Turbo Lag (Boşluğu) Nedir?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
"Turbo lag, Turbo lag turbonun belli bir basınç oluşturduktan sonra; gaz pedalının bırakılması ile, emme manifoldundaki gaz kelebeği kapanır. Bu durumda turbodan motora kadar olan düzenekte (turbo boruları/intercooler) yüksek bir basınç oluşur. Bu yüksek basınç yüksek hızla dönmekte olan turbo pervanesi aşırı ters basınçtan durur. Tekrar gaz pedalına basıldığında bu ters basıncın motor tarafından emilerek turbo pervanesinin yeniden dönmeye başlaması ve ihtiyaç duyulan basıncı tekrar sağlayabilmesi için geçen zamana "TURBO LAG" ya da "TURBO GECİKMESİ" denir. Bu durum aynı zamanda turbo pervanesi için de zararlı bir durumdur. Turbo gecikmesini önlemek için birçok standart motorda ters basıncı boşaltan düzenekler olmakla birlikte, daha çok yüksek güçlü motorlarda -proffesional modifiyede kullanılan- BLOW-OFF adıyla anılan parça kullanılmaktadır. BLOW-OFF, Turbo ile gaz kelebeği arasındaki bir yere konumlandırılır. Emme manifoldunda gaz kelebeğinden sonra alınan bir hortum vasıtası ile, gaz kelebeği kapandığında motorda oluşan vakumdan faydalanılarak bir valfin açılması sağlanır ve açılan valfden turbo üzerinde oluşan ters basınç boşaltılır. Turbo üzerinde oluşan basıncın boşaltılması ile turbo pervanesinin aniden durması önlenmiş olur. Dönmeye devam eden turbo pervanesi tekrar gaz pedalına basıldığında daha kısa sürede basınç oluşturur.

Turbonun yeterli basıncı oluşturabilmesi için belirli bir dönüş devirin üzerine çıkması gerekmektedir. Bu devir moturun egzoz manifoldundan tahliye edilen egzoz gazı basıncı ile doğru orantılıdır. Gücünü egzoz çıkışındaki gazın, turbonun eskoz manifoldu tarafındaki pervaneyi döndürmesinden alan turbo, ona paralel bağlı olan emme manifoldu üzerindeki pervaneyi döndürür. Bu da motora yüksek basınçlı hava sağlar. Motor devri ~2000 d/d geçtikten sonra ideal dönüş hızına ulaşan pervaneler, dolayısı ile ideal basıncı ancak o zaman sağlamaya başlar. Motorun rölanti devri olan ~800 d/d ile ~2000 d/d devire ulaşana kadar geçen zamana turbo gecikmesi denilse de bu daha çok doğal yapısal bir çalışma şartıdır. Asıl gecikme ters basıncın turbo pervanesini yavaşlatması hatta tamamen durdurması sonucu oluşmaktadır. Çünkü bu olay motorun devrinin 2000 üzerinde olduğu durumlarda da gerçekleşebilmektedir.

Turbo lag etkisini azaltabilmek için bazı sistemler geliştirilmiştir. bunlardan birisi asimetrik turbo sistemidir. bu sistemde iki farklı turbo birbirine yükleme yapmaktadır , turbolardan biri yüksek debili ama düşük basınçlı; diğeri, düşük debili fakat yüksek basınçlıdır."

[member=56]ezmocesteri[/member] bana sorduğun olay bu abi O0

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Harika bilgilendirme... Bir çok araç kullanıcısı için faydalı bilgiler. Teşekkürler...

mesut taşdemir

Katılımcı
Bir de her turboda Westgate adı verilen bir parça vardır, motorun emiş hattında oluşan basıncın çok yüksek seviyelere çıkmaması için kullanılan bir valf.. içindeki yaylı mekanizma, basınçla birlikte hareket eder, basınç belirli seviyeye gelince, eksoz gazı turbonun pervanesine değil, doğrudan eksoz borusuna aktarılarak tahliye edilir..

turboların kendi üzerindeki wastegatelerin hassasiyeti , external wastegatelere göre daha düşüktür, dolayısıyla basıncın artış hızına yeterince hızlı tepki veremediğinden sistemde anlık pik basınç oluşur ve kısa sürede dengeye gelerek istenen basınç seviyesinde sabit kalır(o bir anda tork verme etkisi).. Aynı zamanda internal wastegate ler yüksek basınçlarda başarısız olabilir, yada hava tahliye kapasitesi yetersiz kalabilir.. Bu durumdalar external wastegate kullanımı olabilir.
314fa329b2edbb5320a219e1175d2762.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler Mesut :)

mesut taşdemir

Katılımcı
Ayrıca yeni nesil araçlarda çift turbo kullanılıyor evet, bkz:Mazda 2.2 dizel, bu sayede lineer bir güç grafiğine yaklaşabiliyorlar. Bir de şöyle bir sistem mevcut Bmw'nim şu an kullanımda olduğu twincharger dediği değişken geometrili oranlı turbo içindeki minik kanatçıklar sayesinde gelen hava basıncına göre turbonun içini küçültüp büyültebiliyor. Böylece tüm devirlerde turbo aktif olmuş oluyor.
http://youtu.be/puJy99Iz3po

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güç dediğin lineer olmalı diğeri ne öyle saman alevi gibi :p
Bmw nin kullandığı sistemde değişik ve mantıklıymış.

mesut taşdemir

Katılımcı
Güç dediğin lineer olmalı diğeri ne öyle saman alevi gibi
Bmw nin kullandığı sistemde değişik ve mantıklıymış.
Katılıyorum abi benim araçta bildiğin düz turbo var ve bazen ifrit oluyorum pat diye gelmesine. Bmw dizel motor konusunda şu an rakipsiz benim gözümde 2.0 dizel motorda inanılmaz tasarruf ve güç var.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bilgilendirmeler için ikinize de teşekkürler, skyactiv 2.2 d geşgem benim ossa :) Mesut Bmw güç ve tasarrufu konusunda Mustafa bi de yazmıştı bir şeyler, aynen öyle.

Blow-Off denen uygulama benim araca uygulanır mı?

mesut taşdemir

Katılımcı
Bilgilendirmeler için ikinize de teşekkürler, skyactiv 2.2 d geşgem benim ossa :) Mesut Bmw güç ve tasarrufu konusunda Mustafa bi de yazmıştı bir şeyler, aynen öyle.

Blow-Off denen uygulama benim araca uygulanır mı?
Blow off denilen parça; aracın vites değişim anlarında egsoz gazlarının ters vakum etkisi yapması ile turbo kanatçıklarını aniden durdurmasına neden olup hem turbo ömrüne hem vites geçişlerinde tekrar tekrar turbo laga neden olan bu zaman diliminde oluşan ters vakumu dışarı bir çıkış kapısı açarak, turbo pervanesindeki momenti koruyup bir sonraki viteste daha atak bir devir bandı yakalamasına olanak verir. Ancak gel gelelim bu blow offf meretinin iğrenç ve kafa ağrıtıcı bir sesi vardır. Bir de çakma ses yapan blow off olmayan sadece ses veren üniteler özellikle ses yapsın diye takan bir kısım sürücüler olduğu için ben taktırmama yönünde karar aldım

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Blow off denilen parça; aracın vites değişim anlarında egsoz gazlarının ters vakum etkisi yapması ile turbo kanatçıklarını aniden durdurmasına neden olup hem turbo ömrüne hem vites geçişlerinde tekrar tekrar turbo laga neden olan bu zaman diliminde oluşan ters vakumu dışarı bir çıkış kapısı açarak, turbo pervanesindeki momenti koruyup bir sonraki viteste daha atak bir devir bandı yakalamasına olanak verir. Ancak gel gelelim bu blow offf meretinin iğrenç ve kafa ağrıtıcı bir sesi vardır. Bir de çakma ses yapan blow off olmayan sadece ses veren üniteler özellikle ses yapsın diye takan bir kısım sürücüler olduğu için ben taktırmama yönünde karar aldım
Fiyat/performans neticesi güzelse düşünülür yoksa değmez zaten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İşte onu bilemem ama mehmet gazihan diye bir isim var PSA ve vw motorlarına iyi chip yapıyor blow off valve ile iyi sonuç verebilir.
Mehmet Gazihan ın mekanına gidip muhabbet ettim, dizel motor konusunda çok donanımlı, yurt dışında bosch da eğitim almış birisi, ama blow up muhabbetini bilmediğimden sormadım hiç.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Blow off turboya faydalı bir şey. Çoğu kişi çıkardığı sesten ötürü taktırıyor orası ayrı.

Üst Alt