Volvo S80 Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Mazda telkinlerim kapı ardı edilince...

Bi yakınıma S80 Volvo aramaya başladık 99-06 model arası olan kasadan, 2.0T5-2.4D seçeneklerinden birisini araştırmaya başladık, malesef az km olan ve çok temiz araçlar istenilen bütçeye bulunamıyor..

Satılık link ilanı vermeksizin, bu araçlar hakkında tecrübe sahibi olan arkadaşlarımız var ise yardımlarınızı bekliyoruz..

Şanzıman sorunundan muzdariplik var, turbo ihtimalleri, orjinal yedek parçaya duyulan aşırı gereksinim (Mazda gibi)..

Usta ve seyrek bulunan servis sorunları (Mazda gibi)..

Mazdagaraj gibi yeri varmıdır tartışılır..

Araçta ESP yerini tutan DSTC olması gerekiyor ki buda nadir o modellerde.. STC yani diğer adıyla ASR var, S60 Sport serisinde standart ve S80 2.9 serilerinde opsiyonel olarak gördüm, illaki, başka paketlerde de vardır ancak benim bildiklerim mevzuda bu kadar..

Aşırı yıpranmış deri döşemeler orjinali gibi olmasada yaptırılabiliyor. Buda çok sorun değilmiş.. 200.000 geçmemiş temiz olacak...

Gel 2007-08 Mazda 6 alalım dedim ama malesef almıyor..

Aslında bu konuyu açmayacaktım ama malum tüm çevreme anlattığım garajımıza yazmamı rica etti, bende mecburen açtım..

Arkadaş teori olarak epeyce incelemiş 2-3 aydır, onun için kulaktan dolma bilgiler hariç deneyimi olan kardeşlerimizin yardımlarını bekliyorum..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konuda [member=29]apojitsu[/member] çiçeği burnunda Völvö sahibi olarak bizleri aydınlatacaktır... :p

Ayrıca; Volvo özel servisinde çalışan ustanın off the record ifadesi şu şekildeydi; "abi sensör müdür nedir bunlarda bir sürü var ve çok sık arıza çıkartıyor, parçaları pahalı"

Yoksa, bende hastasıyım eski İsveç çelik yığınının... :)

apojitsu

Katılımcı
Şimdi pc başında değilim. Yazacaklarım uzun olacağı için gerilmek istemiyorum ;) yarın hepinizi aydınlatacağım. Sen volvo bakmaya başla bence >:D

apojitsu

Katılımcı
motor tercihiniz doğru. s80'in en çok tutulan motorları 2.0 t5 ve 2.4d5. bunun dışında kalan 180 hp'lik 2.0t ve 272 hp'lik 2.8 t6 motorları daha az tutuluyor. ama içlerinde en keyiflisi t6'dır. bunu da unutmamakta fayda var...

her otomatik şanzıman gibi volvolarında şanzımanı sıkıntılı. bunun en büyük nedeni aliminyum şanzıman aracın torkunun karşısında eziliyor ve otomatik şanzımanı kullanmayı bilmeyen insanlar sayesinde de bu yıpranma sürekli öne çekiliyor. sürekli kick down, turbonun verdiği keyif için sürekli aracı sıkıştırmak, değiştirilmeyen şanzıman yağı bunların en büyük etkeni. ha bir kere yaptırırsınız, sonra da keyfinize bakarsınız bakımlı ve düzgün kullanırsanız. bilen kişinin kullandığı 300.000 km'de olan ve hala açılmamış otomatik şanzımanı olan volvo kullanıcıları var. kimisi de 150.000 km'de şanzıman yiyor mesela...

turboyu yağsız bırakmazsanız ve turbo araç kullanmanın gerekliliklerini yerine getirirseniz eğer volvonun turbolarını kolay kolay bozamazsınız. soğuk motorda araç çalışınca 1 dk civarı rolantide aracı çalıştırıp turbonun yağlanmasını beklemek, yağ ısınana kadar aracı sıkıştırmamak, stop etmeden önce turbo pallerinin yavaşlamasını en az 30 sn beklemek turbonun ömrüne ömür katacaktır. 4 tane s60 kullandım 150.000-300.000 km aralığında. hiçbirisinde de ne turbo yaptırdım ne de benden önceki sahiplerinde turbo kurcalanmış. bunu turbonun üzerindeki renkli mühürden anlayabiliyoruz...

orjinal yedek parçaya mazda kadar bağımlı değil ve mazda kadar pahalı değil. yürüyen aksamda genellikle orjinale ihtiyaç duyulur ama şehir efsanesi gibi bir şey buda. nordic, febi, meyle vs vs gibi yüksek kalitede yan sanayi ürün kullananlardan şikayet duymadım...

ankarada yetkili servisi de var, özel serviside. özel servislerinin neredeyse hepsine gittim. hepsi her şeyden anlamıyor ama işi biliyorlar. kim hangi işten anlıyorsa ona göre yolumu çiziyorum...

www.volvoclubtr.com diye yıllardır sitesi var ama şu anda tadilatta...

motor tipi ve donanım farketmeksizin; 2003 yılına kadar olan s80'lerde, 2004 yılına kadar olan s60'larda DSTC yok. 2003/2004 ve sonrasında ise opsiyonel olarak sunulduğundan dolayı her araçta yok...

evet, bakımsız ve kullanmayı bilememiş kişilerin araçlarının döşemeleri çabuk yıpranıyor. gelin görün ki yüksek km de çok temiz döşemeli araçlarda çıkıyor. misal benim aracım...

açıkcası büyük arabayı severim, hatta s60 bulamayınca s80 baktım bir kaç tane ama uzun ve büyük araba sevmeme rağmen s80 gerçekten zor bir araba şehir içinde. çok keskin manevra yok zaten volvo'larda. bir de şehir içinin yoğunluğuyla iyice sıkıntı oluyor. ha manevra kabiliyetime laf söyletmem ama bilmeyen için dediğim gibi zor araba...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abdullah Volvo yu hatim etmişsin, koltuğundan bahsetmemişsin ama bak eksik kalmış bence

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
@apojitsu abi nerde senin canavar, resim paylaştında benmi göremedim yahu

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Volvo iyidir hoştur ama tasarımlarına ısınamıyorum hiç kamyon tasarlar gibi araba tasarlıyorlar. Buda bana ters :) Geri kalanı Mazda gibi mükemmeldir.

badilcan

Katılımcı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Volvo iyidir hoştur ama Mazda daha iyi daha hoştur... :p

Abdullah sonsuz teşekkürler, harika bilgiler vermişsin. Okurken mest oldum.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abdullah'a çok teşekkür ederim bu yazıları olduğu gibi kopyalıyorum..
İnşallah yazdıklarını beğenmez de Mazda'ya gelir:)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Eski bir s40 kullanıcısı olarak bende s80 çok araştırmıştım ama genelde kullanıcılardan dolayı sıkıntılı araçlar. Şanzıman arızası maalesef kronik ve çok masraflı, bence kesinlikle uzak durulması gereken bir model sıfırdan alıpta titiz Kullanıcıdan olmadıkça çok büyük risk olur.alternatif olarak Mazda 6 ve Subaru Legacy düşünülebilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt