Yakıt Tasarruf Cihazları

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Genel olarak yakıt borusu üzerine monte edilen yakıt tasarruf cihazları avantajları şu şekilde anlatılır;

Yakıttaki hidrokarbonlar birbi
rlerine yakın moleküler gruplar oluşturur. Bunların içine yeterince oksijen girmez.

Bu da tam olarak yanmayı sağlamaz ve egzozdan çiğ olarak yanmadan dışarı atılır.

Tasarruf
cihazı yakıt borusuna monte edildiğinden, borudan geçen hidrokarbon, çok yüksek manyetik alanı sayesinde parçalara ayırır ve içine daha çok oksijen girmesini sağlar. Bu sayede yanma işlemi en yüksek enerjiye ulaşır ve yakıtın tamamına yakınının yanmasını sağlar.

Buradan sonra yazacaklarım kişisel fikirlerim yönlendirici olarak değilde sadece bilgi amaçlı olarak görülmesini temenni ederim.

Öncelikli olarak aracın orjinalliğinin bozulmasına her zaman karşıyım. Bahsedilen cihazların çalışma mantığı ve anlatılanlar ne kadarda doğru gibi gözükse de
ortalama 50 ile 100 $ arasında satılan bu cihazlarla ekonomin sağlanağına inanmıyorum. Maddi yönden bakacak olursam günümüzde kompakt segment'teki aracların bir çoğu ortalama performans ve yakıt tüketimi sağlarlar, araç geliştirme ve yeni teknolojilere milyarca dolar yatırım yapan üreticiler bu kadar ucuz bir sistemi neden kullanmıyorlar. Eğer yararlı bir sistem olsa ve x bir firma bu sistemi kullansa diğerlerine bariz bir üstünlük sağlamaz mı ?
Genellikle araçlar iyi ekonomiyi sağlayacak şekilde üretilir, performans isteyenler için ise araçların spor versiyonları sunulur. Bir not olarak daha önce bu sistemi bilgisayar destekli olarak denediğimide belirtmek isterim. Yakıt tasarrufunun araç kullanma şeklimizlede bağlantılı olduğunu unutmayın...

• İşinize, ailedeki fert sayısına uygun tipte otomobil tercih edin.
  • İlk kalkışta gaza gereksiz biçimde yüklenmeyin.
  • Akaryakıt aldığınız yeri çok değiştirmeyin, farklı akaryakıt tüketimi etkiler.
  • Aracın en verimli olduğu devir aralığını öğrenip, o devirlerde kullanın.
  • Vites geçişlerini de bu devir aralığında yapın.
  • Maksimum tork değeri en verimli devirdir.
  • Ara hızlanmalarda gaza çok yüklenmeyin.
  • Özellikle tatillere giderken uzun yolda 90–120 aralığında seyredin.
  • Bu aralık genellikle tüm benzinli otomobillerin en verimli yakıt tüketim aralığıdır.
  • Radara yakalanmasanız da 120’nin üzerindeki hızlarda tüketim katlanarak artar; Örneğin bir otomobil 100 km. yolda 120 km. hızla giderse 8 lt, 170 km. hızla giderse 14–15 lt. benzin tüke

