Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Yolda Sohbeti Seviyoruz

Konu, 'Diğer' kısmında Forlan tarafından paylaşıldı.

 1. Forlan

  Forlan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Türkler uzun yolda sohbeti çok seviyor.

  Dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı BlaBlaCar Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Aracında boş koltukları ile yolculuk yapan sürücülerle aynı yöne giden yolcuları buluşturan BlaBlaCar’da üyeler profillerini oluştururken ne kadar konuşkan olduklarını ‘Bla’ ‘BlaBla’ ve ‘BlaBlaBla’ derecelendirmelerinden birini seçerek belirtiyorlar. Türk kullanıcıların %99’ı kendilerini ‘BlaBla’ ve ‘BlaBlaBla’ olarak tanımlıyor, bu da Türklerin uzun yolda sohbeti ne kadar sevdiklerini gösteriyor!

  14 ülkede toplam 10 milyondan fazla üyesiyle dünyanın en büyük şehirler arası yolculuk paylaşım ağı olan ve milyonlarca insanın ulaşım anlayışını değiştiren BlaBlaCar aynı yönde yolculuk yapacak sürücü ve yolcuları bir araya getiriyor, yol masraflarını kişiler arasında paylaştırarak seyahati herkes için daha hesaplı hale getiriyor ve yollardaki araba sayısını azaltıyor. Üstelik yeni insanlarla tanışarak eğlenceli bir yolculuk yapma fırsatı da sunuyor. Fransa, İspanya, İngiltere, İtalya, Portekiz, Polonya, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Rusya ve Ukrayna’dan sonra Eylül ayında Türkiye’de faaliyete başlayan BlaBlaCar kısa sürede Türklerin büyük ilgisiyle karşılaştı. En çok İstanbul, Ankara, İzmir çıkışlı yolculukların paylaşıldığı BlaBlaCar Türkiye’de, Adana, Antalya, Bursa, Kocaeli çıkışlı yolculuklar da oldukça fazla paylaşılıyor.

  BlaBlaCar Türkiye Ülke Müdürü Esin İmer, üye profilleri hakkında şunları söylüyor: “Türkiye’ye baktığımızda şu an kullanıcılarımızın büyük çoğunluğunu 18-34 yaşları arasındaki üyelerimiz oluşturuyor. Türkiye ile ilgili en dikkat çekici istatistiklerden biri ise ne kadar sohbet etmeyi seven bir ülke olduğumuz. BlaBlaCar kullanıcıları kayıt aşamasında, arabada yolculuk ederken ne kadar sohbet etmek istediklerine dair bir seçim yapıyorlar. Eğer sohbet etmeyi sevmiyorlarsa Bla, sohbet etmeyi seviyorlarsa BlaBla ve sohbet etmeye doyamıyorlarsa kendilerini BlaBlaBla olarak tanımlayabiliyorlar. Şirketin ismi de aslında buradan geliyor. Türkiye’deki kullanıcıların %99’u kendilerini BlaBla veya BlaBlaBla olarak tanımlıyor. Bu da yolculukların bol sohbetli geçtiğine işaret ediyor.”

  Siz de yolculuklarınızı BlaBlaCar ile planlamak isterseniz sistem şöyle işliyor:

  BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamasını indirdikten sonra Facebook hesabınızla giriş yaparak profilinizi oluşturuyorsunuz. Yolcuysanız, gideceğiniz yeri ve yolculuk yapacağınız tarihi seçiyorsunuz ve karşınıza sizinle aynı yöne yolculuk etmek isteyen sürücüler çıkıyor. Kendi aracınızla yolculuğa çıkıyorsanız, profilinize aracınızın modelini ekliyor, yolculuğunuzun detaylarını ve aracınızdaki boş koltuk sayısını belirtiyorsunuz. Sistem size o yolculuk için koltuk başına bir fiyat öneriyor. Bu fiyat, kar gözetmeksizin yol masraflarını diğer yolcularla paylaşmanıza imkan verecek şekilde belirleniyor.

  Ardından sıra profilleri inceleyerek yolculuk arkadaşlarınızı daha yakından tanımaya geliyor. BlaBlaCar’ın güvenilir topluluğunda, üyelerin fotoğraflarını ve kısa biyografilerini görebilir, potansiyel yolculuk arkadaşlarınız hakkında daha önceki yolculuklarında bırakılmış yorum ve puanlamaları inceleyebilirsiniz. İsterseniz de onlarla iletişime geçip aklınıza takılanları sorabilir, nasıl biri oldukları hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

  Dünyada her ay 2 milyon kişi BlaBlaCar üzerinden yolculuklarını paylaşıyor

  Dünyada her ay 2 milyon kişi BlaBlaCar üzerinden yolculuklarını paylaşıyor. Dünyanın önde gelen bu yolculuk paylaşım platformu araçlardaki boş koltuk kapasitesinin en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanıyor. BlaBlaCar’ın ücretsiz iPhone ve Android uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek siz de hemen yolculuğunuzu planlamaya başlayabilirsiniz!

  BlaBlaCar ile örneğin, İstanbul –Bursa arası yaklaşık 18 TL, İstanbul-İzmir arası 43 TL, İstanbul – Ankara arası 35 TL, Ankara- Antalya arası 41 TL, Eskişehir-Ankara arası 16 TL, İzmir- Ankara arası 45 TL’ye yolculuk edebilirsiniz.

  Türkiye’de şehirlerarası yolculukta daha fazla seçeneğe ihtiyaç var

  BlaBlaCar’ın ücretsiz mobil uygulamaları, akıllı telefon kullanımının her geçen gün arttığı ülkemizde, kişilerin son dakikada bile olsa çok uygun fiyatlara yolculuk edebilmeleri için bir alternatif oluşturuyor; aynı zamanda sürücülerin de yol masraflarını paylaşmalarını sağlıyor. BlaBlaCar, üyelerine, uzakta yaşayan ailelerini ve arkadaşlarını daha sık görme imkanı sunuyor.
   
 2. chaos

  chaos Katılımcı

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Kırmızı - Sedan
  Tanımadığı kişiyi arabasına alacak babayiğit var mı aramızda:) Burda çalışmaz bu uygulama. Ben üniversitedeyken aynı tarafta oturan öğrencilerin tek araçla gelmesi için bizzat üniverste yönetimi web üzerinden bir uygulama hazırlamıştı. Sadece öğrenciler arası çalışan bu sistem bile karşılıklı güvensizlikten çalışmadı:) O iş zor..
   
 3. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Benim yoldaki halim ,hafiften müziği açar ,dikkatimi dağıtmadan etrafa bakınır ,motorun sesini dinlerim..bırak blabla yı b bile zor olur bende :)
  Tanımadığım birini aracıma almak o biraz zor..
   
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Güzel uygulama ama ne kadar başarılı olur bilinmez...

  3. Sayfa haberi olarak cinayet ve tecavüz olayları yakında düşer ajanslara...

  Ben çoğu zaman yol kenarında bekleyen insanlara gideceğim yönü durup söylerim güzergah uyarsa ücretsiz götürüyorum...

  Negatif bir şey yaşamadım hiç.
   
 5. Murat

  Murat Kıdemli Üye

  Şehir:
  İstanbul
  Araç Markası:
  2011 - Mazda 3
  Araç Renk ve Tip:
  Dizel Toruing
  Bizim burada bu uygulama sapıtır :D Vatandaşımız bu uygulamayı bir nevi muhabbet tellalı olarak görür.
   
 6. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Ben de üyeyim bla ya ama daha hic yolculuk yapamadım sadece arabaya yabancı almak olarak dusunmeyelim bir de tam tersi durum var, yabancı birinin arabasına nasıl bineyim
   
 7. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Aklımdan geçenleri Veli abi ve Murat abi yazmış :)
  Yurt dışı tamam ama Türkiye'de kendini bilen az bir kesim tarafından kullanılır. Henüz hazır değiliz bunun için :D
   
 8. immmir

  immmir Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2012 Mazda 3 Touring D
  Araç Renk ve Tip:
  Kristal Beyaz-Sedan
  Önceki yıllarda olsa belki ama günümüzde çok çok riskli bir uygulama, hatta gideceğiniz yönde ve yerde de olsa asla ve asla, 3. sahıs almayın, bende önceleri ücret talep etmeden alıyordum, ancak bir tanıdığın başına gelen olaydan sonra almıyorum artık.

  Olay ise, arkadaşımız Kırıkkale den Ankara ya gelirken hem insanların işi görülsün hemde yol parasını çıkarayım hesabı bir kaç kişi alıyor ve yolda kaza yapıyorlar,

  diğerleri yaralı ve sıkıntılı bir durumda iken, aldığı bir kişinin durumu ise iyi, torpidoda da para varmış ve açılmış o anda onu alıyor,

  sonrasında şikayetçi oluyor çalışamadım vs vs bir çok şey, paralar gitti, bir çok tazmişnat ödemek zorunda kaldı. çiğnediği çamur da bedava, ondan sonra ben kendi adıma kimseyi almamaya başladım.
   

Sayfayı Paylaş