca karşında daha hızlı vites küçültmek ve daha fazla tork için vites tes koluna yakın bir düğmeyi kullanarak “spor” moduna geçmesine imkan verir. Daha hızlı doğrusal tepki, örneğin yüksek hızlı bir otoyol üzerinde iken çeşitli durumlarda güvence sağlayacaktır.
Bu arada, SKYACTIV-MT, efsanevi MX-5 roadster’ın zanlı, sıkı geçişli ve sportif ve direk hissini Mazda serisinin diğerlerine de getiriyor. Her durumda, bu iki verimli hafif geçişler bir bütün olarak güç aktarma organının etkinlik ve hissini artırmakta, hem performans hem de yakıt ekonomisini iyileştirmektedir.

SKYACTIV-D: İddialı, temiz & verimli

Göze çarpan noktalar:
* Dizel motorlu yolcu otomobillerinde en düşük değer olan 14:1 sıkıştırma oranı kayda değer şekilde yenilikçidir:
* Daha kararlı patlama için hava-yakıtın daha iyi karışması sağlar, daha az nitrojen oksit (No2) ve klasik tasarımlardan daha az kurum üretir
* İdeal patlama zamanlaması klasik yüksek sıkıştırmalı (16:1 ila 18:1) dizellere kıyasla daha yüksek genişleme oranı (silindir tarafından yapılan iş miktarı anlamına gelir) ve bununla birlikte daha iyi yakıt ekonomisi getirir
* Pahalı NOx işlemine gerek duymaksızın Euro 6’ya uyar
■ Değişken iki kademeli turbo şarjı aşağıdakileri sağlar
* Turbo gecikmeyi ortadan kaldıran daha düşük ve orta aralıklı tork ve tepki
* Sıra dışı şekilde yüksek 5,500rpm kırmızı çizgiye kadar daha iyi üst aralık güç
■ güvenilmez soğuk marş ve verimsiz düşük sıcaklıkta çalışma gibi düşük sıkıştırmalı dizel motorun geleneksel sakıncalarını aşağıdakileri kullanarak halleder:
* Soğukta çalıştırmalar için yanma odasını ısıtmak için seramik ön ısıtma bujisi
* 10 delikli piezo enjektörle birlikte ideal yükseklikte patlayabilir karışım sağlar
* Tekleme olmadan istikrarlı ateşleme sağlamak için sıcak egzoz gazının motor yeniden başladıktan sonra yeniden girmesine izin veren egzoz subapları için değişken subap hareketleri

SKYACTIV-G: Sıra dışı, etkin ve ekonomik

Göze çarpan noktalar:
■ 14:1 sıkıştırma oranı tüm benzinle çalışan seri üretim yolcu araçlarındaki en yüksek orandır ve bu oran şimdiye kadar ancak yüksek performanslı yarış araçlarında gözlenmiştir.
■ Fiyatlar, üstün verimlilik sağlarken daha düşük sıkıştırmalı küçültülmüş ve turbo şarjlı motorları öne çıkarıyor.
* Mükemmel düşük dev/dak motor tepkisi için daha fazla düşük& orta aralıklı tork
* CO2 emisyonlarında karşılık gelen indirimle olağanüstü gerçek yakıt ekonomisi
■ Hafif pistonlar ve bağlantı kolları kullanır örneğin motor ağırlığı ve motor içi sürtünmeyi azaltır
■ Uzun 4-2-1 egzoz manifoldu, -yüksek sıkıştırmanın geleneksel bir dezavantajı olan- vurmayı önlemek için, patlama odasına geri giden sıcak atık gazların miktar ve basıncını azaltır ve titreşimi azaltmaya yardım eder
■ Yakıt püskürtmeyi artıran altı delikli enjektörle birlikte optimize edilmiş ateşleme zamanı ve özel piston boşluğu daha verimli patlama ve daha iyi soğutma anlamına gelir, bu ayrıca vuruntuyu önlemeye de yardım eder.
■ Çift sıralı supap zamanlaması kombinasyonu (S-VT) pompalama kayıplarını azaltır ve verimliliği özellikle de daha düşük motor yüklerinde iyileştirir
■ i-stop rölanti çalışma sistemi standarttır; ve i-ELOOP fren enerjisi geri kazanma sistemi ile birlikte verilmektedir.

SKYACTIV-Drive

Mazda’nın tümüyle yeni altı vitesli otomatik şanzımanında bütün dünyanın en iyisi olan SKYACTIV-Drive, konvansiyonel tork dönüştürücü otomatiklerinin, sürekli değişken şanzımanlar (CVT’ler) ve çift-kavramalı şanzımanların tüm faydalarını bir araya getirir.

Göze çarpan noktalar:
■ Bütün altı vitesler için her türlü kilit kavramalı, her türlü direkt sürüş tork dönüştürücü:
* Hızlanma sırasında klasik otomatikler için tork dönüştürücü kayması ve ilgili güç kaybını önler
* gaz pedalına direkt tepkiyle ve motor yükünde değişikliklerle bağlı manüele benzer bir hız sağlar
* klasik otomatik viteslere kıyasla %7’ye kadar daha iyi yakıt ekonomisi
■ Bir mekatronik modülü, bu yüksek hassasiyetli hidrolikler ve hızlı geçiş için gereken hızlı ve doğru yağ basıncı modülasyonunu sağlar ve güvenilirliği de artırır
■ Gelişmiş amortisörler sıra dışı şekilde geniş kilitleme aralığından gelen artan NVH (gürültü, titreşim ve sertlik)’yi absorbe eder.
■ Çok diskli kilitli kavrama ve piston, kavrama sağlamlığı ve kontrolünü artırır
■ 460Nm torka kadar üreten motorlar için farklı versiyonlar mevcuttur
Aşağıdakilerle gelen sürüş zevki ve ekonomi:
■çift kavramalı şanzıman ile karşılaştırıldığında daha iyi vites tepkisi, daha hızlı vites düşürme ve daha kolay kalkışlar
■ Çift kavramalı veya konvansiyonel tork dönüştürücü şanzımanlardan daha pürüzsüz ve konforlu vites değişimi
■ Yüksek hızlarda bir CVT ve düşük hızlarda bir tork dönüştürücüye göre üstün yakıt ekonomisi
■ CVT’ler ve klasik tork dönüştürücü şanzımanlardan daha direkt bir his

SKYACTIV-MT
Mazda’nın altı vitesli şanzımanı, efsanevi Mazda MX-52’in hassas, direkt vites geçişlerini Mazda serisinin diğerlerine de getirmektedir.
Göze çarpan noktalar:
■ Sofistike mimari taze, hassas geçişler sağlar:
* Kısa vites geçiş mesafesi (boştan vites atmaya sadece 45 mm) asgari çaba gerektirir
* Ortak birinci ve geri avare dişlisi
* İkinci ve üçüncü için ortak giriş dişlisi
* İkinci milin uzunluğu %20 azaltıldı
■ Daha az iç sürtünmeyle kompakt hafif tasarım (vites kutusu selefinden %30 daha hafif)
* Daha iyi yakıt ekonomisi ve daha verimli donanım
* Versiyona bağlı olarak %7-16 daha hafif
■ 460Nm torka kadar farklı versiyonlar mevcuttur
i-stop: Zeki ve hızlı

