Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Wankel (Rotary) Devam Edecek mi?

Konu, 'Mazda'dan Haberler' kısmında chaos tarafından paylaşıldı.

1. chaos

chaos Katılımcı

Bu saatten sonra yeni bir wankel geleceğinden pek de ümitli değilim açıkcası. Çeşitli kaynaklar 2017 de yeni RX8 (belki de RX7)'nin devamından bahsetse de (300 beygir civarı bir wankelden bahsediliyor) ben umutsuzum.

Yine şu an linkini bulamadığım bir haber okumuştum 2-3 hafta kadar önce. Mazdanın yüksek sıkıştırma oranı yüzünden turbo düşünmediğini ama bu soruna çözüm bulduklarını ve 2.0 yada 2.5 turbo skyactiv uygulamasını görebileceğimizden bahsediyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 400 beygir gibi uçuk bir de rakam vardı:)

Anlaşılan, dizeli, turbosu vs. kısa sürede aile tamamlanacak gibi.

2. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Ben devam etmesini çok isterim bir çok yerde çeşitli haberler var ama kesin bilgi yok gibi :(

3. faroz_52

faroz_52 Aktif

Edecek canınızı sıkmayın ben takipteyim ;)

4. chaos

chaos Katılımcı

5. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Takaşi gardaşlar efsaneyi bırakmazlar diye düşünüyorum :)

6. mtutun

mtutun Üstad Üstad

One kel yakında olacak kel aynak!

Gerçek olan şu ki; sizin sevdiğiniz sadece wankel değil, RX-7 ve daha sonrada RX-8'i oluşturan bütün bir konsept. Eğer wankel motor Mazda 3'de sunulsaydı, inanın hiç sevmezdiniz.

Bunu niye söyledim? Çünkü wankel'in nimetlerini ortaya çıkarabilecek bir şahsına münhasır şasi dizayn etmek, yeni jenerasyon wankel yapmaktan daha pahalı. Yani esas mesele wankelin devamı değil, wankeli taşıyacak şasi.

Önceki jenerasyonlarda MX-5 ve RX-8 için birbirinden bağımsız özel şasiler dizayn edilmişti.

Şimdi Mazda çok net vurguluyor ki, sportif genleri vurgulama ve taşıma görevi artık tamamen MX-5'de. Çünkü MX-5 para kazanılabilir, Skyactiv teknolojileri kullanılabilir ve daha kolay alınır, satılır, bakılır bir konsept. Bu sebeple de Dünya çapında (Türkiye hariç) çok daha popüler.

Bundan vesile ile MX-5 gelecek jenerasyonda yine şahsına münhasır bir konsept olacak. RX-8 veya Rx-7 veya RX-9, adı ne olacaksa olsun, MX-5'den ödünç aldığı şasi ve yürür üzerine wankel adapte edilerek kullanılacak. Dinamik olarak kötü mü olur? Tabi ki hayır, gayet de güzel olur, çünkü MX-5 zaten çok dengeli ve zevkli şasi.

Amma ve amma her ikisine de sahip olmuş biri olarak söylüyorum, RX-8 şasi dinamiği, sürüş zevki ile MX-5'den çok üstün bir araçtı. Yenisinin hedefi MX-5 ile aynı düzey olabilir ancak.

Ödünç pantolon size sahibinden daha fazla yakışamaz!

7. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Şafak CX-5!

Benim izlediğim rotadan şaşma, sağa sola bulaşma!

8. chaos

chaos Katılımcı

300-400 beygir diyorlar abi insanın aklı gidiyo :)

En mantıklısı o yol abi kesinlikle haklısın.

9. chaos

chaos Katılımcı

Evet çok yüksek ihtimalle yeni Mx-5 şasisi üzerinde olur, o dingil mesafesiyle de 4 kişilik araç zor olur:) Bu da Rx8 efsanesinin bittiğini gösteriyor bence. Halbuki ters açılan kapılarını sevmiştik be :)

10. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Doğru noktaya değindin abi biz aslında bütün olarak seviyoruz rx serisini. Sen şasi olayına vurgu yapmışsın eğer yazdığın gibiyse mx-5 kopyası olacaksa bence olmasın daha iyi çünkü rx çok özel bir seri kendine has olmalı diye düşünüyorum.

11. mtutun

mtutun Üstad Üstad

RX-8 devam ederse, Rx-7 gibi 2 kapı olacak zaten... Ters açılan kapıları ben de çok sevdim. Ama bu Dünya'da hiç bir şey sonsuz değildir Özkan. Vedalaşmayı öğrenmek lazım...

12. faroz_52

faroz_52 Aktif

Mustafa abi senin anlatımlarından ben şunu çıkarıyorum
    Mazda artık işini şanslara risklere bırakma taraftarı değil
    Mazda ticari kaygılara kapılmış vaziyette
    Mazda wankel için tekrar para harcamaz
    Markayı bu zamana kadar mühendisler yönetti artık
    Sizin yüzünüzden batıyorduk dedi muhasebeciler işe el attı
    Benim anladığım farklı olmak farklı düşünmek artık bir kenarda durmalı
    Markayı finansal anlamda en yükseğe çıkarmalı
    Galiba artık mazda böyle düşünüyor öylemi?
    İşin aslı bende mazdanın ticari anlamda çok iyi noktalara gelmesini istiyorum
    Fakat bunu yaparken tavizler verip kolaycılığa kaçacaksa hayal kırıklığına uğrarırım
    :'(

13. mtutun

mtutun Üstad Üstad

Dostum ben öyle bir şey demedim. Wankel'i Mazda mühendisliğinin tamamı gibi görmek büyük hata olur ki, Wankel zaten Mazda tarafından icat edilmiş, tek Mazda tarafından kullanılmış bir motor değil.

Ben RX-8'de bütünsel mühendisliğe saygı duyan bir insanım ve Wankel motorun da o konsepti en iyi tamamlayan unsur olduğunu düşünürüm. Yani Wankel motorun çalışma prensibi vb. benim için 2. plandadır, önemli olan aracın geneline verdiği katkıdır.

Skyactiv felsefesi ve mühendisliği ise Mazda'nın tamamen kendi icadı ve yatırımıdır. Bana sorarsan Skyactiv bugünkü hali ile bile Wankel motor teknolojisinden yüzlerce kat daha fazla mühendislik emeği içerir.

Mazda'nın benim için Wankel'e değil, RX-8 felsefesine devam etmesi kayda değer olur. Ancak Skyactiv MX-5 daha büyük bir mühendislik projesidir münferiden...

Benim tam görüşüm şu;

Mazda şu anda mühendislik anlamında en derli toplu, en verimli çağındadır. Üstelik bunu karlılık ile de birleştirmeyi başardı ki, bu nadir bir başarıdır!

14. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Skyactiv RX 8 olmaz mı ?

15. mtutun

mtutun Üstad Üstad

MX-5'in Coupe'si olur...

16. faroz_52

faroz_52 Aktif

Bende bunu demek istiyorum bir önceki rx-8 göre yakıt ve performans olarak iyileştirilmiş bir rx-8
    Tamamen yeniden yeni bir gövde şasi motor yeni bir tasarım
    Çokmu pahalıya gelir mazda için

17. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bence mümkün bir şey bu niye olmasın ki.

18. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Skyactivden gelen paraya göre hareket edecek sanırım takaşi gardaşlar :D

19. faroz_52

faroz_52 Aktif

Kafalar aynı senle oğuzhan
    Benim kanaatim 2017 olmaz 2027 olur ama mutlaka olur diye öngörüyorum

20. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    O kadar uzamaz bu iş olacaksa çalışmaları zaten başlamıştır çoktan, çekik gözlü gardaşlarımız bizim için düşünmüştür bunları :)

Sayfayı Paylaş