Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toyota Safety Sense ve Lexus Safety System+

Konu, 'Toyota' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  [​IMG]

  Toyota, otomatikleştirilmiş fren sistemlerini kaliteyi bozmadan fiyatı düşürerek bütün modellerine eklemeyi planlıyor. İlk adımlarını da atmış durumda.

  Otomatikleştirilmiş fren sistemlerini içeren güvenlik paketlerini Toyota RAV4 Hibrit ve 4. jenerasyon Lexus RX almaya başladı. Bu güvenlik paketinde öndeki araca çarpmayı engelleyen frenleme sistemi, aracı yol çizgilerinin içinde tutan sistem ve gece olası tehlikeleri fark edip sürücüyü önceden uyaran sistem bulunuyor.

  Toyota Safety Sense ve Lexus Safety System +:

  Bu iki sistem prensip olarak birbirine çok benzeseler de farklılıklara sahipler.
  1. Toyota Safety Sense:
  Bu sistem de kompakt modeller ile orta ve üst sınıf modellerde değişkenlik gösteriyor.
  Toyota Safety Sense C bir kamera ile lazerli radarı birleştirerek ölçümlerini yapıyor, bu sayede aşağıdaki 3 asistan güven içinde çalışabiliyor:

  -Pre-collision System (PCS): PCS yani çarpışma önleyici sistem bir kameranın ve lazer radarının aracın önündeki engelleri tarayıp analizlerini yapması ilkesi ile çalışıyor. Sistem tehlike sezerse sürücüyü sesli ve görsel olarak uyarıyor. Eğer sürücü uyarıyı dikkate alıp frenleme yaparsa, fren şiddetinin yeterliliğini tespit edip, eğer yetersiz olacağına hükmederse fren şiddetine destek verebiliyor. Eğer aracın hızı 30 km/sa altındaysa aracı kazalardan %100 oranında koruyabiliyor.

  – Lane Departure Alert (LDA):LDA yani yol çizgilerini algılayan sistem kamerayı kullanarak beyaz ve sarı yol çizgilerini takip ederek aracı yol çizgilerinin içinde tutmaya çalışıyor.

  – Automatic High Beam (AHB):AHB yani otomatik uzun kısa far ayarı karşıdan gelen araçlara göre uzun ya da kısa farı açan asistan.

  Toyota Safety Sense P ise farklı olarak 2 ek özelliği daha beraberinde getiriyor.

  – Pedestrian Pre-Collision System: Sistem aracın kamerasını kullanarak 11 ile 80 km/sa hızları arasında aracın yayalara çarpmasını engellemeye çalışıyor.

  – Dynamic Radar Cruise Control (DRCC): Sistem aracın çevresindeki araçları algılayarak hızlanma ve yavaşlama hareketlerini otomatik yapıyor.

  2. Lexus Safety System +:

  Bu sistem Toyota Safety Sense’in bütün özelliklerine ek olarak bazı küçük değişiklikler gösteriyor. Örneğin LDA sistemi farklı olarak direksiyonu titreterek sürücüyü uyarıyor. Ayrıca şeridinden çıkan aracı eğer sürücü müdahalede bulunmazsa otomatik direksiyon müdahaleleri ile yolda tutmaya çalışıyor.
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Her şey elektroniğin inisiyatifine bırakılmamalı...


  Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
   

Sayfayı Paylaş