Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Volvo S40 2.0 T ve 2.0 T4

Konu, 'Diğer' kısmında ALPEREN58 tarafından paylaşıldı.

1. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Mazda ile tanışıp markaya karşı olan ön yargımı unufak eden ve hatta işini gücünü bırakıp benimle Manisa'ya giderek şu anki Mazda'mı almaya vesile olan çok değerli 626cı abim şu an başlıkta ismi geçen arabalara kafayı takmış durumda. Kendisi aşırı derecede performans meraklısıdır. Bahsedilen araçlar 2001 model civarı genelde. Değerli cevaplarınızı esirgemeyeceğinizi tahmin ettiğim bir kaç sorumuz şöyle:
    1) 2.0 T ile 2.0 T4 arasında ne fark vardır?
    2) Bu iki araç nedir ne değildir bir bilginiz var mıdır?
    3) 98 model 626 yı satıp makyajlı kasa 136lık 626'ya geçiş yapıp ikiz olacaktık. Siz Volvo S40 2.0 mi Mazda 626 mı tavsiye edersiniz? İkisini kıyaslayabilir misiniz?
    Şimdiden teşekkür ederim dostlar.

2. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Volvo iyi hos guzel ama cidden yedek parcasi cok pahali (orjinal)

3. Güneş

Güneş Katılımcı

Araç Markası:
    İtalyan Manita :)
    Araç Renk ve Tip:
    Gri At...
    T-4 Normal T'nin babası desek doğru olur sanırım. Araların tork ve beygir farkı haricinde hiç bir fark bulunmamakta. Yakıt farklılığıda sanırım 0,2 LT kadar bir fark var. T-4 ün hızlanması normaline göre 1,3 saniye daha hızlı. Normal t 160 hp civarında iken T-4 200 hp civarında olması gerekir.

626 ile yan yana koymuş olsam;
    Ekonomi ve uzun vadede kesinlikle 626 alırım.
    Performans ve gösteriş ise konu kesinlikle Volvo.

Kısa bir anı anlatmak isterim.
    Bir gece çevre yolunda eve bir an önce varmak için aşırı süratli gidiyorum 185 km civarında. Yaklaşık 3 km geriden bir sellektör yedim ve içimden hadi ya dedim o mesafeden??? demeye kalmadı dibimde. yolu verdim ve yanımdan geçerken özellikle baktım. Aynadan görebeildiğim öndeki klasik volvo ablemi ve yandan geçerken gördüğüm kasa. 850 2.0 T-5 idi. adam ben suratte iken bile yanımdan uzadı gitti.
    O gün bu gündür. Performans ve gösteriş dedim mi Volvo kesinlikle. (bendeki araç o zaman E36 3.18 i di.)

4. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

T4 baya daha iyi o halde düz T den.
    Performans farkı azımsanmayacak kadar var o zaman.

5. Güneş

Güneş Katılımcı

Araç Markası:
    İtalyan Manita :)
    Araç Renk ve Tip:
    Gri At...
    Kesinlikle dediğiniz gibi. Volvo kullanıcısı var ise etrafınızda mutlaka sorun size söyleyecekleri t-4, t-5 yada T-6 ların kesinlikle düz T lere göre daha performanslı olduğu. Kendim bile T-5 s70 düşünmüyor değilim. 850 t-5 de olabilir ama 850 lerin parçaları yenilerine göre daha pahalı. Ama bir gerçek var ki sağlamlık açısından Mazda'dan aşağı değillerdir. Özelliklede 2005 yılına kadar olan üretimleri.

6. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Desene bizim Mazdacı abi Volvo'ya transfer olacak. Kendisi tam bir performans tutkunu hatta onun gibisini göremedim. 2.0 Mazda neyine yetmiyor acaba

SM-T530 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Mazda felsefesine ve Mazda teknolijisi ile tasarımına hayran olarak uğruna forum kurmuş birisi ne kadar objektif olabilirse o kadar objektif olarak yanıt vereyim naçizane;

Mazda ile TS40 yani Turbo bir Volvo'yu kıyaslamak zaten kafadan yanılgıdır bence, Mazda'nın turbo olayına girmeme olayı eksiklik midir ayrıca tartışılabilir ama eğer Mazda Turbo olayına bulaşmış olsaydı; kendisine atfedilen "sorunsuzluk" payesini zor görürdü... Buradan da ilk etapta; Volvo'nun, Mazda'dan daha fazla sanayi veya servis ile samimi olduğu durumu çıkartılabilir...

