Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türk-Müslüman Bilim Adamları: Bilim Tarihi Yeniden Yazılmalı

Konu, 'Bilim - Teknoloji' kısmında selmazda tarafından paylaşıldı.

 1. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Kimimiz biliyor kimimiz de farkında değiliz ama Şu anki Dünyadaki Bilim ve teknolojinin temellerinde Türk-Müslüman Bilim Adamlarının çabaları-keşifleri vardır.

  İbni Sina, Biruni, Ali Kuşçu, Mimar Sinan, Gazali, Farabi vb. son yüzyıllarda iyice gelişen Bilimin temellerini atmışlar, ilk icatları yapmışlar ve Onların yazdığı kitaplar yüz yıllarca Batı Üniversitelerinde okutulmuşlardır.

  Batı Ortaçağda karanlık bir devir geçirirken Doğuda Türk-Müslüman Bilim Adamları Altın Çağını yaşatıyordu insanlarına.

  Peki neden hala bizim okullarımızda Çağlar sınıflandırılırken Batıdan kopya çekiliyor ve Ortaçağa karanlık çağ deniyor? Neden Bütün Bilimlerin babası olan ve çoğu buluşu ve teoriyi ortaya atan Bu Müslüman Bilim Adamları çocuklarımıza ders kitaplarında öğretilmiyor? Fatih Sultan Mehmet İstanbulu fethederek Ortaçağı kapatıp, Yeni çağı açmamış mıydı? Akşemsettin Hz. hem bir İslam alimi hem de ilk mikrobu bulan Bilim insanı değil miydi?

  http://youtu.be/2QPhQ5lw2dM
   
 2. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
 3. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  1800 lü yılların sonu ile cumhuriyetin ilanına kadar olan siyasi olayları ve cumhuriyet kurulduktan sonraki dönemi bize dayatılan şekilde değil de; makul düzeyde mantıklı bakış açısı ile irdelersek neden bu durumda olduğumuz rahatlıkla ortaya çıkıyor...

  En basit örnek; kilo hesabı Bulgaristan'a satılan arşivlerde neler vardı, neler??
   
 4. limpony

  limpony Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  Tam 8 yıl askeri okul okudum orada bile yakın tarihle ilgili neredeyse hiçbir şey öğretilmedi. Yakın zamanda yaptığımız hataları doğru düzgün öğrenseydik çok daha az hata yapardık ve şimdi çok daha iyi yerlerde olurduk. Zaten güçlü devletlerin amacı buydu askeri darbelerle tüm atılımları gerçekleri durdurdular, 1920 den sonra bu halkın bildiği tarih, Meclis açılısı, cumhuriyet ilanı, inkilaplar, Atatürk ün vefatı bu kadar ne bir içerik ne de çoklu ve derin anlatım analiz var kitaplarda. Aradaki farkı görmek için herhangi bir Fransız devrimi Rus devrimi ile ilgili kitap okumak yeterli. Bizde hatasız 10 numara olmuş herşey hata yok, acı yok, yanlış yok... Saygılar...
   
 5. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Tamamen katılıyorum... Birinci meclis neden fesh edildi?

  İkinci meclisi kimler oluşturdu?

  Yapılan devrimler neden bizi muasır medeniyet seviyesine ulaştıramadı?

  ::)
   
 6. limpony

  limpony Katılımcı

  Şehir:
  İstanbul
  En çok uyuz olduğum şeyde yıl 2015 olmuş hala arsivlerimizden seyretmedigimiz görmediğimiz şeylerin büyük bir olaymis gibi tv lerde yayınlanması. Neden 90 yıl bekliyorsun yayınla seyredelim görelim okuyalım öğrenelim. Ama yok illa gizem olacak yalanlar dolanlar dolaşacak ortalıkta.
   
 7. metece44

  metece44 Katılımcı

  Kozmik odayi delik desio edip kostebek yuvasina dondurdukten sonra artik cikan hic bir arsive hic bir bilgiye inanmiyorum

  Tapatalk
   
 8. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  1-Osmanlı'yı, dolayısı ile Müslümanları; savaşarak çökertemeyeceğini anlayanlar, içeriden ve etkili mücadeleye nasıl başlamıştır?

  2-Osmanlı ile dost görünüp aleyhine çalışanlar hangi milletlerdir?

  3-Osmanlı'nın yıkılması ve yeni kurulan Cumhuriyet ile kimler neler elde etmiştir?

  4-Kurulan Cumhuriyet'te neden bu ülkenin gerçek insanlarının sözü olmamıştır?

  5-Kurulan Cumhuriyet kimin destekleri ile kimin menfaatine kurulmuştur? Güneydoğu sınırları neden kontrolü imkansız bir coğrafya üzerine çizilmiştir?

  6-Kurulan Cumhuriyet'in rejimi neden gerçek Cumhuriyet değildir? Neden buna müsaade edilmemiştir? Neden bütün devlet kurumları çok mükemmel sisteme sahiptir de; fiili işleyiş hep fiyaskodur?

  7-En önemlisi; Türkler devlet kurabiliyor da, yönetmelerine neden müsaade edilmiyor? Kimler engel?

  Bu sorulara makul ve mantıklı cevaplar bulunduğunda, bu ülke neden bu durumda aşağı yukarı fotoğraf netleşiyor...

  Ama; ideolojik, bağnaz ve hukuk ile demokrasiden uzak bir gözle bakıldığında ise; mükemmel bir devlet ve yönetimi ortaya çıkıyor... Bu mükemmelliği de üç kağıtçılar, kırkayaklar ve haramiler çok güzel kullanıyor... ;)
   
 9. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Veli abi harika sorular bunlar, bir kaçına kafamda bir cevabım var ama bende kalsın
   
 10. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Evet sorular ve cevapları akıllı insanlar özümseyip yanıtlayabiliyor ama ifade edemiyor maalesef...

  Cevaplar bizde kalsın, haklısın Bülent... Yoksa verdiği karardan dolayı tutuklanan hakimlerin olduğu ülkede bizden hayli hayli kan alırlar kaaan... :D
   
 11. metece44

  metece44 Katılımcı  Tapatalk
   
 12. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Amerikan üniversitesi Amerika'yı 'Türkler keşfetti'

  ABD'deki Millersville Üniversitesi, Amerika kıtasını Türklerin keşfettiğini kabul ederek, Kristof Kolomb'un keşif haritasında değişiklik yaptı.

  Kolomb'dan 25 yıl önce

  Araştırmacı-Tarihçi Cezmi Yurtsever, Türklerin Amerika kıtasını Kristof Kolomb'dan 25 yıl önce keşfederek orada bir devlet kurduklarını, bunu Amerikalı bilim adamlarının da kabul etmeye başladığını, dünya tarihinin Piri Reis'in haritası doğrultusunda yeniden yazıldığını söyledi.

  Yurtsever, Piri Reis'in 1513'te çizimini gerçekleştirdiği dünya haritasının Amerika kıtasını gösterir parçası ve üzerinde yazılı olan bilgiler ve şifrelerin, Osmanlı'ya bağlı gemicilerin Afrika'nın batısındaki okyanusu aşarak 4 bin mil uzaklıktaki Antilya (Amerika) ülkesine 1465 yılında ulaştıklarını açıkladığını belirtti.

  Türk denizcilerinin keşfettiği kıtaya "Antilya" ismini vermiş

  İlginç olan hususun, Piri Reis'in, Türk denizcilerinin keşfettiği kıtaya "Antilya" ismini vermiş olması olduğunu ifade eden Yurtsever, Piri Reis'in 1554 tarihinde ölünceye kadar da kıta isminin Amerika olması görüşlerine katılmadığını vurguladı. Bunların Piri Reis'in "Kitabı Bahriyesi"nin giriş kısmında şiir tarzında yer aldığını kaydeden Yurtsever, "Piri Reis'in bu açıklaması ile Türklerin Kristof Kolomb'dan 25 yıl önce Amerika kıtasını keşfettikleri gerçeği ortaya çıkıyor" dedi.

  "Piri Reis'in el yazmalarında çelişki ve hata yok"

  Piri Reis'in açıklamalarının doğruluğunu araştırmak üzere Topkapı Sarayı, Süleymaniye, Nuruosmaniye kütüphanelerinde Piri Reis'in yazdığı "Dünya Denizciliği" hakkında bilgiler veren "Kitabı Bahriye"nin yazılmış örnekleri üzerinde araştırmalar yaptığını vurgulayan Yurtsever, "Piri Reis'in açıklamalarının yazıldığı el yazmaları arasında çelişki ve hata yoktu. Bu durumda Batı dünyasının Kristof Kolomb'a mal ettiği Amerika kıtasının keşfi görüşleri doğru değildir" diye konuştu.

  'Türkler ve Kayıklar' ülkesi

  Bilinen yaygın görüşe göre Kristof Kolomb'un, İspanya kralının desteği ile Atlas Okyanusu'nu aşarak 1492 yılında Yeni Dünya (Amerika) kıtasına ulaştığını ifade eden Yurtsever, "Ancak Amerika kıtasının keşfi ile ilgili bütün arşiv kaynaklarını yeniden gözden geçiren ve deniz keşifleri bilimsel araştırmaları yapan Millersville Üniversitesi'nin desteklediği Keith A. Pickering, Kolomb'un keşif haritasında değişiklik yaparak, Kristof Kolomb'un Ekim-Ocak 1492 tarihinde Hispaniola Adası sahili La Navidad limanında iken kendisi ile birlikte sefere katılan Martin Alonzo Pinzon'un 'Pinta' gemisini 'Türkler ve Kayıklar' ülkesine gönderdiği görüşlerini esas alan keşif rotasını gösterir haritayı kabul etti ve 'Columbus Navigation' internet sitesinde yayınladı. Bu gelişmenin ışığında Kristof Kolomb'un kendisinden daha önce kıtayı keşfeden Türk korsanlarının isim bıraktığı 'Türkler ve Kayıklar' ülkesine ulaşma gayret ve amacında olduğu kabul edilmiş oluyor" şeklinde konuştu.

  "Kendilerini Türk asıllı sayarak hilal ve üç yıldızlı Osmanlı/Türk bayrağı kullandılar"

  Kristof Kolomb'un Amerika kıtası ile ilgili keşif harita ve belgelerinin neden kaybolduğunu, kaybolan belgelerin neden İstanbul'da Piri Reis'in eline geçtiğine de değinen Cezmi Yurtsever, şöyle devam etti:

  "Piri Reis, Osmanlı'ya bilim casusluğu yapan Kristof Kolomb'un verilerinden de yararlanarak Antilya kıtasını gösterir haritayı çizdi. Ve Piri Reis ünlü haritasında Haiti adasının doğusunda şifreli 'kayıklar' sembolü koyarak, burada 'Türkler ve Kayıklar' ülkesinin bulunduğunu belirtti. Tarihi haritalarda aynı bölgede 1500'lü yıllarda Caicos (Kayıklar) ve 1600'lü yıllarda da Turcs (Türkler) yer aldı. Türk korsanlar, Osmanlı'nın bilgisi dahilinde Antilya veya Yeni Dünya kıtasını Kristof Kolomb'dan 25 sene önce keşfederek isim bırakmışlardır. Aradan geçen yüzyıllar sonra 1869-1875 yılları arasında İngiltere'ye bağlı bulunan 'Türkler ve Kayıklar' ülkesi yönetim meclisi, kendilerini Türk asıllı sayarak hilal ve üç yıldızlı Osmanlı/Türk bayrağı kullandılar."

  Elde ettiği bütün bilgi ve belgeleri "Şifre" isimli kitabında yayınladığının altını çizen Yurtsever, tarihin yeniden yazılması için bütün bilim adamlarına çağrıda bulunduğunu kaydetti.
   