• tir.
  • Otomobilde gereksiz ağırlıklar bulundurmayın.
  • Aracın pencereleri açıkken artan rüzgar direnci yakıt tüketimini artırır.
  • Havası kontrol edilmiş lastik, zamanında yapılan bakımlarda tüketimin artmasını engelliyor.
  • Motoru rölantide çok çalıştırmayın.
  • Motor soğukken benzin tüketiminin yüksek olduğunu unutmayın.
  • Port bağajların yakıt tüketimini arttırdığını unutmayın.
  • Ön düzen ayarlarını ortalama 10.000 km. de bir yaptırın
  • Aracınızın aerodinamik yapısını bozacak aksesuarlardan kaçınınız.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bilgiler için sağol Enes ama yakıt tasarruf cihazlarının hiç bir faydası yoktur. Tamamen kandırmacadır. Son zamanlarda bir de hidrojen ile yakıt tasarrufu yapıldığını iddia edenler var, bu daha da büyük bir kandırmacadır. Araçtan alınan elektrik, suyu elektroliz etmekte kullanılıyor ve sonradan bu tekrardan motora gönderilerek yakıtın düşürüldüğü iddia edilmekte. Mantıken motordan alınan elektrik için gerekli yakıtın, elektroliz sonucu oluşan hidrojen ile motorda yakıt tasarrufu edilen miktardan az olması imkansızdır, böyle bir şey olursa sonsuz enerji bulunmuş demektir, termodinamik yasalara aykırıdır en başta. Ayrıca gerek yakıt yanarken, elektrik motorun dönmesiyle üretilirken, üretilen elektrik elektrolizde kullanılırken ve oluşan hidrojen tekrar motorda yanarken verimleri %100 değildir, bu nedenle de bu sistemin yakıt tasarrufu yapacağını düşünmek mantıksızlıktır.
Ayrıca bu yakıt düzenleyicilere de değinelim. Bu manyetik alanın yakıtın daha verimli yanmasına katkısı olduğunu kanıtlayın 1 tane bile bilimsel veri yoktur. Mühendisler, tasarımcılar zaten silindir içine giden yakıt hava karışımını nasıl daha iyi, daha homojen şekilde olmasını sağlarız diye yıllardır uğraşıyorlar. Direct Injection ın amacı da budur zaten. yakıtı çok yüksek bir basınç ile püskürterek çok çok ufak parçalara ayrılmaları sağlanıyor (spreyleme gibi) ve havanın swirl hareketi yaparak bu karışımın silindir içinde daha iyi karışması sağlanıyor. Swirl hareketi ise emme manifolduna döner bir yapıda üretilerek sağlanır. piston başı tasarımıyla da tumbler hareketinin daha iyi olması sağlanır, ayrıca da ilk buji ateşlemesi sağlandığında alevlerin ilerlemesinin düzgün olması için de tasarlanabilir. Bunlara en iyi örnek mazda skyactiv dir.

%10 yakıt tüketimi azaltmak için milyonlarca dolar harcarken bu tür dolandırıcı firmalara aldanmamak gerekir.

Yakıt tüketimini azaltmak için şirketler ABD'de 0w-20 yağ kullanmaktadırlar, ama bu da motorun performanslı sürüşte aşınmasına neden olmaktadır. ABD'deki otomobil piyasası bizim telefon piyasasına benzediğinden motor 100bin km.de bitmiş, çok da umurlarında değil.
Velhasıl kelam yakıt tüketimi azaltmak kolay işler değildir. :)

Bir ekleme, araçlara etkiyen drag kuvveti (direnç kuvveti) hızın karesi ile doğru orantılıdır.
99a6015b6a230860c9b1517b238e5de9.png

f7f177957cf064a93e9811df8fe65ed1.png
havanın yoğunluğu (kg/m3), v hız (m/s), A akışa maruz kalan ön yüzey alanı (arabalar için aracın önü) (m2), Cd ise direnç/sürükleme katsayısıdır (sedanlar için genelde 0.27, hatchbackler için 0.28), Fd ise sürükleme kuvveti (N)

Son düzenleme:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cihazların yanı sıra petrol firmalarında satılan yakıt tasarruf performans katkısı motor yağ katkısı vs gibi saçma ürünlerden de uzak durun itibar etmeyin

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Gerçekten bir faydası olduğunu zannetmiyorum.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Ben de yakıt tasarrufu cihazlarına inanmıyorum ama Mesut Abi'nin bu videosu kafamı bulandırdı. Sizler ne dersiniz?

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Ben bk kasa touring otomatik lpgl li mazda 3 ume eko-66 taktirdim 2009 da daha 5000 bin km deydi.(2009 da BL kasa cikinca bk touring Yeni Mazdadan 32 milyara aldim 1750 km idi test araciydi 5000 de lpg taktim) 30 bin km ye kadar kullandim eko-66 yi. Baglantiyi lpgye taktirdim. Muayeden gecmisti sikinti olmamisti o zaman . Faydasini gordum sehir ici 300 km yapan arac 340 350 yapti her depoda. Suan makine hala bende satarken sokturdum. O zaman 350 tl vermistim baya buyuk makine silindir seklinde. Firma istanbul umraniyede mercedes fabrikasinda calisan turk makine muh yapmis hala satista cihaz. 10 yil garantili idi yalnis hatirlamiyorsam. Firmayi arayip sorcam 2011 den beri karanlik kilerde duruyor calisir mi diye calisirsa kendi aracima taktircam gene cunku lpg 300 km yapiyorum takarsam 340 olcak ben 2 sene kullandim hic bir zararini gormedim. Suan ki sahibini buldum eski aracim manisada 60 bin km olmus ve lpgsini ben taktim 55 bin kmdir halen subab yakmamis zavoli takmistim. Ama ben 3500 devirden sonra lpg yi kapatiyorum her park etmeden once son 1 km benzinde kullanip oyle kapatiyorum bujilerim temizleniyor asla lpg de sert kullanmiyorum her 3 depo lpg de yarim depo sadece benzinde kullaniyorum.

Eko-66 im fotosunu yarin atarim kilerde suan 5 senedir duruyor

O miknatis takiyorlar kapakli bisey borunun uzerine onlara kanmayin yalan dolan onlar

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şahsen bu ve benzeri ürünlerin söylenildiği şekilde ve miktarda tasarruf yaptığına bir türlü inanamadım...

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Şahsen bu ve benzeri ürünlerin söylenildiği şekilde ve miktarda tasarruf yaptığına bir türlü inanamadım...
Ben de inanmiyordum ama bu cihazi takinca inandim abi. Cunku 2 sene Bk 1 Bl kasa kullandim bu araclarla toplam 55 bin km yaptim izmir icinde 300 en fazla 305 kisin 280 km yapiyor lpg de, 30 lt lik simit tank ile . Ama o cihazi taktiktan sonra kmlerim en az 330 oldu kullanima bagli. Hic 300 u gormedim 330 350 arasi gezindi 1.5 sene. Yarin firmayi arayip Bl kasama taktirabilirim gene cihazin durumunu ogreniyim. Basligi görunce cihazimin oldugunu hatirladim unutmusum :D

Son düzenleme:

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb

Cihaz 2009 da taktım 1 bucuk sene kullandım hala satısta ve 10 yıl garantılı eger kolpa dolandırıcı olsa 2009 dan berı 2018 e 9 senedır satısı ve ınternet sıtesı olmazdı. fıyatı 1200 tl olmus taktıcam kesınlıkle kendı eskı cıhazımı. Ama 1200 verılmez o ayrı konu 30 40 km fazla gıtcem dıye 1200 vermek sacma bende cıhaz hazır oldugu ıcın bı arada taktırabılırım

Son düzenleme:

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
500 mus abı youtube tum vıdeolarını ızledım hava yakıt karısmında hava oranını artırıyor bu cıhaz. Bence Gerek yok boyle seylere

Ben de aradım benım elımdekı cıhaz (eko 66) hakkında bılgı aldım cıhaz 2011 den berı kilerde oldugu ıcın ıptal calısmaz dıyor yarı fıyatına 550 tl ye degısırım dıyor takması ıcınde.Ne gerek var 500 tl lpg alsam tum turkıyeyı gezerım

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Özgür hazır fırsat içini açsana, mantığı nasılmış onu keşfetmeye çalışalım.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Müdahelesini mantığını anlarsam inanırım ve uygularım Dündar usta nın patent aldığı mantıkda benzeri bir mantık sanırım ondan da bilgi alacağım en azından arabamı tanıyan ustalar

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Müdahelesini mantığını anlarsam inanırım ve uygularım Dündar usta nın patent aldığı mantıkda benzeri bir mantık sanırım ondan da bilgi alacağım en azından arabamı tanıyan ustalar
Dündar Ustanın patent aldığı aygıt Karbüratörlü motorlarda mekanik bir parçaymış, enjeksiyonlu sistemlerde ise elektronik takıyormuş. Geçen taktıracaktım elinde kalmamış, sonuncusunu da yeni aldığı 626'ya takmış. 200'ün üzerinde araca taktığını söylemişti.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Eko 66 kirmizi ve siyah aküye giriyor Akelsen yazan bobin galiba, yuvarlak delikli olan şase baglantisi cihazin uzeindeki siyah kutu ne ise yariyor bilmiyor
image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Bi depoda Cihazla 30 40 km fark ediyor yani arac 28 kurus yaksa ve ortalama her depoda 35 km fazla yol gitsek 35x.28 =9,8 tl her depoda kariniz oluyor. Simdi 300 km de 30 litre lpgde 9,8 tl karimiz olsa cihaz 1200 tl. 1200/9,8= 120 depo yapiyor. Yani 120 kere lpg yi fullucen de cihazin parasi cikcak sacma. 120x30=3600 litre lpg oda 11200 tl lik lpg kullanirsaniz anca cihazin parasi cikiyor hic gerek yok boyle seylere dostlar 1200 tl lik lpg alin 385 litre yapiyor. 387 litre lpg ile 3800 km yol yaparsiniz cihaz parasiyla

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Can o nasıl bir icatmış, Dündar usta köşeyi döndü desene :D 7,27 lt LPG tüketimi mi olur :)
Valla oluyormuş. :D

Kendisi reklam yapmıyor aslında. :D Dükkanda sadece rengi solmuş bir afiş var, Kasım ayındaki silindir kapak contasıyla ilgili işlemler sırasında fark edip okumuştum. Yanında patent belgeleri vs de mevcut. Sonra konuyu sorduğumda detaylıca anlatmıştı, ben de taktırmaya niyetlendim ama elinde kalan son cihazı yeni aldığı 626'sına takmış. Sağolsun, ''Birkaç güne malzemeleri temin eder sana yaparım'' dedi ama ben hemen değil de ilerleyen zamanda uzun yol yapacağım sırada bir takar denerim diye ertelemiştim.

Geçtiğimiz haftalarda şu bol bol Youtube'da videoları olan VGT teknolojisine denk geldim Youtube'da takılırken. Ertesi gün de Cihangir & Dündar Usta'lara sohbet muhabbete gidince konusunu açtım, Dündar Usta'nın hem vakumlu hem de elektronik cihazı mevcut. Bana elektronik olanı tavsiye etti. ''Gel takalım dene, beğenmezsen istediğin zaman sökeriz'' deyince bir deneyeyim dedim taktırdım. Sağolsun Cihangir Usta orjinal kabloları kesmeden soymadan baya uğraşarak bir montaj yaptı. Yarın sabah da yanına bir uğrayıp ücretini taktim edeceğim. :)

Bir süredir de test ediyorum, anladığım kadarıyla cihazın esas amacı yakıt tasarrufu değil aslında. Düşük devirlerde aracın motor gücünü/torkunu arttırmak ve düşük devirdeki akıcılığı sağlamak. Yani bir nevi ''gaz pedalını doldurmak''. Bu şekilde gaz pedalını doldurduğu için de gaza yüklenmeye gerek kalmıyor ve aynı zamanda yakıt tüketimi de azaltıyor sanırım. Gözlemlerim bir süre daha devam edecek.

Bu arada dikkatimi çeken bir husus daha var. Şuradaki mesajımda belirttiğim üzere yakıtı Petrol Ofisi'nden aldığımda tüketim 8.9 lt/100 km'ydi. Yalova Opet'ten aldığımda dönüş yoluyla beraber tüketim 7.6 lt/100 km'ye düştü ama sürüş koşullarında da tabi ki epey fark vardı. Haftasonu yaptığım testte de yakıtı Opet'ten almıştım. Belki de cihaz yakıtta ancak 0,5 lt tasarruf sağlamış, geri kalan tasarruf Opet'in sattığı LPG'den de kaynaklanmış olabilir. Önümüzdeki ay yine uzun yol testi yapacağım ve bu sefer ortalama 1200 km civarı yol yapacağım kısmetse. Yine yakıtı Opet'ten alacağım tabi ki. ;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Geçtiğimiz haftalarda Dündar Usta'nın patenti kendisine ait olan cihazını taktırmıştım benim Guzu'ya. (Cihazın araçtaki etkilerini ayrıca yazacağım.) Haftasonu LPG tüketimini test etme imkanım oldu. Bugün iş çıkışı aynı istasyon aynı pompadan depoyu tekrar doldurdum ve 310 km'de 22,54 lt (LPG fiyatı 2.79 TL) LPG tüketimi gördüm.

Buna göre LPG tüketimim; 7,27 lt/100 km şeklinde gerçekleşmiş.
Kuruş hesabıyla :p : 20 kuruş.

Benzini hesap etmiyorum, guzuya bahşiş olsun. :p

310 km'nin ortalama 90 km'si tek marş ve açık yolda 100-120 km hız ile gerçekleşti. 90 km'si de biraz yoğun yolda hızlanma/yavaşlamanın bol olduğu ama yine şehirdışı tüketim. Geri kalan 130 km'si şehiriçi tüketim diyebilirim.

Güle güle kullan kardeş. Ben bu kadar fark yapabileceğini düşünmemiştim açıkçası. Sadece LPG'de mi işe yarıyor, tam olarak nasıl / nereye takılıyor?

yürü abi kim tutar seni..lpg sini söktürenlere inatla lpg ile gezmeye devam:kptmya::kptmya:

Ustanın "bir süre benzinde kullanacaksın" dediği o bir süre bitti anlaşılan? :cool:

Uzun yolda ben de yakaladım ki o veriyi :)

O zaman bizimkiler çok yakıyor desenize? :oops:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Güle güle kullan kardeş. Ben bu kadar fark yapabileceğini düşünmemiştim açıkçası. Sadece LPG'de mi işe yarıyor, tam olarak nasıl / nereye takılıyor?
Teşekkürler, yakıt tipiyle ilgili bir seçicilik yok. Benzin, LPG veya dizel fark etmiyor. Yanlış hatırlamıyorsam hava kütlesini ölçen sensör hattına takılıyor.

Üst Alt