Teknikens Varld!

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Mazda 6 klasını konuşturmuş. Mercedes şaşırttı beni.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Sadece mercedes sedan olarak test edilmiş testteki mesaj nedir abi....Benim gördüğüm ve bildiğim kadarıyla mazda 6 nın hafif oluşu bu testten 1.çıkmasına ilk etmen tüm yönleriyle bize anlatırsan bize ışık tutmuş olursun Mustafa abi :)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Jeep tam lastik top olmuş, yerden sekmesi lastik patlatması.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Son video da honda crv nin awd sistemindeki hatayı bizlere gösteriyor

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu videolardan sonra aaaa honda ne suv yapmış grand charooke ne lüx bir suv deyip allandıra ballandıra konuşmamak gerek demek ki teknik detaylara inilince kim eğri kim doğru ortaya çıkıyor...

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Jeep devriliyor ama havalı!
Honda 4x1 ama dizeli var!
Vw kirletiyor ama prestiji var.
Yani hepsi çalıyor ama çalışıyorlar:)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teknikens Varld İsveç'li bir küçük test organizasyonu, hatta bloğu bile denilebilir. Resmiyeti filan yok ama ilginç testler yapıyorlar. İlginç bulduğum bazı testleri yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istedim.

Neden ilginç bulduğumu ise şöyle açıklayayım; Bildiğimiz bağımsız test kuruluşları, örneğin EuroNcap ESC adı altında bu testi yapıyor. Yani bir modelin kaçınma testinde ne tepki vereceğini ve başarılı olup, olmadığını test ediyor. EuroNcap ESC test diye arasanız videolarını görebilirsiniz. Ancak burada test daha ilginç. Çünkü araçlar artık başarılı olamadıkları süratlere kadar test edilmeye devam ediliyor. Yani standart testte örneğin X süratinde her ikisi de başarılı olmuş modelleri düşünelim. Standart testte iki modeli de başarılı olarak değerlendiriyoruz. Burada ise test X+1, X+2, X+3 ... gibi başarısız olduğu limite kadar devam ediyor. Böylece standart testte başarılı olup, kriterleri geçmiş 2 modelin, birbirine karşı da durumlarını görebiliyoruz. Gerisini her seyredenin kendi değerlendirmesine bırakıyorum.

Yani burada bazı modellerin başarısız olduğu meselesi değil, hepsi başarılı olan modeller arasında hangisinin daha başarılı olduğunu görme şansımız oluyor. Jeep testi ile ilgili bir yorum yapmayacağım.

Mazda CX-5 ile Ford Kuga aynı AWD sistemini kullandığı için, son video bizim için de önemli olabilir diye link verdim.

Üst Alt