Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Xenon ve Far Modifiyesi

Konu, 'İç Aksam - Elektronik- Aydınlatma' kısmında Maytalman tarafından paylaşıldı.

 1. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Bilinmesi Gerekenler
  > Xenon sistemi nedir? <

  Xenon sisteminden çok teknik detaya girmeden bahsedicek olursak. Halojen ampullere göre daha az enerji harcayarak daha çok ışık veren bir sistem olarak düşünebiliriz. Normal halojen ampuller 55 watt enerji tüketirken, xenon ampulu 35 watt enerji tüketimi ile 2 kat daha fazla ışık verebilir. Ömürleride halojen ampullerden çok daha uzundur.

  Xenon ampullerini normal halojen ampuller gibi direk olarak aracın 12 volt u ile çalıştıramayız. Xenon ampullerinin çalışması için gerekli olan voltajı balast isimli parça düzenler. Bu yüzden xenon ampulü ve balastı ile beraber xenon sistemi veya kiti olarak geçer.

  Balastlar aracın 12 volt unu xenon ampulun çalışması için gerekli olan 85 volt seviyesine çıkarır. Farklı jenerasyonlarda balast tipleri mevcuttur fakat temelde hepsinin görevi aynıdır.

  XENON, aslında renksiz, kokusuz, ağır ve gaz formunda bir kimyasal elementtir (Atomik numarası 52, sembolü Xe). 1898'de keşfedilen Xenon gazının, aydınlatma amaçlı ilk kullanımı 1930'lara rastlamaktadır. Bu aydınlatma sisteminin otomobil sektörüne girişi ise 1990'larda olmuş ve kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

  Ampul önüne ışığı kesecek biçimde çalışan hareketli bir parça konularak çalışır. Mantığı uzun konumda ampulün önün tamamen açıktır, kısa konumda ise yarım ay biçimindedir. Hareketli parça küçük bir elektrik motoru ile çalışır. Hareketli parça ve elektrik motoru 50.000 defa sorun çıkarmadan çalışabilecek kapasitededir.

  [​IMG]

  Xenon far montajı oldukça kolaydır. Xenon far kiti olarak satılırlar. Eski farlar xenona dönüştürülürken far yıkama sistemi de monte edilmelidir. Xenon far bulunan araçta far yıkama sisteminin bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Farın camının kirlenmesi durumun aydınlatma yetersiz olmaktadır.

  [​IMG]

  Xenon aydınlatmanın özelliklerinden biri kısa mesafelerde yoğun bir ışık sağlaması olduğundan otomobillerde kullanımı giderek artmaktadır. Ayrıca Xenon farların normal farlara göre %15 oranında gün ışığına daha yakın bir ışıması mevcuttur ve bu nedenle xenon farlar standart farlara kıyasla sürücü için daha iyi ve net bir aydınlatma sağlamaktadır. Öte yandan xenon farlarda yansıma oranı standart farlara göre daha yüksek olduğundan, xenon fara sahip araçlar karşıdan gelen araçların sürücülerinin daha fazla gözünü aldığı söylenmektedir.

  [​IMG]
   
 2. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  > Ampul tipleri nelerdir? <

  Halojen ampullerin H1, H4, H7 ,H11 HB3 gibi genelde H harfi ile başlayan soket tipleri mevcuttur.

  Xenon ampulleri ise sadece D2S soketlidir. Dünyadaki orjinal xenon ampullerinin tamamı D2S sokete sahiptir.

  Peki H7, H1 xenon kit diye satılanlar nedir? Normalde halojen ampul kullanan (örneğin H7) bir far veya merceğe doğal olarak D2S Xenon ampulu takılamaz. Bu sorunu gidermek için üreticiler soketi H7 halojen ampule benzeyen ama üstünde xenon ampulu bulunan ampuller üretmektedir. Yani özetle H7, H1 xenon ampulleri soketleri halojene uyarlanmış xenon ampulleridir.
   

  Ekli Dosyalar:

  • d2s.jpg
   d2s.jpg
   Boyut:
   2,9 KB
   Okunma:
   364
  • h1.jpg
   h1.jpg
   Boyut:
   2,2 KB
   Okunma:
   367
  • h7.jpg
   h7.jpg
   Boyut:
   2,2 KB
   Okunma:
   371
 3. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  > Mercekler ne işe yarar <

  Temelde mercekler Halojen ve Xenon olarak ikiye ayrılır. Halojenler kendi arasında H1, H7, H11 soket tiplerine sahiptir. Xenon mercekler ise yukarıda belirttiğimiz gibi sadece D2S girişe sahiptir. Fakat onlarda kendi arasında Normal xenon ve Bi-xenon olarak ikiye ayrılır. Merceklerin amacı ampulden çıkan ışığın tamamını toplayarak sadece yola vermektir. Normal farlar karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilirken, mercekler belirli bir seviyeden yukarıya hiç ışık göndermedikleri için hem göz almaz hemde yukarı kaçan ışığıda yola yansıtarak daha etkili aydınlatma sağlar. Bu sayede örneğin otobanda mercekli bir far normal bir fardan 3 - 4 kat daha ileriyi aydınlatabilir.

  Aşağıdaki iki resimde aynı araca aittir. İlk resim xenon kit direk takılı iken çekilmiştir. İkinci resim ise mercek modifiyesi yapıldıktan sonra. Aradaki fark açıkça görülmektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

 4. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  > Bi-xenon mercek nedir <

  Yukarıdada anlattığımız ve resimlerdede gördüğünüz gibi merceklerin içerisinde bu kesilme çizgisini yaratan bir perde bulunur. Bu perde normalde sabittir. Fakat Bi-xenon merceklerde solenoid adını verdiğimiz bir parça bu perdeyi aşağıya çekebilir. Ve tabiki bu perde aşağı doğru inince yoldaki ışığın kesilme çizgiside direk yukarı kalkar ışık tam karşıya vurur. Yani mercek uzun haline geçmiş olur. Özetle Bi-xenon merceklerle hem uzun hem kısa far ışığı sadece tek ampulle elde edilmiş olur.

  Kısa ve uzunda perdenin hareketi
   

  Ekli Dosyalar:

 5. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Kısa ve uzunda duvardaki ışık deseni. Perdenin hareketi sayesinde ışık tam karşıya vuruyor.
   

  Ekli Dosyalar:

 6. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  HALK ARASINDA TAMAMEN YANLIŞ OLARAK BİLİNEN BAZI BİLGİLERİN DOĞRULARI

  Xenon farlar güçlüdür normalden daha fazla enerji harcar o yüzden aracınızın elektrik tesisatı zarar görebilir veya xenon takarsanız akünüzü yada alternatörünüzü daha güçlüsü ile değiştirmeniz gerekir gibi söylentiler tamamen yanlıştır. Aksine xenon sistemi daha az enerji tüketir. Akü ömrünü uzatır ve alternatöre daha az yük bindirir, bu sayede çok azda olsa yakış miktarını azaltır.  Mercek modifiyesi yaparsanız yükseklik ayarı kaybolur bilgiside yanlıştır. Normalde far yüksekliği ayarlandıkça içerideki parlak reflektör kısım hareket eder. Mercek modifiyesindede mercek bu bölüme takıldığı için yükseklik ayarlandıkça mercek yukarı aşağı hareket eder yükseklik ayarı eskisi gibi çalışmayı sürdürür.  Bi-xenon farlarda uzun için ikinci bir xenon ampulu daha olması gerekir. Bu bilgide tamamen yanlıştır. Bixenon farda yukarıda anlatıldığı gibi ışığın karşıya vurmasını ikinci bir ampul değil perdenin hareketi sağlar.  55 watt lık xenonlar daha güçlü ve parlaktır. Bu olay tamamen bir aldatmacadan ibarettir. Aslında bu xenon kitler 55watt enerji tüketerek araca hata verdirmemeyi amaçlamaktadır. Xenon ampulu gene 35 watt gücünde standart şekilde yanar. 55 watt xenon ampulu diye birşey yoktur.

  Xenon ampulunun K değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi aydınlatır. Bu konuda çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir. K değeri ışığın rengini, Lümen ise ışığın şiddetini belirler. Xenon ampulunun K değeri ne kadar artarsa ışığın gücüde o kadar düşer. Osram Philips GE gibi markaların tamamının orjinal xenon ampulleri 4300K dır. Aydınlatma seviyesi en yüksek ampullerde onlardır. K değeri dahada yükseldikçe ışığın rengi değişir daha güzel görünebilir fakat ışık şiddeti azalıcaktır. Yaklaşık değerler aşağıdaki tabloda görülebilir.


  4300K = 3200 lümen
  6000K = 2800 lümen
  8000K = 2300 lümen
  10000K = 1800 lümen

  Aşağıdaki tablo Kelvin değeleri ile renk hakkında bilgi vermektedir.
   

  Ekli Dosyalar:

 7. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Güzel konu Enes, teşekkürler... Konu uzmanımız Oktay usta ama vakit bulup detaylı bilgilendirmeyi yapamadı.
   
 8. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Zamanında far modifiyesi bixenon far sistemlerini araştırrken donanımhaberde xenonmercek nickli bir abi den işin tüm detaylarını vs öğrenmiştim ama fırsat bulupta far modifiyesi yapamamıştım kısmet mazda 3 bixenon sistem yapmak istiyorum xneonmercek in sitesi bu işlemler titizlikle nasıl olur nerde olur merak edenler için...

  http://www.xenonmercek.com/
   
 9. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Eline sağlık Enes.
  Benim aracım H4 ampule sahip yani tam bi-xenon mercek oturmalık tası var. Vakit ve nakit bulamadığım için bir türlü bu far modifiyesine giremedim. Ama yapılacaklar arasında bekliyor. Özellikle bi-xenon farın sellektörüne hastayım flaş patlamış gibi oluyor.
  Şunları eklemek isterim.
  Eğer aracınızın farında mercek yoksa kesinlikle xenon kit takmayın taktırmayın. Halojen ampule göre kötü aydınlatır hemde karşıdan gelen kulaklarınızı bol bol çınlatabilir.
  Halk arasında xenon far daha çok elektrik harcar hurafesi şundan kaynaklanıyor Halojen ampullerin 90-100w beyaz olan tipleri var onlardan kullanıp far kolunu eritip far rolesini patlatan çoktur. Bizim halkımız o tip ampulleride xenon sandığı için çok elektrik çektiğini sanıyor.
   
 10. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Ne varsa bizim halkımızda var... :)
   
 11. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
 12. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Aynı sebeplerden bende yapamamıştım bu bixneon muhabbetinide Mercedes s long un gece sellektör yaparken biryere yıldırım düştü sandım ula bu ne dedim milletteki xneonsa bu ne bu bixneon muş meğer...
  Araştırdım a dan z ye kadar hertürlü bilgiyi işlemi öğrendim uygulamak birtürlü nasip olmadı
  mazda 3 e yapsam diyorum dehşetül vahşet :D
   
 13. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  video eklemen iyi olmuş üyelerimiz bilinçlensin merceksiz xneon karşıdaki araca terbiyesizliktir ve gereken verimi vermemektedir bu böyle biline 8)
   
 14. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Mazda 3 e yapacaksan angelı atlama mütiş yakışıyor ;)
   

  Ekli Dosyalar:

 15. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Evet angel far modifiyesi benim de çok hoşuma gidiyor...
   
 16. Maytalman

  Maytalman Aktif

  Şehir:
  Samsun
  Araç Markası:
  Mazda
  Araç Renk ve Tip:
  Titanyum m3
  Zaten yapılacaksa tamamen olmalı bende birşeyin ortası yoktur ya tam teşekküllü olacak yada hiç olmayacak
  Arka stoplar içinde güzel düşüncelerim var umarım düşüncede kalmaz bunlar
  Angel uygulaması
  Bixenon uygulaması
  Gündüz ledi uygulaması
  Arka stop halkalarına nokta kısımlarına led döşenmesi
  kapı altı 3d led logo uygulaması
  Sis farlarına mercek yerleştirilmesi ve xneon kit uygulanması
  arka plakaığın malum boşluğa gizli led aydınlatma döşenmesi park sinyal gruplarının ampullerinin led ile değiştirilmesi iç aydınlatma ampullerinin
  tavan ve kitap okuma....led ile değişimi uyumlu renkler kullanılarak....
  Japon otomobillerde en çok anlam veremediğim noktalardan biri olan geri vites lambasının tek olması karanlıkta gece geri gelirken ki aydınlatma eksiği bunun için arka tampon altına kalem projektör 2 adet sağ sol gizli şekilde bağlamak ve geri vites lambasına bağlantı yapmak
  arkayı vururum diye aklım gidiyor gece
  Aydınlatmayla ilgili devam edecek olursak :
  gösterge ampulleri uyumlu ve daha güçlü led ampullerle değiştirilebilir..
  iç kapı kollarına nokta şeklinde mesela kırmızı ışık takılabilir
  arka 3.stop un içerisi daha güçlü bir kırmızı led ampullerle desteklenebilir...
  arka tampondaki reflektörlerin iç kısmına led düzeneği yerleştirilebilir frene bağlanabilir...
  kapı eşiklerine mazda3 ışıklı kapı eşiği monte edilebilir....
  Düşündükçe aklıma geliyor :)
  ....
  ....Loading......
  arka bagaj içi aydınlatma ampulleri yerini led ampullere bırakabilir...
  kaput altına aydınlatma sağlamakta aklımdaki düşüncelerden var gece kaputu açtınız ama etrafı detaylı göremiyorsunuz kapı anahtarlarına parelel bağlayıp doğru bir konuma yerleştirilirse başarılı olur...
  ......
  ......
  şimdilik aklıma gelenler bunlar deneyip yakışanları yapmak abartıya kaçanları iptal etmek gerekir tabiki kullanılan malzemelerin kalitesi renk uyumu işçlik ve konumlandırmalar çok önemli....
  Diğer modifiye planlarımı başka bir başlıkta paylaşırım :)
   
 17. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Konu güzel ve bir o kadar da derin konu, bi-xenon değil de ben de sadece xenon taktırdım (4300k), hem görüntü hem aydınlatma harika oldu, es geçmeden yardımlarından dolayı "apojitsu" Abdullah a teşekkürlerimi bir kez daha ileteyim.
   
 18. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Vur dedik öldürdün gene Enes :D
  Geri vites lambasının tek olması japon araçlarına özgü bir şey değil yalnız. Japon olmayıp tek olan bir çok örnek var.
   
 19. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Örneğin focus II
   
 20. DarK PaSSenGeR

  DarK PaSSenGeR Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  94-Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Gümüş Gri-Sedan
  ben biraz okumaya çalıştım bu elemanı, yaptırsam mı diye düşünüyordum
  ama şeffaf camlılara tavsiye ediyor bi-xenon u , parabolik camlılara pek önermiyor
  benim araç da parabolik galiba, desenli far,şeffaf değil onu biliyorum :)
  yine de yaptırayım mı bilmiyorum, gereksiz olur gibi
  iyi bir halojenle devam etmek iyi olur gibi
   

Sayfayı Paylaş