Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vekalet İle Araç Satışı Nasıl Olur?

Konu, 'Diğer' kısmında süleyman46 tarafından paylaşıldı.

1. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Herkese selamlar. Bir araç pazarlığı yaptık hayırlısıyla. araç ve sahibi trabzonda. Bense mesai saatlerinde orada olamayacağım fakat trabzonda bir arkadaşım var. kısmetse haftasonuna gidip arabayı almayı düşünüyorum. Bana mantıklı gelen şekil, araç sahibinin bana satış için vekalet vermesi ve ben gelince burada satışı gerçekleştirmem. Fakat, vekalet verilen kişi ruhsat sahibi olamıyormuş galiba? Yani vekalet başka birine verilecek, vekalet verilen kişi de bana vekalet vermeliymiş. Doğru anlamış mıyım? Kafam karıştı :)

Vekalet işlemleri nasıl yürüyor? nasıl bir yol izleyelim? nelere dikkat edelim? Tecrübeli üstadlarımdan bilgi rica ediyorum

2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Aracın şu anki sahibi Trabzon'daki arkadaşına aracı noterden satış yapar ve o arkadaşın noterden aracı satabilmek için senin eşine, kardeşine vs. birisine vekalet verir... Sen hafta sonu gittiğinde vekalet ile birlikte arabaya biner gelirsin... Burada da; o vekaleti alan kişi sana satışı yapar...

Anlaşılmayan yer varsa tekrar anlatabilirim.

Hayırlı olsun diyelim şimdiden. :)

süleyman46 ve universitely76 bunu beğendi.
  3. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
    Ben aracımı gecen hafta Cuma günü akşam saatlerinde aldım.

Galerici ile kendi aramızda tutanak yaptık (ödeme şekli, bundan sonraki olabilecek ceza vs)

Ben hafta içi velaket çıkartıp Kargo ile galericiye yolladım, satışı bugün yaptı

4. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Gayet net Anlatmışsın abicim ellerin dert görmesin yine ışık hızında cevapladın, sağolasın :) iki kez satış olmuş olacak yani. Benim dediğim şekil olmuyor mu? yani arabanın sahibi misalen kardeşime vekalet verse, kardeşim de döndüğümde satışı bana yapsa tek satışla kurtarmış olmaz mıyız?

domestos bunu beğendi.
  5. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Olması gereken bu ancak, herkes senin benim kadar naif ve temiz olmadığı için karşımızdaki adamın güvenini kazanmak gerekir...

Yani; adamı Mersin'de bulunan birisine vekalet vermeye ikna etmek ve bu vekalet ile aracın satışının gerçekleştirileceğine inandırmak gerekir... Bilmem yine anlatabildim mi? :D

Trabzon'daki adamın yerine kendimi koyacak olursam. Şahsen ben noterden aracı satmadan vekalet verip, her gece kabus görmek istemem. Devir çok çok kötü maalesef hocam... :)

süleyman46 bunu beğendi.
  6. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    trabzondaki arkadaşına güveniyorsan bulunduğun yerden senin adına araç almaya vekalet gönderirsin o arkadaşında senin adına aracın satışını alır plaka değiştirmek istemiyorsan araçla ilgili yeni ruhsatıda çıkartır

süleyman46 ve domestos bunu beğendi.
  7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Abi böyle yine iki satış olur... Ya da; araba Trabzon daki arkadaşının üzerinde kalır... Bu da herkes için risk demek... :)

8. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    güven meselesi öncelik risk konusu önemli tabiki
    benim beyazı yeğenimin adına aldım herşeyini yaptırdm sigortası hgs si dahil

9. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Trabzondaki arkadaşıma güven sıkıntım yok şükür. yalnız şunu netleştirmek için soruyorum, ben ona vekalet göndereceğim ve o da benim adıma noter satışı yapacak ve benim adıma ruhsat çıkarılacak. doğru mu anlamışım?

10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yanlış cevap... :D :D

Burada iki hususa dikkat ediyoruz;

1-Sen hafta içi satışı almaya gidemiyorsun

2-Araç en nihayetinde senin üzerine geçecek

:D

Bunun için de; konunun ilk mesajına yazdıklarım geçerli... Ama araç tek satış görsün istiyorsanız ve aracın şu andaki sahibini razı edebiliyorsanız, araç sahibi noterden yakın bir akrabana vekalet verir aracı satabilir diye, sen o vekalet ile Trabzon dönüşü satışı üzerine alabilirsin...

:D

süleyman46 bunu beğendi.
  11. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    evet aynen öyle arkadaşına noterden senin adına araç almaya vekalet veriyorsun

bulunduğun yerdeki bir notere gidip herşeyi öğrenebilirsin en basitinden

ek açıklama vekalete ne kadar madde ekletirsen o kadar çok para

12. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Alım için vekalet oluyor mu onu ben bilmiyorum... :rolleyes:

süleyman46 bunu beğendi.
  13. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    evet oluyor

örnek; adıma araç almaya ruhsat çıkarmaya vergisini yatırmaya yurt dışna çıkarmaya yurt dışından parça getirtmeye başka birine satmaya vs vs ne eklersen olur

14. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bunu bilmiyordum bak... Eğer bu seçenek varsa ikinci satış olayı bertaraf edilmiş olur... :D

süleyman46 bunu beğendi.
  15. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    aynen doğru

örnek sen çalışıyorsun kars tan araç beğendin bana vekalet verdin ben gidip senin adına gidip kars taki noterden satışını alıp geliyorum

tabi senin dediğin gibide olur ancak fazla masraf olur
    mesala ben 2 sefer adıma araç aldım bir başkasına devrettim (arakadşımın rent a car şirketi için bankadan kredi almak istediği için böyle yaptık)

domestos bunu beğendi.
  16. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Üstadım çok aydınlatıcı oldu bilgiler, Rabbim kazadan beladan esirgesin sizi :)

Son bir sorum var :) ben trabzondaki arkadaşıma mersindeki noterden fax yoluyla vekalet verebilir miyim?

domestos bunu beğendi.
  17. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Faks resmi işlerde kabul görmüyor, ıslak imza olması şart. Bir de; faks arşivlendiği zaman belli bir süre sonra bembeyaz kağıda dönüşüyor... :)

Vekaleti çıkartır, kargo ile gönderirsin en geç iki gün sonra orada... :)

süleyman46 bunu beğendi.
  18. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    amin cümlemizi rabbim kazalrdan belalrdan kem gözlerden kurusun

faks yoluyla derken şöyle olur araçın satışı yapılacağı noterin fax sına gönderilir en kolayı senin gideceğin noter bu konuda yardımcı olur

bazı noterler alım satımlarda güvenlik için vekaletin verildiği notere telefonla soruyorlar mesela bana rast geldi

süleyman46 bunu beğendi.
  19. süleyman46

süleyman46 Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 6
    Telefonda noterler teyitleşse, sonra da belgenin orjinalini götürsem kurtarmaz mı abicim :)

20. emekli

emekli Katılımcı

Araç Markası:
    Mazda 626 AT 2000
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - Sedan
    yok olmaz vekaleti kargoyla gönder böylede olur

noterlerin vurduğu kaşe günlüktür tarih atınca hem sayı hemde tarih birbirine tutmaz

süleyman46 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş