Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türk Dizileri Yurtdışında Neden Bu Kadar Tutuluyor?

Konu, 'Sinema - Televizyon' kısmında selmazda tarafından paylaşıldı.

1. selmazda

selmazda Katılımcı

Son yıllarda Türk dizileri yurtdışında fırtına gibi esiyor. İlk önce Türkistan(Orta Asya)ve Ortadaoğu, Daha sonra Balkanlar, Doğu Avrupa, Rusya ve Kuzey Afrika şimdi ise Güney Amerika ülkelerinde Türk dizileri reyting rekorları kırıyor.

ABD ve Ermenistan Ezel dizisinin yayın haklarını alarak kendi çekimlerini yaptılar. Muhteşem Yüzyil ve Ezel ABD'nin İspanyolca kanallarında gösteriliyor. Ezel'in ünü Vietnama kadar uzandı. Şimdi Japonya ve Hindistanda da Türk dizileri başlıyor.

Ortadoğuda Gümüş dizisiyle başlayan Kıvanç Ttalıtuğ hayranlığı Balkanlarda ve Orta Avrupada Kenan İmirzalıoğlu ve EZEL dizisi ile devam ediyor.

Binbir gece Dizisi Güney Amerika ülkelerini kasıp kavuruyor. Hatta seçimlerde Halit Ergenç ve Bergüzar Korel seçim vaadi olarak ülkeye getirileceği söyleniyor. Futbol fanı Şili ve Arjantinde insanlar maç saatinde bile Türk dizisi izliyor!

Yunanistanda Yunanlar ekonomik krizden bıkmış, sabahtan akşama kadar Türk dizileri izliyorlar. Türkiyeye selamlarını, sevgilerini gönderiyorlar.Muhteşem Yüzyıl Yunanistan, Macaristan ve Rusyada reyting rekorları kırıyor..

Türk dizilerinin Youtube'da yurtdışındaki sevenlerinin kendi dillerinde veya alt yazılı yayınları çığ gibi yayılıyor.

Şu an Dizi ihracatında Türkiye Güney Amerikayı geçmiş durumda ve ABD'den sonra 2. sırada. Yakında ABD'yi de geçerse şaşırmamak lazım. Yıllık ihracat rakamı 250 milyon doları aşmış durumda

Türk dizilerinin yurtdışında bu kadar tutulmasının nedeni nedir?

Bu başlık altında genel olarak Türk dizileri ve yurtdışındaki etkileri üzerinde paylaşım yapabiliriz.

http://youtu.be/obpHEUKVRXE

2. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Neden tutuluyor bilmiyorum ama iyi ki tutuluyor, isimizi her kıtaya duyuruyoruz, oyuncularımız değerleniyor bu sayede. Çok tutması belki Türkiye kadar fazla dizi üreten ülke olmamayışı da olabilir mi acaba.

3. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Genelde gelişmemiş ülkelerde tutuluyor...

Aşk

Yalan dolan

Vurdu kırdı

Şan şöhret entrika

Kimin eli kimin cebinde...

Bunlar her daim afyona, uyutulmaya müsait ülkelerde toplumlarda iş görür...

Yoksa her şeyi düzgün toplumun ne işi olur Fatmagül'ün eşinin yeğeni ile olan aşnasında, fişnesinde...

Ne işi olur iki kardeşe birden veren hatunla...

;D

4. selmazda

selmazda Katılımcı

Üstad çok dar açıdan bakmışsın olaya. Bazı dizilerde olumsuz örnekler olabilir, eleştirilebilir. Ama genelde iyi bir mesajı da oluyor dizilerin.

Dediğin tipteki dizileri ben de beğenmiyorum. Ama izlediklerim de toplumsal ve değer içeren ahlaki mesajlar da var. Ezel dizisinde olduğu gibi.

Gelişmemiş ülkeler diyemeyiz çoğu Türkiye ayarında olan ülkeler.

