Yazlık ve Kışlık Lastik Fırsatları

Coyote

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
petlas imperium 4 mevsim : Toplamda 1300 km yol yaptım. kış şartlarında kış lastiğini aratmadı yaklaşık 80 +80 =160 km 5-6 cm karda kullandım hiç bir sıyırma kayma vs. olmadı. Petlasdaki klasik ses problemi devam ediyor fakat snowmaster a göre daha az hissettirdi sesi (Desibel olarak her ikiside aynı görünüyordu oysa ki) ABS devreye girdiğinde herhangi bir hoplama zıplama söz konusu değil. Uzun lafın kısası bu lastik sonbahar ve kış döneminde kullanılabilir. Tabi ki fiyat / performans olarak yapıyorum bu yorumu. Yazın da üzmezse ekonomik olarak kullanılabilir bir lastik bence.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Michelin CrossClimate 205 / 55 / 16 Ağustos ayında 2 adet önlere taktırdım. Piyasa fiyatına göre çok iyi taktırdım ikisi 400 TL. Şuan fiyatı daha yüksek. Kuru ıslak karlı buzlu her havada kullandım. Öncelikle belirteyim önceki lassa lastiklerime göre gerçekten çok daha yumuşak ve sessiz. Sadece önleri değiştirmeme rağmen bunu ciddi oranda fark edebildim. Kar yağışının yeni başladığı bir anda kullanma fırsatım oldu. Yerler yeni yeni kar tutmaya başladığında deneme amaçlı frene dokundum ve hayal kırıklığına uğradım. Aracı zaptedemedim. Tabi nasıl bir tepki alacağımı bilmediğimden frene biraz sert dokunmuştum. Moralim ciddi oranda bozulmuştu. İlerleyen saatlerde kar yağışı arttı ve şehir içinde karlı zeminde kullanayım dedim. Beklentilerim vasat olmasına rağmen ciddi bir performansla karşılaştım. Hiçbir sorun yaşamadım hatta gayet hoşuma gitti. Abs yi devreye sokmadan frenleme ve tutunma çok başarılıydı. Kuru zeminde zaten bir sıkıntı yok. Yakıt ciddi sayılmayacak bir oranda arttı bir miktar. Genel olarak kış şartlarının Samsun gibi çok ağır geçmediği bir şehirde kullanılabilecek ideal bir lastik bence.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Arabam 120 yi geçince titremeye başlıyor ve bariz belli oluyor. Üzerindeki lastikler 4 yıllık ve tırnaklarda aşınma var.Arkadalar önlere göre daha iyi.Bende acaba lastiklerden mi kaynaklı diye değiştirmeyi düşünüyorum.Lastikçiyi aradım balans vardır, jantlardanda olabilir dedi. Aslında lastik değiştirmeyi önümüzdeki yaz sonuna düşünüyordum ama bu titreme canımı sıktı. Olurda değiştirmem gerekirse diye lastik fiyatlarını aldım.Gün itibarı ile 205*55*16 Continental ipremıum contact5 220 lira , goodyear effiencegrip performans 210 lira fiyat aldım.Goodyear sessizlik ve konfor yönüyle ağır basıyor, continental da sağlamlığı ile. İkisi arasında gidip geliyorum bakalım hayırlısı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Titreme muhtemelen balans kaynaklı, ama kesin diyemeyiz, jantı bir yere vurmadıysan durduk yere jant kaynaklı olmaz galiba, lastik taban bozukluğu da olabilir ama öyle olması için de bir tarafın balata disk balansında sıkıntı olması lazım bir süre, bir anda olmaz..

Lastik seçeneklerine Nokian ı da ekleyebilirsin. İki seçeneğinin arasında Conti bence

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Michelin Energy saver öneririm. 4 senelik lastikte deformasyonlar oluşmuştur ve bu da titremeye neden oluyprdur.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Goodyear etiket değerlerinde öne çıkıyor. Enerji tasarrufu ve yumuşaklık konusunda. Aslında Nokian da aklımdan geçmiyor değil. Hem fiyat olarakda daha hesaplı. Vaktim olduğunda bir ara lastikçiye uğrayacağım. Bu aralar arabayı kullanmıyorum zaten. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Selamlar

Geçenlerde şöyle bir lastiklere baktım ve ne göreyim her tarafta kanal içi çatlak. Herhangi bir sıkıntı yapar mı acaba? Bu arada lastikler 2010 ve Toyo marka zaten Şubat ayında Muayene var değiştirmeyi düşünüyorum. Aba o zaman kadar idare edermiki?

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Şubat çok birşey yok ama sonuçta can taşıyor. Ve guzunun yerle temasını sağlayan en önemli parça. Bence geciktirmeyin.

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Şubat çok birşey yok ama sonuçta can taşıyor. Ve guzunun yerle temasını sağlayan en önemli parça. Bence geciktirmeyin.

Sağolun bu arada burdan biraz tavsiyede alayım sizler hangi marka ve model tavsiye edersiniz?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
O lastiklerle ben ekmek almaya bile gitmem, sakın muayene felan beklemeyin ve ilk fırsatta değişin, Toyo zaten sert lastiktir ve şu haliyle güvenlikten eser yoktur. Hafife almayın fren mesafesi, yol tutuş çok önemli.

Nokian tavsiye ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Pazartesi değişim işine niyetlenin ve ilk yağmurlarda aracı kullanmayın bence, en iyi lastiğin ömrü 40 bin km veya 2-3 yıldır. Allah korusun.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu sıralar forumda bi nokian havası esiyor. Seneye yazlıkları bende nokian almayı dusunuyorum.
Benim de önümüzdeki yaz aklımda olan bir marka. Jantlarla ve amortisörlerle beraber değiştirmeyi düşünüyorum bakalım.

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Bayadır internete giremedim.
nengun-385907-00-yokohama-17565r14_blue_earth_ae01_new_one-058da2d606.jpg

Yukarıdaki lastiğin takımını tavsiye üzerine 720tl ye taktırdım. Şimdilik bir sıkıntı yok.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hangi markanın yan ürünü veya fason üretimi acaba, ilk defa duyuyorum... :rolleyes: Hayırlı olsun, kazasız belasız günlerde eskitmek nasip olsun.

Üst Alt