Türkiye'de Jetta ve Caddy 1.6 TDI Satışları Durduruldu

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Doğuş Otomotiv, VW'nin emisyon skandalında adı geçen motorlara sahip iki modelinin 1.6 TDI versiyonlarının Türkiye'de satışlarını durdurdu.

Durdurmaya ilişkin açıklama önce Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık'tan geldi. Bakan Işık, Volkswagen Türkiye Distribütörü Doğuş Otomotiv'in bu akşam (20 Ekim 2015) itibariyle Jetta ve Caddy'de 1.6 LT TDI motorlu araçlarının satışını gönüllü olarak durduracağını ilan etti.

Bakan'ın açıklamasından sonra Doğuş Otomotiv'den de şu açıklama yapıldı:

"Volkswagen AG yetkilileriyle sürdürmekte olduğumuz görüşmeler neticesinde, tarafımızca alınan kararla gönüllü olarak, Jetta ve Caddy modellerimizde sadece EA189 EU5 1.6 TDI motor tipindeki araçların satışını bu akşam itibarıyla geçici olarak durdurmuş bulunmaktayız. Diğer modellerimizin satışı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır."

Bakan Fikri Işık, satış durdurmanın ardından gelecek süreç hakkında ise şu bilgileri aktardı:

"Askıya alacak satışı ve bu teknik güncellemeler yapıldıktan sonra tekrar satışa sunacak. Bu noktada ben firmamızın duyarlılığına teşekkür ediyorum. Bu noktayı yakınen takip ediyoruz. Bir taraftan emisyon noktasındaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Bu noktada firmanın hassasiyeti önemli. Bu akşam itibariyle dediğim gibi Jetta ve Caddy’de 1.6 dizel motor satışı firmanın askıya aldığını belki sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla da paylaşmış oldum."

Son düzenleme:

PAN

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 sedan 2015
Araç Renk ve Tip
Power Sense Kırmız
Diğed TDI ları satıyormuyuz yani... passat vs

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hassasiyete bakın, gözlerim yaşardı doğrusu... Klasikleşmiş şeyler devrede yine; "bir şeyler yapıyormuş gibi yapmak"

Tepetaklak !!

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Dizel araçların emisyon sorunu var diyip satışı durdurmak tamam güzel. İyi de niye hepsi değil. Passat noldu. Aynı motoru kullanan Audi, skoda, seat....

Caddy ve Jetta'yı satmasak da olur. İkisini kurban seçelim çokda birşey kaybetmeyiz demişlerdir.

Özgür

Geleceğe Cüret Et.
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz-AT
Göz boyama taktiği sadece.

Bugün VW hayranı bir mesai arkadaşım bu konu ile ilgili şöyle ilginç, gülünesi bir yorum yaptı. '' emisyona göre bir vergilendirme olmadığı için bizde sıkıntı yok satışı neden durdurdular ki '' dedi.

Ulan adamlar bütün dünyayı keklemiş, başta sen olmak üzere Türk milletini enayi yerine koymuş adamın kurduğu cümleye bak.

Aynı arkadaş sıra yazdırdm 7 ay sonra arabayı alacam diye övünüp geziyordu ortalıkta geçen senelerde. Avanaklığına doyma :)

Bu iletide yazdıklarımı yüzüne karşı da söyledim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Burada dikkatinizi bir şeye çekeceğim. Sadece EU5 motorlular durduruldu diyor. Avrupa'da Ekim 2015 itibarıyle EU6 olmak zorunluluğu başladı üretimde. Üreticiler bu ayarlamaları son anda yapamayacağı için, aylar önce zaten EU6'ya geçmişti. Benim 1 yıl önce aldığım aracım EU6 örnek olarak. Yani EU6 Caddy ve Jetta satılabilir ama stokta kalan az miktar EU5 olanlar satılmayacak benim bu haberden anladığım... yani modifiye edilene kadar.

Bizde neden bir şey yapılmıyor diyenlerin üzerine atılmış bir bardak serinletme suyu...

Passat 1.6 TDI 120 ps bandında olduğundan sorun yokmuş,
Golf 1.6 TDI 90 ve 110 ps grubunda da sorun yok,
sorun 1.6 TDI 105 olanlarda
Sadece Caddy ve Jetta, onlarada 110 yada 120 grubuna alıp tekrar satışa sunarlar diye düşünüyorum..

Üst Alt