Bence Türk dizilerinin ABD dizilerinden farkı "DUYGU YÜKLÜ" olmaları ve mesajı olası. Ayrıca Türk aile ve yaşam tarzı, bu ülkelere çok yakın geliyor. Türk dizilerinde aile çok önemli, arkadaşlık, duygular..ve tabiiki oyunculuk ve senaryo..ABD dizilerinde oyuncular robot gibi, Duygu yok ve aile diye, arkadaşlık diye bir şey yok. Türk oyuncuları bir de yapmacık değil. Doğal oynuyor, ağlıyor, gülüyor, insani ilişkiler daha yoğun.

Bütün bunlar diğer ülkelerde unutulmuş şeyler. Tekrar görünce duygulanıyorlar..

5. selmazda

selmazda Katılımcı

Halit Ergenç ve Bergüzar Korel Slovakya'da 40 bin kişi tarafından karşılandı. Videonun sesi müzik yayını telif hakkından dolayı kapalıdır. Ses ayarlarınızla oynamayın.

http://youtu.be/xaSY9jtlzu8

6. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Yıllarca Brezilya Dizilerini Bize Kaktırmışlardı..Şimdi Sıra Bizde.. :D

7. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Gelişmemiş diyemeyiz hepsi bizim ayarımızda ülkeler... Biz gelişmiş bir ülke miyiz?? Gece gece iyi güldüm. Sağolasın abi.

Evet dar açıdan bakıyorum... Bana göre muz cumhuriyetiyiz... Elin yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz zannedermiş... ;)

Bu konuda yazdığım son yorum.

Dizilerin kendisine harcamadığım vakti yorumuna hiç harcayamam... Yorum ve bakış açınıza da saygı duyuyorum... İleride dar bi bakış açısına sahipsin denildiğinde de aynı saygının gösterilmesini bekleyerek pisti terk ediyorum... :D

8. selmazda

selmazda Katılımcı

Üstad üzüldüm şimdi. Dar açıdan derken tek noktadan demek istedim. Kırdıysam kusura bakma.

Ben de dizi izleyen biri değilim. Ancak çok ilgimi çekerse izliyorum. Dönem dizilerini daha çok seviyorum.

Gelişmekte olan ülkeler diyerek orta yolu bulalım mı? ;) Pisti terketmek var mı öyle? Her zaman yorumlarınıza ihtiyacımız var.

9. selmazda

selmazda Katılımcı

10. domestos

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Yorum bile çok dediğim konu için kırılmak üzülmek mi?

::)

Bu mümkün değil abi. Hele hele bu forumda hiç değil... :) Sıkıntı yok. Ne demiş ünlü bir Türk uzunu; durmak yok yola devam... ;D

11. Özgür

Özgür Katılımcı

Araç Markası:
    2011 - Axela
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli Beyaz-AT
    katılmamak elde değil. neydi öyle maria mercedesler falan :D

12. Mt53

Mt53 Katılımcı

O brezilya dizileri ne furyaydı bi ara ülkemizde yaa..millet işi gücü bırakıp onlara dalardı.. Valla benim tek sevdiğim yabancı dizi vardı o dönem. O da A Takımıydı Albay John Hannibal Smith, Ba Baracus, Murdock ve Face

13. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Ahh Peder Juan Alfonso Perez Garcia

14. Mt53

Mt53 Katılımcı

15. selmazda

selmazda Katılımcı

Türk dizileri daha iyi ağlatıyor. Dünya katile bile ağlanabileceğini Türk dizilerinde öğrendi. Örnek mi? Ezeldeki "kerpeten Ali" :'(

16. mcmelankolia

mcmelankolia Aktif

Araç Markası:
    1997/626
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Dallas ın Hakkını Yememek Lazım.. :D

17. Özgür

Özgür Katılımcı

Araç Markası:
    2011 - Axela
    Araç Renk ve Tip:
    Sedefli Beyaz-AT
    Dallas demişken 2012 çekimi Dallas cnbc-e´de salı akşamları 21´de yayınlanıyor.. bir kaç bölümünü izledim. Orjinalinde dönen her türlü film-fırıldak aynı şekilde dönüyor yine. anne kendi oğlunu iflas ettirmeye çalışıyor falan :)

Sayfayı Paylaş