2015 Mazda CX-5’deki standart yakıt tasarrufu ekipmanı i-stop, patlama enerjisini yeniden çalışmak için kullanan yenilikçi ve akıllı bir rölanti çalışma sistemidir.
■ Endüstrideki en hızlı yeniden çalıştırma özelliğini sunuyor
* SKYACTIV-G benzinli motorlar için 0.35 saniye
* SKYACTIV-D temiz dizellerde 0.40 saniye
■ Yeniden çalıştırma için en uygun evreler olan ateşleme/genleşme strokunda (benzinli) veya sıkıştırma strokunda (dizel) motoru durdurmak için çok yönlü bir kontrol modülü kullanır.
* i-stop sistemi motoru durdurmadan önce silindirlerin ideal yeniden çalıştırma konumunda olduğu anı bekler.
* Rakip dizel modeller ikinci sıkıştırma stroku veya motor evresine kadar yeniden çalışmazken, Mazda’nın SKYACTIV-D sistemi neredeyse ilk strok esnasında çalışır.
* Bu arada, Mazda’da bulunanlar hala aracın elektrikle çalışan sistemlerini kullanabilirler.

i-ELOOP: Eşsiz verimlilik

Mazda’nın yakıt tasarruflu fren enerjisi geri kazanma sistemi i-ELOOP, şimdi, SKYACTIV-G 2.5 benzinli motorlu 2015 Mazda CX-5'de standart olarak verilmektedir. “Intelligent Energy Loop” (akıllı enerji döngüsü) ifadesinin kısaltılmışı] olan i-ELOOP bir çok yönden eşsizdir.

Göze çarpan noktalar:
■ Geri kazanılan elektriği depolamak amacıyla bir kapasitör kullanan dünyadaki ilk binek araç sistemidir.
* Elektrikli Çift Katmanlı Kapasitör (EDLC) geri kazanılan gücü bir aküden çok daha hızlı depolar, 10 saniye içinde ya da normal otomotiv yavaşlama aşamasında tam dolum sağlar
* Örn. lityum iyon pilden farklı olarak ELDC’ler asgari bozulma ile tekrar tekrar kullanılabilir.
■ Klima kontrol sistemi, bilgi eğlence teknolojisi ve diğer araç parçalarına güç sağlamak için elektriğin voltajını 12V’ye düşürmek için bir DC/DC dönüştürücü kullanır
■ Tam dolu kapasitör şarjı, aracın elektrikli sistemlerini aküden yardıma ihtiyaç duymaksızın çalıştırmaya yeter; dolum genellikle kapasitör tam dolmadan bile dur kalk şehir sürüşünde yeniden başlar.
* Böylece i-ELOOP teknolojisi bir aracın tüm elektrik enerjisi ihtiyacını olmasa da büyük bir bölümünü üretebilir, alternatörü çalıştırmak için normalde gereken motor gücünü serbest bırakarak günlük şehir içi sürüş koşullarında gerçek yakıt ekonomisini %10’a kadar arttırır

Şasi ve Gövde

SKYACTIV-Body ve SKYACTIV-Chassis sunan Mazda CX-5 dama bir araç gibi hareket eden bir SUV olmuştur. Şimdi – popüler talebe cevap olarak- çeşitli yol koşullarında daha fazla zarafet sunar.

Daima en önemli hususlara odaklanan Mazda ilk kompakt SUV’unun, tepki ve istikrar, çeviklik ve sürüş rahatlığı ve pasif güvenlik ve ağırlık gibi farklı değişkenler arasında olağanüstü bir denge sunmasını sağlamıştır. Ancak bunlarla yetinmeyen şirket 2015 Mazda CX-5’de ve özellikle de sürüş kalitesini aracın olağanüstü yol tutuşundan ödün vermeden artırmak için sınırları daha da zorlamayı amaçlamıştır.

Ve bu süspansiyon sisteminin yeniden gözden geçirilmesine yol açmıştır. Mühendisler, on alt kol kovanlarını optimize ederken, MacPherson gergi kolu ve arka çok bağlantılı çerçeveye devam etmeyi seçmiştir. Bunlar yük altında şekli daha iyi korur bu da yay hareketi açısından ve daha düzgün bir sürüşle kolların hareketini düzeltir.

