Yaşamla Ölüm Arasındaki En Büyük Fark; Emniyet Kemeri

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Arabanıza bindiniz, kontağı çevirdiniz, motoru çalıştırdınız ve hareket etmeye başladınız… Hızınız 10 km/s’e ulaştığında “bip bip bip” diye bir ses gelmeye başladı. O da ne? Emniyet kemerinizi takmayı unutmuşsunuz!
Trafikteki sürücülerin sadece %43’ünün emniyet kemeri taktığını biliyor musunuz? Peki ya emniyet kemeri takmıyorsanız bir kaza sırasında %66 ihtimalle öleceğinizi biliyor muydunuz?

Günümüzde her insan “Bana bir şey olmaz.” mantığı ile tamamen şansa yaşıyor. Zaten mevcut olan trafik canavarlarının ortaya saçtığı tehlike yetmezmiş gibi bir de bunlara karşı önlem alınmaması ortaya çıkacak acı sonuçları daha da katlıyor.
Günümün en az 2 saatini İstanbul köprü ve otoban trafiğinde geçiriyorum ve o trafiğin içinde gözlemlediklerim insanımızın ne kadar da eğitimsiz olduğunu ortaya seriyor. Altındaki araba ne kadar lüks olursa, sürücü ve yolcular ne kadar iyi giyinimli ve bakımlı olursa olsunlar yarısından fazlasının emniyet kemerleri takılı değil. Kimisi koltuğunun arkasından geçirmiş, kimisi isi kemer tokası takmış uyarı sussun diye…
Halbuki söz konusu olan bu emniyet kemeri ne sizi boğuyor ne de herhangi bir sıkıntıya sokuyor. Yıllardır ister sürücü koltuğunda olayım, ister yan koltukta, isterse de arka koltukta, her seferinde araca bindiğimde ilk yaptığım şey emniyet kemerini takmak olmuştur. Peki beni bu kemere sıkı sıkı sarılmama sebep olan şey ne? Gelin size birkaç sene öncesinden bahsedeyim.
2004 model bir Ford Fiesta’mız vardı. Hayatımda kullandığım ilk araba… Yağmurlu bir günde İzmir – Manisa arasındaki yolda içinde annemin olduğu bu Fiesta’nın 140 km/h hızla giderken sol ön tekerleği su birikintisiyle dolu, gözükmeyen bir çukura girdi (yaşasın geniş ve mükemmel duble yollar!) ve araç suyun etkisiyle birden sola kaydı. Önce soldaki refüje vurdu ve havalandı. Havada 3 takla attıktan sonra tavanının üzerine düşerek asfaltta 80 metre sürüklendikten sonra baş aşağı durdu.
Fiesta’nın basit bir B sınıfı araç ve 2004 model olduğunu göz önüne alarak yukarıda anlattıklarımdan kazanın korkunç olduğunu hayal etmişsinizdir. Evet korkunçtu, ama sadece araba için. İçinde bulunan şoför ve annem araçtan kendi imkanlarıyla yürüyerek çıktılar. Şoförün sadece alnının derisi kalkmıştı ve beli incinmişti, annemin ise dirseğinde ve dizinde cam kırıklarından kaynaklı küçük sıyrıklar vardı. O sırada kemerleri takılı olmasaydı şu an hayatta olmayabilirlerdi.
Kazanın ne kadar ciddi olduğunu anlamanız için fotoğrafları yazının sonuna ekleyeceğim.
Anlattığım hikaye size emniyet kemeri taktırmaya yetmediyse 80 km/s hızla giderken kaza yaptığınızda neler olacağını söyleyeyim,

• Çarpışmadan 26 milisaniye sonra ön tamponlar araca gömülür. Araç kendi ağırlığının 30 katı kadar bir kuvvetle frenlenir. sürücü ve yolcular kemer ile bağlı değillerse 80 km sürat ile araç içinde harekete devam ederler.
  • 39 milisaniye sonra sürücü koltuğuyla beraber 15 cm öne doğru fırlamıştır.
  • 44 milisaniye sonra sürücü göğüs kafesiyle direksiyona çarpar.
  • 50 milisaniye sonra araç ve içindekiler üzerinde etkiyen yavaşlatıcı kuvvet 80 G ye ulaşır (yani kendi ağırlıklarının 80 katı büyüklükte bir kuvvet üzerlerinde etki eder).
  • 68 milisaniye sonra sürücü 9 TONLUK bir kuvvetle gösterge paneline çarpar.
  • 92 milisaniye sonra sürücü yanındaki yolcuyla beraber aynı anda kafasını ön cama çarpar,yolcu bu çarpmayla kafasına ölümcül bir darbe alarak camdan dışarıya fırlar.
  • 100 milisaniye sonra direksiyon tarafından tutulan sürücü tekrar aracın içine düşer.
  • 110 milisaniye sonra araç yavaşça geriye çekilmeye baslar.
  • 113 milisaniye sonra sürücünün arkasında oturan yolcu sürücü seviyesine yükselir ve kafasıyla sert bir darbe yapar aynı anda kendisi de ölümcül bir darbe almıştır.
  • 150 milisaniye sonra tekrar sessizlik egemen olur cam,çelik,plastik parçaları yere düşer.
  • 200 milisaniyeden daha kısa bir süre içerisinde her şey biter.
Ortaya çıkan enerji inanılmazdır. 80 km/s hız 1 ton ağırlığındaki bir otomobili 30 metre yukarıya fırlatabilir.
Kendi iyiliğiniz için, sevdiklerinizin iyiliği için lütfen emniyet kemerinizi takın, taktırın!

