Mazda 626 GF (1997-02) TCS Işığı Hakkında

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Selam arkadaşlar, aracta kontagi cevirince tcs ile ilgili iki uyari lambasi var. Birincisi sadece tcs yaziyor digerinde tcs off. Araci calistirdiktan sonra tcs tusuna basinca tcs off lambasi yaniyor. Off kapali demek olmuyormu. Tcs aktifken tcs off lambasimi yaniyor? Bilen bir arkadaş aydinlatirsa sevinirim.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
İlk çalıştırırken ikiside yanar çalıştırdıktan sonra sonmesi lazım o düğmeye bastığında isik yanar tcs yı devre dışı bırakmış olursun
Normal de yanmaz ve tcs devrede olur

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Aracı çalıştırdıktan sonra iki lambanında yanmıyor olması lazım , eğer tcs tuşuna basarsanız kapatmış olursunuz , normalde açık konumda olur her zaman , eğer araç çalıştıktan belli bir süre sonra ışıklar sönmüyorsa arıza olabilir , sönüyorsa sıkıntı yok

tapatalk by zenfone2

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kontağı cevirdikten sonra ikiside yaniyor sonra sadece tcs yazan airbag gibi sonuyor. Aracimi calistirdiktan sonra tcs off sonuyor. Arac calisirken her ikiside sonuk yani. Tusa basinca tcs off lambasi yaniyor. Anlamadigim neden iki lamba koymuslar? Sade tcs yazan ne ise yariyor bu durumda yani. Birde tcsyi devre disi biraksak bir zarari olur mu, yagmur yaş olmadigi zamanlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tcs ışığı sistemi test ediyor ve çalıştıktan sonra sönmesi normal.

Tcs of ise sistemin kapalı olduğunu sana gösteriyor ve sönmez. Kontağı kapatınca sistem en başa döner.

Araç çalıştığında otomatik olarak devrededir.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
tcs patinaj kontrol sistemi kontak açarsın yanar sistem similasyon testi yapar araç çalışınca söner sorun var ise direk yanar abs ile birlikte çalışır kontroller abs sensör tarafından abs beyni ve motor beynine iletilir

aynı zamanta tcs lanbası araç çalışıyor iken göstergede açık bırakırsanız tcs devre dışı demektir olması gereken sürekli aktif durumunda olmasıdır

aynı zamanda sizin araçta viraja girdiginiz anda ön lastikler kayma hissedip aynı zamanda gaza bastıgınızda yine devreye girer ve aracın viraj da kafadan kaymasını önler motor kesiciye giriyormuş gibi kesik kesik gaz yer devirden düşürüp aracın yoldan çıkmasını önlemeye çalışır

araç ile ralli yapıcam dersen kaysın önü arkası oynasın savrulsun bu durumda tcs yi devre dışı bırakıcaksınız yani göstergede araç çalışıyor iken tcs lanbası yanıyor olucak bu şekilde kontrol sizin dışınızda araçta dır yüksek sürüş deneyimi gerekir ki aracı yolda tutabilesiniz tabi bu agrasif kullanımla sınırlıdır onun dışında faydalı bir sistem beklemediniz bir anda devreye girip sizi kazadan kurtarabilir...

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkur ederim Adem Usta, benim gibi merak edenler için cok ayrintili bilgi vermişsiniz.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Çok güzel bilgilendirilmiş, teşekkürler ustam. Ben bunun beynini (ABS,TCS) bir kez yaktım, tamir edecek otoelektronik elektrikçi bulmak zor, sonunda yaptırdım ama cidden sıkıntı, ıslatmayın, su almasın, zorlamayın, gerçekten uğraştırıyor, ve de masraflı bir iş.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Çok güzel bilgilendirilmiş, teşekkürler ustam. Ben bunun beynini (ABS,TCS) bir kez yaktım, tamir edecek otoelektronik elektrikçi bulmak zor, sonunda yaptırdım ama cidden sıkıntı, ıslatmayın, su almasın, zorlamayın, gerçekten uğraştırıyor, ve de masraflı bir iş.

kesinlikle haklısınız ..

Mete2727

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Gri- Sedan
arkadaşlar aracım Mazda 626 1998 model aracım da TCS Of ışığı yanıyor Kontagı açıyorum yanıyor ve sönmüyor bu TCS yi nasıl aktif edebiliriz TCS için bir düğme de Yok aracımda çözemedim yardım edermisinz

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Normalde direksiyonun sol tarafında düğme grubunda tcs düğmesi bulunmalı. Bu düğmenin yeri boş mu? Düğme takımını söküp baksanız belki altında düğme tesisatı vardır. Onu ordan aktif edebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

Mete2727

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Gri- Sedan
Tuş takımında sadece sis açma tuşu var diğerleri kapalı yani birde kontagı açtığımda o sadece TCS ışığı yanmıyor sadece TCS Of yanıyor oda sönmüyor

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tuş takımında sadece sis açma tuşu var diğerleri kapalı yani birde kontagı açtığımda o sadece TCS ışığı yanmıyor sadece TCS Of yanıyor oda sönmüyor
Aracınız 136 beygirlik versiyon mu? Koltuk yanlarında airbag var mı? eğer öyle ise tcs de vardır. Diğer türlü tcs yoktur.

Mete2727

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 1998
Araç Renk ve Tip
Gri- Sedan
Aracım 115 bg çift aırbag abs klima var yanlarda aırbag yok yani ama TCS Of yanıyor

Üst Alt