Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yakit Tasarruf Cihazları

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında Maytalman tarafından paylaşıldı.

 1. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Genel olarak yakıt borusu üzerine monte edilen yakıt tasarruf cihazları avantajları şu şekilde anlatılır;

  Yakıttaki hidrokarbonlar birbi
  rlerine yakın moleküler gruplar oluşturur. Bunların içine yeterince oksijen girmez.

  Bu da tam olarak yanmayı sağlamaz ve egzozdan çiğ olarak yanmadan dışarı atılır.

  Tasarruf
  cihazı yakıt borusuna monte edildiğinden, borudan geçen hidrokarbon, çok yüksek manyetik alanı sayesinde parçalara ayırır ve içine daha çok oksijen girmesini sağlar. Bu sayede yanma işlemi en yüksek enerjiye ulaşır ve yakıtın tamamına yakınının yanmasını sağlar.

  Buradan sonra yazacaklarım kişisel fikirlerim yönlendirici olarak değilde sadece bilgi amaçlı olarak görülmesini temenni ederim.

  Öncelikli olarak aracın orjinalliğinin bozulmasına her zaman karşıyım. Bahsedilen cihazların çalışma mantığı ve anlatılanlar ne kadarda doğru gibi gözükse de
  ortalama 50 ile 100 $ arasında satılan bu cihazlarla ekonomin sağlanağına inanmıyorum. Maddi yönden bakacak olursam günümüzde kompakt segment'teki aracların bir çoğu ortalama performans ve yakıt tüketimi sağlarlar, araç geliştirme ve yeni teknolojilere milyarca dolar yatırım yapan üreticiler bu kadar ucuz bir sistemi neden kullanmıyorlar. Eğer yararlı bir sistem olsa ve x bir firma bu sistemi kullansa diğerlerine bariz bir üstünlük sağlamaz mı ?
  Genellikle araçlar iyi ekonomiyi sağlayacak şekilde üretilir, performans isteyenler için ise araçların spor versiyonları sunulur. Bir not olarak daha önce bu sistemi bilgisayar destekli olarak denediğimide belirtmek isterim. Yakıt tasarrufunun araç kullanma şeklimizlede bağlantılı olduğunu unutmayın...  • İşinize, ailedeki fert sayısına uygun tipte otomobil tercih edin.
  • İlk kalkışta gaza gereksiz biçimde yüklenmeyin.
  • Akaryakıt aldığınız yeri çok değiştirmeyin, farklı akaryakıt tüketimi etkiler.
  • Aracın en verimli olduğu devir aralığını öğrenip, o devirlerde kullanın.
  • Vites geçişlerini de bu devir aralığında yapın.
  • Maksimum tork değeri en verimli devirdir.
  • Ara hızlanmalarda gaza çok yüklenmeyin.
  • Özellikle tatillere giderken uzun yolda 90–120 aralığında seyredin.
  • Bu aralık genellikle tüm benzinli otomobillerin en verimli yakıt tüketim aralığıdır.
  • Radara yakalanmasanız da 120’nin üzerindeki hızlarda tüketim katlanarak artar; Örneğin bir otomobil 100 km. yolda 120 km. hızla giderse 8 lt, 170 km. hızla giderse 14–15 lt. benzin tüke

  • tir.
  • Otomobilde gereksiz ağırlıklar bulundurmayın.
  • Aracın pencereleri açıkken artan rüzgar direnci yakıt tüketimini artırır.
  • Havası kontrol edilmiş lastik, zamanında yapılan bakımlarda tüketimin artmasını engelliyor.
  • Motoru rölantide çok çalıştırmayın.
  • Motor soğukken benzin tüketiminin yüksek olduğunu unutmayın.
  • Port bağajların yakıt tüketimini arttırdığını unutmayın.
  • Ön düzen ayarlarını ortalama 10.000 km. de bir yaptırın
  • Aracınızın aerodinamik yapısını bozacak aksesuarlardan kaçınınız.
   
