Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toyota ile VW Arasında Liderlik Yarışı Kızıştı

Konu, 'Gündem' kısmında ktaskan tarafından paylaşıldı.

 1. ktaskan

  ktaskan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Gerileyen Rusya pazarına karşı telafi ülkesi haline gelen Türkiye pazarı, dünya liderliğini etkileyecek. VW, liderlik için ilk çeyrekteki yüzde 55’lik büyümeyi korumak zorunda.

  Toyota ile Volkswagen grubu arasındaki global rekabetin kilit ülkesi Türkiye oldu. Büyümenin durduğu Çin, dibe vuran Rusya ve stabil seyreden Avrupa pazarına karşın Türkiye’de otomobil satışları ilk çeyrekte yüzde 50’nin üzerinde arttı. VW Grubu’nun Türkiye’de 7 binek otomobil markasının satışları ise pazarın 5 puan üzerinde oldu ve ilk çeyrekte 38 bin 756 adedi buldu. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 24 bin 966 adet idi.

  Japon otomotiv devi Toyota ile Alman Volkswagen grubu arasındaki dünyanın en çok satan markası olma yarışı 2014 yılında tarihi bir rekoru beraberinde getirmişti. Geçen yıl sonunda dünya otomotiv tarihinde ilk kez iki marka birden 10 milyon adetin üzerinde araç sattılar. Toyota 10 milyon 230 bin adetlik satışla geçen yıl da dünyanın en fazla araç satan markası olmayı başarırken, Volkswagen Grubu’nun satış rakamı liderin sadece 90 bin araç gerisinde ve 10 milyon 140 bin adet olarak gerçekleşti.

  GEÇEN YIL DÜNYA REKORU GELDİ

  Volkswagen’in Toyota’ya bu derece yaklaşmasında özellikle Japonya’daki pazarın küçülmesi etkisi oldu. Japonya’da 2014 yılının ilk çeyreğinde artan katma değer vergisi, otomobil satışlarını olumsuz etkiledi, ülke pazarının yüzde 20’sine hâkim olan Toyota da bu düşüşten pazar payı ölçüsünde etkilendi. Toyota dünya otomotiv tarihinde ilk kez 10 milyon adedin üzerine çıkan satışlarını, Toyota, Lexus, Daihatsu ve Hino olmak üzere toplam 4 markayla gerçekleştirirken, Volkswagen Grubu 10 milyon adedin üzerine bünyesinde bulunan toplam 12 marka ile çıkabildi.

  10 milyon adetlik satış rakamına ulaşan ve tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşan Toyota ve Volkswagen’in hemen arkasında, üçüncü sırada 9.9 milyon adetlik satışla ABD’li General Motors yer aldı.

  YÜZDE 50 BÜYÜYEN TÜRKIYE VOLKSWAGEN İÇİN UMUT OLDU

  Volkswagen Grubu araçları geçen yıl Türkiye’de 154 bin 300 adetlik satış rakamına ulaştılar. Grubun yılın ilk üç ayında yakaladığı yüzde 55’lik büyümenin yıl sonuna kadar devam ettiği düşünülürse, grubun dünya çapındaki birinciliği Türkiye’den gelecek. Volkswagen Grubu markalarının 2015 yılındaki satışları yılın ilk üç ayındaki kadar büyümese dahi, geçen yılın 30 bin üzerinde gerçekleşeceği kesin gibi. Tabii bu tahmini yaparken seçim sonuçlarının, dövizin ve faizin seyrinin pazarı olumsuz etkilemeyeceğini de kabul etmek gerekiyor. Toyota ise anavatanındaki üstünlüğü ile birinciliği kaptırmamak için önemli bir avantajı olduğunu öngörüyor. Her ne kadar Japonya pazarındaki talep azalsa da Toyota’ya göre bu geçici bir durum.

  TOYOTA İLK ÇEYREĞİ 300 BİN ADET SATIŞ FARKIYLA ÖNDE KAPATTI

  Ocak-Mart döneminde yüzde 2.5 satış kaybı yaşayarak toplamda 2.52 milyon araç satan Toyota buna rağmen en yakın rakibi VW’nin 2.49 milyon ve GM’nin 2.42 milyonluk satışlarını geçerek birincilik kürsüsüne oturdu. Toyota 3 yıldır “dünyanın en çok araç satan markası” unvanının sahibi ve bunu kaybetmemek için modellerini yenilemeye devam ediyor. Öte yandan VW Grubu ise zengin marka ve model çeşitliliği ile rakibinden daha avantajlı. Toyota’nın SUV ağının VW’den daha geniş olmasının satışlarda üstünlük yarattığını belirten analistlerle birlikte, VW yetkililerine göre ise bu yıl pazarlarda çok önemli bir büyüme olmayacak ve durağanlık gözlemlenecek.
   
 2. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Milyonlarca satış rakamının olduğu istatistikte farkın 90 bin olması heyecanlı olsa gerek...

  Allah; reklam ve pazarlama departmanı çalışanlarına kolaylık versin... ;D
   
 3. Oğuzhan

  Oğuzhan Aktif Yetkili Kişi Administrator

  Şehir:
  Aydın
  Rakamlara bak ya iyiki Mazda bu kadar satmıyor dedim içimden :)
   
 4. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Bizim sitede sadece 10 milyon tane Passat var!
   
 5. mtutun

  mtutun Üstad

  Şehir:
  Bakırköy
  Bir zamanlar bir seçim vadi vardı 'her doğan çocuğa bir altın' gibi bir şeydi.

  Bizim ülkeyi tanımayan bir yabancı gelse ve 'bizde her doğan çocuğa bir Passat veriliyor' desek, inanabilirler...
   
 6. selmazda

  selmazda Katılımcı

  Şehir:
  istanbul
  Ve hala VW Türkiye'ye yatırım yapmıyor!

   
 7. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  Marka nın bünyesinde olan tüm bağlı markaların toplamında bu rakam elde edildiği yazıyor, o bakımdan yakın zamanda Vw lider olacaktır bence.
   
 8. maytalman52

  maytalman52 Katılımcı

  Yesinler birbirlerini :) Mazdacıyız kafamız rahat :D

  ZooM-ZooM
   

Sayfayı Paylaş