Yağ Yakan Araç Nasıl Anlaşılır?

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Başlıktada belirttiğim gibi, herhangi bir aracın yağ yaktığını nasıl anlarız? Kimileri teste sokun diyor, kimileri ekspertler anlamıyor,yağ yakan araçların motor testlerinde daha yüksek puan alıyor falan diyorlar. Sizce bir aracın yağ yaktığını anlama yolları nelerdir? Bir ustamız el atsada aydınlansak...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Her zaman söylenen şeyler; egsozdan mavi duman atması, motora yağ koyulan kapağı açınca buhar çıkması bunun haricinde bir forumda ustadan hava filtresinin yağlanacağını duymuştum.
Adem usta konuyu görürse tatmin edici bilgi verecektir

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Araç gaza basmadan ilerlerken birden dip gaz yaptığınızda genelde mavi duman atar. Egzozun kokusundan da anlaşılır.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Her zaman söylenen şeyler; egsozdan mavi duman atması, motora yağ koyulan kapağı açınca buhar çıkması bunun haricinde bir forumda ustadan hava filtresinin yağlanacağını duymuştum.
Adem usta konuyu görürse tatmin edici bilgi verecektir
Bir forumda okumustum, mavi duman ve kacak olmadigi halde aracin yag eksilttigi yonunde. Egzosharici bir yerden anlama imkani varmi diye konuyu acmistim. Kisacasi egzos dan mavi duman atmayan her arac yag yakmiyormu demek oluyor?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mavi duman demek, yanma odasına yağ giriyor ve yanarak egzozdan mavi renkli olarak çıkıyor demektir, bunun haricinde yağ eksiltme varsa, yanma odası kaynaklı değildir diyebiliriz, fakat işin uzmanı ustalar daha farklı yorum yapabilirler. :)

Keçelerden ve contalardan kaçırma yoksa, mavi duman olayı yoksa bence, yağ eksiltme yok demektir... Şu ayrı bir gerçek ki; üsttten çift egzantrikli motorlar; yapısı gereği 10 bin kilometrede 150-200 ml kadar yağ eksiltir. Hatta bu öyle bir şehir efsanesi haline gelmişti ki; ilk çıkan Doğan SLX'in motorları yağ eksiltme yaptığı için halk arasında "yağ yakıyor" muhabbetine maruz kalmıştı. Oysa ki; konunun muhatabı olan kuş serisi müptelaları o güne kadar üstten çift egzantrikli motor görmemişlerdi, bilmiyorlardı... :)

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Youtube da denk geldigim bir iki videoda yağ çubuğunun bulunduğu deliğe kağıt tutuyorlardı ve kağıda yağ bulaşıyorsa yanma odasına yağ giriyor diyordu. Doğru mudur bilmiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Youtube da denk geldigim bir iki videoda yağ çubuğunun bulunduğu deliğe kağıt tutuyorlardı ve kağıda yağ bulaşıyorsa yanma odasına yağ giriyor diyordu. Doğru mudur bilmiyorum
Tek başına bu olayın sağlıklı sonuç vereceğini tahmin etmiyorum... Çalışan bir motorun sağından solundan açarsan (yağ çubuğu, yağ dolum ağzı gibi) illaki dışarıya yağ atacaktır...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Motorun sesindede bi gariplik olabiliyor.
Vuruntulu çalışma gibi. İlk çalıştırmada benzinli araçlar için söylüyorum duman atmada bir etken.Deviri yükseltip sıkıştırınca da siyah duman atma olur. Bu da bi etken.
Bu sorunlar bizzat benim gördüğüm şeyler.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aslında bu konu çok can alıcı bir konu ama nette bununla ilgili hiç bir bilgi mevcut değil.Yağ yakan aracı yağ eksiltmesinden anlamak için onunla 1-2 ay geçirmek lazım.Benim kastettiğim ise ikici el bir aracı alırken motorun yağ yakıp yakmadığını anlık olarak nasıl görebiliriz. Egsozdan mavi duman bir seçenek ama bu olayın yaşanmadığı araçlardada yağ yakma olduğunu duymuşluğum,görmüşlüğüm var.Galiba sadece satıcıya itibar edip, yağ eksiltmiyor lafına inanmaktan başka çaresi yok:confused:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Bariz bir şekilde yakıyorsa tamirci usta anlar zaten.
10.000 km'de 0.5-1 lt yakması çok kafaya takılacak bişey değil bana göre (10-15 yaşındaki araçlar için)

Üst Alt