Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme Kolaylığı

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte trafikte çok daha modern ve ileri nesil sistemlere sahip olan teknolojiler kullanmaya başlayan Emniyet Genel Müdürlüğü, özellikle de trafikte yaşanan yoğunluğun önüne geçebilmek amacı ile son derece aktif çalışmalar gerçekleştiriyor. Trafiğin daha güvenli hale getirilebilmesi amacı ile son yıllarda hızla artan trafikteki araç sayısına bağlı olarak trafik kuralı ihlali denetimlerin sıklaştıran ve aynı zamanda da yeni nesil sistemler kullanmaya başlayan Emniyet Genel Müdürlüğü internet teknolojilerini de aktif olarak kullanarak, internet üzerinden online trafik cezası sorgulama hizmetini vatandaşa sunarak, bu alanda önemli bir avantaj ve kolaylık getirdi.

  Dijital platform üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu yeni nesil teknoloji tabanlı yeni hizmeti ile birlikte araç sürücüleri artık son derece pratik bir şekilde trafik cezalarının bulunup bulunmadığını, bulunan trafik cezalarının da tüm ayrıntılarını öğrenebilme şansına sahip olabiliyor. Son yıllarda gelişen teknolojiyi trafik denetlemelerinde daha aktif bir rolle kullanmaya başlayan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internette de aktif bir hizmet anlayışının bulunması vatandaşa hem pek çok önemli kolaylık hem de pek çok yenilikçi hizmet fırsatından yararlanabilme imkanı sağlıyor.

  İnternet üzerinde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu yeni online hizmeti trafik cezası sorgulama hizmetinden hem kurumun kendi resmi web sitesinden hem de Gelir idaresi Başkanlığı’nın dijital portal üzerindeki online şubesi İnternet Vergi Dairesi web sayfasından gerçekleştirebilme imkanı bulunuyor. Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi ile birlikte pek çok vergi işleminde önemli kolaylıklardan yararlanılabiliyor. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün modern hizmet anlayışı çerçevesinde başlattığı online trafik cezası sorgulama hizmeti de İnternet Vergi Dairesi aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor.

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Elektronik Denetleme Sistemi ve mobese kamera sistemleri gibi yeni nesil teknolojiyi temel alan trafik denetleme çözümleri kapsamında tespit edilen trafik kuralı ihlalleri durumunda otomatik olarak araç plakasına trafik cezası uygulanıyor. Bu nedenle araç sürücülerini trafik cezası takibinin zorlaşmasına yol açıldığından Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından dijital platformda online trafik cezası sorgulama hizmeti başlatıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ilk olarak kendi resmi web sitesinde sunduğu online işlemler menüsünde ‘Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’ ekranından sadece ‘isim’, ‘soyisim’, ‘T.C. kimlik numarası’ ve ‘doğum yılı bilgilerini girerek, trafik cezasının olup olmadığını trafik cezası sorgulama işlemiyle öğrenebilme imkanı bulunuyor.

  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kendi resmi web sayfasında yer alan ‘Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama’ ekranı hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi web sayfasındaki ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ ekranı online trafik cezası sorgulama işlemleri için yoğun olarak kullanılıyor. Vatandaş tarih, saat, trafik kural ihlali, son ödeme tarihi, güncel tutar ve faiz uygulamaları gibi tüm ayrıntıları bu şekilde görebiliyor. Bu şekilde internet kolaylığında online trafik cezası ödeme işlemleri de yapılabiliyor.
   
  Oğuzhan, hagakure ve domestos bunu beğendi.
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Sorgulama yapmadan önce; Nüfus Cüzdanınızı ve araç ruhsatını yanınızda bulundurmayı unutmayın... :)
   
 3. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Güncellenme süresi günlük mü haftalık mı aylık mı acaba
   
 4. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Ceza yazıldıktan sonra bir hafta en geç on gün içinde sisteme düşüyor diye biliyorum...
   
  ezmocesteri bunu beğendi.
 5. hakan_emre

  hakan_emre Aktif

  Şehir:
  Bolu-Ş.Urfa
  Araç Markası:
  Renault - Twingo
  Araç Renk ve Tip:
  Su Yeşili-HB Coupe
  O zaman bi espirisi yok, internet bankacılıgından 1 yıl önce ben sorgulama yapmaya başladım :D

  1-2 gün sonra sistemde gözükmesi normal karşılarımda 10 günse geç abi :)
   
  domestos bunu beğendi.
 6. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Memurun çalışma şevkine ve hızına göre bu süre düşebilir ama bana söylenen maksimum rakamlar bunlar... İş yoğunluğu az olan yerlerde günü gününe de sisteme işlenmiş olabilir ama yoğun yerlerde günü gününe işlemek zor...

  Zaten ülkenin genel politikası; hizmet vermek değil genel anlamda, hizmet veriyorum diyebilmek... ;)
   
  hagakure bunu beğendi.
 7. DarK PaSSenGeR

  DarK PaSSenGeR Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  94-Mazda 626
  Araç Renk ve Tip:
  Gümüş Gri-Sedan
 8. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  İnternet bankacılığından zaten yapıldığı gibi (Hakan Emre'nin dediği gibi), şimdi e-devlet uygulamalarından da görülebiliyor diye biliyorum. Ben Babamın unuttuğu MTV vergisini e-devlet'ten görmüştüm. Sanırım cezalarda da aynı şey söz konusu...

  Biz şirkette her aracı her ay internet bankacılığı ile plakası ile sorguluyoruz. Buna geçen sene bize 5 yıl önce sattığımız bir araç için trafik cezası tebliğ edildiğinden beri başladık.
   

Sayfayı Paylaş