Volkswagen'e 8,2 Milyar Euroluk 1400 Dava

Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
#1
VW yatırımcıları, emisyon hilesi sırasında maruz kaldıkları yüksek miktardaki kayıpları için şirkete toplamda yaklaşık 8,2 milyar euroluk bin 400 dava açtı.

Almanya'da Braunschweig Eyalet Mahkemesi, dizel skandalı nedeniyle yatırımcıları tarafından Alman otomobil üretici Volkswagen AG’ye (VW) şu ana kadar bin 400 dava açıldığını ve şirketten yaklaşık 8,2 milyar euro talep edildiğini bildirdi. Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ne bağlı Braunschweig Eyalet Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, "Şu anda VW AG'ye karşı çoğu bireysel yatırımcılar tarafından açılmış bin 400 dava mahkemede beklemekte. Tüm süreçlerin anlaşmazlık değeri toplamı yaklaşık 8,2 milyar eurodur." denildi.

Şimdiye kadar ulaşan davaların kayıt işlemlerinin 4 haftada tamamlanabileceği aktarılan açıklamada, dava dosyalarına ilişkin ek alan ve ek personel oluşturulduğu bildirildi. Açıklamada ayrıca yatırımcılarının VW şirketine açtığı bin 400 şikayetin Braunschweig Eyalet Mahkemesi’ne başka dönemlerde bir yılda yapılan şikayetlerin yüzde 50’sini oluşturduğu kaydedildi.

Öte yandan, Almanya'nın Bavyera, Baden-Württenberg ve Hessen Eyaletleri'nde de VW'ye karşı benzer davalar açılmıştı. Söz konusu davalarda ise toplam 5,8 milyon euro talep edildiği açıklanmıştı. VW yatırımcıları, emisyon hilesi sırasında maruz kaldıkları yüksek miktardaki kayıpları için tazminat talep ediyor.