Toryumla "Akıllı Yakıt" Dönemi Başlıyor

Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#1
Alıntı
Türk araştırmacılar, 'yeşil nükleer enerji' olarak bilinen toryum madenini nanoteknoloji ile işleyerek benzinli ve LPG'li tüm araçlarda yüzde 30 oranlarında yakıt tasarrufu sağlayan yeni teknoloji geliştirdi.
'Torium Power' teknolojisi ile metaller arasındaki sürtünme katsayısı düşürüldüğünden aracın beygir gücü artıyor ve böylece yükselen performans da daha az yakıt harcanmasını sağlıyor.
Fhm Nanoteknoloji Akademisi Bor ve Toryum Ürünleri Ar-Ge A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya toryum rezervinin Hindistan'dan sonra en çok bulunduran Türkiye'nin, OECD verilerine göre, Isparta ve İç Anadolu Bölgesi'nde dünya rezervinin yüzde 11’ini barındırdığını anlattı.
Yüksek sıcaklığa dayanıklılığı ve yüksek enerji kaynağı olması sebebiyle dünyanın gözde madeni toryum ile bor madeni üzerine çalışmalar yürüttüklerini anlatan Arvas, geliştirdikleri teknolojiye 'torium power' adını verdiklerini söyledi.
Motor içerisinde yüksek sıcaklıktan kaynaklanan sürtünme ve aşınmaları bu yeni teknolojiyle sürtünme katsayısını düşürerek elde ettiklerini bildiren Arvas, geliştirdikleri teknolojiyle taşıtlarda yüzde 30'a kadar yakıt tasarrufu sağladıklarını bildirdi. Arvas, şöyle konuştu:
'Metaller arasında sürtünme ve aşınma beraberinde ısınmayı getirir. 'Torium Power' teknolojisi ile metaller arasındaki sürtünme katsayısını düşürdüğümüzden dolayı aracın beygir gücü artıyor. Bununla birlikte performans artışı, artan performans da yakıtın daha az harcanmasını sağlıyor. Daha kolay çalışan motor, yüksek ısı olmadığı için kullanılan yağ ömrünü de uzatıp ekonomiye katkı sağlıyor.'
Arvas, Torium Power teknolojisinin yüzde 30'a kadar yakıt tasarrufu sağlaması ve yağ ömrünü 2 kat arttırmasının yanı sıra eksoz emisyon oranını da düşürdüğünden çevreci olduğunu vurguladı.
'Motor ömrü de uzuyor'
Arvas, teknolojinin motor ömrünü de uzattığını belirterek, 'Teknolojimiz motor gürültülerini de düşürüyor. Toryum madeni bu teknoloji ile yüzde 30yakıt tasarrufunun yanında, motor ömrünü uzatarak ekonomiye katkı, yağ ömrünü uzatarak araç sahibine katkı, eksoz emisyon oranı ile çevreye katkı sunuyor' dedi.
Torium Power teknolojisinin motor yağ haznesinden motora ilave edilerek kullanıldığını anlatan Arvas, motor gürültüsünün ilk 10 dakika içerisinde düşeceğini söyledi.
Arvas, Torium Power teknolojisi ile yakıt tasarrufu hedeflediklerini ve başardıklarını, ancak ileride toryumdan enerji üretmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.
Laboratuvar testleri başarılı
İstanbul Teknik Üniveritesi Kimya-Metalurji Fakültesi Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Alpdemir de Türkiye'deki toryum yataklarının çok zengin olduğunu belirterek, nükleeryakıt malzemesi olarak kullanılabilen toryumun motorda sürtünmeyi azaltarak yakıt tasarrufu sağladığını anlattı.
' Toryum Power' teknolojisi çalışmalarında bulunduğunu aktaran Alpdemir, 'Bu teknolojinin, yüzde 30'a kadaryakıt tasarrufu sağladığını laboratuvar ortamında test ettik. Ancak ileri testlerimiz sürüyor. Teknoloji üzerine patent başvuru hazırlıkları da devam ediyor' açıklamasında bulundu.
 

slash

Katılımcı
Konum
Bursa
#5
Bir arada bor power fırtınası vardı . Kimi kullancı memun kaldı, kimi kalmadı, kimi de hiçbir fark yok dedi. (Ben kullanmadığım için yorum yapamıyorum)
Umarım bu da ticari amaçla üretilen gelip geçici bir ürün değildir. Sonuçları verilerdeki rakamlara ve kağıt üstündeki iddialara bağlı kalır.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#6
Labaratuvar ortamında %30 ise, genel kullanımda, %20 yi geçmez, fiyat ne olur, nasıl uygulanır acaba??
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#9
Gerçi böyle bir katkı çıkarsa ve faydalı olursa yağ firmaları kendi formüllerine direk uygular. Otomobil firmaları da bu yağları otomatikman tavsiye eder. Bizden önce onlar düşünür.
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#13
Motor silk te bu derece kıymetli element kullanılmıyor. Toryum gibi kıymetli bir element kullanılarak yapılıyorsa faydası motor silkten fazla olur bence. Uranyumla kıyaslanmasa da içinde çok yüksek enerji barındıran bir element toryum.
Bekleyelim görelim o zaman umarım güzel bir ürün çıkar ortaya. Herkese bir defa satsam yeter mantığını güderlerse bi cacık çıkmaz.
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#16
50-60 tl den satıyorlardı, işe çok yarıyor diyeni de duydum yaramıyor diyeni de.
 
Konum
İstanbul/Ümraniye
Araç Markası
Peugeot 106 - 1994
Araç Renk ve Tip
Beyaz - 3 kapı
#17
50-60 tl den satıyorlardı, işe çok yarıyor diyeni de duydum yaramıyor diyeni de.
Ben ne motor silk ne de bor katkılı olanlardan hiç fayda görmedim. Ama markasını unuttuğum kimyasal bir motor katkısı var turuncu şekilli ambalajı vardı. Gözümün önünde duman atan araba duman atmaz oldu. etkisi 1 km sonra gözükmüştü.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#18
Ben çok araştırdım ve pazarlama taktiği olduğuna kanaat getirerek kullanmadım, kullanmayı da düşünmüyorum...