Yenileştirilmiş amortisörler

Amortisörler de detaylı bir incelemeye tabi tutulmuştur. Önde ve arkada yeniden yapılandırılan optimize edilmiş sürtünme özellikleri amortisör hareketini düzgünleştirir. Daha geniş çaptaki pistonlar, daha fazla emme kuvvetini daha hızlı sağlayan arka amortisörlerin performansını yükseltir. Bunun sonucu olarak 2015 CX-5 şimdiki versiyon kadar hafiftir ve sürüş sevkine sahiptir ancak “düz” titreşim azaltan sürüş ve daha iyi başlangıç direksiyon tepkisi sunmaktadır. Kısacası: Hiç olmadığı kadar konforlu ancak buna rağmen hassas ve öngörülebilir.

G-force ve tekerlek hızı gibi elektrikli direksiyon sistemi değişkenleri ölçmek için bir dizi sensor kullanır ve diğer şeyler arasında CX-5 tekerlek açısını ve direksiyon simidi hareketini izler. Daha sonra veriler, sürüş koşullarına göre direksiyon simidinin hassasiyetini ayarlamak için kullanılır.

Tabii ki, bir SUV şasisi tanımı, dört tekerlekten sürüş modunda özelliklerini ele almadan tam olmayacaktır. 2015 CX-5’in verimli ve hafif yeni nesil dört tekerlekten çekiş (AWD) versiyon, ön tekerlek kayma tespit uyarı sistemiyle dünyada bir ilktir.
Sürekli olarak yol şartları ve sürücünün isteklerini izlemek için 27 sensor kullanan teknoloji güce en çok ihtiyaç duyan tekerleklere taşımaktadır. Örneğin çevreyolunda bir çamur birikintisi ya da kaygan bir eğim gibi değişen sürüş koşullarını derhal dikkate alır. Sistem, optimal ön-arka tork dağıtılması için uygun tekerleklere doğru güç tutarını dağıtarak anında tepki verir. Bu şekilde yapmak suretiyle, patinajı asgariye indirerek ve fazla gücün arka tekerleklere gönderilmesini engelleyerek yakıt tasarrufu sağlar. Diğer taraftan yeni düşük viskoziteli yağ ayrıca özellikle soğuk havada gerçek yakıt ekonomisini artırır.

Kesinlikle hafif

Mazda’nın ağırlığı azaltma tutkusu “gram stratejisine” göre üretilen SKYACTIV-Body, daha hafif ancak sert sonuç için yapıları optimize etme ürünüdür. Hafif yüksek dayanımlı çelikler, pasif güvenlik ve yakıt ekonomisi ve araç kontrolüne ilişkin avantajlarla CX-5’in gövdesinin %61’ini oluşturuyor.

İşlevsellik ve güvenliği maksimize etmek için SKYACTIV-Body’nin geliştiricileri, çarpma enerjisini yoğunlaştırmak yerine yapıya dağıtmayı sağlamak için gövde yapılarındaki eğrileri olabildiğince düz, sürekli kesitler lehine çıkarmışlardır.
Kabin atmosferini sessiz ve rahat tutmak için Mazda, titreşimleri bastırmak ve ses emme ve yalıtımını iyileştirmek için malzemelere odaklanırken motor ve yoldan gelen gürültü yollarını engelleme konseptini yoğunlaştırmıştır. Bunun sonucu olarak, mühendisler gösterge paneli ve kaput yalıtımı, arka kapılarda daha kalın cam, iyileştirilmiş paspaslar ve zeminde titreşim engelleyici malzeme eklemiş ve kapı ve kapı mandalları etrafındaki contaları iyileştirmiştir. Mazda ayrıca daha fazla konfor için koltuk yapısını revize etmiş (bakınız bölüm 4), kapı döşemesi ve tavanda daha iyi ses yalıtımı kullanmış ve rüzgar gürültüsünü azaltmak için kapı aynalarının şeklini iyileştirmiştir.

