Volkswagen'in Başı Büyük Dertte

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Volkswagen'in başı Amerika satışları nedeniyle büyük belaya girdi! Amerikalı denetçiler, Alman otomobil üreticisinin dizel motorlu modellerin egzoz emisyonu oranlarında sahtekarlık yaptığını tespit etti.

Volkswagen Grubu'nun dizel motorlu araçlarını test eden Amerika Çevre Koruma Ajansı EPA ve California Hava Kaynakları Kurumu, araçların Amerika çevre standartlarına aykırılık tespit etti.

Öyle ki Volkswagen'in bu kurumlara gönderilen test araçlarına, normal kullanımda emisyon salınımını arttıran ve test sırasında emisyon salınımını azaltan bir yazılım yerleştirdiği öğrenildi.

Bu yazılımı "Salınım Gizleme" olarak adlandıran denetim kurulu EPA, testlerde normal değerler veren araçların normal kullanımda ise izin verilen emisyon oranında 40 kat daha fazla zehirli maddeyi serbest bıraktığını açıkladı. Ajans, bu hilenin sonucunda Alman devi Volkswagen'in 18 milyar dolara varan ceza ile karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Ülkenin temiz hava kurallarına uymayan her bir araç için Volkswagen $37.500 yani yaklaşık 112 bin TL ceza ödemek zorunda kalacak. 2008 yılından bu yana bu kuralı ihlal eden 482.000 dört silindirli dizel motorlu Volkswagen ve Audi satan VW Grubu, bu ciddi cezayla karşı karşıya kalacak

EPA, Volkswagen'i acil olarak 2009-2015 arasında üretilen 2.0 TDI motorlu Volkswagen Jetta, Passat, Jetta SW, Beetle ve Audi A3 modellerini geri çağırması için uyardı.

Açıklamanın ardından daha derin bir inceleme talep eden Volkswagen tarafından ise CEO Martin Winterkorn, Amerika'nın temiz hava sahası kurallarını ihlal ettikleri için "derin üzüntü içerisindeyiz" açıklaması yapıldı.

Winterkorn açıklamasında şu sözlere yer verdi: "Müşterilerimizin ve halkın bize duyduğu güveni kırdığımız için gerçekten üzgünüm. Yetkili makamlar ile şeffaflık ve aciliyet içerisinde bu durumu görüşeceğiz. Konu hakkında daha derin bir araştırmayı da talep ettik. Şirket içi kurallarımızın ihlalini içbir şekilde tölere etmedik, etmeyeceğiz." Dedi.

Volkswagen aynı zamanda Amerika'daki 2.0 TDI motora sahip tüm modellerinin satışlarını da durdurma kararı aldı. Amerikan hükümeti de aldığı kararla, konu çözüme kavuşana kadar markanın 2016 yılında 2.0 TDI motorlu hiçbir modelin satmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Amerika satışlarının %20-25 civaranı dizel motorlu araçların oluşturduğu düşünülürse, Volkswagen'in satışlarının ciddi oranda düşmesi bekleniyor.

Alıntı: http://www.arabalar.com.tr/volkswagen-in-basi-buyuk-dertte

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Türkiye bu duruma nasıl bakar? bilmiyorum ama tahminimce emisyon değeri bizim için hiçte önemli değil. Önemli olan büyük motordan büyük vergi almak !!!

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yalancının mumu .... Her yer Türkiye değil vw ayıkla pirincin taşını.

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Memleketim de Piyasa Arabası Olduğu İçin Sorun Teşkil Etmez..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bizde bir söz var; kazla yarışan tavuğun kıçı çıkar diye... Sen işini layıkıyla yapan, iyi kötü Japon felsefesini özümsemiş Toyota ile yarışmaya kalkarsan mutlaka böyle falson çıkar ortaya...

Üzülmedim...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bunlar bi kerede biseyle daha oynamislardi ve kesinlesmisti satis rakkamimiydi bi anket sonucuymuydu oyle biseydi

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
ABD nin bu tip yaptırımları uygulamada hiç çekinmemesi çok hoşuma gidiyor, anında görüntü.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bizim ülkemizde de umarım layıkını bulurlar. Çakma Alman tenekeleri.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ne kadarda vosvos düşmanı varmış beddua üstüne beddua.... :) Sen(mazda) işini dürüst yap a sat öz sat birgün hakettiğin yere ulaşırsın....
Bu olay iyki olmuş diyorum çünkü vosvosu yere göğe soğdıramaz hale getirmişlerdi merdivenin basamakları tek tek çıkılır eğer uymazsan kurala america çelmeyi takar....
Fakat burda farklı oyunlarda dönebilir amerikada otomotiv sektöründe ciddi sıkıntılar olmuştu General Motor özellikle ardından chavrolette yi avrupadan çekme kararı çıktı...Bence amerikanlar kendi tutunamadıkları pazarda rakiplerine bu katı denetlemelerle ağır darbe vurmak istemiş olabilir...2009-2015 arasındaki modellerden bahsediyor kaç yıldır neredeydi bu kurum bunu tespit etmek bu kadar zaman mı almış...Bu yönde şüpheleniyorum...Bu zamana kadar ya biliniyordu göz yumuldu şimdide çıkarlar ters düştü darbeyi vurdu....Bakalım başka neler konuşulacak devamını bekliyorum.. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne kadarda vosvos düşmanı varmış beddua üstüne beddua.... :) Sen(mazda) işini dürüst yap a sat öz sat birgün hakettiğin yere ulaşırsın....
Bu olay iyki olmuş diyorum çünkü vosvosu yere göğe soğdıramaz hale getirmişlerdi merdivenin basamakları tek tek çıkılır eğer uymazsan kurala america çelmeyi takar....
Fakat burda farklı oyunlarda dönebilir amerikada otomotiv sektöründe ciddi sıkıntılar olmuştu General Motor özellikle ardından chavrolette yi avrupadan çekme kararı çıktı...Bence amerikanlar kendi tutunamadıkları pazarda rakiplerine bu katı denetlemelerle ağır darbe vurmak istemiş olabilir...2009-2015 arasındaki modellerden bahsediyor kaç yıldır neredeydi bu kurum bunu tespit etmek bu kadar zaman mı almış...Bu yönde şüpheleniyorum...Bu zamana kadar ya biliniyordu göz yumuldu şimdide çıkarlar ters düştü darbeyi vurdu....Bakalım başka neler konuşulacak devamını bekliyorum.. :)
Her iki ihtimale de tamamen katılıyorum...

Ya çıkarına dokunan bir şeyler yaptı VW, ya da gerçekten olumsuz bir şeyler yaptı... :)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Vallahi bugün yazılanlara göre das Autonun patronu üçkağıt yaptıklarını kabul etmiş, hatta bu olaydan sonra zararı karşılamak için 6,5 milyar doları gözden çıkarmışlar. Dün abim doğuşa uğramış 1.4 tsi passat benzinli full için 130 milyar fiyat vermişler bu fiyattan anlaşılıyorki das Auto 6.5 milyarı şimdiden finanse etmeye başlamış:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir yerdeki haberde; Ceo'nun görevden alındığı yazıyor, başka bir haberde ise; Ceo'nun istifa ettiği... Yani; Ceo'yu da beraberinde götürecek kadar büyük bir alavere dalavere var demek...

Kruvazör

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Yalancının mumu sözüyle ne güzel örtüşüyor.

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
VW için davalar daha da açılacaktır. Kore'nin ardından diğer asya ülkeleri ve Avrupa'da da dava açılacak. Peşinden kişisel davalar gelecektir. Emisyon oranları araçların geri çağrılıp düzeltilmesiye giderilemezse araçlar toplatılacak. Düzeltilmesi de zor gibi 40 kat düşük göstermişler.

Bu durumda araçlar toplatılacak ve VW bunu tazmin etmek zorunda kalacak.

VW iflas edebilir arkadaşlar. Hakettiklerini düşünüyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kisisel davalar cok onem tasiyor...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
VW için davalar daha da açılacaktır. Kore'nin ardından diğer asya ülkeleri ve Avrupa'da da dava açılacak. Peşinden kişisel davalar gelecektir. Emisyon oranları araçların geri çağrılıp düzeltilmesiye giderilemezse araçlar toplatılacak. Düzeltilmesi de zor gibi 40 kat düşük göstermişler.

Bu durumda araçlar toplatılacak ve VW bunu tazmin etmek zorunda kalacak.

VW iflas edebilir arkadaşlar. Hakettiklerini düşünüyorum
İflas etmesi zor gibi, çok büyük ve güçlü bir şirket sonuçta, bakalım neler gelişecek ben de merak ediyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Muhabbetide de gecmisti ulke icinde sikinti yaratir iflas ettirmezler kulagi cekerler.
Guclu olunca boyle gucsuz olsaydi idam ederlerdi

Üst Alt