 13. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  [size=10pt]Atlas Okyanusunda Bir Türk Ülkesi- Turks and Caicos Islands[/size]

  Atlas Okyanusunda Bir "Türk" Ülkesi
  "Turks and Caicos Islands"
  (Türk ve Kayık Adaları)

  [​IMG]

  Atlas Okyanusu'nda "Türk" adı taşıyan bir ülkenin var olduğunu biliyor muydunuz? Karayipler yakınlarında yer alan ve adı Turks ve Caicos Adaları olan bu ülke günümüzde İngiltere sömürgesi konumundadır. 38 adadan oluşan ülkenin başkenti ise Grand Turk (Büyük Türk)'dür. Tüm hükümet binaları ve bakanlıklar Grand Turk adındaki bu adada bulunur. Adaların toplam yüzölçümü 430 kilometrekare, nüfusu ise 25.000'in üzerindedir. Kuzey Atlas Okyanusu'nda yer alan bu tropikal adalar, Bahama'nın güneydoğusunda bulunmakta olup Amerika ve Küba'ya da yakındırlar.

  Adaya Türk isminin verilmesinin nedeni ise inandırıcı olmayan bir gerekçeyle açıklanmaya çalışılıyor. İddiaya göre adada bulunan bir kaktüs bitkisi Osmanlı döneminde kullanılan fese benzediği için buraya Türk Adaları denilmiş! Bu iddianın sahibi ise, bölgeyi sömürge halinde ellerinde tutmaya devam eden İngilizler! Oysa adaların Türk ismiyle anılması fesin Türkler tarafından kullanılmaya başlanmasından yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Türk Adaları ismi 1688'de ilk defa Coronelli adlı meşhur bir İtalyan haritacının çizdiği haritada yer alıyor ve bu eser Fransızca. Yani ülkenin şu andaki resmi adının yer aldığı ilk tarihi vesika Fransızca ve "Türk" kelimesi aynen geçiyor. Coronelli"nin söz konusu haritasında Adaların ismi "Ide Caiquos, Caiquos and I. Turche" şeklinde yazılı. Üstelik Türkler de ancak 1800’lü yıllarda fesle tanışıyor ve fes giymeye başlıyor.

  [​IMG]


  16. 17. ve 18. Yüzyıllarda İspanyol, Fransız ve İngilizler arasında el değiştiren Adaların ismi 16. yüzyılda İspanyollar'ın elindeyken bile yine Türk Adaları'ydı. Yani bu ismi almasının fesle uzaktan yakından hiçbir alakası yok. İngilizler adanın ismini değiştirmek istemişlerse de ada halkını yüzyıllardır kullandıkları bu isimden vaz geçirememişler. Adaların ismini değiştiremeyen İngilizler bu kez de Ada ile Türkler arasındaki bağı "fes benzerliği" masalını uydurarak kesmek istemişler. 1869 yılında ise Turks ve Caicos Adaları'nın "Ay-Yıldızlı" eski bayrağını değiştirmeyi başarmışlar.

  [​IMG]

  1869 yılında İngilizlerce Değiştirilen
  Turks ve Caicos Adaları'nın Ay-Yıldızlı Eski Bayrağı

  Peki Başkentleri olan Grand Turk (Büyük Türk) adasının adı nereden gelmektedir ve adaya adını veren bu Büyük Türk kimdir? 15. 16. ve 17. Yüzyıllarda Osmanlı Denizcileri'nin Akdeniz ve Atlantik'e yelken açarak bu sularda büyük korsanlık faaliyetleri yaptıkları bilinmektedir. Ayrıca, Piri Reis'in haritasında bu adaların bulunduğu yerde kayık resimleri vardır ki "Caicos"(Kaykos) kelimesi "Kayık" anlamına gelir. Buranın Kristof Kolomb'dan 25 yıl önce Türkler tarafından keşfedilerek ele geçirildiği ve Başkenti Grand Turk'ün adının da -Adaya Türk Denizcileri'nin gelmesinden sonra -batılılar tarafından "Büyük Türk, Grand Senior, Muhteşem Süleyman" adlarıyla anılan Kanuni Sultan Süleyman'dan alındığı sanılmaktadır.

  Küba'nın Ankara Büyükelçisi E. G. Abascal da konuyu teyit eden şu önemli bilgileri veriyor:

  "Caicos kelimesi, Türkçe'deki kayıktan geliyor. Adanın adı Türkler'in burada bulunduğunu gösteriyor. Küba'nın en meşhur bir bölgesinin adı Matatorcos, yani Türklerin öldüğü yer! Bunun bir felaket sonucu olduğunu dair bilgiler var. İspanyol gemisi San Agustin 28 Şubat 1596'da Havana'ya geldiğinde mürettebatın 45'i Müslüman, bazılarının adları Ramazan, Recep, Yusuf, Ali, Hüseyin idi. Batı Anadolu ve Karadeniz'den gelmişlerdi. 1640 yılında Küba'nın güneyinde bir İngiliz ticari gemisi Türk korsanları tarafından ele geçirilmiş."