MAZDA GARAJ HABER SERVİSİ
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#2
Ellerine sağlık Kerim... Beyaz renk iç döşeme ve elektrikli el freni haricinde her şey harika bence...
 

Mt53

Katılımcı
Konum
Rize-Samsun
#3
Bilgilendirmeler için sağolasın Kerim hocam.. Yaa hergün bişey çıkartıyorlar böyle ondan sonra bekle ki bu araç önce ülkeye gelsin sonra da 2.ele düşsün ki anca alabilelim..Bekle babam bekle
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#4
Müsait olamadigimdan tamamını okumadım, ilk fırsatta okuyacağım, eline sağlık Kerim.
 
Konum
Kocaeli
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
#9
Cx5 i inceleyip kullandığımda gündüz led farlarının sonradan serviste takıyoruz demelerine bir anlam verememiştim bunun düzeldiğine ve jant ların renklendiğine memnun oldum. Bu arada yazı içinde teşekkürler.
 

kemal1963

Katılımcı
Konum
Bursa
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
#10
Bizim modeldeki en büyük sıkıntı olan Yalıtım konusunda büyük değişiklikler olmuş.keşke bu yalıtım bizim araçlarada uygulanabilse çünkü %13 daha az ses bayağı fark ettirir. en çok da fiyatını merak ediyorum.
 

refik varol

Katılımcı
Konum
İstanbul
Araç Markası
2015 Mazda CX5
Araç Renk ve Tip
Kül Gri - SUV
#11
Makyajlı CX5'te eklenen yeni özelliklerden aşağıdaki ikisi arasındaki fonksiyonel farklar nelerdir ?? .. (İKİSİDE AYNI GİBİ DURUYOR )

Akıllı Fren Desteği (SBS)* de 15-145 km/s hız aralığında önde giden araçları izler ve öndeki araca çok yaklaştığında sürücüyü uyarır ve olası bir kaza veya çarpışma tespit ettiğinde otomatik olarak fren uygular. (CX-5’de ilk kez)

Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC) 200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.(Cx-5’de ilk kez)
 

kemal1963

Katılımcı
Konum
Bursa
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
#12
http://www.mazda-tr.com/modeller/mazda-cx-5-2015/features/safety/

Bu konuda bir kafa karışıklığı var. Mazda sitesinde 30km hızda kendisi fren yapar diyor ilkinde.

Eskisinden farkı 15-145km hızlar arasında kontrol ediyor ve uyarıyor, 30km altındaki hızda ise kendisi fren yapıyor diye anlıyorum.

Radarlı olanda da aynı şeyler yazıyor. Çok net değil.

[member=34]mtutun[/member] Üstad bilir bunu.
Sbs smart brake support, sadece tehlikeyi hissettiği anda 30 km ye kadar arabayı durdurur 30 km üstünde fren desteği sağlayıp çarpma şiddetini azaltır. Geçen gün bende devreye girdi sistem iyi çalışıyor test edildi :)

Mrcc mazda radar cruse control ise öndeki arabayla olan mesafeni ölçüp güvenli mesafeyi koruyup sürüşü sağlar. Yani öndeki araç hızlanırsa cruse kontrol senin aracınıda hızlandırır yada yavaşlatır,çarpma mesafesine girersen uyarır ve fren yapar
 
Konum
Bakırköy
Araç Markası
2016 Infiniti Q30
#13
Bazı fonksiyonlar bazı donanımları ortak kullansalar da, aslında farklı amaçlar içindir.

Radar CC olayında siz hem hızı hem takip mesafesini girersiniz. Öncelik mesafededir, mesafe uygun olduğunca girdiğiniz hız korunur. Eğer öndeki mesafe girdiğiniz hızı korumaya müsait değilse, sistem öncelik olarak girdiğiniz mesafeyi alır. Ve öndeki araç ile bu mesafeyi korumak için duruma göre motor freni, duruma göre de frenleri aktif ederek bu mesafeyi korur. Bu fonksiyonda araç otonom olarak gazı ve frenleri kontrol eder. Yani öndeki aracı değişken hızlarda aynı mesafe ile takip etmek için gerekirse gaz verir, gerekirse fren yapar. Önünüz boşalınca önceliği yine sabit hıza verir ve girdiğiniz hız ile sabit seyahat yapar.

