Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yazın Kış Lastiği Kullanmayın

Konu, 'Genel Bilgiler - Teknik' kısmında Forlan tarafından paylaşıldı.

 1. Forlan

  Forlan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Yaz aylarına yaklaştıkça havalar ısınıyor, havalar ısındıkça kış lastikleri işlevini yitiriyor. Yaz aylarında kış lastiklerini kullanmaya devam etmek güvenliği ciddi anlamda tehlikeye atıyor.

  Bir lastik için ilk ve en önemli unsur kanallar. Bir lastiğin yol şartlarında yere sorunsuz tutunabilmesi için yol ile lastik arasında kalan su ve havayı tahliye edecek kanallar bulunur. Temas yüzeyini azaltarak sürtünmeyi arttıran bu kanalların derinliği yaz veya kış lastiği farkı olmaksızın 4 mm den az olmamalıdır. Ancak kanunlarda bu derinliğin 1.6 mm olarak belirtilmesi toplumda yanlış bir algı yaratarak çoğu sürücünün güvenliğini riske atıyor.

  Sürücüler tarafından göz ardı edilen bir diğer husus ise mevsime özel lastiklerin kendi mevsiminde kullanılması gerekliliği. Kış lastikleri gerekli sürtünme değerlerini 7 derecenin altında sağladıkları için daha yüksek sıcaklıklarda tam performans veremezler. Yazın kış lastiği kullanılması durumunda fren mesafesi ve aquaplaning (hydroplaning-su yastığında kızaklama) hassasiyeti artar.

  Yapılan araştırmalarda normal şartlar altında 100 km/s süratle seyreden bir aracın yazın kış lastiği kullanması durumunda, durması için gereken mesafenin 16 metre arttığı sonucuna ulaşılmış.

  Ayrıca kış lastiklerinin hamurunda kullanılan kauçuk daha yumuşak olduğundan yükselen sıcaklıkla birlikte lastik daha hızlı aşınmakta ve ömrü azalmakta. Aşınan lastik yolu daha az tutunca araç daha fazla güç harcadığından yakıt tüketimi de artmaktadır. Mevsimine uygun lastik kullanmamanın bir diğer sakıncası ise konfor ile alakalı.

  Mevsimine uygun lastik kullanmamak yol gürültüsünün içeri daha fazla girmesine sebep oluyor. Yazın kış lastiği kullanmak aracın içindeki uğultuyu arttırırken, kışın yaz lastiği kullanmak darbe seslerinin kabine daha sert ulaşmasına neden oluyor.
   
 2. infiniteblack

  infiniteblack Aktif

  Şehir:
  Denizli
  Araç Markası:
  Amarok
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz
  Teşekkürler , eline sağlık . 16 mt çok ciddi rakam yaz lastiğiyle belki ucu ucuna kurtarabileceğimiz kazayı kış lastiği kullanırsak araçtan sağ çıkamayabiliriz


  Tapatalk
   
 3. aliparlar1983

  aliparlar1983 Aktif

  Şehir:
  Afyon
  Bilgi için teşekkürler, doğru bilgidir, lakin 4 adet kış lastiğini Ekim-2014 de almıştım ve çıkan yazlıklarıda bitik olması sebebi ile hurdaya ayırdık.

  120 km/h seviyesinden sonra lastik vuruyor resmen ama maddiyat sebepleri ile mecburen kullanacağız..
   
 4. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Ama bu durumda kışlığın ömrü de bitmiş olacak.
   
 5. karardvn

  karardvn Aktif

  Şehir:
  Karabük
  aralık ayında takar mart'ın 15 inden sonra değiştiririm zaten çok ses yapıyor kışlıklar
   
 6. javier

  javier Katılımcı

  Şehir:
  Eskişehir (Erzincan)
  Araç Markası:
  2001 - Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya
  ben daha 1 hafta önce yazlık lastik aldım 4 tane, güvenlik açısından falan neyse tamam çok önemli ama aracı kullanmak da keyifli hale geldi. bi kere yol sesini neredeyse yüzde 80 azalttı.
   
 7. yakup

  yakup Aktif

  Şehir:
  Erzincan
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 2 Sport
  Araç Renk ve Tip:
  K.Beyaz - HB
  Ayın biri itibari ile hemen çıkardım, hem lstiğe yazık hemde fazla yakılan yakıta...
   
 8. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  İyi ki, böyle bir derdimiz yok çok şükür... :)
   
 9. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  İstanbul'da kış hava şartları çok değişken. Örneğin Aralık'ta pek kış yapmadı. Ocak ilk yarısı bahar, ikinci yarısı kıştı. Ben seneye farklı bir uygulamaya geçeceğim. Meteoroloji kar diyorsa, bir gün önceden kışlıkları taktırıp, kardan bir gün sonra yazlıklara geçeceğim. Evet belki her kış sezonu 20-30 kere lastik seti değişeceğim ama zehir gibi bir güvenlik olacak!

  Bu uygulamanın adını da 'Instant Tyre Selection' koydum. Veya 'Weather sensitive tyre selection' da olabilir.

  Sadece uzun sürüşlerde hava şartları değişirse ne olur, onu çözemedim. Fikirlere açığım...
   
 10. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Uzun yol sürüşlerinde de; üste port bagaj yaptırıp lastikleri oraya koyarsın, hava şartları değiştiğinde yine bagajda taşıyacağın timsah kriko ile değişim yaparsın...

  Bunun adı da; "portable tyre change system" olsun... ;)
   
 11. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Özel lastik ürettir abi, düğmeye basınca lastik içerisinde kalın dişler çıksın kış için, bir daha basınca da geri gitsin olsun yazlık, kafa yine zehir
   
 12. meriç

  meriç Katılımcı

  Şehir:
  Kocaeli
  Araç Markası:
  2001 Premacy 1.8 AT
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı, SW
  Kış lastiği farklı, kar lastiği farklıdır. Kış lastiği için yalnızca kar yağınca takılması çok doğru sayılmaz bir yerde, tamam ocak ayında gündüz garip bir şekilde hava ısınabiliyorken akşam saatlerinde ya da sabaha karşı eksilere inebiliyor, bu sebepten kış mevsiminde kış lastiklerinin kalması bence hayırlısı olandır. Ama bir konu var ki, bence bir araba için 9 adet jant ve lastik olmalı, stepne 4 mevsim diye satılanlardan olabilir. Ben de Kocaeli'de yaşıyorum, İstanbul ile neredeyse aynı hava şartları var, son yıllarda hava şartları hakikaten çok tuhaflasabiliyor, Ocak ayında eksi 10'da oldu, 20 dereceyi de buldu...
  Fakat tecrübeyle sabitlenmiş bir gerçek var ki kış lastikleri asla yaz mevsiminde kullanılmamasıdır, yani en azından malını ve canını seven kullanmamalıdır! 626 yı satacağım diye kışlıkları sökmemiştim, ani frenlemelerde ölçmedim metreyi çıkartıp ama arabanın durmadığını, daha doğrusu metrelerce kizakladigina tanık olmuştum bir kaç sefer, ve bu yaşadığımdan sonra satacaksam satacağım deyip üşenmeden değiştirmiştim...

  ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Sayfayı Paylaş