Mazda 323 BJ (1999-03) Yağ, Hava ve Polen Filtresi Değişimi

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Merhaba Dostlar,
Bizim gibi kendi bakımını kendin yap işinin ilk basamağında bulunan arkadaşlara yardımcı olması açısından dilim döndüğünce basit bir periyodik bakımın, araçlarımızda nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle yağ değişimini işin ehli kişilerin tavsiyesi üzerine 7 bin kilometrede bir yapmaktayız. Liqui Moly bu değişimde ilk defa kullanacağımız bir marka. Methini çok duyduğumuz bu markayı denemek için can atıyordum. Kullandığımız ürünler şunlar:
a797231fc8ea34f11104c3c233f9936f.jpg
0000156_top-tec-4200-5w-30-long-life-4-litre_550.jpeg
Engine Flush' ı motor yağı ekleme kapağından hali hazırdaki eski yağa ilave ediyoruz. Kapağı kapatıp on dakika rolantide çalıştırıyoruz.

Aracı kriko ile kaldırarak her iki tarafı da kriko standına oturtuyoruz. Öncesinde el frenini çekmeyi ve arka tekerlere takoz koymayı unutmuyoruz.
Vakum etkisini önlemek için motora yağ eklediğimiz kapağı açıyoruz. Aracın altında bulunan karter tapasını 19mm lokma ucuyla açmaya başlıyoruz. Somunun ucunu yukarı doğru kaldırıp basınçla tahliye olmasını engelliyoruz. Azar azar boşaltınca bir süre sonra ilk andaki basınç kayboluyor. Böylece hem elimiz yağ olmuyor hem de yağın boşalması için ayarladığımız kabı ıskalama ihtimalimiz ortadan kalkıyor.
IMG_20180121_151753.jpg

Yarım saatlik bir süre içerisinde yağın tamamı boşalıyor. Karterin ilgili bölümünü tepizleyip, yeni tapamızı çok aşırı şekilde sıkmadan yerine monte ediyoruz.

Filtreyi sökmek için filtre anahtarına ihtiyaç duyacağımızdan daha önceden sanayiden uygun filtre anahtarını temin ettik. Filtrenin yeri biraz zor bir bölümde olduğu için filtre anahtarını bu şekilde almak faydalı olur. Fiyatı 30 TL.
IMG_20180115_150338.jpg
IMG_20180115_150333.jpg

Filtrenin yeri şu şekilde:
IMG_20180121_151731.jpg

Filtreye ulaşmak için tamamen arabanın altına girmek gerekiyor. Filtre anahtarı için büyük cırcır kullanıyoruz.
IMG_20180121_154917.jpg

Filtrenin sökülmüş hali:
IMG_20180121_155514.jpg

Genelde yeni filtrenin conta kısmına eski yağdan sürülmesi tavsiye ediliyor. Yeni filtremizi yine anahtar yardımıyla yerine takıyoruz.

Eski yağ kullandığımız Engine Flush'ın etkisiyle 7 bin km olmasına rağmen koyu tonda.
IMG_20180121_173703.jpg

Kitapçıkta yazan cinste ve miktarda yeni yağımızı üstten ekliyoruz.
IMG_20171001_134540.jpg
IMG_20171001_134502.jpg

Hava filtresi değişimi oldukça kolay. Hava filtre kutusunu tutan tırnakları kolayca kurtarıp filtreye ulaşmak mümkün.
IMG_20180121_152840.jpg

Hava filtresi temiz görünüyordu. Yine de değişimini yaptık.

Polen filtresini değişmek için torpido gözünü sökmek daha geniş bir alanda çalışma imkanı sunuyor. Hemen altta yer alan kelebek somunu çevirerek kapağı çıkarıyoruz, filtreler ortaya çıkıyor zaten.
IMG_20180121_154248.jpg
IMG_20180121_154211.jpg
IMG_20180121_154121.jpg

İki parçadan oluşan filtreyi yenisiyle değişip kapağı yerleştiriyoruz. Kelebek somunu tekrar sıkıyoruz.
Eski ve yeni filtremiz:
IMG_20180121_153929.jpg

Umarız faydalı olmuştur. Unutulan güvenlik önlemi varsa çalışmanıza eklemeyi unutmayınız.