Bu konudaki bir parantezim de; Mazda, Kia ve Volvo servisi olan bir tanıdığımız yapılan off the record muhabbette "biz sadece Mazda servisi olsaydık şimdiye aç kalmıştık, Kia ve Volvo bizi boş bırakmıyor" diye söylemişti... Kapatalım parantezi... :)

Gelelim maddelerle sorduğun soruların yanıtlarına;

1-Sanırım T4 olanı 4 çeker olabilir, emin değilim, sadece mantık yürüttüm.

2-İki aracın da benim gözümde hem Volvo olması hem de turbo olması biraz daha fazla sorun demek olacağı için kendimce tavsiye etmiyorum.

3-Ben; çok eskstrem durumlar olmadıkça hiç kimseye Mazda yerine Volvo'yu tercih et diyemem. Benim çarpılmama sebep olan Mazda'nın ön konsolu ile Volvo'nun ön konsolunu karşılaştırdığınızda ne dediğim ortaya çıkıyor zaten.

Son olarak; "eğer benim için sorunsuzluk sorun değil, sanayide çevrem geniş, ben bir daha dünyaya gelmiycem, bu güç makinasına şimdi değil de, ne zaman bineceğim" diye bir düşünce kafada yer ettiyse, o kişiye Volvo'n hayırlı olsun demek düşer...

Umarım fazla yer kalabalığı yapmadan düşüncelerimi yazıya dökebilmişimdir.

Her şartta, hayırlı olsun...

8. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Bu konuda @apojitsu da bilgi verebilir sanırsam.

9. ALPEREN58

ALPEREN58 Katılımcı

Süper açıklamışsın abi. Ben de kendisine "Beni Mazdacı yapan sensin. Sorunsuz araba danıştım sana Mazda dedin" gibisinden cümleler sıraladım. Ama Veli Abi adam gaz pedalını söküp evde beraber yatacak nerdeyse :)

10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bize hayırlı olsun demek düşer o zaman... ;)

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

11. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    T4, T5 kasa diye biliyorum yanii bir üst model gibi

Volvo'ya karşı benimde zaafım var ama duyup öğrendiğim şeyler beni soğutuyor ( arıza ve parça fiyatları)

Volvo şasisi ile nam yapmış bir marka. Belki duymuşsunuzdur.
    -Volvo 'ya neden bu kadar şekilsiz araba yapıyorsunuz demişler
    -Onlarda çeliğe ancak bu kadar şekil verebiliyoruz demişler :)
    (2001 ve üstü modeller gayet sekili bence, sadece iç konsol basit duruyor)

12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Ben her şeyi tolere ettim ama o iç konsol bütün pozitif düşüncelerimi silip süpürdü sağolsun... :)

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ben de sevemedim içini bir türlü, tıpkı BMW nin içini beğenmediğim gibi.

14. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Konu volvo olunca buraya sorim dedim
    Kayinpederi arkadasinin volvo 850glt aracinin anahyarini kayinpedere vermis kendisi yurt disina cikmis
    Arac beni mest etti kisaca ozellikleri
    2.5motor 5 silindir 170bg elektrikli hafizali koltuklari var arac 233binde ve lpg yok zaten buna sastim
    Kayinpederden anahtari istedim bi otoban yapip gelim dedim arac 10 kusur senedir ayni kiside arac max 120yapilmis otobana cikinca gaz pedali altindaki tasi alirim ben peki kastirinca sikinti cikarirmi?
    Sagir motor falan derler ya boyle bisey olurmu?

15. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bizde şöyle bir söz var bu konularla ilgili Kadir;

Emanet malın kuyruğu yamuk olur... Bence; bırak kayınpederinde emanet dursun, hiç bulaşma, Allah korusun...

kadir bunu beğendi.
  16. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    Bi tarafim kalk gidelim diyor
    Bi tarafim da oturoturdugun yerde giyor

17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Otur oturduğun yerde diyen yanını dinle bence... Boş yere atraksiyon yaşamaya gerek yok... :)

18. kadir

kadir Aktif

Araç Markası:
    Mazda 3 A/T İmp. 2012
    Araç Renk ve Tip:
    Karamio-Sedan
    O rusyadaki 2.5 jaguar fena durttu icimi ondan sonra boyle seytani seyler dusummeye basladim...

19. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Senin gibi Apaçi Style biri 1.6 Mazda ya mı biner Kadir :D en az 2.5, 2.8 motora binmen lazım :)

20. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Xedos u Kadir alsın o zaman :)

hakan_emre bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş