Vergi Sistemi Değişiyor

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Sümer DEMİRCİLER
Radikal değişiklikler içeren ve onaylanan yeni Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı'na göre çevreci otomobiller desteklenirken, egzoz emisyonlarına dayalı yeni bir vergi sistemi devreye alınıyor.
İlki Mayıs 2011'de imzalanan Otomotiv Strateji Belgesi'nin ikincisi de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlandı. Onaylanan ve sektörün 2019'a kadar yol haritasını çizen yeni eylem planı radikal uygulamaları da beraberinde getirecek.
ÇOK KİRLETEN ÇOK ÖDER
Yerli otomobilin üretilmesi için her türlü desteği getiren plana göre vergilendirme sisteminde de köklü değişiklikler geliyor. Bugüne kadar sadece motor hacmi üzerinden alınan ve yüzde 145'e kadar yükselen ÖTV dışında, yeni plana göre emisyon oranlarına dayalı yeni bir sistem daha kurulması planlanıyor. Egzoz salımına göre uygulanması beklenen vergi dışında, hibrit ve elektrkli otomobillere de destekler devreye girecek. Ülkemizde sıfır kilometre otomobillerden alınan standart KDV dışında, fiyat üzerindeki asıl yükü belirleyen ÖTV oranı, sadece motor hacmiyle ilişkili. Yeni düzenlemeyle birlikte egzoz salımı düşük çevreci araçlar desteklenirken, çevreyi kirleten ve emisyon oranları yüksek araçlardan kademeli olarak daha yüksek vergi alınması bekleniyor.
HİBRİT ARACA DESTEK
Şu andaki uygulamaya göre elektrik ve klasik motorları birlikte kullanan hibrit araçlara yönelik herhangi bir vergi avantajı sunulmayan ülkemizde yeni yol haritasıyla birlikte bu durumun da değişmesi planlanıyor. Hibrit araçlar için vergi desteği eylem planına koyulurken, ilk kez hidrojen yakıtlı araçlar için de destek verilip, daha önce özendirilmeyen doğalgazlı araçlar için de kullanımın yaygınlaştırılması hedefleniyor.
Doğalgaz LPG'ye alternatif
Yasal ve teknik altyapısı hazır olmasına rağmen Türkiye'de doğalgazlı (CNG) araç sayımız belediyeler dışında neredeyse yok. Yeni planda CNG'li araçların kullanımının yaygınlaşması için gerekli mevzuat ve fiziki altyapı çalışmalarının yürütüleceği, dolum tesislerinin yaygınlaşacağı da öngörülüyor.
YERLİ OTOMOBİL ANA HEDEF
Yeni yol haritasında, "Yerli üretim için gerekli altyapıyı oluşturmak, sektörün rekabet gücünü artırmak, motor üretiminin teşvik edilmesi amacıyla mükemmeliyet merkezi kurulması öncelikli hedef olarak belirtiliyor. Ayrıca üretilecek araçların kamu alımlarında öncelikli olarak tercih edilmesinin sağlanması da vurgulanıyor.
Bürokrasi de azaltılacak
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni eylem planıyla birlikte yerli otomobile büyük destek verilip, birçok işlemin tek merkezde toplanıp bürokrasinin azalacağı müjdesini verdi.

Kaynak : Akşam

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Diğer vergi sistemi değişip emisyona göre mi alınacak nihayet, yoksa diğer vergi sistemine ek olarak mı yapılacak pek anlamadım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu ülkede (özellikle vergi sisteminde) vatandaşın lehine olan hiç bir şey iyileştirilmez... Yıl 1985; Özal K.D.V. sistemini herkesin muhalefetine rağmen getirdi, muhalefet yıllarca bu vergiyi kaldırmakla vatandaştan (inanan veya kananlardan) oy topladı ve o muhalefet iktidara geldi... Ne verdiği KDV'yi kaldırma sözünü hatırladı ne de meydanlarda salladıkları üç anahtarı... :D

Bizden bir cacık olmaz. Kazım kardeşimin dediği gibi iş nihayetinde bir de yetmez üç beş fil olsun'a gelir, bizde kendi aramızda bir şeyler mırıldanır sonra da unutur gideriz...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Çok kirleten çok ödesin tamam madem temiz çevre istiyoruz o zaman elektrikli ve hibrit araçlara yönelelim yönelmesine de ÖTV 3-7-15 diye biliyorum ama aynı zamanda elektrikli aracın pil kirası var.
Yeni sunulan vergi sistemine göre KDV+ÖTV+Emisyon Bedeli mi ödenecek? bu sistemin bana faydası ne?

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Tüketici lehine bir şeyler olacağına inanmıyorum.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
"ÖTV dışında, yeni plana göre emisyon oranlarına dayalı yeni bir sistem daha kurulması planlanıyor." habere göre ötv kaldırılmıyor. ek olarak emisyona dayalı vergi geliyor, diye anladım ben.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İki fil daha vereceklermiş Mustafa Abi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman yalnız kalırsın iyi düşün! Eğer liverpullu isen, you will never walk alone! yani....
Nereye bağlayacağını merak etmiştim abi. Sağlam güldürdün yine.

İkisi de kırmızı beyaz nasıl olsa, yalnız yürümemek için Liverpool'lu da oluruz.

:)

Üst Alt