Volvo Dizel Motor İle Vedalaşıyor

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
hemen bunu patrona söylemem lazım :D

dizel olmayan her araca söyleyecek bir şey buluyor :)
en son benzinli volvo suv bir arac görmüştük "çok mantıksız bu arabaları neden alıyorlar anlamıyorum dedi " neden dedim menzili kısa dedi :D

bir kere binsen öyle demezsin dedim ama tam kapak olmadı :D

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu haberin üstüne şöyle bir yorum getirebiliriz sanırım eleştiriye açık...Dizel motorlar düşük yakıt tüketimi ile populeritesini turbo ile birleştirerek üst çıtaya taşımıştı...Ancak ağırlaşan emisyon değerleri ile üreticiler daha temiz dizel motor üretme konusunda sıkıntı yaşadılar...Hatta bazı Japon üreticiler Nissan ve Mitsu gibi firmalar Renault ile ortak oldu...Fransızları sevmesekte dizel motor konusun da iyi olduklarını ve geçerli emisyon standartlarını karşılayabildikleri için ister istemez bu tip ortaklıklar yaşandı...Mercedes gibi bir firmaya bile bugün motor verebilmekte....Ozonu iyce deldik yarınlarımıza bırakılabilir bşr dünya için ya mühendisler beynini yoracak yahut fosurgenin yaptığı gibi hileye başvuracaktı...Yalancının mumu Amerika da sönünce firmalar maliyeti yükselen dizel motorlar üretmektense...Yeni euro standartları için daha temiz bir yanma ve filtreleme gerek bunlar ciddi maliyet arge isteyen konular...Volvo havluyu erken atan firmalardan Halbuki mazda daha euro5 emisyon standardı çıktığında bile yeni skyactiv D motoru euro 6 standartlarındaydı...Skyactiv videolarını izleyenler bilirler 2020 li yıllardada hala petrol yakıtının kullanılacağının planlamasını yaparak yeni skyactiv teknolojisine yatırım yaptılar ve başardılarda....
Peki şimdi Mazda neyin peşinde Dizel motorun mümkün mertebe temiz yanması için çalışmalarına devam ederken...Biryandanda kaçınılmaz son olan dizel motorun üretiminin durma noktasına kadar mevcut benzinli motoru dahada geliştirmek ve piyasada söz sahibi olmak...Bunun için ise dizele yakın bir tüketimi yakalamak için bujisiz motor yolda...Ancak verimli benzinli motor üretebilirse firmalar zamanın şartlarına ayak uydurabilir.....
Mazda bizi şaşırtmıyor ve daima bir adım önde gidiyor....Alternatif yakıtlar konusunda hala net tavrını koymuş değil Toyota ile beraber hareket etsede Mazda nın gönlü wankel motorla en uyumlu çalışan hidrojen yakıtında sanırım mazda o zamanın şartlarını bugün hesapladığı gibi hesaplayıp hidrojen yada elektrik olarak ağırlıklı kararını vermiş olacak ve belkide biz bunları konuşurken Mazda çoktan çalışmalarına başlamıştır....
Görünen o ki kim dayanıklı verimli bir benzinli motor üretirse gelecek onun gibi görünüyor...Belli bir aşamadan sonra zaten petrol yakıtı tarih olup belli kullanım alanları dışında kullanılmayacak...Piyasada alternatif yakıtlı araçlar dolaşacak...O tarihe kadar mazda doğru kartı oynayıp Skyactiv G ye yatırım yapacak....
Bu haberle birlikte diğer bir gelişme LPG-LPI Dönüşüm kitlerinin hertürlü motor teknolojisine ayak uydurabilmesi gerekmekte...Herkes Mazda kadar iyi bir motor üretemezse üretici firmalar ve kullanıcılar LPG/LPI sistemlerine ciddi talep gösterecek...Dönüşüm Kitleri Firmalarının bu yeni milada hazırlıklı olması gerek ciddi ortaklıklar olabilir ve fiyatlar düşebilir...Benim geçmişten günümüze ve geleceğe takip ettiğim kadarki yorumlarım tahminlerim bu doğrultuda....
Son sözü Mazda söylemişti zaten:Gelecek Mazda da :)

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Bildiğim Kadarıyla 1.6 motorlar için böyle bir kararları var. Sebebi de Ford motoru olması. Türkiye de bile 2. Eli çok kolay satılmıyor. 2.0 ve üzeri dizel motorları Volvo kendi üretiyor. Dikkat ederseniz Volvo 1.6 dizeller benzinli fiyatına veya daha ucuz.

Üst Alt