Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ticarisini Yenileyenlerden ÖTV Alınmayacak

Konu, 'Gündem' kısmında Forlan tarafından paylaşıldı.

 1. Forlan

  Forlan Aktif

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2017 M3 Dizel Power
  Araç Renk ve Tip:
  Kül Grisi - Sedan
  Taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 yılı sonuna kadar yenileyenlerden ÖTV alınmayacağının açıklanması, ulaşım sektörünün yanı sıra otomotiv sektörü tarafından da olumlu karşılandı.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünü 2016 sonuna kadar yenileyenlerin ÖTV’sini karşılayacaklarını, ticari araçlara takılacak kamera ve GPRS bedelini de vergiden düşüreceklerini açıklamıştı.

  Bu uygulamanın ticari araç pazarına olumlu yansıması olacağını düşünen otomotiv sektörü temsilcileri, binek araçlar için yapılacak ÖTV düzenlemesinin de otomobil pazarını hareketlendireceğini belirtiyor.

  Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Alp Gülan, söz konusu düzenlemenin pazarı olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, “Araçlara göre farklı ÖTV oranları var. Hangisine hangi oranda uygulanacağını gördüğümüz zaman daha net bir şey söyleyebiliriz. Ama genel anlamıyla çok olumlu” dedi.

  Sektöre ticari olarak artı değer katmasının yanında bu uygulamanın taşıma standartları, konfor, güvenlik ve çevre açısından da faydaları olacağına dikkati çeken Gülan, “Her açıdan çok olumlu. Sektördeki arkadaşların da bu avantajı kullanacağını umut ediyoruz. Bu yönde de pazarda gayet olumlu bir etki yapacaktır” diye konuştu.

  Gülan, ticari araçlara takılacak kamera ve GPRS bedelinin vergiden düşürülecek olmasının da önemli olduğunu ifade etti.

  ÖTV indiriminin binek otomobillerde de hep arzu ettikleri bir konu olduğunu vurgulayan Gülan, şunları kaydetti: “Ama ülkedeki ekonomik durumu bildiğimiz için böyle bir indirim dışında, artmaması bile bizim için çok önemli. Bu sene pazar oldukça güzel gidiyor. Art arda 3 sene ÖTV artışı pazarı çok olumsuz etkilemişti. Pazarın iyi gitmesi, yeni araçların sisteme girecek olması sektördeki herkes için çok olumlu bir gelişme. Bu yönde atılacak her adımı binek otomobiller için de bekliyoruz. Ama ticaride yapılan bu çalışma da çok önemli bir adım.”

  “Binek otomobiller için de ÖTV indirimi olmalı”

  Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt ise Başbakan Davutoğlu’nun söz konusu açıklamalarının otomotiv sektörüne pozitif olarak yansıyacağını ve ticari araç pazarını hareketlendireceğini söyledi.

  Bozkurt, ticari araçların yanı sıra binek araçlar için de yapılacak ÖTV düzenlemesinin ise binek otomobil pazarını hareketlendirerek otomotiv sanayi ve paydaşlarına fayda sağlayacağını, tüketicilere de avantajlı alım koşulları getireceğini belirtti.

  Türkiye’de binek otomobil araç parkının yaşlı olduğuna işaret eden Bozkurt, “Binek otomobillerde hurda teşviki konusu da uzun zamandır gündemde. Hurda teşviki kapsamında ÖTV indirimiyle ilgili olarak alınacak olumlu bir karar otomobil satışlarına da pozitif yansıyacaktır. Aynı zamanda artık eskimiş teknolojiye sahip otomobiller de trafikten çıkacaktır. Çünkü bu araçlar teknolojisiyle kullanıcısına da trafikte de güven vermiyor. 30-40 yaşındaki otomobiller hem çevreyi kirletiyor, hem de daha fazla yakıt tüketiyor. Bu yöndeki bir düzenleme ülkemiz için her açıdan yararlı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

  “Satışlarda hareketlenme yaratır”

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce de açıklanan düzenlemenin sektöre pozitif yansıyacağını ve satışlarda hareketlenmeye neden olacağını söyledi.

  ÖTV’nin binek otomobillerde yüzde 45, minibüslerde yüzde 9, midibüslerde yüzde 4 ve otobüslerde yüzde 1 olduğu bilgisini veren Erce, söz konusu uygulamanın taksi, servis aracı, hatlı minibüs ve özel halk otobüsü satışlarına olumlu katkısı olacağını kaydetti.
   
 2. ezmocesteri

  ezmocesteri Kıdemli Üye Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Ankara
  Araç Markası:
  2013 - Mazda 3 Dizel
  Araç Renk ve Tip:
  Beyaz Sedan İmp.
  O zaman ticariler komple yenilenir. Peki bu adamlar ötv muafiyetiyle aldıkları araçlarını satarken nasıl olacak
   
 3. domestos

  domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi Global Moderatör

  Şehir:
  Aydın-Merkez
  Araç Markası:
  Mitsubishi Space Star
  Araç Renk ve Tip:
  Bakır Kırmızı-MPV
  Satış için belirli bir süre yasak koyarlar... İllaki satacam diyen de; muafiyetini öder.
   
 4. hagakure

  hagakure Aktif

  Şehir:
  İstanbul / Kadıköy
  Araç Markası:
  2004 Mazda 6
  Araç Renk ve Tip:
  Şampanya-Sedan
  Şu anki düzenlemeye göre ÖTV nin % 50 den daha fazla düşürülemiyeceği hakkında bir haber okumuştum ama bulamadım.
   

Sayfayı Paylaş