  Küba Büyükelçisi'nin verdiği önemli bilgilerden birisi de, İttihat ve Terakki döneminde Enver Paşa’nın Küba'ya özel bir görevli göndererek bu konu hakkında araştırmalar yaptırması. Büyükelçi şöyle devam ediyor: "Bu görevlinin burada tarihi araştırmalar yaptığını ve bir rapor hazırladığını biliyoruz"

  [​IMG]

  Mektuplar Yanlışlıkla Türkiye'ye geliyor,
  Halkı Yanlışlıkla Türk Sanılıyor..

  Posta hizmetlerinde Turks ve Caicos Adaları'nın adı sık sık yanlış yazıldığından adaya giden mektupların bir kısmı önce yanlışlıkla Türkiye'ye geliyor. Türkiye ise mektupları Turks ve Caicos Adaları'na geri gönderiyor. Geçtiğimiz yıllarda bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye zannederek bu adalara vize uygulaması başlatması yetkililerin yaptıkları resmi yazışmalarla aşılmış. Ayrıca ada sakinleri dünyanın neresine giderlerse gitsinler önce Türkiye’den gelmediklerini anlatmak zorunda kalıyorlar.
   
 14. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
 15. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Osmanlı Denizcilerinin Amerikayı keşfi sırasında keşfedip yerleştikleri ve kurdukları bir devlet olan Türk ve kayıklar ülkesi günümüzde Dünyanın en popüler ve en güzel Gezim(turizm) ve tatil beldesidir. Başkenti Grand Turk'tür. Büyük Türk anlamındadır.

  Doğa harikası kumsalları ve denizi ile cennetten bir parçadır.

  http://www.turksandcaicostourism.com/

  http://www.grandturkcc.com/

  http://kolayurl.com/10qq

  http://www.grandturk.tc/

  http://cukurovastrateji.blogspot.com.tr/2014/05/amerika-kitasinda-turkler-ve-kayiklar.html
   
 16. ersinnsahin

  ersinnsahin Sessiz

  Şehir:
  İstanbul
  Sinan Meydan ın Aklı-ı Kemal adlı serisini okumanızı öneririm. Cumhuriyet tarihinde Atatürk ün kurmuş olduğu sayısıs tesis ve fabrikaların nasılda kapandığı, yok edildiğini sorgulamamak elde değil.
   
 17. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Türk ve Kayık Adaları – Hayri Üstün
  Tarih: 23.11.2008

  Türk ve Kayık Adaları. İnsan bu ismi duyunca önce biraz şaşırıyor. Böyle bir ülke mi var? Bu ülke nerede?

  Kuzey Atlas Okyanusundaki bu Türk yurdu Bahama’nın güneydoğusunda bulunmaktadır. Yakın olduğu ülkeler Amerika ve Küba’dır. ABD şehirleri olan New York’a uçak ile 2,5 saat Miami’ye uçak ile 1 saattir. Başkenti “Büyük Türk” tür. Ülke 8 büyük 30 küçük toplam 38 takım adadan meydana gelmektedir. Bu adaların sadece %8 inde yerleşim bulunmaktadır. 389 km’lik sahil şeridi ile büyük bir gezinti (turizm) gücüne (potansiyeline) sahiptir. Ülkede 25.000 den fazla insan yaşamaktadır.

  Siyah Türk?

  Türk ve Kayık Adalarında ikamet edenlerin büyük çoğunluğu 389 km’lik sahil şeridinin yarattığı gezinti olanağında çalışmak için Haiti ve Dominik Cumhurriyeti’nden göçmüştür. Bu yüzden nufüsun yarıdan fazlası siyahtır.

  Fes yüzünden adı Türk’müş doğru mu?

