Trafikte Yeni Dönem (APP Plaka İçerir)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Tavsiyem plakalarını orijinal hale getirmen Hamdi, plaka kontrolleri başladığında nasihat ve tavsiye değil ceza ve araç bağlamasına varan yaptırımlarla karşılaşabilirsin. Olmadık yerde araç bağlatmaya gerek yok bence. Yakında zaten bu konuda baskı gelir ve kontroller de başlar... ;)

Nereden, nasıl yapacağız ki? Bir de yeni verdikleri plaka kare olacak mı ki? Onu talep mi ediyoruz yoksa biz bastırıp mühürletmeye mi götürüyoruz?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Nereden, nasıl yapacağız ki? Bir de yeni verdikleri plaka kare olacak mı ki? Onu talep mi ediyoruz yoksa biz bastırıp mühürletmeye mi götürüyoruz?
Elinde orijinal plakaların yok mu? Eğer öyleyse; Emniyete giderek durumunu anlatıp, tekrar Şoförler derneğinden plaka bastırman gerekir, kare olması için plaka basımı sırasında önceden bilgi vermen gerekiyor. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gün geçmiyor ki bir ceza daha yemiyim. :) Radarı gördüm ama geç kalmıştım açıkçası yavaşlamak da istemedim. İlerde görevliler çevirdi. Ceza yazılırken diğer görevli de plakalarıma baktı. Işık falan tuttu. Bunlar sahte dedi. Ben de "mühür var hologram, tr var üstünde nasıl olur ki diyerek salak yaptım, aldığımda da böyleydi falan" dedim. Bir an önce değiştirmem gerektiğini söyledi. Şimdilik çekirge bir zıpladı. :D

:D :D Geçmiş olsun. Dedim ama sana. :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Elinde orijinal plakaların yok mu? Eğer öyleyse; Emniyete giderek durumunu anlatıp, tekrar Şoförler derneğinden plaka bastırman gerekir, kare olması için plaka basımı sırasında önceden bilgi vermen gerekiyor. :)

@aurora Ben cezayı hızdan yedim plakadan değil. En azından şimdilik... :)

Elimde orijinalleri var ama ikisi de uzunlardan ve de görüntüleri iyi değil. Bu durumda elimde plaka olduğunu söylemeli miyim yoksa kayıp mı demeliyim? Hangi yöntem daha avantajlı olur benim adıma? Bir de bunlarda ücret standart mı, bir de müracattan sonra hemen veriyorlar mı? Çok soru sordum ama bu prosedür silsilelerine hiç basmıyor kafam... :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Elimde orijinalleri var ama ikisi de uzunlardan ve de görüntüleri iyi değil. Bu durumda elimde plaka olduğunu söylemeli miyim yoksa kayıp mı demeliyim? Hangi yöntem daha avantajlı olur benim adıma? Bir de bunlarda ücret standart mı, bir de müracattan sonra hemen veriyorlar mı? Çok soru sordum ama bu prosedür silsilelerine hiç basmıyor kafam... :)
Elinde orijinalleri varsa ve sen her ikisini de kare plaka istiyorsan, ruhsatın ve orijinal plakaların ile emniyete başvurman gerekiyor, hayır sadece tek plakayı kare yapmak istiyorsan da; dilekçe ve ruhsat ile birlikte tek plakamı kaybettim, yeniden kare tek plaka çıkartmak istiyorum diyorsun ve o şekilde plaka basımı için onay veriliyor...

Kesinlikle ve kesinlikle plakalarımın ikisi de çalındı vs. şeklinde beyanda bulunma, mevcut plakana bloke koyularak sana yeni bir çift plaka veriliyor (başka harf ve rakam grubunda) ve bütün masraflar (plaka ruhsat vs.) sana kalıyor... :D

Çok soru soracaksın ki, daha çok şeyler öğrenesin. ;)

Edith; aynı gün bütün işlemlerin tamamlanmış olur... Afaki bir durum yoksa, darbe vs. teşebbüsü gibi... :p :D

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Elinde orijinalleri varsa ve sen her ikisini de kare plaka istiyorsan, ruhsatın ve orijinal plakaların ile emniyete başvurman gerekiyor, hayır sadece tek plakayı kare yapmak istiyorsan da; dilekçe ve ruhsat ile birlikte tek plakamı kaybettim, yeniden kare tek plaka çıkartmak istiyorum diyorsun ve o şekilde plaka basımı için onay veriliyor...

Kesinlikle ve kesinlikle plakalarımın ikisi de çalındı vs. şeklinde beyanda bulunma, mevcut plakana bloke koyularak sana yeni bir çift plaka veriliyor (başka harf ve rakam grubunda) ve bütün masraflar (plaka ruhsat vs.) sana kalıyor... :D

Çok soru soracaksın ki, daha çok şeyler öğrenesin. ;)

Edith; aynı gün bütün işlemlerin tamamlanmış olur... Afaki bir durum yoksa, darbe vs. teşebbüsü gibi... :p :D

Sağolasın abim bilgiler için. Ama can alıcı bir sorum olacak: :)
Sonuçta bana bir uzun (arka) bir kare (ön) lazım. Ben plakanın tekini kaybettim deyip kare siparişi (ön taraf için) verdiğimde, yeni plakanın yazım karakterleri eskisiyle (arka taraftaki ile) farklı olacak değil mi? Bu durumda da "ikisini kaybettim" demek sakıncalıysa diğer uzunu (arkadakini) verip "değiştirmişken bir tane de uzun rica ederim, ön arka takım olsun bari" mi demeliyim? :) Bu durumda ne yapmalıyım ki?

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
IMG_3426.JPG
Aracın eski sahibi APP plaka takmış, (mühürlü) kuvvetli bir yapışkan ile sabitlemişler. Boyaya zarar vermemek için çıkarmadım. Arabayı cuma günü üzerime aldım. Pazartesi yeni kanun çıktı. Hemen iş yerinden izin alıp (orjinal plakaları zaten sökerken yamultmuş ve çatlatmış ,kullanılacak halde değil.) Bi koşu tescile gittim. " Plakayı eski sahibi takarken kırmış dedim. " Elime bir kağıt tutuşturdular, yıpranmış plaka kutucuğunu işaretledim. Memur " araç Mazda mı ? " diye sordu. " Evet " dedim. Memur 1 Mazda (kare plaka ) 1 uzun diye değiştirme fişine yazdı, gönderdi. "Burada işiniz bitti.Şöförler Cemiyeti'ne gidip plakayı bastırabilirsiniz dedi." Cemiyete gidip fişi verdim. Plaka kenarlarına kağıt bant yapıştırdım ki beyaz çerçeve kalsın boyanmasın diye. Gayet güzel oldu. 3M kuvvetli yapıştırıcı ile öne kare arkaya uzun plakaları yerleştirdim. Nasıl olmuş arkadaşlar ? Keyifli forumlar.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Ekli dosyayı görüntüle 10346 Aracın eski sahibi APP plaka takmış, (mühürlü) kuvvetli bir yapışkan ile sabitlemişler. Boyaya zarar vermemek için çıkarmadım. Arabayı cuma günü üzerime aldım. Pazartesi yeni kanun çıktı. Hemen iş yerinden izin alıp (orjinal plakaları zaten sökerken yamultmuş ve çatlatmış ,kullanılacak halde değil.) Bi koşu tescile gittim. " Plakayı eski sahibi takarken kırmış dedim. " Elime bir kağıt tutuşturdular, yıpranmış plaka kutucuğunu işaretledim. Memur " araç Mazda mı ? " diye sordu. " Evet " dedim. Memur 1 Mazda (kare plaka ) 1 uzun diye değiştirme fişine yazdı, gönderdi. "Burada işiniz bitti.Şöförler Cemiyeti'ne gidip plakayı bastırabilirsiniz dedi." Cemiyete gidip fişi verdim. Plaka kenarlarına kağıt bant yapıştırdım ki beyaz çerçeve kalsın boyanmasın diye. Gayet güzel oldu. 3M kuvvetli yapıştırıcı ile öne kare arkaya uzun plakaları yerleştirdim. Nasıl olmuş arkadaşlar ? Keyifli forumlar.

Çok iyi olmuş. Sizin Cemiyet APP gibi yapmış ne güzel. :) Böylece az önceki sorumun cevabını da almış bulunmaktayım. Ben plakaları eğip büküp bunları değiştirmek istiyorum demeliyim o vakit. :)
Şu kısmı anlamadım ama: Beyaz çerçeve kalsın diye bant yapıştırma aşaması hangi kısım ki? Zaten plakayı basıp vermiyorlar mı? Ne ara bant olayını çözdünüz?

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Çok iyi olmuş. Sizin Cemiyet APP gibi yapmış ne güzel. :) Böylece az önceki sorumun cevabını da almış bulunmaktayım. Ben plakaları eğip büküp bunları değiştirmek istiyorum demeliyim o vakit. :)
Şu kısmı anlamadım ama: Beyaz çerçeve kalsın diye bant yapıştırma aşaması hangi kısım ki? Zaten plakayı basıp vermiyorlar mı? Ne ara bant olayını çözdünüz?
Bant olayı tamamen benim zevkim ile alakalı. Adama "buralar beyaz olsun "dedim. Adam "makine rulo şeklinde heryeri boyar "dedi. "Gençler kağıt rötuş bandıyla böyle yapıyor, istersen böyle yapabilirsin "dedi. Durum bu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@bayraktar sen de @skyline_323F GT izlediği yol ile her iki Plakayı istediğin boyutta yenileyebilirsin, dediğim gibi iki plaka da kayıp veya çalındı beyanında bulunmayasın o zaman plaka ve tescil komple değişir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ruhsatını araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 TL ceza verilecek. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 TL ceza verilecek. (bu maddede bahsedilen app plakalar galiba)

Plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak.Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 TL ceza verilerek tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek. Böylece, kabartma plaka kullanmanın önüne geçilecek.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 TL ceza verilecek, plaka takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin TL para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek.

Konuyu hatırlatmak adına hortlatayım... :)

jaquetonur

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv 2015
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Arkadaşlar bu kısıtlama sonucunda ben aracımın 3. nesil Mazda 3 ön plakasını alta almayı düşünüyordum bu durumda yasak mı şimdi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Üst Alt