Bilgi birikimini bizimle paylaşmaktan hiç bıkmayan, her sorumuza cevap veren ve bizi bu bakım konusunda cesaretlendiren @Oğuzhan ' a, parça temini konusunda @dr_azoom 'a ve konuyu okuma sabrı gösteren tüm dostlara teşekkür ederiz.

061zafer

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
aracınız 1.8 sanıyorum. 1.5 zl motorda farklı olarak filtre dahil yağ hacmi 3.1 litre ve polen filtresi tek parça. kelebek somun yok. sadece torpido kapağını çıkarınca karşımıza gelen dik bir çekmece şeklinde.

Ekli dosyalar

• 2610797.jpg
    2610797.jpg
    12.6 KB · Görüntüleme: 43

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Mehmet hocam eline sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş, güle güle kullan, şükür ki Gozales senin ellerinde :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Deteyları çok güzel anlatılmış bakım olmuş hocam, ellerine sağlık teşekkürler. Güle güle kullanın Gonzales'i.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
mehmet hocam hem benim elim den bir şey gelmez diyorsun hem de güzel işler ortaya çıkarıyor sun maşallah.eline emeğine sağlık.anlatım da güzel olmuş.güle güle güzel günler de kullan.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Güzel iş çıkarmışsınız. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mehmet hocam eline sağlık, çok güzel bir anlatım olmuş, güle güle kullan, şükür ki Gozales senin ellerinde :)

Deteyları çok güzel anlatılmış bakım olmuş hocam, ellerine sağlık teşekkürler. Güle güle kullanın Gonzales'i.

Güle güle kullanın, yarasın Spidi’ye... ;)

Güzel bir uygulama tanıtımı olmuş. Elinize sağlık.

Güzel bir bakım olmuş guzuya, ellerine sağlık hocam.

mehmet hocam hem benim elim den bir şey gelmez diyorsun hem de güzel işler ortaya çıkarıyor sun maşallah.eline emeğine sağlık.anlatım da güzel olmuş.güle güle güzel günler de kullan.

Güzel iş çıkarmışsınız. Paylaşımlarınız için teşekkürler.

ellerinize sağlık çok güzel anlatmışsınız ;)

Teşekkürler arkadaşlar. Forumda gördüğümüz üst düzey çalışmalardan sonra bizim yaptığımız işler sineksiklet kalıyor. Ama basit de olsa eğlenceli işler.

Sabah arabanın altını kontrol ettim, şükür yağ damlaması vs yok.

Ek olarak zaten Oğuzhan'ın ultra temiz hale getirdiği motoru dün birazcık patlattım. Garaj karanlık olduğu için fotoğraflar kaliteli olmadı.
IMG_20180121_164614.jpg

Çalışma esnasında bana yardımcı olan biraderimin çektiği birkaç fotoğraf:
IMG_20180121_145607.jpg
IMG_20180121_155125.jpg
IMG_20180121_145637.jpg

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Merhaba Dostlar,
Bizim gibi kendi bakımını kendin yap işinin ilk basamağında bulunan arkadaşlara yardımcı olması açısından dilim döndüğünce basit bir periyodik bakımın, araçlarımızda nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle yağ değişimini işin ehli kişilerin tavsiyesi üzerine 7 bin kilometrede bir yapmaktayız. Liqui Moly bu değişimde ilk defa kullanacağımız bir marka. Methini çok duyduğumuz bu markayı denemek için can atıyordum. Kullandığımız ürünler şunlar:
Ekli dosyayı görüntüle 27474 Ekli dosyayı görüntüle 27475Engine Flush' ı motor yağı ekleme kapağından hali hazırdaki eski yağa ilave ediyoruz. Kapağı kapatıp on dakika rolantide çalıştırıyoruz.

Aracı kriko ile kaldırarak her iki tarafı da kriko standına oturtuyoruz. Öncesinde el frenini çekmeyi ve arka tekerlere takoz koymayı unutmuyoruz.
Vakum etkisini önlemek için motora yağ eklediğimiz kapağı açıyoruz. Aracın altında bulunan karter tapasını 19mm lokma ucuyla açmaya başlıyoruz. Somunun ucunu yukarı doğru kaldırıp basınçla tahliye olmasını engelliyoruz. Azar azar boşaltınca bir süre sonra ilk andaki basınç kayboluyor. Böylece hem elimiz yağ olmuyor hem de yağın boşalması için ayarladığımız kabı ıskalama ihtimalimiz ortadan kalkıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 27477

Yarım saatlik bir süre içerisinde yağın tamamı boşalıyor. Karterin ilgili bölümünü tepizleyip, yeni tapamızı çok aşırı şekilde sıkmadan yerine monte ediyoruz.

Filtreyi sökmek için filtre anahtarına ihtiyaç duyacağımızdan daha önceden sanayiden uygun filtre anahtarını temin ettik. Filtrenin yeri biraz zor bir bölümde olduğu için filtre anahtarını bu şekilde almak faydalı olur. Fiyatı 30 TL.
Ekli dosyayı görüntüle 27479 Ekli dosyayı görüntüle 27480
Filtrenin yeri şu şekilde:
Ekli dosyayı görüntüle 27483
Filtreye ulaşmak için tamamen arabanın altına girmek gerekiyor. Filtre anahtarı için büyük cırcır kullanıyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 27484
Filtrenin sökülmüş hali:
Ekli dosyayı görüntüle 27487

Genelde yeni filtrenin conta kısmına eski yağdan sürülmesi tavsiye ediliyor. Yeni filtremizi yine anahtar yardımıyla yerine takıyoruz.

Eski yağ kullandığımız Engine Flush'ın etkisiyle 7 bin km olmasına rağmen koyu tonda.
Ekli dosyayı görüntüle 27488

Kitapçıkta yazan cinste ve miktarda yeni yağımızı üstten ekliyoruz.
Ekli dosyayı görüntüle 27498 Ekli dosyayı görüntüle 27499

Hava filtresi değişimi oldukça kolay. Hava filtre kutusunu tutan tırnakları kolayca kurtarıp filtreye ulaşmak mümkün.
Ekli dosyayı görüntüle 27491
Hava filtresi temiz görünüyordu. Yine de değişimini yaptık.

Polen filtresini değişmek için torpido gözünü sökmek daha geniş bir alanda çalışma imkanı sunuyor. Hemen altta yer alan kelebek somunu çevirerek kapağı çıkarıyoruz, filtreler ortaya çıkıyor zaten.
Ekli dosyayı görüntüle 27493 Ekli dosyayı görüntüle 27494 Ekli dosyayı görüntüle 27495

İki parçadan oluşan filtreyi yenisiyle değişip kapağı yerleştiriyoruz. Kelebek somunu tekrar sıkıyoruz.
Eski ve yeni filtremiz:
Ekli dosyayı görüntüle 27496
Umarız faydalı olmuştur. Unutulan güvenlik önlemi varsa çalışmanıza eklemeyi unutmayınız.

Bilgi birikimini bizimle paylaşmaktan hiç bıkmayan, her sorumuza cevap veren ve bizi bu bakım konusunda cesaretlendiren @Oğuzhan ' a, parça temini konusunda @dr_azoom 'a ve konuyu okuma sabrı gösteren tüm dostlara teşekkür ederiz.
Rahat bir nefes almıştır, Speedy.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Rahat bir nefes almıştır, Speedy.
Oğuzhan' dayken o nefeslerin en rahatını almıştır bence :harika:

Bu arada aşağıdaki link bu çalışmanın video örneğidir. Bakımdan önceki ders notlarımdan biriydi. Oldukça yol gösterici bir video çekmiş arkadaş.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@ALPEREN58 filtre anahtarının iç çapını ölçermisin?

Bi anahtar almam lazım.

Filtrelerimizin ilk 4 hanesi farklı gerisi aynı çapları aynıdır büyük ihtimal.

65mm çapı
14 tane karecik var.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Senınkınden bulamadım ben , o elle sıkmaya daha musait tabi bendeki alanda ona daha musait eğer böyle bi güzellik yaparsan çok makbule geçer ödeme kısmını hallederiz , aldıgın yer sana uzakmı?
Ben okuluma yakın olan sanayiden aldım. Pazartesi günü gider bakarım. Ben de bulana kadar baya bir gezdim.

Üst Alt