Bu radar CC fonksiyonu bazı marka/modellerde belli hız aralığında çalışırken, bazılarında da şehir içi trafikte dur/kalk fonksiyonu da ilave edilmiştir. Yanlış değilsem Mazda'da bu fonksiyon yok ve sistem belli bir alt ve üst hız aralığında çalışıyor.

Diğer donanıma gelirsek, bizim makyajsız CX-5'lerde şehir içi akıllı fren sistemi var. Yani 30 km/h hıza kadar aracı durdurabilen ve öncelikle şehir içi küçük hasar veren dalgınlık kazalarını önlemek için.

Yeni makyajlı versiyonda ise, otoban süratlerinde de çalışabilen, yine yanlış değilsem 145 km/h'a kadar galiba, uyarı assistanı ile akuple otomatik frenleme sistemi var. Yani araç kendi hızı ile önündeki trafiğin hızını sürekli kontrol edip, değerlendiriyor. Eğer öndeki objeye yaklaşma hızı tehlikeli bulunursa önce sesli uyarılıp, gereği yapılmadığında otomatik frenleme ile araç yavaşlatılıyor.

Tabi bu bir CC değil, yani hızı sabit tutma veya öndeki obje çekilince tekrar hızlanma gibi olaylar yok.

Bir nevi donanımın temelini otomatik frenleme sistemi olarak görebilirsiniz. CC'yi açtığınızda bunu temel alarak ek fonksiyonlar da devreye giriyor gibi bir durum.

Bu tip sürücü destek sistemlerine özellikle EuroNcap çok önem veriyor son zamanlarda. Bunların teker teker mecburi olduğunu göreceğiz zamanla. Otomobil fiyatları da uçmaya devam edecek...

Çünkü 'vergi güvenliği tehdit eder mi?' başlıklı yazımda yazdığım gibi, bizler güvenliğimizi en pahalıya sağlamak zorunda olan milletiz. Hükümetimize göre bizim hayatımız Alman'dan, İngiliz'den, Amerikalı'dan, Arap'dan vb. daha değersiz!

Makyajlı CX5'te eklenen yeni özelliklerden aşağıdaki ikisi arasındaki fonksiyonel farklar nelerdir ?? .. (İKİSİDE AYNI GİBİ DURUYOR )

Akıllı Fren Desteği (SBS)* de 15-145 km/s hız aralığında önde giden araçları izler ve öndeki araca çok yaklaştığında sürücüyü uyarır ve olası bir kaza veya çarpışma tespit ettiğinde otomatik olarak fren uygular. (CX-5’de ilk kez)

Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC) 200km/s’ye varan hızlarda öndeki araçlarla belli bir mesafeyi korur, hızı kontrol eder ve gerektiğinde fren uygular.(Cx-5’de ilk kez)
 

chaos

Katılımcı
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
#15
MRCC'nin hızı aynı zamanda adaptif bir şekilde ayarlıyor olması lazım. Yani öndeki araca fazla yaklaştınız, fren devreye girdi. Öndeki araç çekildi yine belirlediğiniz hıza kendisi çıkıyor. En azında kendi videolarında öyle gösteriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ycS1hMLqyuY
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#18
Video nun çekim şeklini hiç sevmedim, çoğunda bölünmüş ekranla lastik yan ve iç görüntü den hiç zevk almadım.
 
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#20
Bu amcanin butun videolari böyle yani diger markalardada boyle. Çünkü video araç incelemesi değil off road performansi..Egzantrik görüntüler çekmesi göze hoş gelmiyor olabilir.
 
Üst Alt