  ayhan.altunkas, domestos ve MutluTEKİR bunu beğendi.
 2. MutluTEKİR

  MutluTEKİR Aktif

  Şehir:
  Karabük
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 125000km
  Araç Renk ve Tip:
  Granit Gri - Sedan
  Bilgiler için sağol Enes ama yakıt tasarruf cihazlarının hiç bir faydası yoktur. Tamamen kandırmacadır. Son zamanlarda bir de hidrojen ile yakıt tasarrufu yapıldığını iddia edenler var, bu daha da büyük bir kandırmacadır. Araçtan alınan elektrik, suyu elektroliz etmekte kullanılıyor ve sonradan bu tekrardan motora gönderilerek yakıtın düşürüldüğü iddia edilmekte. Mantıken motordan alınan elektrik için gerekli yakıtın, elektroliz sonucu oluşan hidrojen ile motorda yakıt tasarrufu edilen miktardan az olması imkansızdır, böyle bir şey olursa sonsuz enerji bulunmuş demektir, termodinamik yasalara aykırıdır en başta. Ayrıca gerek yakıt yanarken, elektrik motorun dönmesiyle üretilirken, üretilen elektrik elektrolizde kullanılırken ve oluşan hidrojen tekrar motorda yanarken verimleri %100 değildir, bu nedenle de bu sistemin yakıt tasarrufu yapacağını düşünmek mantıksızlıktır.
  Ayrıca bu yakıt düzenleyicilere de değinelim. Bu manyetik alanın yakıtın daha verimli yanmasına katkısı olduğunu kanıtlayın 1 tane bile bilimsel veri yoktur. Mühendisler, tasarımcılar zaten silindir içine giden yakıt hava karışımını nasıl daha iyi, daha homojen şekilde olmasını sağlarız diye yıllardır uğraşıyorlar. Direct Injection ın amacı da budur zaten. yakıtı çok yüksek bir basınç ile püskürterek çok çok ufak parçalara ayrılmaları sağlanıyor (spreyleme gibi) ve havanın swirl hareketi yaparak bu karışımın silindir içinde daha iyi karışması sağlanıyor. Swirl hareketi ise emme manifolduna döner bir yapıda üretilerek sağlanır. piston başı tasarımıyla da tumbler hareketinin daha iyi olması sağlanır, ayrıca da ilk buji ateşlemesi sağlandığında alevlerin ilerlemesinin düzgün olması için de tasarlanabilir. Bunlara en iyi örnek mazda skyactiv dir.

  %10 yakıt tüketimi azaltmak için milyonlarca dolar harcarken bu tür dolandırıcı firmalara aldanmamak gerekir.

  Yakıt tüketimini azaltmak için şirketler ABD'de 0w-20 yağ kullanmaktadırlar, ama bu da motorun performanslı sürüşte aşınmasına neden olmaktadır. ABD'deki otomobil piyasası bizim telefon piyasasına benzediğinden motor 100bin km.de bitmiş, çok da umurlarında değil.
  Velhasıl kelam yakıt tüketimi azaltmak kolay işler değildir. :)

  Bir ekleme, araçlara etkiyen drag kuvveti (direnç kuvveti) hızın karesi ile doğru orantılıdır.
  [​IMG]

  [​IMG] havanın yoğunluğu (kg/m3), v hız (m/s), A akışa maruz kalan ön yüzey alanı (arabalar için aracın önü) (m2), Cd ise direnç/sürükleme katsayısıdır (sedanlar için genelde 0.27, hatchbackler için 0.28), Fd ise sürükleme kuvveti (N)
   
  Son düzenleme: 4 Aralık 2015
 3. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Cihazların yanı sıra petrol firmalarında satılan yakıt tasarruf performans katkısı motor yağ katkısı vs gibi saçma ürünlerden de uzak durun itibar etmeyin
   
  ezmocesteri ve ayhan.altunkas bunu beğendi.
 4. Kruvazör

  Kruvazör Katılımcı

  Şehir:
  Uşak
  Araç Markası:
  2010 Mazda3 İmpressive
  Araç Renk ve Tip:
  Siyah Sedan
  Gerçekten bir faydası olduğunu zannetmiyorum.
   

Sayfayı Paylaş