  Hayır, bu kesinlikle yalandır. İngilizlerin dediğine göre adanın adı, adada yetişen kaktüslerin Osmanlı fesine benzediğinden gelmektedir. İngilizler nasılda dayanaksız yalan atıyorlar değil mi? Ada 16. yy dan bu yana İspanyol, İngiliz ve Fransızlar arasında el değiştirmiştir. Fakat Osmanlı fes ile 2. Mahmut zamanında 3 Mart 1829 tarihinde tanışmıştır. 16. yy da ada İspanyol himayesindeyken adı Türk adalarıydı. 1688’de Coronelli isimli italyan haritacının haritasında ülkenin ismi Türk Adaları olarak geçmektedir.

  Nerden geliyor bu Türk adı?

  15. yy’da Kemal Reis gibi Osmanlı denizcilerinin kısa aralıklarla buralarda barınmışlardır.. İstanbul’un fethinden sonra 15. 16. ve 17. Yüzyıllarda Osmanlı Denizcileri’nin Akdeniz ve Atlantik’e yelken açarak bu sularda çeşitli adaları uzun yıllar ellerinde tutup korsanlık faaliyetleri gösterdikleri bilinmektedir. Ayrıca Piri Reis’in haritasına bakacak olursak, adanın bulunduğu 21; 45 Kuzey, 71; 35 Batı kordinatlarında kayık resimlerini görürüz. Piri Reis’in haritası hala bir sır şeklindedir. Başkent Büyük Türk’ün isminin “Büyük Türk” olarak anılan Kanuni Sultan Süleyman Han’dan geldiği düşünülmektedir.

  Küba’nın Ankara Büyükelçisi E. G. Abascal konuyu teyit eden açıklamaları bulunmaktadır.

  "Caicos kelimesi, Türkçe’deki kayıktan geliyor. Adanın adı Türkler’in burada bulunduğunu gösteriyor. Küba’nın en meşhur bir bölgesinin adı Matatorcos, yani Türklerin öldüğü yer! Bunun bir felaket sonucu olduğunu dair bilgiler var. İspanyol gemisi San Agustin 28 Şubat 1596’da Havana’ya geldiğinde mürettebatın 45’i Müslüman, bazılarının adları Ramazan, Recep, Yusuf, Ali, Hüseyin idi. Batı Anadolu ve Karadeniz’den gelmişlerdi. 1640 yılında Küba’nın güneyinde bir İngiliz ticari gemisi Türk korsanları tarafından ele geçirilmiş."

  Bu açıklamalar ışığında ecdadamızın Amerika’yı Kristomb Colomb’dan daha önce keşfettiğini ortaya atabiliriz. Sizcede öyle değil mi?
   
 18. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
 19. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Saydığınız şeyler tabi önemli konular. Hepsine tek tek cevap vermek baya uzun sürer. Ayrı bir başlık altında değerlendirilebilir, tartışılabilir ama bu ülkede bazı şeyler tabudur bildiğiniz gibi, o yüzden ne kadar açık yazılabilir emin değilim..

   
 20. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  [size=12pt]Piri Reis Haritasının Sırrı[/size]

  Harita 1513’te Avrupalıların sahip olduğundan çok daha fazla detay içeriyor. Öyle ki Pizarro henüz Peru’yu keşfetmemiş olmasına rağmen Piri Reis Ant Dağları’nı nasıl biliyordu? Piri Reis’in haritalarının 1513 tarihinde çizildiği düşünülürse, koordinat çizgilerinden, topografik detaylara kadar birçok sıra dışı bilgiye sahip.

  Bu sayfada Piri Reis’in dünya haritasının bir bölümünü göreceksiniz. Bu harita, günümüze kadar ulaşabilen ve Amerika kıtasını gösteren en eski haritadır.

  Hicri takvime göre 919, miladi takvime göre ise 1513 yılında Osmanlı Amirali Piri Reis tarafından çizilmiştir ve İstanbul’da Topkapı Sarayı'nda muhafaza edilmektedir. Piri Reis’in haritaları, tarihi eser ve en eski haritalar olmalarının yanı sıra bazı ilginç nitelikler de taşıyor.

  [​IMG]

  Bugün Topkapı Sarayı’nda sergilenen yukarıdaki harita 20’inci yüzyıla kadar kayıptı. Tarihsel öneminin yanı sıra, 1500’lerde hiçbir Avrupalı’nın bilmediği detayları içeriyor.

  Bu yüzden eski teknolojik medeniyetlerin ve belki “dünya dışı” medeniyetlerin etkisiyle şekillendiği iddia ediliyor.

  Günümüzde koordinatları belirlemek için kullandığımız enlem ve boylam çizgileri paralel ve meridyenler olarak ta biliniyor. Meridyenler iki kutupta birleşiyor. Oysa Piri Reis’in haritalarında enlem ve boylam çizgileri yerine, istikamet açılarıyla kilit noktalarda birleşen farklı çizgiler kullanılmış. Bu çizgiler “Enerji Izgaraları” olarak adlandırılıyor. Yani çizgilerin birleştiği kilit noktalar, dünyanın belirli enerji merkezlerini simgeliyor. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz Enerji Izgaraları İle İlgili Rus Teorisi başlıklı yazıyı okumanızı öneririm.

  [​IMG]

  Tanrıların Arabaları (Chariots of Gods) isimli kitabın yazarı Erich von Däniken, Piri Reis haritasındaki istikamet izdüşümünün Kahire’de odaklandığını iddia ediyor. Haritaya dikkat edilecek olursa sağ tarafta Avrupa’nın İspanya ve Portekiz bölümü ile Afrika’nın batı sahilleri görülebiliyor. Sağ tarafta ise Amerika kıtasının doğu kıyılarını görmek mümkün.

  Harita üzerindeki marjinal yazılar oldukça açıklayıcı. Çevirileri Prof. Dr. Afet İnan’ın “Amerika’nın En Eski Haritası” (1954) isimli kitabında bulmak mümkün. Yazıtlar Arap alfabesiyle yazılmış Türk dilidir (1922 yılına kadar Türk dili Arap alfabesiyle yazılıyordu, ancak harita üzerindeki dil Arapça değil, Türkçe idi. Harita üzerindeki bu yazıtlar, haritanın, Asya ve Afrika ile birlikte tamamlanmış bir dünya haritası olduğunu kanıtlıyor.

  [​IMG]

  Bazı esrarengiz iddialar

  • Harita, dünyayı uzaydan görünüyormuş gibi çizilmiş. Bu iddia ise dünya dışı savına atfediliyor.

  • Harita, Grönland’in buzul altı topografik haritasını da gösteriyor.

  • Harita, Antartika’nın buzul altı topografik haritasını da gösteriyor.

  • Harita, günümüzde kullanılan enlem-boylamlar yani paraleller ve iki kutuplu meridyenler ile hizalanması yerine kilit noktalarda odaklanmış “enerji ızgaraları” ile hizalanmış. Enerji ızgaraları bilimsel bir terim değil, parapsikolojik bir terim.

  Şüphe uyandıran sorular

  Harita 1513’te Avrupalıların sahip olduğundan çok daha fazla detay içeriyor. Öyle ki Pizarro henüz Peru’yu keşfetmemiş olmasına rağmen Piri Reis Ant Dağları’nı nasıl biliyordu?

  Güney Amerika kıyıları, 16’ıncı yüzyılda çizilen bir harita için oldukça detaylı. Akla gelen soru, acaba haritaya 1513’te başlandı da daha sonra mı tamamlandı? Acaba harita daha sonra kopyalandı ve tarihi yanlış mı yazıldı? Mademki haritanın kaynağı eski veya dünya dışı uygarlıklar, o halde neden bazı yerleri çok detaylı ve bazı yerleri çok ilkel görünüyor?

  Özetle, Piri Reis’in haritalarının 1513 tarihinde çizildiği düşünülürse, koordinat çizgilerinden, topografik detaylara kadar birçok sıra dışı bilgiye sahip olduğu bir gerçek. Öyle ki harita bilimcilerinin en çok merak ettiği konu.

  Piri Reis haritalarına dair bilimsel ipuçlarını bizimle paylaşmak isterseniz bu konuyu İndigo Dergisi’nde daha da aydınlatmaya sıcak bakıyorum

  Mehmet Karaaslan İndigo dergisi
   

Sayfayı Paylaş