Volvo ve Çin

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Volvo dünyanın önde gelen TIR, otobüs, otomobil, iş makinesi, deniz motoru ve endüstriyel motorlar üretimi yapan firmasıdır. Volvo Cars ise 1999'da İsveçli Volvo Group tarafından Ford Motor Company'ye, ardından 2010 yılında Çin'li Geely'ye satılan ve sadece binek araba ve SUV üreten bir otomobil markasıdır. Bunun dışında Volvo Group, uçak endüstrisinden finans sektörüne kadar geniş bir alanda faaliyet gösteren bir holdingdir.

Volvo markasının Çin e geçmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Finansman olarak faydalı bir satınalma olabilir ama prestij açısından bakarsak olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Volvo ve Çin mi?

Volvo hakkında duyduğum ilk sözlerden biri; Volvo'ya sormuşlar, neden şekilsiz araba yapıyorsunuz diye,

-Volvo; Çeliğe ancak bu kadar şekil verebiliyoruz demiş.

Kaporta sağlamlığı ile en üst sıralarda olunca Volvo'ya karşı ilgim vardı eğer Çin'e geçtiyse eski modelleri ile ilgilenirim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Olaya Volvo olarak bakmamamız lazım bence, malum artık dünya öyle hale geldi ki hayat şartları zorlaşıp rakip firmalar çoğaldıkça herkes her şeyi daha ekonomik hale nasıl getiririz diye düşünmeye başladı. Firmaların birbirlerinin bünyesine geçmesi, bazı markaların ortak motor ya da şasi kullanması da bunlar için birer örnektir. Nasıl ki Adidas Alman menşei li olup futbol topunu gerek ucuz işçilik gerekse ham madde yakınlığından dolayı Hindistan da üretiyorsa, bildiğimiz bir çok marka da bazı modellerini yeni fabrikalar açarak farklı bölge/ülke lerde üretmeye başladı ve bunlarının tamamına yakınının ortak hedefi 'maddiyat' tır. Bu nedenle Volvo nun binek araç ve suv üretiminin Çin menşeili bir Markanın altında sürdürecek olması bana çok garip gelmez. Benim gözümde Volvo yine Volvo'dur. Çin demek rezil yada işe yaramaz işçilik demek değildir.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Olaya Volvo olarak bakmamamız lazım bence, malum artık dünya öyle hale geldi ki hayat şartları zorlaşıp rakip firmalar çoğaldıkça herkes her şeyi daha ekonomik hale nasıl getiririz diye düşünmeye başladı. Firmaların birbirlerinin bünyesine geçmesi, bazı markaların ortak motor ya da şasi kullanması da bunlar için birer örnektir. Nasıl ki Adidas Alman menşei li olup futbol topunu gerek ucuz işçilik gerekse ham madde yakınlığından dolayı Hindistan da üretiyorsa, bildiğimiz bir çok marka da bazı modellerini yeni fabrikalar açarak farklı bölge/ülke lerde üretmeye başladı ve bunlarının tamamına yakınının ortak hedefi 'maddiyat' tır. Bu nedenle Volvo nun binek araç ve suv üretiminin Çin menşeili bir Markanın altında sürdürecek olması bana çok garip gelmez. Benim gözümde Volvo yine Volvo'dur. Çin demek rezil yada işe yaramaz işçilik demek değildir.
Hocam bahsettiğin noktalarda hem fikiriz ama bizim yıllarca güvenlik ve sağlamlık konusunda kalbimizi fethetmiş bir markanın direkt çinli bir firma tarafından alınması söz konusu
2010 dan sonra üretilen araçlarına bir göz atıp iyi mi olmuş kötümü olmuş bi bakmak gerek...
Zaman içerisinde ak koyun kara koyun belli olur...
Ya eski prestijini bozmadan kaliteden ödün vermeden devam edecekler yada çinçançon kardeşler markanın canına okuyacaklar... :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam son cümlemde demişim ki 'Çin demek rezil ya da işe yaramaz işçilik demek değildir'. Yani şuan bir çok marka (sadece otomobil değil) Çin pazarına yönelmiş durumdalar. Çinde çok kalitesiz bir malzeme de kullandırabilirsin, çok kalitelisini de. Bu bence markanın kriterlerini değiştirip değiştirmeyeceğine bağlıdır, Çin e bağlı değil. Mustafa abi daha net şeyler söyler galiba bu konu hakkında.

aytacesen

Katılımcı
Yanlış bilmiyorsam bu ortaklık tamamen finansal ortaklıktan geçiyor.Volvo nun ana üretim fabrikası ve geliştirme mezkezi İsveç'te Çindeki fabrikadan çıkacak ürünlerin sadece Çin de satılacağını biliyorum ki ana üretim fabrikası Çin de olsa bile bu markanın kalitesizleştiğini göstermez.Bugün bilindik bütün markalar temelde ucuz işçiliği baz alarak Çin de üretim yapıyorlar zaten.Yeterki mühendislik ve kaliteye bakış açısı değişmesin bence Volvo çok daha ilerilere gidecektir.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Benim İmpressive donanımlı arabamın hoparlörünü değiştirirken, üstünde olan hoparlörün 25 watlık made in China yazan bir hoparlör olduğunu da belirteyim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Volvo binek otomobil üreticisi olan Volvo Cars Çinli Cherry'nin üretici firması tarafından satın alındı. Bu çok garip bir şey değil, çünkü bugünkü ekonomik koşullarda yılda 300 bin adet civarında üretim yapan bir firmanın kar etmesi zaten mümkün değil. Hele ki, İsveç'te üretim maliyeti ile... Volvo da hem tek başına, hem de Ford çatısı altında pek parlak finansal bilançolara imza atmadı. Ancak ne olursa olsun Volvo elinde tuttuğu çok ciddi güvenlik ve teknolojik know-how ile çok ciddi bir değerdir. Ford çatısı altında kaldığı süre içinde de Mazda ile birlikte Ford'un bambaşka imajlı bir firma olmasına çok ciddi katkı yapmışlardır.

Evet Volvo'nun sahibi Çinli ama tüm üretim, teknoloji-model geliştirme halen İsveç'de. Çalışanların hemen hemen tamamı İsveç'li. İleride ne olur bilemem ama Volvo'dan Çin'e ciddi bir otomotiv know-how akışı olacaktır. Volvo markası altında bir kalite düşüşü olacağını sanmıyorum ama Çinli Volvo teknolojilerini kendi modellerine adapte ettikten sonra Volvo'yu halen kara geçiremediyse ne olur? Orasını bilemem...

Ben 2004 yılında Volvo çarpışma test alanını ziyaret ettim. Volvo öyle ciddi bir birikime sahip ki, benim ziyaretim sırasında çok ünlü bir spor araç markasının çok pahalı bir modelinin testi yapılıyordu. Yani Volvo bu tip know-how'ını da ayrıca satan bir firma...

2013 yılında bir S80 almanın ucundan dönmüştüm. Favori sedan otomobillerimden birisi E serisi ile birlikte S80'dir.

Hocam son cümlemde demişim ki 'Çin demek rezil ya da işe yaramaz işçilik demek değildir'. Yani şuan bir çok marka (sadece otomobil değil) Çin pazarına yönelmiş durumdalar. Çinde çok kalitesiz bir malzeme de kullandırabilirsin, çok kalitelisini de. Bu bence markanın kriterlerini değiştirip değiştirmeyeceğine bağlıdır, Çin e bağlı değil. Mustafa abi daha net şeyler söyler galiba bu konu hakkında.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Çin ile ticaret yapmış birisi olarak şöyle söyleyeyim bir de; Çin'de her kalitede imalat yapılabilir. Bu sizin ne kadar para ödediğinize ve kalite kontrol gücünüze bağlıdır.

Bugün Dünya'da her sektörde en ünlü ve Premium markalar Çin'de üretim yapıyor. Çin tek başına o kadar büyük bir pazar ki, orada fabrika kurmak kurtarıyor çoğu firmayı. Otomotiv için sıkıntı ise, Çin hükümetinin politikaları. Orada otomobil satmak istiyorsan Çin'de fabrikan olacak. Çin'de fabrikan olsun istiyorsan yarısı Çin sermayesi olacak.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Teşekkürler abi bilgilendirmelerinden dolayı. Bu yazı ışığında Volvo nun çizgisini bozacağını sanmıyorum aksine Çinlileri adam edecektir :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mustafa abi her zamanki gibi noktayı koydun yanlış bildiklerimizide önyargılarımızda yıktın viran eyledin...
:hi:

Üst Alt