Wankel Motorun Çalışma Prensibi (Video)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Türkçe olarak hazırlanmış, Wankel Motor çalışma prensibini gösteren video.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abi sağol paylaşım için, demek o aşınmaya bir çare bulunsa bu motor vazgeçilmez olur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu konuda araştırma yaparken bulduğum ilginç bilgi... :oops:

KOÇ grubu tarafından 70'li yıllarda yerli bir motor imal edilmesi için için başlatılan proje kapsamında, Claude Nahum tarafından ar-ge si yapılıp hayata geçirilmiş ve iki adet Wankel motor imal edilmiştir... Bu iki prototip motor testlere başlandığında da; General Motors, dünyaya bu tip motorların imalatını durdurduğunu açıklamıştır... Bunun üzerine, Vehbi Koç; "bunlar imalatı durdurduğuna göre vardır bir bildikleri" deyip yerli wankel motor projesini bitiriyor, üretilen motorlardan birisi Ford otomobiline, diğeride bir Anadol'a montajı yapılıyor ve yaklaşık bir yıl boyunca bütün testlerden sorunsuz şekilde geçip hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyor, proje iptal olunca motorun birisi şu an Koç müzesinde sergilenmekte olup, diğer motor ise Claude Nahum'un Anadol'undadır... Böylece hayata geçirilmeye çalışılan, yerli motor projesi de böylece tarihin tozlu raflarında yerini alıyor... :(

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Alıntıdır:

Koç grubu tarafından 70'li yıllarda yerli bir motor imal edilmesi için için başlatılan proje kapsamında claude nahum tarafından ar-ge si yapılıp hayata geçirilmiş ve iki adet imal edilmiş motor, iki adet prototip motor testlere başlandığında general motors,dünyaya bu tip motorların imalatını durdurduğunu açıklıyor, bunun üzerine vehbi koç bunlar imalatı durdurduğuna göre vardır bir bildikleri deyip yerli wankel motor projesini bitiriyor, üretilen motorlardan birisi ford otomobiline, diğeride bir anadol'a takılıyor ve yaklaşık bir yıl boyunca bütün testlerden sorunsuz şekilde geçip hiç bir sorun çıkarmadan çalışıyor, proje iptal olunca motorun birisi şu an koç müzesinde, diğeri ise claude nahum da ki anadol'da hala duruyor, böylece yerli otomobil projesi gibi yerli motorda başlamadan bitiyor...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Rx8de buji sistemi biraz karışık

2 sabit buji var üst kısımda

2 tane altda ama bu alt kısımdakiler araçın kullanıcı profiline göre 2 seçeneği var
1 sıcak
2 soguk

Sanırım emin değilim

1.seçenek sıçak çalıştırmalarda.
2.seçenek soguk çalıştırmalarda.

Çok şaşırdım açıkcası.

Tabi böyle bişey geçenlerde 626dada denk geldim normal buji ve soguk buji diye 2 seçenek var ;)

BL için olan buji seçenegi saç baş yoldurur cinsden 5 tane buji seçenegi var :)

RX8 EKREM USTA

Katılımcı
Araç Markası
Rx8 Mazda
Araç Renk ve Tip
Kırmızı R3
arkadaşın ağzına sağlık yüzeysel olarak .çalışma prensibini anlatmış.. aslında bu motoru ilk keşfeden Wankel Felix amcanın ilk dönem yaptığı motorlar ..uçaklarda deniz altılarda ve gemilerde kullanılmış..ve oldukçada iyi verim alınmış..hali hazırda Hamburgta bulunan müzede 2. dünya savaşından kalma bu tarz ulaşım araçları sergilenmektedir..ve hepside çalışır durumda...1960 yıllarda Japonlar wankeli aldıktan sonra ..iş biraz emperyalizm ruhuna dönüşmüş.. ve ilk üretildiği gibi sağlam yapılmamaktadır..rx7 motoruna kadar durum nispeten daha iyiydi ama ..çekirge abileri para hırsı bürümüş olucakki rx8 motorunda ..biraz daha cimri davranmışlar.. bu yüzden rx8 motorları biraz daha narin...gerçi aşırı zorlanmadığı sürecede sorunsuz uzun süre kullanılabilir...benim gördüğüm en yüksek km 280 bin km . ilk motor... kullanılan malzemelerde iyileştirilmeler yapılsa .en az bunun iki katı kadar gider diye düşünüyorum..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu yapıdaki motor için 280 bin km çok çok iyi ustam. Normal şartlarda lpg'li motor gitmiyor o kadar... :)

RX8 EKREM USTA

Katılımcı
Araç Markası
Rx8 Mazda
Araç Renk ve Tip
Kırmızı R3
yurt dışından gelen bir araçtı.. bende ilk gördüğümde 28 bin km sanmıştım..motor değilde başka bir sorun vardır diye uğraşacaktımki..sahibi km ye iyi bakmamı söyleyince gerçekten şok olmuştum..150.000km çok gördüm ..türkiyedekilerinde .. ne hikmetse.yurt dışındakiler biraz daha fazla km yapıyor :komik:

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
yurt dışından gelen bir araçtı.. bende ilk gördüğümde 28 bin km sanmıştım..motor değilde başka bir sorun vardır diye uğraşacaktımki..sahibi km ye iyi bakmamı söyleyince gerçekten şok olmuştum..150.000km çok gördüm ..türkiyedekilerinde .. ne hikmetse.yurt dışındakiler biraz daha fazla km yapıyor :komik:
Hocam bir yerde okumuştum. Walkel motorun ayrı özel yağı varmış. Türkiye'ye wankel motor araçlar geldikten yıllar sonra bu yağ getirilmeye başlamış ve bu sepetten ötürü insanlar normal yağ kullanmışlar. Buda motorun ömrünü baya yemiş

RX8 EKREM USTA

Katılımcı
Araç Markası
Rx8 Mazda
Araç Renk ve Tip
Kırmızı R3
@Mlbozkurt abisi oda var.. ayrıca wankel motorlarda FL22 dediğimiz özel bir antifriz var..yani olmassa olmazlardan.. son bir kaç yıldır kullanılmaya başlandı.. kullanıcıları bilinçlendirmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz bu konuda... şimdiye kadar onardığımız motorların yüzde doksanı FL22 kullanmadığından dolayı arıza yapıyor..tabiki özel yağında [dexelia] önemi çok fazla.. kuralına uygun kullanılmayan hiç bir şeyden hayır beklememek lazım

Üst Alt