Xenon Far Hakkında

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aracım için mercekli far takımı aldım ikinci el olarak. Ama elektrikçi kafamı bulandırdı, normal ampullerle aydınlatma kötü olur, xenon alman lazım dedi.

Fakat bu xenon olayına fazla uzağım, eğer yanlış anlamadıysam kısa ve uzun tek modül içerisinde dedi. Bu olay doğru mu ? Biri beni aydınlatsın... Yani tek xenon alınca hem kısa far soketine hem uzun far soketine mi bağlıyoruz ? Nasıl oluyor bu işler ?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İşte ben de onu anlamadım, mercek var farlarda, kısalar mercekli. Ama olmuşken uzunlarda xenon olsun diyorum, usta tek kit alsan yeter gibi bir şey söyledi. Ctesi gidip tekrar konuşayım iyice anlatsın bana ne yapacağını, duruma göre alırım veya halojene devam.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu hakkında bilgim ve tecrübem çok kısıtlı, bende kısalar xenon uzunlar beyaz ampul, zaten uzunlara gerek duymuyorum... Çünki; bu konuda Mazda'nın en çok sevdiğim yanı; uzunları yaktığında kısalar sönmüyor onlar da yanık kalmaya devam ediyor... Bu yüzden uzunların xenon olmasına gerek kalmıyor...

Bence; sende öyle yap, kısalar mercekliyse bir takım xenon al tamamdır...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İşte ben de onu anlamadım, mercek var farlarda, kısalar mercekli. Ama olmuşken uzunlarda xenon olsun diyorum, usta tek kit alsan yeter gibi bir şey söyledi. Ctesi gidip tekrar konuşayım iyice anlatsın bana ne yapacağını, duruma göre alırım veya halojene devam.
Farı yak bak bakalım uzun kısa ampul farklıdır bence. Uzunlara xenon takma bence, çünkü selektör yapamazsın

Veli abi evet Mazda nın o özelliğini bende çok seviyorum

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Farı yak bak bakalım uzun kısa ampul farklıdır bence. Uzunlara xenon takma bence, çünkü selektör yapamazsın

Veli abi evet Mazda nın o özelliğini bende çok seviyorum

Yeni farlar henüz takılmadı, yenilerde aynı eskiler gibi çift soket var, kısalara xenon uzunlara da beyaz ampul alayım tamamdır bu iş o zaman :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Seninkiler bir xenon, benimkiler ise bi xenon!

Ama bunların modası da geçti, artık moda bi-led. Müthiş bir aydınlatma var. Tek zaafı gözleri tembelleştirip, erken bozabilir...

Konu hakkında bilgim ve tecrübem çok kısıtlı, bende kısalar xenon uzunlar beyaz ampul, zaten uzunlara gerek duymuyorum... Çünki; bu konuda Mazda'nın en çok sevdiğim yanı; uzunları yaktığında kısalar sönmüyor onlar da yanık kalmaya devam ediyor... Bu yüzden uzunların xenon olmasına gerek kalmıyor...

Bence; sende öyle yap, kısalar mercekliyse bir takım xenon al tamamdır...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Uzunlarda xenon olmazki sellektor yapamazsin xenon isinmadan aydinlatmaz

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
O ilk jenerasyon Xenon'lar için geçerliydi. Hatta çok soğuk - dereceli günlerde tamamen kapanma gibi sıkıntılar bile vardı.

Şimdi bir çok aracın uzunları da xenon ve mükemmel güzellikte ve etkinlikte selektör yapılıyor. Yıldırım çakması gibi!

Örneğin; yeni Mazda 6, CX-5, 3, CX-3 hepsinin uzunları da xenon... Tüm farlar xenon olunca bi-xenon olarak adlandırıyorlar.

Uzunlarda xenon olmazki sellektor yapamazsin xenon isinmadan aydinlatmaz

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
O ilk jenerasyon Xenon'lar için geçerliydi. Hatta çok soğuk - dereceli günlerde tamamen kapanma gibi sıkıntılar bile vardı.

Şimdi bir çok aracın uzunları da xenon ve mükemmel güzellikte ve etkinlikte selektör yapılıyor. Yıldırım çakması gibi!

Örneğin; yeni Mazda 6, CX-5, 3, CX-3 hepsinin uzunları da xenon... Tüm farlar xenon olunca bi-xenon olarak adlandırıyorlar.
Şimşek gibi çakanların içinde farklı bir teknoloji kullanılıyor diye biliyordum ben ama

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
En iyi ve etkili selektör xenon lar şu an için. LED kısalar mükemmel aydınlatmakla birlikte, çoğu tek far grubundan kumanda edildiği için, selektör yaptığınızda yanan led ampul grubu artıyor ve far yukarı doğru kalkıyor. Sonuçta öndeki araç sürücüsü o neydi yahu? pozisyonunda kalıp, selektör mü yaptığınız, yoksa gözünün mü yanıldığını anlamaya çalışabiliyor...

Eskiden xenon farları yaktığınızda uzunca bir süre gerçek etkinliğine gelmesi için zaman geçerdi. Bizim 2008 model Subaru Forester aracımızda tam aydınlatma için herhalde 20-30 saniye geçerdi. Şimdi CX-5'te bu süre 2-3 saniyedir herhalde.

Xenon yüksek voltaj deşarjı ile aktive edilen gaz mantığı ile çalışıyor. Kapasitör teknolojisi o kadar gelişti ki artık çok daha hızlı deşarj edebiliyorsunuz. Bir küçücük kapasitör ile aracınız birçok elektrikli donanımını motoru geçici kapatarak sürdürebiliyor.

Bir gün bir Mazda bayisine giderseniz, yeni jenerasyon bir Mazda'nın selktör yapışını mutlaka izleyin, mükemmel...

Şimşek gibi çakanların içinde farklı bir teknoloji kullanılıyor diye biliyordum ben ama

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Simsek cakmasi dedigimiz bi xenonda gecerli ama piyasada bulunan xenonlarda uzunlara xenon ile sellektor yapilmiyor idi @mtutun abi kendimde kullandigim zamanlarda oyle idi tabi sene 2006-2012 arasi boyle idi kaybettigim 3 senede baya bi degisiklik olmus.

Moderatörün son düzenlenenleri:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aynen dediğin gibi, çünkü xenon farda sadece kısalar xenon, uzunlar halojen. Selektör uzunlar ile yapıldığından onlarda mecburen halojen ile yapılıyordu.

Artık xenon dönemi bile bitti. Şimdi moda LED farlar ve yakında tüm araçlarda mevcut olur. Çünkü daha az enerji harcıyor, daha iyi aydınlatıyor ve daha uzun ömürlü. Önce gündüz farları ile başladı moda, sonra arka far grubuna sirayet etti, şimdi ise ön farları da kapsadı.

Örneğin makyajlı CX-5'de LED olmayan far yok diye biliyorum. Hakeza yeni Mercedes C sınıfı, BMW 3 serisi araçlarda da öyle. Sisler bile led oldu...

Bu demektir ki, önümüzdeki 3 senede daha da fazla değişiklik olacak aydınlatma grubunda...

Simsek cakmasi dedigimiz bi xenonda gecerli ama piyasada bulunan xenonlarda uzunlara xenon ile sellektor yapilmiyor idi @mtutun abi kendimde kullandigim zamanlarda oyle idi tabi sene 2006-2012 arasi boyle idi kaybettigim 3 senede baya bi degisiklik olmus.

Üst Alt