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araca binince ilk işim kemer takmaktır bu alışkanlığı edindiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Benim kullandığım araca binenler bu konuda hassas olduğumu bildikleri için hemen takarlar kemeri. Teşekkürler Enes.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kötü huylarımdan birisi de; kemer alışkanlığımın olmaması, uzun yolda takıyorum ama şehir içinde kesinlikle takmıyorum... :(

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mazda'dan önce kullandığım araçlarda şehir içinde kısa mesafelerde takmıyordum.Ama mazda ve inatçı bip sesi sayesinde kontak çevirmeden önce takarım.Hangi araca binersem bineyim bu alışkanlığı edindim.şehirlerarası arka koltukta bile takarım :D

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Sürekli takarım öyle ki kayınvalideye giderken marketten bir şeyler alıp eve sadece 50 metre kalan mesafede bile takarım.Eşim genellikle arkadadır takmak istemezse o an kızılca kıyamet kopar..

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Aynen bende araca binince anahtarı takmadan kemerimi takarım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İstisna olsa da; kemer takmanın da sakıncası olabiliyor... Kocaeli de böyle bir olaya şahit olmuştum, araç savrularak önden ve arkadan bariyerlere vurmuş, şoför ve arkada oturan bayanın kemerleri takılı halde, bayanın vücudu savrulmadığı için boynu kırılarak yaşamını yitirmişti...

Örnek veya ölçü olmasa da; aklıma geldi diye yazdım... :p

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kendim her türlü takarım kısa uzun mesafe, ön arka farketmez.
Eğer benim bindiğim araba ise araçtaki herkese zora taktırmaya çalışırım (Kayınpedere filan çok zorlayamıyorum ama :) ).
Sonuçta şöför takarken arkasındaki takmıyorsa arkadaki o ivme ile öndekinede zarar veriyor.
Hatta arka koltukta biri takarken diğeri takmıyorsa takmayan takanıda öldürebilir.
Yani araçtaki herkes takmadığında risk azalsada hala devam ediyor.
Bu yüzden takalım, taktıralım.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İstisna olsa da; kemer takmanın da sakıncası olabiliyor... Kocaeli de böyle bir olaya şahit olmuştum, araç savrularak önden ve arkadan bariyerlere vurmuş, şoför ve arkada oturan bayanın kemerleri takılı halde, bayanın vücudu savrulmadığı için boynu kırılarak yaşamını yitirmişti...

Örnek veya ölçü olmasa da; aklıma geldi diye yazdım... :p

Eski veya mazda olmayan araçlar yaşanabilir bu durum ama mazdanın baz paketinde bile 6 hava yastığı ve kesinlikle koltuk başlığı var.
Bunlar boyuna düşen yükü olabilşdiğince azaltıyor.
Kesin çözüm değil ama emniyet kemeri şart :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eski veya mazda olmayan araçlar yaşanabilir bu durum ama mazdanın baz paketinde bile 6 hava yastığı ve kesinlikle koltuk başlığı var.
Bunlar boyuna düşen yükü olabilşdiğince azaltıyor.
Kesin çözüm değil ama emniyet kemeri şart :)

Araç; fosurgen Passat dı... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Moderatörün son düzenlenenleri:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3

Neden önemli olduğu daha duygusal anlatılamazdı

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Demekki Ne imiş araç içerisindeki herkes kemeri takmalıymış

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tem dudullu yolunda eski aracimla tir ne zaman bana arkadan carpti o kemer beni bi sardi simsiki birakmadi o zaman anladim kemer hayat kurtarir o zamandan beri takarim ve her zamanda derim camdan firlamak istemiyorsan kemerini tak

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yeniyılda emniyet kemeri takma alışkanlığını perçinlemeniz dileğiyle...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Keske emniyet kemeri takmadigimizda otme yerine soforu yumruklayan bi sistem olsa :-D

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt