Yakıt Tasarruf Cihazları

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ölçüm sonuçları olumlu çıkarsa biz de alalım...
Ben yakıttan ötürü değil de kullanım konforunu arttırma isteğiyle taktırmıştım. Yakıtın düşmeyeceğini düşünüyordum ama Dündar Usta'nın söylediği gibi düştü yakıtı. Daha önce 8-8,5 lt tüketim vardı, biraz hızlı kullanınca 8,9-9 litreleri görüyordu şehirdışında. Dün depoyu fulledim, şimdi şehiriçi teste başladım bakalım ne durumda olacak.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Teşekkürler, yakıt tipiyle ilgili bir seçicilik yok. Benzin, LPG veya dizel fark etmiyor. Yanlış hatırlamıyorsam hava kütlesini ölçen sensör hattına takılıyor.
güle güle kullan can bende bu cihazı cihangir usta ile görüştüm Can'a taktık istersen takalım beğenmezsen sökeriz dedi ben canla konuşurum abi dedim o tavsiye ederse gelirim dedim bizim ekip olduğumuzu zaten biliyor :D
biraz çalışma sisteminden konuştuk
cihaz sıcaklık sensörününe takılıyor araba daha düşük enjeksiyon süresinde çalışıyor dedi.bende son günlerde lpg ile çokca uğraştığım için (takıntı ) bunun tam bağlantısını çözemedim çünkü lpgnin enjeksiyon sürelerini kullanımı bir haritada belirli arac rahatlayıp düşük enjeksiyon açsa bile lpg enjektörleri haritayı kullanıyor yani bu rahatlamayı lpg hissedermi onu çözemedim yeni obd bağlantılı olsa o zaman oturcak kafamda :D yani bu cihaz takıldıktan sonra tam anlamı ile etki görmek istiyorsak lpg de tekrar kalibrasyon yapılmalı bana göre tabiki. ama sen ölçümlerinle bir tasarruf kaydetti isen illaki vardır daha sıcak düşünebilirim ; bir iki depoda şehir içi verilerini takip etmek istiyorum bakalım o zaman ne olacak ;)
tekrar güle güle kullan :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Güle güle kullan kardeş. Ben bu kadar fark yapabileceğini düşünmemiştim açıkçası. Sadece LPG'de mi işe yarıyor, tam olarak nasıl / nereye takılıyor?

Ustanın "bir süre benzinde kullanacaksın" dediği o bir süre bitti anlaşılan? :cool:

O zaman bizimkiler çok yakıyor desenize? :oops:
valla hamdi abi benzin de binmek bana göre değilmş.sürekli gözüm benzin deposunda kör olacaktm nerdeyse.:utan:

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
güle güle kullan can bende bu cihazı cihangir usta ile görüştüm Can'a taktık istersen takalım beğenmezsen sökeriz dedi ben canla konuşurum abi dedim o tavsiye ederse gelirim dedim bizim ekip olduğumuzu zaten biliyor :D
biraz çalışma sisteminden konuştuk
cihaz sıcaklık sensörününe takılıyor araba daha düşük enjeksiyon süresinde çalışıyor dedi.bende son günlerde lpg ile çokca uğraştığım için (takıntı ) bunun tam bağlantısını çözemedim çünkü lpgnin enjeksiyon sürelerini kullanımı bir haritada belirli arac rahatlayıp düşük enjeksiyon açsa bile lpg enjektörleri haritayı kullanıyor yani bu rahatlamayı lpg hissedermi onu çözemedim yeni obd bağlantılı olsa o zaman oturcak kafamda :D yani bu cihaz takıldıktan sonra tam anlamı ile etki görmek istiyorsak lpg de tekrar kalibrasyon yapılmalı bana göre tabiki. ama sen ölçümlerinle bir tasarruf kaydetti isen illaki vardır daha sıcak düşünebilirim ; bir iki depoda şehir içi verilerini takip etmek istiyorum bakalım o zaman ne olacak ;)
tekrar güle güle kullan :)
Teşekkür ederim Süleyman. internet üzerinden satılan bir ürün olsa sistemi açıklarım da, patentli bir ürün, kendileri üretiyorlar ve kendileri montaj yaptıkları için sistemi burada açıklamam hoş olmaz diye ayrıntıya girmedim. Ama belirttiğin durumların daha derininde işleve sahip cihaz. Bir ara buluştuğumuzda anlatırım ya da Dündar Usta ile de konuyu istişare edebilirsin. ;)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
eşekkür ederim Süleyman. internet üzerinden satılan bir ürün olsa sistemi açıklarım da, patentli bir ürün, kendileri üretiyorlar ve kendileri montaj yaptıkları için sistemi burada açıklamam hoş olmaz diye ayrıntıya girmedim. Ama belirttiğin durumların daha derininde işleve sahip cihaz. Bir ara buluştuğumuzda anlatırım ya da Dündar Usta ile de konuyu istişare edebilirsin. ;)
çok detay beklemiyorum açıkcası lpgdede işe yarayacağına ikna olmam benim için yeterli :) tekrar masaya yatırırız ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
çünkü lpgnin enjeksiyon sürelerini kullanımı bir haritada belirli arac rahatlayıp düşük enjeksiyon açsa bile lpg enjektörleri haritayı kullanıyor yani bu rahatlamayı lpg hissedermi onu çözemedim yeni obd bağlantılı olsa o zaman oturcak kafamda :D
Şimdi sakin kafayla tekrar okudum da, şüphe duyduğun konu mantıklı geldi bana da. Bu konuya bir eğilelim.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu VGT bana sadece MAF sensörünü kandırıp beyne daha az yaktığını zannettiriyor gibi geliyor. Ya da MAF sensöründe daha az hava girdi zannedilip az yakıt püskürtülüyor ve motor hep fakir karışıma itiliyor. Sistemi elime alıp inceleme fırsatım olmadı ama resimlerden ve videolardan analdığım kadarıyla MAF sensörünü, hatta gaz kelebeğini bypass eden, vakum etkisi ile belli bir basınçta açılan bir sisteme benziyor.

Son düzenleme:

münürb

Katılımcı
Araç Markası
2016 - Mazda 3 P.sense
Araç Renk ve Tip
Meteor Gri - Sedan
Şahsi düşüncemdir kimsenin malını kötülemek haddimize değil ancak bu cihazlar ile ilgili testler ve ölçümler yapılmışmıdır mesela yanma Odası sıcaklığını aşırı arttırırmı veya katalizörün erken tıkanmasına yol açarmı motorda kurum yaparmı yaparsa faydalımıdır veya kurumları sökermi fayda/zarar bunlara ait ölçümler varmı hangi malzemeden üretilmiş subaplar da kullanılabilir veya hepsinde kullanılırmı kısa vadede kar/zarar uzun vadede kar/zarar nedir hangi tip motor teknolojileri ile kullanıma uygundur bunlar gibi daha nice sorular hesap kitap tam olarak ortaya dökülmeden resmi kayıtlar ile desteklenmeden zor.... fabrika veya kurumsal yapılarda çevremden bildiklerim adam buzdolabı üretiyor 150/200 km bozuk yolda dolapları taşıyor geliyor saatlerce çalıştırıyor zor çevresel faktörleri ölçüyor gene büyük bir beyaz eşya üreticisi bulaşık makinalarını fabrika içi hızlı test harici 5/10 işçisine ücretsiz veriyor haftada kaç defa hangi proğramda çalıştırdın elektrik kesintisi bütün örneklemeleri içeriyor her tür bilimsel veriyi hesap kitap yapılarak artı saha kullanım verileri ile birleştiriliyorbazen sonradan çıkabilen olumsuzluklar için servislere bülten yayınlıyorlar parça değişimi vb işlemler yapılıyor lafı eğdik büktük uzattık sıkıntı verdik ise affola

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu VGT bana sadece MAF sensörünü kandırıp beyne daha az yaktığını zannettiriyor gibi geliyor. Ya da MAF sensöründe daha az hava girdi zannedilip az yakıt püskürtülüyor ve motor hep fakir karışıma itiliyor. Sistemi elime alıp inceleme fırsatım olmadı ama resimlerden ve videolardan analdığım kadarıyla MAF sensörünü, hatta gaz kelebeğini bypass eden, vakum etkisi ile belli bir basınçta açılan bir sisteme benziyor.
VGT ile ilgili birçok yorum mevcut ama anladığım kadarıyla yanma odasına ekstra hava göndererek silindir içine salınan yakıtın daha uzun süre yanmasını sağlıyor. Bu durumda normal hava/yakıt oranı 14/1 ise bu cihazla oran 16/1 - 17/1'e de tekabül ediyor olabilir. Elbette bu nedenle araç fakir karışıma düşüyor gibi görünebilir. Ama oksijen sensörüne sahip motorlarda, yanma işleminden sonra oksijen sensörü, egzoza iletilen gazdaki oksijeni ölçtüğü için beyne (ECU) enjeksiyon sürelerini düzeltip yakıtı daha fazla göndermesi yönünde bilgi veriyor. Bu şekilde hava/yakıt oranı dengede kalıyordur. Sonuçta çevrim başına pistonun itme kuvvetinde bir artış elde ediliyor. Ama şöyle bir durum da var; cihaz nedeniyle sabit hacme sahip yanma odasına daha fazla hava ve yakıt püskürtülüyor. Bu durum direkt olarak motor tasarımındaki mühendislik hesaplarıyla oynamak demektir. Sabit alandan alınan verim arttırıldığında sonuçta o bölümde planlanandan daha fazla kuvvet elde edilmeye çalışılıyor ve bu durum da yanma odasındaki basınç ve sıcaklığın artmasını sağlıyordur diye tahmin ediyorum. Keşke VGT öncesi ve sonrası egzoz gazı sıcaklığını ölçen bir test görsek.

VGT kullananlarda gördüğüm en büyük şikayet motor freninden feragat etmeleri ve freni çok sık kullanmak zorunda kalmaları. Yanma odasındaki hava basıncı da arttığı için pistona ek itme kuvveti sağlanıyor ve motor kompresyona girmeye direniyor. Sonuçta sık fren kullanmak fren tertibatının daha erken değişmesi demektir. Yapılan yakıt tasarrufunun ne derece önemi olur bu da bir soru işareti tabi ki.

Benim kullandığım cihazda hava göndermeyle ilgili bir işlem yok. Sistem elektronik çalışıyor. Bu nedenle motor freninde de problem yaşamıyorum, üstelik daha önce motor freninin aracı istediğimden daha fazla yavaşlattığına dair kısmen bir şikayetim vardı. Normali böyle tabi ki ama benim istediğim daha akıcı şekilde yavaşlamasıydı. Bu cihazla birlikte o şikayetim de ortadan kalktı ve araç şu anda yığılarak kompresyona girmiyor. Tahmin ediyorum ki özellikle düşük devirlerde gaz pedalına daha az basarak istediğim gücü elde edebildiğim için yakıt tasarrufu yapıyor araç.

Bu arada bir hatırlatma yapayım. Amacım cihazı övmek ve reklamını yapmak vs değil. Sadece Dündar & Cihangir Usta'lara ve deneyimlerine güvendiğim için kendi ürettikleri cihazı denemek istedim. Yaptığım LPG tüketimi testinde de cihazın yakıtta tasarruf yaptırmış olabileceğini tahmin ediyorum. Çünkü cihazla neredeyse aynı zamanda yakıt aldığım istasyonu da değiştirdim. Bu nedenle hangisinden kaynaklı bir tasarruf olduğunu net söyleyemiyorum ama tahmin ediyorum ki cihaz bana ortalama 1 lt kadar bir tasarruf sağladı. Şu anda bir memnuniyetsizliğim yok, sürüşle ilgili bana sağladığı konforu ve gaz tepkisini önemsediğim için taktırmıştım. Yakıt tasarrufu işin bonusu oldu. Gözlemlerim devam edecek tabi ki.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Benim anlamadığım turbonun yapamadığını bu nasıl yapıyor? Sonuçta sensörlerden gelen ölçümlere göre bir sonraki çevrimde daha az ya da daha fazla yakıt ver şeklinde komut veriliyor. AFR, ECU tarafından sürekli denetlenip belli oranlar dahilinde tutulmaya çalışılıyor, zaten sınır dışına çıkınca arıza lambası yanıyor. Yakıt tüketimine etkisi nedir bilemem ama performans konusunda cidden merak ettim bu cihazları. Emme manifolduna yapılmış rezervuar gibi bir şey bu, gaza bas çek demelerinin sebebi, atkinson çevrimindeki geri gönderilen havayı toparlamak ve bir nevi emme manifoldunu 1 atm üzerine çıkarmak sanırım. O yüzden her araçta aynı etki olmuyor diye yakınıyorlar. Her araçta atkinson çevrimi yok çünkü :)
Ben skyactiv'e bir kola şişesi bağlayayım t-tüple de bakayım bi :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Inanmayın böyle şeylere, zırtonun bırı (genel soyluyorum yalnıs anlasılmasın) bı ıcat yapmıs sallıyor. Arabaya zarar verıyorsunuz. Koskoca Japonya'dakı mühendıs beyler bunu düşünememiş mi arkadaslar. Yakıt tassurufu yapcaksan gaza basmassın trafıkte, makas atmazsın, klıma kullanmazsın. Tamam ben de 5 sene önce taktım bu tür şeyler ama şuan kı aklımla aracıma kımseyı elletmem, bakireliği bozuluyor o zaman yaptık bi hata. Bir depoda 30 40 km fazla gıtsen ne olcak ne onemı var bana gore. Japonya'dan ne geldıyse o. Çok yakıyor dıye zırtonun bırının buldugu bı ıcatı takacagıma gıder sıfır km clıo sembol alırım.

Son düzenleme:

Maviay99

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Cümleten selamünaleyküm. 2.5 ay önce Mazda 6 sahibi oldum çok severek kullandığım aracım yakıt konusunda beni üzdü bir de üstüne zamlar gelince iyice canım sıkıldı. 13.5 lt den aşağısını pek görmedim buna kısa mesafe sürüşler ve aracı yeni aldığımdan dolayı yaptığım limit testlerininde etkisi olduğunu bilmeme rağmen bu şekilde kullanılmayacağına karar verip bir araştırma yaptım. Karşıma en mantıklısı vgt cihazı çıktı. Araştırmalar videolar kullanıcı yorumları sonucu birazda şüpheyle de olsa 1 hafta önce taktırdım. Ve beklemediğim sonuçla karşılaştım. Ortalama söyleyin 9.5 10 lt ye düştü 8.5 da gördüm 11 de ama araçta bir rahatlama ve tasarruf olduğunu farkettim. Bugün Sarıyer bakırköy arası klima açık şekilde öğlen trafiğinde ki tüketim resimde var.
IMG_20220424_152854.jpg
Tabi daha yeni bakalım uzun kullanımda nasıl farklar olacak görücem. Bu konuda bilgisi fikri olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cümleten selamünaleyküm. 2.5 ay önce Mazda 6 sahibi oldum çok severek kullandığım aracım yakıt konusunda beni üzdü bir de üstüne zamlar gelince iyice canım sıkıldı. 13.5 lt den aşağısını pek görmedim buna kısa mesafe sürüşler ve aracı yeni aldığımdan dolayı yaptığım limit testlerininde etkisi olduğunu bilmeme rağmen bu şekilde kullanılmayacağına karar verip bir araştırma yaptım. Karşıma en mantıklısı vgt cihazı çıktı. Araştırmalar videolar kullanıcı yorumları sonucu birazda şüpheyle de olsa 1 hafta önce taktırdım. Ve beklemediğim sonuçla karşılaştım. Ortalama söyleyin 9.5 10 lt ye düştü 8.5 da gördüm 11 de ama araçta bir rahatlama ve tasarruf olduğunu farkettim. Bugün Sarıyer bakırköy arası klima açık şekilde öğlen trafiğinde ki tüketim resimde var.Ekli dosyayı görüntüle 61647 Tabi daha yeni bakalım uzun kullanımda nasıl farklar olacak görücem. Bu konuda bilgisi fikri olan arkadaşlar yazarsa sevinirim.
Ve Aleykumselam

Açmış olduğun yeni konu, mevcut konumuzla birleştirilmiştir. Bilgi ve tecrübe sahibi bir çok mesaj konu içerisinde mevcut.

İncelemekte fayda var. :)

Ayrıca, Mazda 6 veya 3 ile (Skyactiv olmayan) şehir içi 12-13 litre tüketim gayet normal değerler.

Umarım, cihaz beklediğin etkiyi yapar, gelişmeleri buradan paylaşırsan forum dayanışması adına faydalı olur.

Maviay99

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Ve Aleykumselam

Açmış olduğun yeni konu, mevcut konumuzla birleştirilmiştir. Bilgi ve tecrübe sahibi bir çok mesaj konu içerisinde mevcut.

İncelemekte fayda var. :)

Ayrıca, Mazda 6 veya 3 ile (Skyactiv olmayan) şehir içi 12-13 litre tüketim gayet normal değerler.

Umarım, cihaz beklediğin etkiyi yapar, gelişmeleri buradan paylaşırsan forum dayanışması adına faydalı olur.
Bu mevzu çok öncelerden tartışılmış grupta. Cihaz 4-5 sene öncesine göre gelişmiş sertifikalandırılmış uzun kullanım testleri yapılmış ve hâlâ daha faydalı firmada dediklerinin arkasında yukarıda sorulan soruların hepsi pratikte ve teoride cevaplanmış. 100 yorum okuduysam 1 -2 si dışında hepsi olumlu.

12 13 litre bizim araçlar için belki normal ama günümüz şartlarında maddi külfeti çok fazla. İlerleyen günlerde tecrübelerimi paylaşmaya devam edicem

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu cihazdan bir dönem @aurora kullanmaya başlamış ve memnun olduğunu söylüyordu diye hatırlıyorum, ne oldu o iş Can?
Abi benimki farklıydı. @MX9 Ahmet Abi istemişti benimkinden çıkarıp onun Xedos'a takmıştık. Sonrasında sanırım tasarruf ölçmüştü diye hatırlıyorum. Ben sonrasında bir daha denk gelip de taktırmamıştım, cihazı özel istek üzerine hazırlıyorlardı.

Üst Alt