Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Eksiltme Sorunu

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
Arkadaşlar kafayı yıcem 164 binde arac yag mı yakar ya 800 km de yaklaşık 300 mili gram yağ eksiltmiş.Egzosdan duman göremiyorum kaçakda yok çıldıracam resmen

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
800 km de 300ml. ciddi bir eksiltme ölçümü doğru yaptığına ve motorun sağında solunda altında yağ kaçağı olmadığına emin misin ?

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
aynen eminim kafayı yıcem egzosdan duman çıkmıyor kaçak görünmüyor dışarı hiç birsey bulamadım yagı ozellıkle yenıledım en ust çizgiye getirdim km yapıp baktım

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Aracı stop ettikten sonra bir müddet beklemek gerekiyor diye biliyorum. Beklediniz mi? Bu arada bacanağın 2015 tsi passat daha fazla yağ eksiltiyor. Adam dün yolda kaldı. Servis normal bu araçlar eksiltir demiş. Ama mazda da gram eksilttiğini görmedim şahsen

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yağ damlama, sızma var mı? Yaktığından emin miyiz? Subap lastiklerinden olabilir, bunun için uzun bir yokuşu motor kompresyonu ile indikten sonra gaza bastığınızda arkada mavi duman olup olmadığını kontrol ederek anlayabilirsiniz.
Kompresyon testi yaptırın bi, yağ yakıyor mu anlaşılır.
Yakma varsa bi mobil 1 extended life 10w-60 kullanmayı deneyin.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
300 mg yağ eksilttigini nasıl ölçütünüz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Önce emin olalım. İsa hocamın bahsettiği gibi, ölçüm nasıl yapıldı? Eksilen yağın değeri ne? Soğuk çalıştırmada egzozdan bolca mavi duman atıyor mu? Egzoz çıkışında yağlı siyah atık, bulaşık var mı?

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
Aracı stop ettikten sonra bir müddet beklemek gerekiyor diye biliyorum. Beklediniz mi? Bu arada bacanağın 2015 tsi passat daha fazla yağ eksiltiyor. Adam dün yolda kaldı. Servis normal bu araçlar eksiltir demiş. Ama mazda da gram eksilttiğini görmedim şahsen
evet bekledim yaklaşık 10 dk Ben ona oha derim araç yağ mı yakar 10.000 de yaksa 500 ml yaksın :(

Yağ damlama, sızma var mı? Yaktığından emin miyiz? Subap lastiklerinden olabilir, bunun için uzun bir yokuşu motor kompresyonu ile indikten sonra gaza bastığınızda arkada mavi duman olup olmadığını kontrol ederek anlayabilirsiniz.
Kompresyon testi yaptırın bi, yağ yakıyor mu anlaşılır.
Yakma varsa bi mobil 1 extended life 10w-60 kullanmayı deneyin.
testler yapıoz kendimizce motor kesiciye sokup bagırtıom motor yağ kapağına bakıom üfleme var mı ordan duman çıkıyor mu diye kesinlikle bir gram belirti yok.en kısa zamanda bir ustaya götüreceğim baktırtacam

300 mg yağ eksilttiğini nasıl ölçütünüz.
şöyle söyleyem min max arası 1 l desek benim yağım max daydı bunun %30 veya 40 yok şimdi daha aşağıda

Önce emin olalım. İsa hocamın bahsettiği gibi, ölçüm nasıl yapıldı? Eksilen yağın değeri ne? Soğuk çalıştırmada egzozdan bolca mavi duman atıyor mu? Egzoz çıkışında yağlı siyah atık, bulaşık var mı?
Veli abi yağ kalıntısı derken egzoz ucuna deydiğimde parmağım kuru siyah oluyor

Bir çare bulmam gerek bu duruma.. :(

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kuru siyah değil, yağlı siyah olacak yani yanmış yağın bıraktığı is olacak. Verdiğin bilgilere göre araç yağ yakmıyor ama bi yerlerden eksiliyor.

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
Kuru siyah değil, yağlı siyah olacak yani yanmış yağın bıraktığı is olacak. Verdiğin bilgilere göre araç yağ yakmıyor ama bi yerlerden eksiliyor.
aynen abi canım sıkıldı bu konuya epey inşallah yağ yakmıyordur araç.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
evet bekledim yaklaşık 10 dk Ben ona oha derim araç yağ mı yakar 10.000 de yaksa 500 ml yaksın :(

Bencede olmamalı. Belki yanlış bir genelleme olacak ama Toyotaların dizellerinde, bazı volkswagen araçlarda ve benzinli audilerde bu sorunların kronik olduğunu okumuştum.

Geçmiş olsun umarım büyük bir sorun değildir.

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
umarım buyuk sorun yoktur hafta sonu tamirciye götüreceğim bakalım durumu o zman yazarım size

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
Arkadaşlar aracın motorunda gerekli inceleme yapıldı fakat birşey görülmedi usta yağı değiştirip deneyelim dedi şu aşamada motoru açarsak ziyan etmiş oluruz dedi..Bizde yağı değiştirdik şuan takipdeyiz bilginize

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Arkadaşlar aracın motorunda gerekli inceleme yapıldı fakat birşey görülmedi usta yağı değiştirip deneyelim dedi şu aşamada motoru açarsak ziyan etmiş oluruz dedi..Bizde yağı değiştirdik şuan takipdeyiz bilginize
Bilgiler için teşekkürler.inşallah bir sıkıntı çıkmaz..gelişmeleri bekliyoruz.

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Ilk koyduğunuzda tam ölçüm yapmışmiydinız çubukta tam neredeydi. Ayrıca aracı stop edip benzinlide min 5 dk /dizelde 10dk düz zeminde beklediniz mi ölçüm yapmadan önce. Birde karter tapasini değiştirdiniz mi oradan sızıyor olabilir aracın altına bakın belli olur.

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
Ilk koyduğunuzda tam ölçüm yapmışmiydinız çubukta tam neredeydi. Ayrıca aracı stop edip benzinlide min 5 dk /dizelde 10dk düz zeminde beklediniz mi ölçüm yapmadan önce. Birde karter tapasini değiştirdiniz mi oradan sızıyor olabilir aracın altına bakın belli olur.
Hepsi tam şekilde yapıldı defalarca :(

Üst Alt